Choroby gruczołów wewnętrznego wydzielania.doc

(39 KB) Pobierz

l        Choroby gruczołów wewnętrznego wydzielania

l               Choroby gruczołów wewnętrznego wydzielania rzadko notuje się w praktyce weterynaryjnej, ze względu na trudności diagnostyczne i często mało konkretny obraz objawów klinicznych.

 

l               Najczęściej mówi się o nadczynności lub niedoczynności poszczególnych gruczołów.

l          Przyczynami niedoczynności najczęściej są:

l               1. niewystarczająca sekrecja hormonu z powodu zaniku lub zmian wstecznych gruczołu lub z powodu braku odpowiednich prekursorów hormonalnych

 

l               2. nadmierne wiązanie lub przyspieszony rozpad i wydalanie hormonu

 

l               3. niewrażliwość organów docelowych na działanie hormonu

l          Przyczynami nadczynności najczęściej są:

l             1. zwiększona sekrecja w skutek guzów nowotworowych lub uszkodzenia mechanizmu sprzężenia zwrotnego

 

l             2. zwiększonego wiązania, rozpadu lub wydalania hormonu

 

l             3. nadwrażliwości organów docelowych

 

l             UWAGA!!! – układ hormonalny ściśle współdziała z układem nerwowym!!!

l            Przysadka

l             Skład: 3 płaty – przedni i środkowy to część gruczołowa i tylni to część nerwowa

l             Niedoczynność części gruczołowej u zwierząt prowadzi do karłowatości lub gigantyzmu.

l             Karłowatość – zahamowanie rozwoju i wzrostu kości długich, opóźniona wymiana zębów mlecznych, objawy typowe dla niewydolności tarczycy i kory nadnerczy.

l             Gigantyzm – zwiększony apetyt i pragnienia, wzrost masy czaszki, powiększenie głowy i klatki piersiowej, zgrubienie kończyn, nadmierny przyrost okrywy włosowej oraz cukrzyca

l            Przysadka

l               Zaburzenia czynnościowe części nerwowej – wiążą się zwykle z hormonem antydiuretycznym ( wazopresyną).

l               Moczówka prosta – polidypsja, poliuria, odwodnienie, zaburzenia elektrolitowe, ciężar właściwy moczu 1,002 do 1,005, suchość błon śluzowych i skóry, lizawość, postępujące wyniszczenie.

l               Rozpoznanie- oznaczenie poziomu hormonu, badanie moczu.

l               Leczenie- wazopresyna donosowo w dawce 0,05 ml 2 x dz u psów o masie 10-15 kg.

l            Nadnercza

l               Składają się z 2 odrębnych anatomicznie i fizjologicznie części: rdzenia i kory. Część korowa pozostaje pod wpływem przysadki i wydziela hormony sterydowe ( kortykosteroidy + androgeny, progesteron i estrogeny wydzielane także przez gruczoły płciowe). Część rdzenna ściśle związana z układem nerwowym wydziela katecholaminy.

l               Kortykosteroidy dzielimy pod względem fizjologicznym na glikokortykoidy ( kortyzol, kortykosteron) oraz mineralokortykoidy( aldosteron).

l            Działanie glikokortykoidów sprowadza się do:
 

l               1. stymulowania procesu tworzenia glukozy z białek i tłuszczów oraz hamowanie rozpadu glukozy przez zmniejszenie możliwości wykorzystania jej przez tkanki.

l               2. działanie przeciw zapalnie i przeciw świądowe.

l               3. wpływu na układ krwiotwórczy i krew w postaci litycznego oddziaływania na tkankę limfatyczną i limfocyty( zmniejszenie ilości eozynofilów we krwi obwodowej i pobudzenie erytropoezy).

l               4. stymulowania procesu zatrzymania przez nerki wody i Na, a zwiększonego wydalania K. Podstawową funkcją aldosteronu jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi.

l            Rdzeń nadnerczy

l               Nie jest kontrolowany przez żaden z hormonów tropowych i wydziela katecholaminy: adrenalinę, noradrenalinę i dopaminę.

l               Katecholaminy działają na układ krążenia, mięśniówkę gładką i procesy przemiany materii. Powodują wzrost ciśnienia krwi i przyspieszenie akcji serca oraz pogłębienie oddechów i podwyższenie poziomu cukru we krwi, a także ograniczenie motoryki przewodu pokarmowego.

l            Niedoczynność kory nadnerczy

l               Pierwotna – zwyrodnienie lub zanik tkanki korowej. Objawy – brak apetytu, wymioty, biegunka, spadek masy ciała oraz zaburzenia w układzie krążenia: wzrost Ht, spadek ciśnienia krwi, zapaść naczyniowa.

 

l               Wtórna – spowodowana jest niedostatecznym wydzielaniem ACTH, brak jest zaburzeń elektrolitowych ponieważ wydzielanie aldosteronu nie jest kontrolowane przez ACTH, mogą też występować objawy charakterystyczne dla niewydolności przysadki.

l            Niedoczynność kory nadnerczy

l               Rozpoznawanie – trudne, mało swoiste objawy kliniczne, które nakładają się na objawy choroby podstawowej.

l               Laboratoryjnie – test Thorna: ocena spadku eozynofilów po injekcji ACTH(rano przed karmieniem). Dawka ACTH 0,25 – 0,5 mg/kg m.c po 6 godz ocena u psów, po 10 godz u krów. Spadek 50 % eozynofilów świadczy o zachowanej funkcji kory nadnerczy.

l               Oznaczanie poziomu 17 – hydroksykortykosteroidów w plazmie lub ilości wydalania ich metabolitów w moczu.

l               Leczenie sprowadza się do wyrównania zaburzeń w gospodarce wodno-elektrolitowej i podaży octanu dezoksykortykosteronu 1-3 mg/10 kg i.m przez kilka dni.

l            Nadczynność kory nadnerczy

l               Syndrom Cushinga psów

l               Objawy: nadmierny rozrost podściółki tłuszczowej w górnej części szyi, wilczy apetyt, zmniejszenie napięcia i zanik mięśni brzucha ( obwisły brzuch). Skóra staje się sucha, szorstka, niekiedy nadmiernie pigmentowana. U 40 % psów można stwierdzić miejscową mineralizację skóry mimo normalnego poziomu Ca i P w surowicy. Zwapnienia można stwierdzić również w narządach miąższowych i mięśniach. U samców dochodzi do zaniku jąder, u suk do zaniku cieczki.

l               Rozpoznanie – eozynopenia, limfopenia, wzrost glukozy, cholesterolu, Aspat, Alat, A.P.

l            Nadczynność kory nadnerczy

 

l               Leczenie- chirurgiczne usunięcie obu nadnerczy – bardzo trudne!!!, Izomer orto, para insektycydu DDD- działający wybiórczo na nadnercza p.o w dawce 50 mg/kg przez 5-10 dni, tydzień przerwy i ponownie w tej samej dawce. Po całkowitym ustąpieniu objawów zalecane są dawki podtrzymujące 8-10 mg/kg/dzień.

l            Przytarczyce

l               Konie mają 4 przytarczyce, często leżą w tkance łącznej powyżej grzbietowej granicy tarczycy, ale lokalizacja jest zmienna. Produkują PTH i kalcytoninę. PTH różni się od ludzkiego sekwencją aminokwasów w C- końcowym odcinku, taka sama sekwencja jest w N- końcowym odcinku ( zestawy do oznaczeń zawierają przeciwciała dla C – końcowego odcinka)

l               W weterynarii używa się systemu pomiarowego dla 3 różnych rodzajów przeciwciał  : skierowane w środkowy odcinek łańcucha, skierowane w C – końcowy odcinek i w N- końcowy

l            PTH

 

l               Działa na układ kostny, nerki i przewód pokarmowy

l               1. Zatrzymanie Ca przez nerki ( zwiększa resorpcję zwrotną), wzrost wydalania P.

l               2. Powoduje resorpcję wapnia z kości poprzez aktywację cyklazy adenylowej

l               3. Zwiększa wchłanianie Ca z jelit, ale tylko przy udziale 1,25 dihydrocholekalcyferolu

l               Antagonistycznie działa kalcytonina.

l            Przytarczyce- konie

l               U koni obserwuje się pierwotną, wtórną i pseudonadczynność przytarczyc.

l               Pierwotne bardzo rzadkie.

l               Wtórne – żywieniowe: zły stosunek Ca do P = ch. Otrębowa, Ca i P w osoczu prawidłowy, wzrasta wydalanie P z moczem. Leczenie – dieta.

l               Zatrucie witaminą D3 – wzrost stężenia Ca, P w normie, wapnienie tkanek miękkich.

l               Pseudonadczynność – chłoniaki, nowotwory żołądka

l            Przyczyny hiperkalcemii

l               1. Pierwotna nadczynność przytarczyc

l               2. Guzy nowotworowe

l               3. Hiperwitaminoza D3

l               4. Niedoczynność kory nadnerczy

l               5. Niewydolność nerek, choroby układu kostnego ( osteomyelitis, osteodystrofia przerostowa)

l               6. Przedawkowanie preparatów Ca

l               7. Odwodnienie dużego stopnia

l               8. Wzrost PTH znaczny lub średni przemawia za pierwotną nadczynnością przytarczyc.

l            Pierwotna nadczynność przytarczyc

l               Gruczolaki, hiperplazja.

l               Objawy – polidypsja, poliuria, ogólna słabość, nietolerancja wysiłkowa, utrata apetytu, spadek masy ciała, wymioty, zaparcia.

l               W badaniach – hiperkalcemia, normofosfatemia do hipofosfatemii, hipostenuria, alkalizacja moczu, zwapnienia w nerkach.

l               Uwaga!!! Przy niewydolności nerek wzrost PTH spowodowany jest zaburzeniami w jego krążeniu. Zawsze oznaczyć Ca zjonizowany – niski przy niewydolności nerek, wysoki w pierwotnej nadczynności przytarczyc.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin