Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców. ,,Ptaki z wiejskiego podwórka.'' Wprowadzenie litery g..docx

(19 KB) Pobierz

RENATA CZUBIŃSKA                                                                                          F…/Z29

 

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW Z DNIA

15.IV.2008.

5- 6 LATKI

ODDZIAŁ III ,,SŁONIKI”

 

TEMAT BLOKU: ,,Zwierzęta na wsi”

TEMAT DNIA: ,, Ptaki z wiejskiego podwórka”

 

CELE OGÓLNE:

-  współdziałanie w grupie poprzez wspólne zabawy ruchowe;

- zachęcanie dzieci do wspólnych zabaw przed rozpoczęciem zajęć;

- doskonalenie umiejętności sprawnego dodawania i odejmowania w zakresie 8;

- poznawanie wybranych ptaków hodowanych w gospodarstwie wiejskim na podstawie zagadek;

- nazywanie poznanych ptaków oraz omówienie ich wyglądu;

- rozwijanie wrażliwości słuchowej poprzez dostarczanie różnorodnych bodźców słuchowych(odgłosy ptaków z wiejskiego podwórka);

- doskonalenie umiejętności wypowiadania się;

- wprowadzenie i zapoznanie dzieci z obrazem graficznym głoski ,,g”; ,,G’’- drukowanym i pisanym;

- kształtowanie umiejętności samodzielnego myślenia;

- przyswajanie umiejętności czytania głosek i sylab na podstawie dokonania analizy i syntezy wyrazu podstawowego  garnek oraz innych wyrazów mających w swojej nazwie głoskę g.

- stwarzanie sytuacji do aktywnego uczestnictwa w zabawach ruchowych;

- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i utrzymanie skupienia uwagi, patrzenia i rozumienia;

- utrwalenie poznanej głoski g na podstawie pracy plastycznej, przekształcanie  plastyczne głoski g;

 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

- dziecko potrafi wspólnie bawi się w zespole;

- dodaje i odejmuje w zakresie liczby 8;

- dziecko potrafi wymienić nazwy ptaków hodowanych w gospodarstwie wiejskim;

- dziecko prawidłowo rozpoznaje odgłosy wydawane przez ptaki z wiejskiego podwórka;

- dziecko doskonali umiejętność uważnego słuchania czytanego tekstu- potrafi uruchomić swoja wyobraźnię;

-prawidłowo rozpoznaje nowo poznana literę;

- umie dokonać analizy i syntezy wyrazu podstawowego garnek;

- odnajduje miejsce głoski- litery w wyrazie;

- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;

- wykonuje prace plastyczną- manualną według wskazówek nauczyciela;

 

METODY:

- słowna –aktywizująca, słuchanie tekstu, pogadanka, rozmowa kierowana;

- oglądowa ilustracja do opowiadania, obrazy graficzne , napisy;

- ekspresyjna;

- praktyczna- zadania rysunkowe, układanie modeli wyrazów;

 

 

-1-

 

 

- wykorzystano metody opracowane przez Irenę Majchrzak: ,,wprowadzenie dziecka w świat pisania”;

FORMY:

-zbiorowa jednolita;

- grupowa indywidualna;

- indywidualna zróżnicowana;

- zbiorowa zróżnicowana;


ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- płyta CD, sylwety ptaków wiejskich tj: kura, kogut, kaczka, indyk, napisy do sylwet;

działania matematyczne napisane kredą na tablicy, ilustracja obrazkowa, obraz graficzny litery g, G – drukowany i pisany, mały i wielki, napisy do globalnego czytania, sylaby, koperty, klocki,  wyrazowe kwiaty, obrazki do kolorowania z głoska g;

 

Przebieg zajęcia:

I. 1. Nauczycielka zaprasza wszystkie dzieci do zabaw muzyczno- ruchowych z elementami improwizacji pt: ,,Przedszkolaki”; ,,Dziwne rozmowy’’.  

Dzieci stoją w kole, twarzą zwróconą do środka. Rozpoczynają zabawę pt: ,,Dziwne rozmowy”. Nauczycielka wskazuje dziecko, które będzie świnką, dziecko które będzie kaczką, wroną oraz wybiera troje dzieci, które wcielą się w postać szczeniaków – każde dziecko otrzymuję sylwetę zwierzęcia- ptaka, którą będzie odgrywało podczas zabawy. Po skończonej zabawie nauczycielka zaprasza dzieci do tablicy tematycznej i rozpoczyna zajęcia.

2. Na tablicy tematycznej widnieje pięć działań matematycznych w zakresie liczby 8. Zadaniem wskazanego przez nauczyciela dziecka - jest odczytanie danego działania i wskazanie rozwiązania spośród czterech liczb znajdujących się obok(wskazywane dziecko przyczepia prawidłowy wynik obok działania). Gdy  działania zostaną rozwiązane nauczyciel przekręca kartki z rozwiązaniem na drugą stronę i prosi dzieci o odczytanie hasła, które utworzyło się po zmianie stron. Rozwiązanie stanowi wyraz ,,ptaki”

3. Kolejnym etapem zajęć jest rozwiązywanie zagadek o ptakach z wiejskiego podwórka. Nauczyciel czyta zagadki i prosi dzieci o podanie przez nich rozwiązania.

,,Jestem biała, szara, ruda albo czarna.                         ,,Jaki to elegant- zawsze grzebień nosi

Niosę smaczne jaja, lubię dziobać ziarna”                    jest panem podwórka i chlubą gosposi”

                                       (kura)                                                                                        (kogut)

,,Po błocie człapie i pływam po rzece                        ,,Nie dziewczyna to wcale, ale nosi korale

Mam ładne skrzydła, ale daleko nie lecę”                  wachlarz w krąg rozkłada

                                   (kaczka)                                    i gul- gul- gul – gada   (indor)

 

Dziecko, które odgadło daną zagadkę szuka spośród ptaków odgadnięte hasło i przypina na tablicę sylwetę. Analiza i synteza wyrazów (kura, indyk). Zwrócenie uwagi na to, iż na dwóch wyrazach nie została dokonana analiza i synteza. Nauczyciel inspiruje dzieci do szukania odpowiedzi na podstawie podpisu obrazka przedstawiającego ,,koguta”.

4. Zaproszenie do zabawy ruchowej pt: ,,Kaczki”.

 

 

 

-2-

Nauczyciel dzieli dzieci na zespoły(4- 5), tłumaczy, iż kaczki chodzą zawsze jedna za drugą, kołysząc się lekko z boku na bok. Zadaniem dzieci ,,kaczek” będzie dotarcie do wyznaczonego miejsca w Sali (stawu) w jak najszybszym tempie. lecz całym zespołem. Kaczka, która odejdzie od swojego zespołu narażona jest na złapanie lisa.

Na umówiony wcześniej sygnał rzędy ruszają na spacer w kierunku stawu, nagle pojawia się (wybrane dziecko) ,,lis.

Kaczki muszą przyśpieszyć, by zdążyć wskoczyć do stawu. Schwytane kaczki lis chowa do nory. Wygrywa ten rząd kaczek,  w którym prze umówionym końcem zabawy zostanie najwięcej dzieci.

II. 1. Nauczyciel zaprasza dzieci przed tablicę, na której widnieje ilustracja obrazkowa przedstawiającą podwórko. Dzieci rozpoznają i nazywają ptaki po odgłosach dochodzących z wiejskiego podwórka(nagranie z płyty – kura, kogut, indyk).

2. Nauczyciel czyta tekst do ilustracji po czym prowadzi rozmowę na temat przeczytanego tekstu.

• Co przedstawia ilustracja obrazkowa?

• Powiedz jakie ptaki ma gospodyni?

• Dlaczego ptaki nagle ucichły?

• Przeczytam jeszcze raz tekst, a wy powiecie mi, w których wyrazach występuje głoska g.

• Nauczyciel czyta                                                  • Dzieci: kogut, gul, gwar, ganku, gospodyni

• W czym przyniosła gospodyni pożywienie ptakom?(garnek)

3. Analiza i synteza wyrazu garnek

• podziel wyraz na głoski                                 • g-a-r-n-e-k

• podziel wyraz na sylaby                                • ga-rnek

• wyodrębnij w wyrazie garnek samogłoski i spółgłoski

• Jaki wyraz powiedziałam głoskami?

G-u-t-e-k

g-a-r-n-e-k

g-o-s-p-d-y-n-i

• Jaką głoskę słychać na początku wyrazu?

Gutek, garnek, gwar, gospodyni

4. Pokaz małej i wielkiej, pisanej i drukowanej litery g, G.

Nauczyciel pyta:

• Czym różnią się litery g, G pisane od drukowanych?

• Co Ci przypomina litera g?

• pisanie palcem w powietrzu litery g;

• wodzenie palcem po dywanie – pisanie litery g;

• pisanie kredą na tablicy;

• układanie na dywanie z klocków litery G- chętne dzieci;

• Nauczyciel prosi, by dzieci podały inne wyrazy rozpoczynające się głoską g.

5. Zabawa ruchowa pt; ,,Wyrazowe kwiaty”

Nauczyciel prosi dzieci, aby ustawiły się w rozsypce. Informuję ich , że wracają z zaczarowanej zagrody do przedszkola. Na dywanie rozsypane są kwiaty, na których widnieją wyrazy mające w swojej nazwie głoskę g- na początku wyrazu, w środku. Prosi by dzieci kolejno przechodziły tylko po tych kwiatach, na których widnieją wyraz z głoską g. Chętne dziecko zbiera z łąki( dywanu) te kwiaty, które mają głoskę g w swojej nazwie i odczytuje te wyrazy.

6. Nauczyciel prosi , by dzieci usiadły w kole na dywanie. Rozdaje koperty, w których znajdują się wyrazy pocięte na sylaby. Zadaniem dzieci jest ułożenie z pociętych sylab wyrazów: Gutek, garnek, gospodyni.

7. Zabawa orientacyjno- porządkowa przy utworze pt: ,,Taniec kurcząt”

 

-3-

 

 

 

Rozłożone obręcze, przy każdej z nich stoi jedno dziecko. Bieg (machają skrzydełkami) między obręczami, gdy kurczęta usłyszą muzykę. Muzyk milknie, wskakują jak najszybciej do środka najbliższej obręczy. Zabawę urozmaicamy, likwidując jedna obręcz. Dzieci- kurczęta bez skorupki- obręczy muszą odejść do kurnika( wyznaczone miejsce).

III. Praca plastyczna – utrwalenie poznanej głoski g.

1.Nauczyciel prosi by dzieci usiadły na dywanie. Podchodzi do każdego dziecka . Dzieci kolejno losują wyrazy, które mają w swojej nazwie głoskę g. Odczytują wylosowany wyraz, są to wyrazy( kogut, garnek, gospodyni. Podchodzą do stolików, na których przygotowane są obrazki przedstawiające : koguta, garnek, gospodyni- dopasowują wylosowany przez siebie wyraz do obrazka. Zadaniem dzieci jest: ozdobienie głoski g (plasteliną) następnie pokolorowanie obrazka kredkami.

2. Nauczyciel dziękuje rodzicom za udział w zajęciu otwartym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-4-

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin