awans_zawodowy_przepisy.doc

(77 KB) Pobierz

Awans zawodowy nauczyciela mianowanego

Uwzględniono zmiany wprowadzone rozporządzeniem z dnia 14 listopada 2007r.

Szanowni Państwo,

     poniżej przedstawiamy Państwu ważniejsze informacje dotyczące awansu nauczyciela mianowanego na stopień nauczyciela dyplomowanego. Informacje te zostały opracowane uwzględniając rozporządzenie z dnia 1 grudnia 2004r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2004r. Nr 260, poz. 2593) oraz ostatnie zmiany wprowadzone rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 listopada 2007 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 16 listopada 2007 r. Nr 214, poz. 1580)

     Mamy nadzieję iż przedstawione tu opracowania oraz dokumenty pozwolą Państwu na zorientowanie się w całości procedury oraz będą przydatne podczas Państwa pracy.

     Dokumenty te zostały opracowane na podstawie obowiązującego prawa oświatowego oraz dzięki uprzejmości wielu osób - użytkowników portalu Literka.pl. Chcemy podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do tworzenia tych stron, za wkład pracy i czasu przy sporządzaniu aktualizacji tych stron.

     Są to tylko i wyłącznie propozycje dotyczące pewnych rozwiązań i nie należy ich traktować jako obowiązujących wzorów.

     Każde z kuratoriów i każda z komisji, może stosować własne wzory poszczególnych dokumentów. Jednakże przedstawienie Państwu nawet propozycji pewnych rozwiązań powinno pozwolić lepiej się zorientować w procedurach awansu.

     Zapraszamy do zapoznania się z tymi dokumentami. Jeśli Państwo będziecie się chcieli podzielić z nami swoimi uwagami zapraszamy do kontaktu.

Nauczyciel mianowany

Tok postępowania kwalifikacyjnego

     Nauczyciel mianowany ubiega się o stopień nauczyciela dyplomowanego.
     Nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego na swój wniosek złożony do dyrektora szkoły.

     Staż rozpoczyna z początkiem roku szkolnego, nie później jednak, niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć. Staż trwa 2 lata i 9 miesięcy.

     Nauczyciel posiadający, co najmniej stopień naukowy doktora, może ubiegać się o kolejny stopień awansu zawodowego po odbyciu stażu trwającego rok i 9 miesięcy.

     Nauczyciel mianowany projekt planu rozwoju zawodowego załącza do wniosku o rozpoczęcie stażu, skierowanego do dyrektora szkoły. Dyrektor szkoły w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia zajęć zatwierdza projekt planu rozwoju zawodowego nauczyciela lub zwraca go nauczycielowi do poprawy z pisemną adnotacją określającą zakres niezbędnych zmian. Nauczyciel obowiązany jest niezwłocznie poprawić projekt planu rozwoju zawodowego, zgodnie z zaleceniami dyrektora i ponownie przedłożyć.

     W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w czasie trwania stażu, dyrektor szkoły może pisemnie zobowiązać nauczyciela do zmiany planu rozwoju zawodowego; nauczyciel w trakcie stażu może wprowadzać zmiany do planu rozwoju zawodowego za zgodą dyrektora.

Dyrektor szkoły powinien nauczycielowi odbywającemu staż zapewnić warunki do:

1.     obserwacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych oraz innych prowadzonych w szkole, w szczególności zajęć prowadzonych przez nauczyciela tego samego przedmiotu lub podobnego rodzaju zajęć w tej samej lub innej szkole;

2.     udziału w formach kształcenia ustawicznego, jeżeli wynika to z zatwierdzonego planu rozwoju zawodowego i potrzeb szkoły;

3.     korzystania z pomocy merytorycznej i metodycznej PPP lub innych placówek i instytucji oświatowych.

Warunkiem nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego nauczycielowi mianowanemu jest:

1.     Posiadanie odpowiednich kwalifikacji (Karta Nauczyciela Art. 9, ust. 1 pkt. 1).

2.     Odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego

3.     Uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po dokonaniu analizy dorobku zawodowego nauczyciela i przeprowadzonej rozmowie.

Po zakończeniu stażu nauczyciel zobowiązany jest do przedstawienia dyrektorowi szkoły sprawozdania z realizacji planu rozwoju w terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu.

     Dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady rodziców ustala ocenę dorobku zawodowego nauczyciela z uwzględnieniem stopnia realizacji planu rozwoju zawodowego nauczyciela w terminie nie dłuższym niż 21 dni od daty złożenia sprawozdania.

     Ocena dorobku zawodowego nauczyciela może być pozytywna lub negatywna. Ocena sporządzana jest na piśmie i zawiera uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania. Nauczyciel może się odwołać od ustalonej oceny dorobku zawodowego do organu sprawującego nadzór pedagogiczny w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny rozpatruje odwołanie w terminie 21 dni. Ocena dorobku zawodowego nauczyciela ustalona przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny jest ostateczna.

     Nauczyciel składa wniosek do organu sprawującego nadzór pedagogiczny o uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej w ciągu trzech lat od uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. W przypadku niedotrzymania terminu złożenia wniosku, nauczyciel ponownie odbywa staż w pełnym wymiarze.


Forma dokumentacji

1.     Opis i analiza realizacji wymagań (paragraf 8 ust.2) w szczególności ze wskazaniem uzyskanych efektów;

2.     Dyplom lub świadectwo potwierdzające zaawansowaną znajomość języka obcego w rozumieniu przepisów w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli - jeżeli nauczyciel realizował zadanie, o którym mowa w § 8 ust. 2 pkt 4 lit. d - poświadczoną kopię.

    Dyrektor szkoły lub właściwy organ nadający stopień awansu zawodowego powiadamia nauczyciela, który złożył wniosek o terminie i miejscu przeprowadzenia rozmowy, co najmniej, 14 dni przed datą posiedzenia komisji.

Nauczyciele, którzy złożą wnioski o podjęcie postępowania do dnia 30 czerwca - otrzymują decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku; nauczyciele, który złożą wnioski do dnia 31 października danego roku, otrzymują decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia danego roku.

Powinności i wymagania

Nauczyciel mianowany ubiegający się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego w okresie odbywania stażu powinien w szczególności:

1.     Podejmować działania mające na celu doskonalenie warsztatu i metod pracy, w tym doskonalenie umiejętności stosowania technologii informacyjnej i komunikacyjnej.

2.     Realizować zadania służące podniesieniu jakości pracy szkoły.

3.     Pogłębiać wiedzę i umiejętności służące własnemu rozwojowi oraz podniesieniu jakości pracy szkoły, samodzielnie lub przez udział w różnych formach kształcenia ustawicznego - z uwzględnieniem specyfiki typu i rodzaju szkoły, w której odbywa staż.

Wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego obejmują:

1.     Uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej na skutek wdrożenia działań mających na celu doskonalenie pracy własnej i podniesienie jakości pracy szkoły, a w przypadku nauczycieli, o których mowa art. 9e ust.1-3 Karty Nauczyciela - uzyskanie pozytywnych efektów w zakresie realizacji zadań odpowiednio na rzecz oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcją

2.     Wykorzystanie w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej

3.     Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym prowadzenie otwartych zajęć, w szczególności dla nauczycieli stażystów i kontraktowych, prowadzenie zajęć dla nauczycieli w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć

4.     Realizację co najmniej trzech z następujących zadań:

a.      opracowanie i wdrożenie programu działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych odpowiednio z oświatą, pomocą społeczną lub postępowaniem w sprawach nieletnich,

b.      wykonywanie zadań doradcy metodycznego, egzaminatora okręgowej komisji egzaminacyjnej, eksperta komisji kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy, rzeczoznawcy do spraw programów nauczania, programów wychowania przedszkolnego, podręczników lub środków dydaktycznych, a w przypadku nauczycieli szkół artystycznych - także konsultanta współpracującego z Centrum Edukacji Artystycznej,

c.      poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych,

d.      uzyskanie umiejętności posługiwania się językiem obcym na poziomie zaawansowanym, a w przypadku nauczycieli języków obcych - uzyskanie umiejętności posługiwania się drugim językiem obcym na poziomie zaawansowanym,

e.      wykonywanie zadań na rzecz oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich we współpracy z innymi osobami, instytucjami samorządowymi lub innymi podmiotami,

f.       uzyskanie innych znaczących osiągnięć w pracy zawodowej.

5.     Umiejętność rozpoznawania i rozwiązywania problemów edukacyjnych, wychowawczych lub innych, z uwzględnieniem specyfiki typu i rodzaju szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony.

Ocena dorobku zawodowego

Ocena dorobku zawodowego za okres stażu


     Ocenę dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu ustala dyrektor, w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia sprawozdania przez nauczyciela.

Nauczyciel pisze sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego

     Dyrektor szkoły zapoznaje się ze sprawozdaniem nauczyciela i ma także obowiązek zasięgnąć opinii Rady Rodziców.

    Jeżeli Rada Rodziców nie przedstawi swojej opinii w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o dokonywaniu oceny dorobku zawodowego, dyrektor dokonuje oceny bez tej opinii, biorąc pod uwagę stopień realizacji planu rozwoju zawodowego sporządzony przez nauczyciela przed rozpoczęciem stażu.

Dyrektor biorąc pod uwagę:

·         Plan Rozwoju Zawodowego,

·         sprawozdanie z realizacji tego planu,

·         opinię rady rodziców oraz swoje własne obserwacje zajęć i zadań wykonywanych przez nauczyciela dokonuje oceny dorobku zawodowego.

Ocena ta może być pozytywna bądź negatywna.

     Ocena musi być sporządzona na piśmie i zawierać uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania od niej.

     Nauczycielowi przysługuje prawo wniesienia odwołania - w ciągu 14 dni - od oceny ustalonej przez dyrektora szkoły do organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

     Organ sprawujący nadzór pedagogiczny rozpatruje odwołania w terminie 21 dni. Ocena dorobku zawodowego nauczyciela ustalona przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny jest ostateczna.

     Jeżeli termin rozpatrzenia nie zostanie dotrzymany, nauczyciel ma prawo złożyć wniosek o postępowanie kwalifikacyjne lub egzaminacyjne (nawet jeżeli otrzymał od dyrektora ocenę negatywną).

     Jeżeli ostateczna ocena dorobku zawodowego za okres stażu jest negatywna, nauczyciel może złożyć do dyrektora szkoły wniosek o dodatkowy staż w wymiarze 9 miesięcy. Jeżeli uzyska zgodę dyrektora, odbywa ten staż w tej samej szkole.

Po jego zakończeniu dyrektor ponownie dokonuje oceny dorobku zawodowego nauczyciela.

Schemat analizy przypadku

Ogólny schemat opisu i analizy przypadku

I.      Określenie problemu

1.     Wstępna charakterystyka problemu

§         rodzaj zjawiska

§         kogo dotyczy

§         przejawy zjawiska

2.     Metody i narzędzia pomocne w zbieraniu informacji o problemie.

3.     Umotywowanie wyboru problemu.

II.    Podanie motywacji wyboru przypadku.

1.     znaczenie problemu w danej społeczności,

2.     odniesienie się do własnych umiejętności i przygotowania.

o        Oczekiwane efekty działania

1.     sformułowanie celów i skutków (efektów) działania.

o        Plan działania

1.     zadania,

2.     strategia,

3.     techniki,

4.     narzędzia.

o        Osiągnięte efekty działania

1.     dokonanie analizy porównawczej do zakładanych celów

2.     próba uogólnienia wyników (czy moje działania mogą być pomocne dla innych).

Nauczyciel mianowany - rozmowa przed komisją na stopień nauczyciela dyplomowanego

Komisję kwalifikacyjną powołuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

W skład komisji wchodzą:

1.     przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny, jako jej przewodniczący, a w przypadku nauczyciela, o którym mowa w art. 9e ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela, także przedstawiciel organu prowadzącego szkołę;

2.     dyrektor szkoły, z wyjątkiem przypadku gdy o awans ubiega się dyrektor szkoły;

3.     trzej eksperci z listy ekspertów ustalonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

W pracach komisji, o ile nie wchodzi w ich skład, może brać również udział w charakterze obserwatora przedstawiciel organu prowadzącego szkołę i organu sprawującego nadzór pedagogiczny; a na wniosek nauczyciela w skład komisji wchodzi ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin