KsiÄ…ĹĽka Kucharska Zielonego Anarchisty.doc

(235 KB) Pobierz
"Książka Kucharska Zielonego Anarchisty"

"Książka Kucharska Zielonego Anarchisty"

Kto mówi o konieczności jedzenia mięsa ten powinien mieć przed oczami wszystkie tego skutki: wielkie fermy w których zwierzęta są ściśnięte w ciasnych klatkach, przykuwane łańcuchami, tak aby nie mogły się nawet obrócić. Powinien zawsze gdy wkłada mięso do ust widzieć straszliwe cierpienia zwierząt; obcinanie dziobów, kastrowanie byków poprzez miażdżenie jąder (prawie zawsze bez znieczulenia), przymusowe tuczenie wbrew wszelkim naturalnym normom- Powinien widzieć cały ból i cierpienie tych żywych do niedawna istot zawarte w kawałkach ich ciał wkładanych do swych ust. Powinien widzieć rzeźników odbierających życie tym istotom aby on mógł je zjeść, ale przede wszystkim, o ile jest naprawdę człowiekiem w pełni tego słowa znaczeniu, powinien zastanowić się w głębi swego serca i duszy czy naprawdę musi jeść mięso i tym samym skazywać zwierzęta na cierpienie, strach. ból i śmierć. Nie ulega żadnej wątpliwości, że każdy kto ma w sobie prawdziwe uczucia jak miłość, dobroć, współczucie, musi zaprzestać jedzenia mięsa, tym bardziej, że nie ma takiej fizycznej konieczności. Eskimos, mieszkaniec północnej Syberii, czy pustynny pomad, każdy z nich, czy chce czy też nie chce musi jeść mięso - oni nie mają możliwości wyboru, lecz my, mieszkańcy Środkowej Europy mamy wybór i tylko od naszej woli i naszego poziomu etycznego zależy to, czy będziemy nadal zjadać zwierzęta czy też staniemy się wolni od zadawania bólu i śmierci istotom innym niż ludzie. Tylko od nas zależy, czy śmierć zadawaną zwierzętom zastąpimy miłością wobec nich, opieką ochroną ich życia.

Należy też sobie uświadomić, że jedzenie mięsa to nie tylko cierpienie i śmierć zwierząt, to również niszczenie środowiska naturalnego. Społeczeństwa, których podstawowym pożywieniem jest mięso muszą wyrywać przyrodzie kilkakrotnie więcej ziemi, niż te, które oparte są na wegetarianiźmie. Bezspornym faktem jest to że gdyby wszyscy ludzie byli wegetarianinami można by oddać przyrodzie 3/4 ziemi obecnie użytkowanej przez rolnictwo co spowodowałoby np. odtworzenie lasów tropikalnych. Niestety obecnie nie zachodzi taki proces i lasów ubywa w coraz większym tempie.

Nie można też pominąć wartości zdrowotnych wegetarianizmu. Wegetarianie, jak to wykazują wszelkie statystyki, są o wiele zdrowsi od ludzi spożywających mięso, a człowiek zdrowy jest z pewnością bardziej szczęśliwy od chorego.

Mamy nadzieję, że książka z przepisami wegetariańskimi ułatwi wielu jej czytelnikom wejście na drogę wegetarimizmu pełnego współczucia dla wszystkich żywych istot zamieszkujących ziemię razem z człowiekiem. Przepisy zostały sporządzone przez ludzi, którzy wybrali tą lepszą drogę, drogę nie zabijania. Zebraliśmy je w całość, uporządkowaliśmy i oddajemy teraz Tobie, abyś Ty również mógł z nich korzystać. Wierzymy, że zrobisz ten krok naprzód, jeśli nie dla innych, zrób to przynajmniej dla siebie. Całą naszą pracę nad tą książką dedykujemy Frontowi Wyzwolenia Zwierząt, któremu dajemy całe swoje poparcie i życzymy jeszcze większego zaangażowania.

Radek Kisielewski

"Książka Kucharska Zielonego Anarchisty" miała ukazać się jako efekt współpracy pomiędzy grudziądzkim Frontem Wyzwolenia Zwierząt i białostockim fanzinem Crust. Jako, że ten drugi przestał się ukazywać, a ten pierwszy nie był w stanie kontynuować naszej współpracy, książka leżała na półce, całkowicie skończona i czekała na pieniądze na jej realizację oraz odpowiedni czas. Ten czas w końcu nadszedł i książka po dwóch latach ukazuje się nakładem SANCTUS PROPAGANDA. Być może gabarytowo nie jest to typowa książka, ale uważamy, że ilość 155 przepisów wegetariańskich i wegańskich okraszonych punkową grafiką i podejściem przekona wielu z was do tej diety, a wielu z tych, już od dawna praktykujących znajdzie tutaj coś dla siebie. Pozostaje życzyć wam smacznego i odkrywania

k o l e j n y c h    z a l e t    d i e t y     w o l n e j   o d    o k r u c i e ń s t w a .

SANCTUS PROPAGANDA

 


OTO ZIELONY ANARCHIZM


CYWILIZACJA TO WYZYSK

Masa jest zbyt skomplikowana aby funkcjonowała bez specjalizacji. Specjalne podziały siły roboczej alienują nas od siebie i tworzą hierarchię potrzebną do koordynowania produkcją. Hierarchia dzieli społeczeństwo na silnych i słabych. Słabi są traktowani jak przedmioty, które można wykorzystać. Wyzysk klas, płci, mniejszości etnicznych i sexualnych preferencji jest typowe dla mas. Masowe społeczeństwo nie może być zmienione. Musi być zastąpione.

MAŁE JEST PIĘKNE

Masowe społeczeństwo musi być zastąpione społec2nościami wystarczająco małymi, aby ludzie je tworzący szanowali się jako autonomiczne jednostki. W małych społecznościach samostanowienie zastąpiłoby hierarchię. Masy nie można zwalczać masą. Jeśli nasze środki i cele mają być zgodne musimy organizować się w małe, autonomiczne grupy aby zastąpić masowe społeczeństwo.

ZIEMIA ALBO ŚMIERĆ

Masowe społeczeństwo alienuje ludzi od ziemi. Poprzez kontrolowanie bogactw ziemi państwo kontroluje społeczeństwo. Musimy skończyć z zależnością od państwa poprzez zabranie mu ziemi i naszą samowystarczalność. Poprzez powrócenie do korzeni ziemi podważamy hierarchiczne myślenie które ją niszczy.

REWOLUCJA NA PERYFERIACH

Masa potrzebuje bogactw planety aby przeżyć. Ci, którzy cierpią na tym najbardziej to właściciele ziemi w Trzecim Świecie, których owoce pracy są eksportowane aby wzbogacać kapitalistów. Oni nie mają nic do stracenia poprzez odebranie z powrotem swojej ziemi. Im mniej bogactw jest importowanych z Trzeciego Świata tym trudniej będzie masom wyprodukować własne dobra. Wtedy łatwiej będzie stworzyć autonomiczne, samowystarczalne kolektywy, ponieważ państwo straci kontrolę nad resztą planety.

AUTONOMIA TERAZ

Musimy wspierać rewolucję na peryferiach i samemu tworzyć rewolucję u siebie. Musimy dzielić się umiejętnościami potrzebnymi aby przeżyć bez państwa, tworzyć kulturę oporu, która uwolni nas od alienacji mas, żyć wolnym od wyzysku poprzez bojkotowanie korporacji międzynarodowych, budując alternatywne, zieloną i czarną ekonomię oraz broniąc siebie samych i ziemi poprzez przeprowadzanie akcji bezpośrednich przeciwko obiektom militarnym, laboratoriom, wyzyskowi i fanatyzmowi.

 


PRZEPISY


NA CIEPŁO

Na samych kanapkach długo nie pociągniecie, drodzy wegetarianie i weganie! Oto lista przepisów na ciepło. Musicie też wiedzieć, że większość tych rzeczy dobrze się przechowuje - do zamrażalnika i za kilka dni będą "jak znalazł".

1 BIGOS WEGETARIAŃSKI KASI

kapusta kiszona, 100-150 g "mięsa" sojowego (koniecznie w kostkach), 10 sztuk grzybów suszonych, 1.5 cebuli, 2 ząbki czosnku, pieprz, sól, bazylia, ziele angielskie. oregano, vegeta, listek laurowy, olej do podsmażenia cebuli, pół łyżki mąki.

Wypłukać kapustę, zagotować, odcedzić. Zalać ją świeżą wodą i ponownie odcedzić (po 5 minutach). Zalać wodą i gotować ok. 3 godz. Włożyć pół pokrojonej cebuli do kapusty, a jedną cebulę podsmażyć na oleju. Dodać do kapusty podsmażoną cebulę, listek laurowy, 5 sztuk ziela angielskiego i inne przyprawy. Ok. 15 minut gotować w wodzie "mięso' sojowe, które dodaje się do kapusty po 2 godz. jej gotowania i gotuje już z nią 1 godz. Grzyby zagotować i postawić pod przykrywką w gorącej wodzie by tak postały. Odcedzić, pokroić i dodać do kapusty i gotować 3 godz. razem z kapustą. Pod koniec gotowania kapusty, dodać do niej zasmażkę z mąki i oleju i zagotować na niej kapustę.

2 KARTOFLE

kartofle, 1 ząbek czosnku, koper, sól.

Obmyć kartofle z ziemi. Nalać wody do garnka, obrać ziemniaki i pociąć tak, aby wszystkie były jednakowej wielkości. Gotować razem z czosnkiem, koprem, posolić i gotować przez 25-30 minut.

3 PIECZARKI FASZEROWANE

duże pieczarki, jajko na twardo.

Odkroić korzenie i posiekać na drobną kostkę, następnie zasmażyć z cebulą. Potem do tak przygotowanych korzeni dodajemy pokrojone na kostkę jajko na twardo. Mieszamy, dodajemy przyprawy i farsz jest gotowy. Następnie napychamy nim kapelusze, na wierzch kładziemy plasterek sera żółtego i danie gotowe. Smażymy na margarynie, podlewając wodą. Spożywać z ziemniakami i sałatką.

4 KOTLETY ZIEMNIACZANE

4 ziemniaki, średnia cebula, łyżka posiekanej natki pietruszki, 2 surowe jajka, sól, pieprz.

Ziemniaki ugotować, przekręcić przez maszynkę. Cebulę pokroić, podsmażyć na tłuszczu, dodać do ziemniaków. Dodać jajka, przyprawy i uformować placuszki, obtoczyć w tartej bułce i smażyć.

5 KOTLETY Z SERA ŻÓLTEGO

twardy ser żółty, jajko, bułka tarta lub mąka.

Ser kroimy na plasterki grubości 0.5-lcm, następnie pieprzymy, obtaczamy w jajku i mące (lub bułce tartej), smażymy na margarynie. Spożywać razem z ziemniakami i marchewką z groszkiem.

6 KOTLETY Z RYŻU I SERA ŻÓLTEGO

I.5 szklanki ryżu, 2.5 szklanki wody, 1 kostka rosołku wegetariańskiego (lub trochę w proszku), 1Odg sera żółtego, tłuszcz, 2 jaja, 1 cebula, koperek, bułka tarta, sól, pieprz.

Zagotować wodę i rozprowadzić w niej bulion. Ryż włożyć do gorącego rosołku, zagotować, przykryć i ugotować. Cebulę pokroić w kostkę, podsmażyć, jaja wbić do przestudzonego ryżu, dodać cebulę, starty ser, koperek, wymieszać, przyprawić. Uformować kotlety, obtaczać w bułce i smażyć na patelni. Podawać z sosem.

7 KOTLETY Z MARCHWI

marchew, jajka, mąka.

Marchew zetrzeć na tarce, jaja ubić (tak, aby nie były zbyt rzadkie ani zbyt gęste), dodać mąkę i uformować kotlety. Smażyć na margarynie.

8 KOTLETY Z GRZYBÓW

50dg świeżych grzybów, 0.3l oleju, 5 dg masła, 2 bułki, 3 jaja, tarta bułka, pieprz, sól.

Umyte, oczyszczone grzyby pokroić drobno, udusić na maśle. Przyprawić solą i pieprzem, odstawić. Namoczoną w mleku bufkę przetrzeć przez sito. Z masy sporządzonej z grzybów, bułki, jaj i tartej bułki uformować kotlety i obtoczyć je w tartej bułce, a następnie smażyć.

9 KOTLETY Z PĘCZAKU I GRZYBÓW

0.5 szklanki pęczaku, 1 szklanka suszonych grzybów, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 1 jajko, bazylia, oregano, sól, pieprz, łyżka sosu sojowego, tarta bułka, olej do smażenia.

Pęczak gotujemy ok. 2 godz. w 3-krotnej ilości osolonej wody. Grzyby gotujemy ok. 50 minut, a po ugotowaniu 5 razy płukamy w czystej wodzie. Wyciskamy grzybki z wody. Ugotowany pęczak i grzyby oraz cebulę przeciskamy przez maszynkę, dodajemy rozdrobniony czosnek, przyprawy oraz jajko. Wszystko mieszamy, formujemy kotlety i obtaczamy w bułce tartej i smażymy na oleju.

10 KOTLETY SOJOWE

25dg suchej soi, 1 cebula(mała), 2 ząbki czosnku, 1 jajko, bufka tarta, olej, sól, pieprz, bazylia, vegeta, sos sojowy.

Gotujemy soję (wcześniej moczymy ją przez noc) w dużej ilości wody, ok. 3 godz. Następnie odsączamy soję i przepuszczamy przez maszynkę wraz z cebulą i czosnkiem i namoczoną bułką. Dodajemy pozostałe składniki, mieszamy, formujemy kotlety (ok. 12 sztuk) i smażymy na oleju. Możemy je zamrażać.

11 KOTLETY Z KAPUSTY

mała główka kapusty, jajo, cebula, tłuszcz, cebula, sól, pieprz.

Pokrojoną na ćwiartki kapustę ugotować, przekręcić przez mas2ynkę, wycisnąć. Dodać sól, piepr2, jajo, trochę mąki i cebulę podsmażoną na odrobinie oleju. Z gotowej masy uformować kotlety, obtaczać w bułce i smażyć.

12 KOTLETY Z JAJ

6 jaj, mleko, bufka tarta, bułka, cebula, olej, sól, pieprz.

Bułkę namoczyć w mleku, 5 jaj ugotować i przekręcić przez maszynkę wraz z wyciśniętą bułką. Dodać posiekaną i podsmażoną cebulę, sól, pieprz, wbić surowe jajo i wymieszać. Uformować kotlety, obtaczać w bułce tartej i smażyć.

13 KOTLETY Z SELERA

duży seler, 2 jaja, tarta bufka, masło, olej, sól, pieprz, bazylia, oregano.

Seler obrać, opłukać, pokroić w plastry grubości ok. 1 cm. Wrzucić do wrzącej i osolonej wody i gotować 5-7 minut. Odcedzone i schłodzone plastry posypać solą i przyprawami po obu stronach. Otoczyć w jajku i bułce tartej, układać na patelni na rozgrzanym oleju. Pod koniec smażenia położyć na każdym kotleciku kawałeczek masła, posypać zieleniną. Podawać z surówkami i ziemniakami.

14 KOTLECIKI PUNK'S NOT DEAD-KI

20 dg marchwi, 20 dg selera, 15 dg pietruszki, 30 dg kapusty, 20 dg ziemniaków, cebula, 4 dg masla, sól, pieprz, jarzynka, 2 łyżki kaszy manny, 3-4 łyżki tartej bułki, olej.

Warzywa ugotować dodając pod koniec podzieloną na części kapustę, warzywa zemleć z ugotowanymi ziemniakami, drobno posiekaną cebulę podsmażyć lekko rumieniąc, włożyć warzywa, obsypać kaszą manną i smażyć ok. 5 minut mieszając. Do lekko przestudzonej masy dodać sól, pieprz i jarzynkę wymieszać formować kotlety, obtoczyć w bułce i smażyć na oleju.

15 KOTLETY Z KASZY GRYCZANEJ

1 szklanka płatków owsianych, 1 szklanka kaszy gryczanej, 1-2 ząbki czosnku, 1 cebula, mąka, olej, majeranek, sól.

Płatki zalać wodą, kaszę gryczaną ugotować w 2 szklankach wody wrzącej, a następnie wymieszać z płatkami i ro2tartym czosnkiem. Dodać posiekaną cebulę, doprawić majerankiem i solą. Uformować kotlety, wytaczać w mące i smażyć na oleju.

16 PULPETY Z SOJOWEGO "MIĘSA"

"mięso" sojowe (kostka proteinowa - ok.200 g), 1 cebula, 2-3 ząbki czosnku, 1 roztrzepane jajko, 1 łyżka posiekanej pietruszki, łyżka mleka, łyżka bułki tartej do wnętrza pulpetów i obtaczania, sól, pieprz ziołowy i normalny, vegeta, łyżka sosu sojowego, bazylia, olej.

Namoczyć kostkę sojową na 1/2 godz., następnie odcisnąć z wody i przekręcić przez maszynkę wraz z cebulą. Utrzeć czosnek, dodać do zmielonej masy. Wymieszać łyżkę mleka z jajkiem, zieloną pietruszką i sosem sojowym, połączyć z masą sojową. Dodać łyżkę bułki tartej, przyprawy i wyrobić masę. Uformować małe pulpety i obtaczać je w bulce tartej, a następnie smażyć na oleju. Podawać z sosem.

17 RACUSZKI Z MĄKI GRYCZANEJ Z SEREM

ciasto: 30 dg mąki gryczanej, 10-15 dg mąki pszennej, sól, woda nadzienie: 30dg sera białego, 1 żółtko, sól, olej.

Przesianą mąkę zalać wrzącą wodą, osolić, wymieszać, dosypać mąkę pszenną, zgnieść ciasto (ma być dosyć gęste). Ser przetrzeć lub przepuścić przez maszynkę, utrzeć z żółtkiem, osolić. Z ciasta ukształtować w mące wałek o średnicy 5 cm, krajać na kawałki dł. 4 cm, formować kule, dodając do środka nadzienie, spłaszczyć. Okrągłe placuszki pokratkować tępą stroną noża. Smażyć z dwóch stron na oleju.

18 PIACKI WARZYWNE

0.7 kg ziemniaków, 1.5 szklanki zielonego groszku, 1 szklanka marchwi pokrojonej w plasterki, 1 szklanka pokrojonego kalafiora, 3 łyżki mąki groszkowej, 2 łyżki masła, 0.5 łyżeczki kminku, 0.5 łyżeczki chilli, 1 łyżeczka soli, 1 łyżeczka soku z cytryny, olej.

Umyć i ugotować ziemniaki w mundurkach. Inne warzywa ugotować na parze i odsączyć z wody. Ziemniaki obrać ze skórki i wymieszać w dużej misce z przyprawami. Dodać wszystkie składniki i dokładnie rozgnieść. Z powstałej masy uformować placuszki o grubości ok. 2.5 cm i smażyć je na rozgrzanej patelni, każdą stronę ok. 12-15 minut.

19 PIECZARKI FASZEROWANE

ok. 300 g dużych pieczarek, 2 ugotowane jajka, cebula, bułka tarta.

Umyć i oczyścić pieczarki. Odciąć trzonki i wydrążyć kapelusze. Trzonki pokroić w kostkę i usmażyć wraz z cebulą. Następnie dodać do tego drobno pokrojone jajka. Takim farszem napełnić kapelusze grzybów, obtoczyć je w bułce i lekko podsmażyć.

20 PLACKI KRSNA - BHAKTI

1.5 szklanka mąki białej, 1.5 szklanki mąki razowej, śmietana, 0.5 łyżeczki soli, 6 łyżeczek cukru, 2 łyżeczki proszku do pieczenia.

Wymieszać składniki (suche), dodać tyle śmietany, aby wyrobić miękkie ciasto. Odrywać kulki i wałkować je na placki o grub. ok. 0.5 cm. Wkładać placki na rozgrzaną blachę i zdejmować gdy się zarumienią.

21 PLACKI Z SELERA

szklanka płatków owsianych, olej, seler, sól.

Szklankę płatków owsianych zalać gorącą wodą i poczekać 10 minut. Seler zetrzeć na drobnej tarce i wymieszać z płatkami. Dodać sól, wymieszać i uformować placki. Smażyć na oleju.

22 PLACKI DYNIOWE

średnia dynia, 2 jajka, 2 szklanki mąki, szczypta soli.

Dynię obrać, zetrzeć miąsz na tarce, dosypać mąkę i jajka tak, aby utworzyła się z tego papka. Całość wymieszać. Nakładać łyżką na rozgrzany olej.

23 SZYBKI GULASZ SARONA

1 pomidor, 1 mała papryka, I mała cebula, pieprz, sól, vegeta, bazylia, olej, woda.

Wszystkie składniki (tj. warzywa) dusić pod przykryciem ok. 10 minut. Potem dodać przyprawy. Można dodać trochę śmietany i mąki, ale nie koniecznie.

24 GULASZ WEGETARIAŃSKI

cebula, papryka, pomidory (lub przecier pomidorowy), marchewka, cukinia lub patison (lub gotowana soja), papryka w proszku, pieprz, sól, imbir, olej.

Podsmażamy posiekaną cebulę, dodajemy resztę warzyw i wszystko dusimy ok. 20 minut i przyprawiamy.

25 GULASZ DLA DWOJGA

8 ziemniaków, 3 duże marchwie, 1/2 łyżki masła, 1 cebula pokrojona w kostkę, 1 seler pokrojony, 1 kalafior pokrojony, 1 filiżanka groszku lub kukurydzy, majeranek, przyprawy do zup, 2-3 filiżanki wody, sól i pieprz.

Ugotować ziemniaki i marchew; następnie pokroić w kostkę, podsmażyć na maśle cebulę, dodać ziemniaki, marchew, seler, kalafior, przyprawy, dusić pod przykryciem 10 minut, dodać groszek, dusić dalej przez 10 minut.

26 GULASZ Z PATISONA

1 duży patison, sól, cebula; małe pomidory lub koncentrat pomidorowy, pieprz, mąka, śmietana.

Patisona po umyciu zanurzyć we wrzącej wodzie na 3 minuty. Ostudzić, obrać ze skórki, pokroić w kostkę i osolić. Na gorącym oleju przysmażyć posiekaną cebulę, a gdy będzie lekko złota dodać patisona oraz kitka obranych ze skórki pomidorów (lub małą puszkę koncentratu). Wszystko razem dusić aż patison będzie szklisty. Wtedy dodać soli, pieprzu i łyżkę mąki rozprowadzoną w 1/2 szklankę śmietany. Następnie doprowadzić do zawrzenia.

27 TORTILLA

5 jajek, 2 średnie ziemniaki, 1 średnia cebula, 2 ząbki czosnku, olej, sól, pieprz, mleko.

Ziemniaki obieramy i kroimy w plasterki. Smażymy jak frytki, aż się zarumienią. Na rozgrzany olej wrzucamy drobno posiekaną cebulę i czosnek. Podsmażamy aż się zarumieni. Gotowe frytki wykładamy do głębokiego naczynia, dodajemy cebulę z czosnkiem. Jajka rozbijamy dodając 5 łyżek mleka, sól, pieprz. Sos z jajek wlewamy do frytek i cebuli. Mieszamy i wlewamy na gorący olej. Smażymy, aż jajka się zetną. Gotowy placek jemy z pieczywem na gorąco lub zimno.

28 HISZPAŃSKA TORTILLA

ziemniaki, oliwa z oliwek, jaja, cebula, przyprawy.

Ziemniaki pokroić na kawałki, opłukać i wrzucić do gorącej oliwy, do której dodać siekaną cebulę. Smażyć do momentu kiedy ziemniaki będą bardzo miękkie. Następnie wbić jaja na patelnię, posypać solą i dodać przyprawy i przełożyć ziemniaki na jaja. Teraz podsmażyć całość, ale beż mieszania. Tortillę można usmażyć jak omlet i podawać z chlebem i sałatką.

29 RANNA ZAPIEKANKA

4 średnie, ugotowane, pokrojone w kostkę ziemniaki, 1/2 rozdrobnionego, ugotowanego kalafiora, 20 dg podsmażonych pieczarek z 1 cebulą i 1 ząbkiem czosnku, sos sojowy, majeranek, sól, pieprz, jajko.

Całość delikatnie wymieszać, włożyć do formy, polać rozbitym jajkiem i zapiekać 15 min w temp 150-170 stopni

30 OMLET Z WARZYWAMI

3 jajka, łyżka mąki i śmietany, 1 duża papryka, 1 średnia cebula, 1 średni pomidor, pieprz i sól.

Paprykę i cebulę kroimy w paski, wrzucamy na rozgrzany olej. Dusimy ok. 20 minut. Po 10 minutach dodajemy pokrojonego pomidora, jajka rozbijamy dodając przyprawy, śmietanę i mąkę. Wlewamy na rozgrzaną patelnię. Smażymy z obu stron. Omlet wykładamy na talerz, dodajemy warzywa, składamy w pół i smarujemy ketchupem.

31 OMLET RYŻOWY

omlet: ugotowany ryż, jajko.

nadzienie: ogórki kiszone, papryka marynowana lub świeża, pomidor, ser żółty, trochę mąki.

Jajko wymieszać z ryżem i mąką, usmażyć dwa omlety. Warzywa pokroić, ser starkować. Jeden omlet położyć na talerzu, na to warzywa i po minucie przykryć drugim omletem i posypać serem.

32 RISOTTO Z WARZYW MROŻONYCH

1.5 szklanki ryżu, opakowanie mrożonych warzyw mieszanych, 1.5 kostki masła, I szklanka mleka, 3 jajka, 5 łyżek tartego żółtego sera, 1 łyżka tartej bufki, papryka w proszku, sól, pieprz.

Warzywa dusić na maśle i kilku łyżkach wody. Ryż ugotować w osolonej wodzie. Ugotowany ryż wymieszać z uduszonymi warzywami, doprawić do smaku solą i papryką. Przełożyć do rondelka wysmarowanego masłem i wysypanego tartą bułką. Zalać sosem z rozbełtanych jajek z mlekiem, posypać po wierzchu serem, położyć na serze kilka wiórków masła. Wstawić do piekarnika.

33 ZAPIEKANKA

3-4 ziemniaki, garść fasoli, 2 średnie marchewki, 1 łyżka oleju, pieprz, sól, przyprawa do smaku .

Dzień wcześniej namoczyć fasolę, na drugi dzień ugotować i odcedzić. Obrać i umyć 3 ziemniaki, pokroić surowe w cienkie plasterki i włożyć na wysmarowaną olejem blachę, do tego skroić 1 cebulę. Posolić, popieprzyć i popaprykować. Wstawić do piekarnika (200-250 stopni) na 20 min. Wyciągnąć, przewrócić plasterki na drugą stronę i na nowo piec. W tym czasie do garnka nalać 1 lub 1.5 szklanki wody, do tego dodać 1 łyżkę oleju i łyżeczkę soli + 1/2 łyżeczki cukru. W to (już na gazie) wkroić marchewkę w kostkę. Gdy będzie miękka odlać do kubka, tam wymieszać z mąką i wywar z powrotem do marchewki. W tym czasie fasolę wsypać do marchewki, gdy ziemniaki będą upieczone wyciągnąć, jeszc2e dodać pieprzu i na to zalać fasolę z marchewką.

34 RYŻ ZAPIEKANY

1 szklanka ryżu, olej, czerwona papryka, 2 cebule, 2 marchewki, ketchup lub koncentrat pomidorowy, przyprawy: sól, vegeta, papryka, piepr2, czosnek.

Ryż gotujemy w następujący sposób: do rozgrzanego garnka wlewamy 4 łyżki oleju, potem wsypujemy szklankę ryżu i podpiekamy. Dodajemy 2 szklanki wody i gotujemy parę minut. Przykrywamy garnek i odstawiamy na 30 minut. Następnie ryż wrzucamy na patelnię, dodajemy pokrojoną w kostkę paprykę, cebulę i marchewkę oraz roztarte na miazgę parę ząbków czosnku. Dusimy ryż na patelni, od czasu do czasu dodając trochę wody. Gdy ryż będzie miękki, dodajemy odrobinę ketchupu.

35 ZAPIEKANKA RYŻOWO-JABŁKOWA

1 kg jabłek, szklanka ryżu masło, cynamon cukier, sól.

Ryż ugotować w lekko osolonej wodzie. Jabłka obrać, zetrzeć na tarce. Połowę ryżu rozłożyć na średniej tortownicy. Posypać cukrem i włożyć kilka kawałków urasta. Przykryć połową jabłek posypanych cukrem i cynamonem. Na to położyć drugą połowę ryżu i masło, a na wierzch jabłka. Zapiekać w piekarniku w temp. 200 stopni około godziny.

36 ZIEMNIAKI Z SEREM

ser, 10 ziemniaków, 3 szkl. śmietany, 2 łyżki mleka, 1/3 kostki masła; 3 łyżeczki soli, przyprawy: liście kolendry, kolendra mielona, kurkuma, sól, pieprz, asafetyda.

Do żaroodpornego naczynia włożyć pokrojone w cienkie plastry ziemniaki. Układać warstwami, na każdą warstwę posypać przyprawy. Następnie część zmielonego sera i śmietany oraz masła. Ostatnią wartwę posypać mlekiem w proszku. Naczynie przykryć folią i piec do czasu aż ziemniaki będą miękkie.

37 FLACZKI Z BOCZNIAKÓW

50 dg boczniaków, mała cebula, 3 łyżki oleju, łyżka masła, łyżka mąki, szklanka wody, sól, majeranek, papryka, pieprz, vegeta.

Boczniaki pokroić w paseczki, cebulę w ćwierć krążki. Włożyć grzyby z cebulą na rozgrzany olej i chwilę podsmażyć. Następnie dodać sól, vegetę, zalać odmierzoną wodą, podgotować. Zrobić zasmażkę z masła i mąki, doprawić grzyby. Dodać majeranek, pieprz i paprykę. Tą samą potrawę można przyrządzić z pieczarek.

38 CUKINIA PANIEROWANA

1 cukinia, sól, mąka, jajko, bułka tarta, olej.

Obraną cukinię pokroić w plastry grubości ok. 2 cm, osolić, obtaczać w mące, jajku i bułce tartej. Smażyć na oleju.

39 PETRONELLA

kabaczek/cukinia (lub coś takiego), 0.5 szklanki oleju, 3 duże cebule, papryka, pasta pomidorowa lub koncentrat, sól i inne przyprawy.

Cukinię lub kabaczka obrać i pokroić albo też zetrzeć na tarce. Wrzucić do rondelka i dodać paprykę. Podusić dłuższą chwilę na oleju. Oddzielnie podsmażyć cebulę i pomidory i dodać do cukinii. Przyprawić do smaku.

40 POR A'LA MACIEJA

3-4 pory, I marchewka, I łyżka jarzynki (vegeta), margaryna.

Pora należy pokroić w cieńkie plasterki, a marchew zetrzeć na tarce. W rondelku rozpuścić margarynę i dodać porę, jarzynkę i marchew. Wymieszać dokładnie i dusić pod przykrywką na wolnym ogniu ok. 20 minut. Można jeść z chlebem.

41 HALAWA Z MARCHWI

2 kg marchwi, 1 kostka masła, 3-4 szklanki cukru, 0.5 szklanki bakalii.

W garnku połowę masła roztopić dodając startą marchew. Gotować na małym ogniu ok. 40 minut. Dodać pozostałe masło i cukier. Gotować 5-10 minut, aż masa zgęstnieje. Na końcu dodać bakalie.

42 HALAWA

1 szklanka kaszy manny, 1/3 torebki cynamonu, 1/3 banana, garść orzechów włoskich, garść rodzynków, 1/5 kostki masła, syrop, 3 szklanki wody na 2/3 szklanki cukru.

Surową kaszę prażyć na sucho dodając stopniowo cynamonu. Kasza ma być uprażona na kolor rumiany. Cały czas mieszać. Równocześnie wstawić wodę z cukrem, aby się zagotowała. Roztopić i wlać masło mieszając. Odczekać trochę i dolać syrop mieszając. Mieszać do lekkiego odparowania syropu. Gotową halawę odstawić z ognia, dodać pokrojonego banana, orzechy i rodzynki - wymieszać. Na wierzch można dodać starte jabłko i sok z cytryny.

43 FRYTKI BANANOWE

6 bananów, 1 szklanka soku z cytryny, cukier puder, olej.

Banany obrać, pokroić wzdłuż na krótkie paseczki i zalać sokiem z cytryny, moczyć 15 minut po czym osuszyć na ściereczce. Rozgrzać olej, wkładać banany aż będą chrupkie, osączyć i posypać cukrem pudrem.

44 SMAŻONE POMIDORY

8 pomidorów, starty żółty ser, 2 łyżki oleju, pieprz, sól.

Pomidory umyć i pokroić w poprzek na pół, osolić i odsączyć z nich sok. Osuszone powierzchnie przekrojonych pomidorów posypać bardzo obficie serem i smażyć na patelni serem do dołu. Po 5 minutach przewrócić na drugą stronę. Usmaione pomidory posypać solą i pieprzem.

45 KOTLETY Z RYŻU I PIECZAREK

3 szklanki ugotowanego ryżu, 20 dg pieczarek, 2 duże cebule, 4 łyżki kiełków słonecznika, sól, pieprz, przyprawy ziołowe.

Pieczarki i cebulę poddusić z przyprawami, dodać ryż i kiełki; formować kotleciki, obtaczać w bułce, smażyć na oleju.

46 KOTLECIKI RYŻOWE

torebka ryżu, ketchup, olej, mąka, sól.

Ryż gotujemy we wrzącej wodzie ze szczyptą soli ok. 20 minut, po wystygnięciu przekręcamy go przez maszynkę do mielenia, mieszając z kilkoma łyżkami ketchupu lub przecieru pomidorowego, lepimy okrągłe kotleciki, które po obtoczeniu w mące smażymy 2-3 minuty na patelni z olejem. Dobrze się przechowują. Robimy ich więcej na zapas, trzymamy w lodówce i odgrzewamy w miarę potrzeby.

47 NALEŚNIKI Z MĄKI RAZOWEJ

1 szklanka mąki razowej, 1.5 szklanki wody, łyżka mąki sojowej i ziemniaczanej, 2 łyżki oleju, sól do smaku,

Nadzienie: 2 cebule, 150 g...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin