PWD ćw.9 z Klekotem(2).docx

(12 KB) Pobierz

9 z Klekotem - było dziś bez wejściówki, z długą rozmową na wejściu. a samo ćwiczenie jest mocno pogrzane.

Drgająca belka podłączona jest do komputera, drgania są filtrowane.
Na wstępie odczytuje się z monitora wartości 3 słupków i odpowiadające im częstotliwości. Trzeba określić wartość tłumienia niższych słupków względem najwyższego, a następnie z charakterystyki filtra tercjowego odczytać częstotliwość środkową sygnału.
Następnie dobiera się 2 modele charakteryzujące tą belkę - uwzględniający masę belki oraz nieuwzględniający. Model uwzględniający masę to ostatnie równanie ze zszywki, model nieuwzględniający to to samo równanie bez "33/140qL". Wszystko jest podane, trzeba jedynie policzyć moment bezwładności przekroju belki (wychodzi I=450mm^4) i obliczyć częstotliwość f wg obu modeli, następnie przyjąć tą bliższą częstotliwości prawdziwej (obliczanej z charakterystyki filtra).
Tyle starczy na zaliczenie, jest cholernie mało czasu i dużo kombinowania i liczenia. U nas uwalił całą grupę oprócz mnie.

 

 

 

dostajesz 3 prazki. jeden, srodkowy jest najwyzszy, pozostale dwa sa nizsze. przyjmijmy, ze ten po prawej stronie ma tlumienie 10dB, srodkowy 3 a ten po lewej 15. Do obliczen f (czyli czestotliwosci drgan otrzymanej z pomiarow) bierzemy prazek o mniejszym tlumieniu (czyli ten po prawej - 10dB). jako ze jest po prawej, tlumi go prawym zboczem filtr srodkowy. szukamy na jego charakterystyce takiego tlumienia (10dB). mnozymy przez czest. srodkowa filtra i mamy juz nasze f.
teraz obliczamy f1 i f2 ze wzorkow ze zszywki (ostatni wzor - raz z czlonem 33/140qL a raz bez - odpowiada to przypadkowi z uwzgl masy belki oraz bez uwzgl) i mamy jakies f1 i f2. z reguly jedno wychodzi 10 razy za duze a drugie w miare ok. to w miare ok bierzemy do dalszych obliczen. podstawiamy pod wzor dokladniejszy (czyli ten, z ktorego mamy wynik f blizszy temu otrzymanemu z pomiarow) f z pomiarow i obliczamy dowolnie wybrany przez nas parametr (np. q). iloczyn qotrzymanego/q ze wzoru jest nasza poprawka.
na koniec liczymy to samo, ale dla preta dluzszego/krotszego o 120mm. i koniec laborki

 

W cw 9 we wzorze na f co wstawiamy w miejsce M jesli belka jest z koncem swobodnym? I jaka powinna wyjsc wartosc q?

q=rho*a*b gdzie a,b- wymiary przekroju preta (mierzycie sobie suwmiarka)

M to jest zawsze masa piezometru (podana w zszywce) plus, dla tych co maja jeszcze dodatkowa mase, masa odwaznika, poda na zajeciach

 

 

nie musieli tylko zrobiłem całe i 5 mi postawił.
a zadanie było :
y(t)=5sint
zmierzone y(t)=4
trzeba było przeprowadzić identyfikacje parametru dla t=pi/2

 

chyba mnożysz tą funkcję przez 4/5. ja napisałem y(t)=(sin pi/2)-1 i uznał ale coś mówił że lepiej pomnożć prz jakiś wsp , chyba o to mu chodziło- nie jestem pewien

 

pomyłka
y(t)=(5sin pi/2)-1
ale na początku mi powiedział że źle, później stwierdził że może i tak być.
lepiej chyba pomnożyć przez jakiś wsp. (w tym wypadku k=4/5)chyba

 

ćw 9
zadanie na wejściu:
y(t)=5sint
zmierzone y(t)=4
przeprowadzić identyfikacje parametru dla t=pi/2
zrobilem tak jak poprzednicy z zeszłego roku tu opisali i zostałem wiec chyba jest dobrze.
A co do samego ćw to warto wiedziec co jak po kolei mniej wiecej robic tak jak to równiez opisali koledzy krok po korku gdzies tu wczesniej. troche liczenia jest nie da sie ukryc ale do przejścia.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin