ANTOCJANY.docx

(16 KB) Pobierz


ANTOCJANY - balsam dla oczu

Promieniowanie ultrafioletowe (dziura ozonowa), wszechobecne spaliny samochodowe i przemysłowe (zawierające: tlenki węgla, siarki, azotu, itp.); toksyczny dym tytoniowy, alergeny - to przyczyny przyśpieszające degenerację i starzenie się komórek siatkówki oka. Jeśli towarzyszy temu "niewolnicze" wielogodzinne wpatrywanie się w ekran telewizyjny, długotrwała praca lub zabawa z komputerem - pojawia się przemęczenie, suchość oczu oraz stany zapalne - zwiastuny wielu chorób narządu wzroku i 
sprzymierzeńcy wolnych rodników.
Szkodliwe dla oczu czynniki wyzwalają inwazję tzw. wolnych rodników, zwanych też utleniaczami lub oksydantami.
Z ich dużym nadmiarem organizm nie jest sobie w stanie poradzić. Wolne rodniki - to nadreaktywne, krążące w organizmie cząsteczki chemiczne, które , jak "gorące iskry" uszkadzają delikatne struktury komórek oczu. Szczególnie narażone na uszkodzenia wywoływane przez "zapalające iskry" rodników są delikatne ścianki naczyń włosowatych odżywiających siatkówkę oka, jak też komórki plamki żółtej oka, dzięki którym dobrze widzimy. Zagrożenie to potęguje się, gdy w tym, co jemy brakuje antyoksydantów 
tj. substancji, które pomagają zneutralizować ("gasić") nadmiar zapalających i uszkadzających struktury komórek wolnych rodników. Skutkiem może być przedwczesne pogorszenie ostrości widzenia.
Antyoksydanty to naturalne substancje witaminy (E,C, betakaroten) i quasi witaminy (np. antocjany, flawonoidy, itp.), występujące najczęściej w owocach i warzywach, których obecność łatwo rozpoznajemy dzięki kolorom: fioletowemu (czarne jagody, buraki, itp) i pomarańczowemu (marchew, pomidory, papryka, itp.)
Okresowe przeciążenia nadmiarem wolnych rodników mogą przez pewien czas nie zaszkodzić ludziom młodym i zdrowym. Szkodzą natomiast osobom w podeszłym wieku, przewlekle chorym na schorzenia ogólnoustrojowe - cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie, źle odżywiającym się.
Gdy korzystamy z komputera nasze oczy, bez zmiany pozycji głowy, bezwiednie przemieszczają się z klawiatury na ekran i na inne fragmenty otoczenia wykonując dziennie kilkadziesiąt tysięcy ruchów! Te monotonne, nietypowe i niezwykle intensywne ruchy oczu, jak też promieniowanie ekranu mogą zakłócić fizjologiczny mechanizm wydzielania łez, którego ciągłego działania nie zauważamy. Tymczasem łzy zawierają składniki "oliwiące", które poprzez mruganie powiek, tak jak ruchem wycieraczek 
samochodowych są rozprowadzane na powierzchni oka. Deficyt oleistego "filmu z łez" wywołuje po pewnym czasie zaczerwienienie i pieczenie oczu, a później bolesny stan zapalny zwany zespołem "suchego oka" Stan zapalny zwiększa liczbę toksycznych wolnych rodników, które w nadmiarze uszkadzają oko. Wolne rodniki, zwane też utleniaczami lub oksydantami - to nadreaktywne, krążące w organizmie cząsteczki chemiczne, które , jak "gorące iskry" uszkadzają delikatne struktury komórek oczu.
Szczególnie narażone na uszkodzenia są delikatne ścianki naczyń włosowatych odżywiających siatkówkę oka, jak też komórki plamki żółtej oka, dzięki którym dobrze widzimy.
Zagrożenie to potęguje się, gdy w tym, co jemy brakuje antyoksydantów tj. substancji, które pomagają zneutralizować nadmiar wolnych rodników. Zwłaszcza niebezpieczny jest deficyt antyoksydantów, gdy dotyka nas stan zapalny oka, czy zbyt intensywnie eksploatujemy narząd wzroku (zbyt długa praca przy komputerze, kierownicy samochodu (kierowcy), itp.). Skutkiem deficytu antyoksydantów, może być przedwczesne pogorszenie ostrości widzenia i w dalszej konsekwencji poważne uszkodzenia narządu wzroku.
Na pytanie jak przeciwdziałać wspomnianym zagrożeniom nieoczekiwanym sprzymierzeńcem okazała się dobrze znana czarna jagoda, zwana też borówką czernicą (Vaccinum myrtillus).
Dotychczas w lecznictwie tradycjonalnym jagody stosowane były jako środek przeciwbiegunkowy a napary z liści pomocniczo w cukrzycy. Znacznie rzadziej borówka wykorzystywana była w innych terapiach np. szkorbutu, (gdyż jest współrekordzistą zasobności w wit. C), czy dzięki substancjom aseptycznym w leczeniu infekcji moczowych i w upławach pochwowych. Z owoców i liści V. myrtillus zostało wyodrębnionych szereg związków, należących do różnych grup chemicznych: garbników, flawonoidów, witamin, 
cukrów, pektyn, kwasów organicznych, irydoidów i terpenów. W jagodach występują różne związki polifenolowe tj. antocyjany odpowiedzialne za kolor owoców, pochodne kwasów cynamonowego i benzoesowego oraz glikozydy flawonolowe. 
Na szczególną uwagę zasługują wyodrębnione z czarnej jagody antocjany.
To one stanowią ratunek dla oczu. Wykazują wpływ na odporność ścian naczyń włosowatych . Zmniejszają ich przepuszczalność, kruchość i łamliwość oraz przywracają im elastyczność. Posiadają też właściwości przeciwzapalne, w związku z czym są stosowane w krwawieniach i zaburzeniach mikrokrążenia, zwłaszcza w oftalmologii (poprawiają ukrwienie w obrębie tęczówki oka). Chronią również oko przed wolnymi rodnikami biorąc aktywny udział w przemianach oksydo-redukcyjnych zachodzących w organizmie 
człowieka. Prawdopodobnie zwiększają stopień regeneracji rodopsyny, czyli barwnika odpowiedzialnego za widzenie oraz mają działanie przeciwzakrzepowe.
Do surowców antocyjanowych należą również owoc bzu czarnego i aronii, kwiat bławatka i malwy czarnej. Jednakże uważa się, że antocjany z czarnej jagody są szczególnie cenne.
Antocjany kojarzone są w celu uzyskania optymalnego efektu leczniczego z beta-karotenem i witaminą E. Wyciąg z Vaccinum myrtillus wpływa na polepszenie widzenia nocnego oraz powoduje szybsze przywrócenie ostrości widzenia. Zalecany jest szczególnie dla osób pracujących przy komputerze, kierowców, ludzi starszych (także z innymi schorzeniami takim jak: cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, jaskra), osób źle odżywiających się, spędzających wiele godzin przed telewizorem lub na pełnym słońcu, 
odczuwających zmęczenie wzroku i pogorszenie ostrości widzenia. Niestety nie należy zapominać, że nawet najdoskonalsze preparaty nie pomogą jeżeli nie damy sobie i oczom trochę odpoczynku.
Na naszym rynku obecnych jest kilka preparatów zawierających antocjany, jako składniki czynne m.in. wartościowy preparat Klarin poznańskiej firmy FARMAPOL .

http://ziola.pl/index.php3?s=3&d=22&t=9 

KLARIN

Bogaty zestaw ANTOCJANÓW z borówki czernicy i innych cennych dla zdrowia siatkówki oka antyoksydantów, (w tym beta-karoten i witamina E ) - zawiera naturalny, dietetyczny środek spożywczy o nazwie KLARIN poznańskiej firmy FARMAPOL, przeznaczony dla osób dorosłych jako uzupełnienie codziennej diety.

Skład tabletki KLARIN:
sproszkowany owoc borówki czernicy, skrobia ziemniaczana, nośnik: amorficzny dwutlenek krzemu i stearynian magnezu, witamina E, nośnik: sól sodowa karboksymetylo-celulozy usieciowana, beta-karoten.
Działanie:
preparat działa ograniczająco na zaburzenia krążenia siatkówkowego i naczyniowego oczu. Zmniejsza dolegliwości wzrokowe (krótkowzroczność, ślepota dzienna), osłabiona fotowrażliwość w retinopatii cukrzycowej. Wpływa na polepszenie wydolności żylnej kończyn dolnych (żylaki, hemoroidy).
Wartość odżywcza 1 tabletki:
witamina E - 5 mg*
beta-karoten (prowitamina A) - 5 mg
*50% realizacji zalecanego dziennego spożycia
Przechowywać:
preparat przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Chronić przed dostępem do światła i wilgoci.
Sposób użycia:
2 razy dziennie po jednej tabletce
masa tabletki:
370 mg mgr farm. Agata Kaczorek
mgr Edward Ozga Michalski 


Zioła dobre dla oczu

Łagodzą zaczerwienienia, podrażnienia, uczucie piasku pod powiekami. Wspomagają leczenie chorób narządu wzroku.
Wśród nich najbardziej znany jest świetlik łąkowy. Uszczelnia naczynia krwionośne siatkówki. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Dlatego jest polecany w zapaleniu spojówek i brzegów powiek na tle alergicznym i bakteryjnym. Daje ulgę oczom zmęczonym pracą przy komputerze czy oglądaniem telewizji. A także przekrwionym wskutek działania dymu papierosowego i zanieczyszczeń środowiska (kurz, spaliny). Łagodzi podrażnienia oczu występujące przy katarze.

Najlepiej używać go w postaci płukanki: łyżeczkę suszonego ziela zalać 1/4 l wody, zagotować pod przykryciem, trzymać na maleńkim ogniu 20 min. Ostudzić, przecedzić, przemywać oczy kilka razy dziennie, najlepiej sterylnym gazikiem (do kupienia w aptece).

Podobne właściwości ma rzepik. Zaleca się go przy zapaleniu spojówek na tle alergicznym i bakteryjnym. Łyżkę stołową rzepiku należy zalać 0,5 l wody i gotować 20 minut. Używać tak, jak wywar ze świetlika.

Rumianek ma bardzo silne działanie przeciwzapalne, rozgrzewające i bakteriobójcze. Okłady z niego nie tylko dają ulgę zmęczonym oczom. Są też niezwykle skuteczne w leczeniu "jęczmienia". Wystarczy zaparzyć saszetkę rumianku w 1/3 szklanki wody i przykryć. Po 3 minutach napar jest gotowy. Przed przyłożeniem do oka saszetkę należy lekko odcisnąć, żeby nie ciekła i przyłożyć delikatnie na chore miejsce. Trzymać tak długo, aż wystygnie. Okłady powinno się robić kilka razy w ciągu dnia.

Także nagietek działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Stosuje się go w stanach zapalnych spojówek, przekrwieniu i tzw. zespole suchego oka. Najlepiej używać wyciągu z nagietka w postaci kropli, które można kupić w aptece.

Uwaga! Przyrządzając płukanki, trzeba bardzo dbać o czystość używanych do tego naczyń. Uzyskane napary filtrować trzykrotnie przez papierowy filtr - to bowiem pozwoli usunąć drobinki ziół, które mogłyby podrażnić oko.


Chwila dla Ciebie 

_________________________________________________________________________________________________

Leczenie zaćmy za pomocą miodu i soku z jabłek

Prosta recepta naturalnego soku przeciwdziałającego zaćmie.

Sposób przygotowania:

Bierzemy jabłko i przecinamy go nożem w jego 3/4.
Łyżeczką wydłubujemy środek jabłka wraz z pestkami. Nalewamy do wewnątrz naturalny miód (najlepiej kupiony w sklepie ze zdrowa żywnością), następnie przykrywamy go odciętym kawałkiem jabłka i trzymamy w ten sposób przez dobę w temperaturze pokojowej.
Sok który otrzymujemy we wnętrzu jabłka wlewamy do czystej suchej buteleczki i następnie wkładamy do lodówki.

Korzystamy z tego soku przez 5-6 dni.
Wkrapiamy do każdego oka po 2 krople 2 razy dziennie.
Jeśli nawet po 5-6 dniach sok się nie skończył należy go wylać i przygotować nowy. 

__________________________________________________________________________________________________


VarixinalŽ - Suplement diety

Tabletki VarixinalŽ wspomagają utrzymanie prawidłowego stanu żył. VarixinalŽ może być stosowany przez osoby odczuwające dolegliwości krążenia w nogach, objawiające się wrażeniem ich ciężkości i zmęczenia. Zawarty w preparacie kasztanowiec zwyczajny zawiera aktywną substancję aescynę, która sprzyja utrzymaniu prawidłowego krążenia limfatyczno-żylnego i elastyczności naczyń krwionośnych. Ruszczyk kolczasty i wąkrota azjatycka wpływają na utrzymanie elastyczności naczyń. Borówka czernica 
wspomaga tworzenie tkanki łącznej oraz utrzymuje sprawny obieg krwi. Wzbogacenie preparatu o witaminę C i hesperydynę dodatkowo wzmacnia działanie zawartych w nim ziół.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin