Układ ruchowy.doc

(27 KB) Pobierz
Muzyka - F. Chopin

 

Układ ruchowy

 

do utworu Fryderyka Chopina Andante Spianato, op. 22

 

Układ jest przeznaczony dla dzieci ze starszych grup. Płyta zawiera dwie wersje utworu. Jedną wersję do wykorzystania podczas występów lub zajęć, drugą poglądową do ćwiczeń. Wersja poglądowa zawiera podpowiedzi ułatwiające umiejscowienie wykonania określonej czynności w czasie trwania utworu. Do tańca będą potrzebne chusty, które powinny być uszyte z przejrzystego, zwiewnego materiału, najlepiej szyfonu. Kolor chust może być różnorodny bądź jednolity, w zależności od pory roku, w której dzieci występują (na przykład białe chusty mogą kojarzyć się z tańcem zimowym, a kolorowe z latem).

 

 

Ustawienie w rozsypce. Dzieci klękają na oba kolana, pośladkami dotykając pięt. Na głowę zakładają chusty.

Na początku utworu dzieci lekko się kołyszą, podpierając się z boku rękoma.

 

Na hasło: "kołysanie" - dzieci zdejmują chusty z głowy i kołyszą je przed sobą na wysokości twarzy. Należy zwrócić uwagę na to, aby dzieci chwytały chustę na jej środku.

"Wstajemy" - dzieci wstają trzymając chustę w jednej ręce dwoma palcami. "Obrót" - dzieci wykonują powolne obroty wokół siebie, aż do momentu przejścia do następnego ruchu. Należy zwrócić uwagę na to, aby chusta "tańczyła" to znaczy, aby dzieci cały czas nią delikatnie kołysały.

 

"Koło" - dzieci biegną na paluszkach drobnymi kroczkami, tworząc jedno, duże koło. Poruszają się w ten sposób po kole (chusty nadal "tańczą").

"Do środka" - dzieci obracają się buziami do środka koła i machają chustą do wewnątrz.

"Na zewnątrz" - chusta powraca na zewnątrz koła.

"Do środka" - dzieci obracają się buziami do środka koła i machają chustą do wewnątrz.

"Na zewnątrz" - chusta powraca na zewnątrz koła.

"Taniec" - dzieci chwytają chustę oburącz tak, aby chwycić ją za dwa rogi i jak najbardziej rozłożyć. Tańczą dookoła siebie, chusta faluje do góry i na dół. . Dzieci przechodzą w ten sposób do ustawienia "w rozsypce". Najlepiej, aby były to te same miejsca, które zajmowały na początku układu.

 

„Zakrywamy” – dzieci zwrócone są twarzą do publiczności. Podnoszą rozłożoną chustę tak, aby zasłoniła ona twarz. Kołyszą się przy tym w prawo i w lewo.

"Tańczą" - dzieci ponownie tańczą dookoła siebie, chusta faluje do góry i na dół.

"Zakrywamy" - dzieci ponownie podnoszą chustę tak, aby zasłoniła twarz i lekko kołyszą się.

"Koło" - dzieci biegną "na paluszkach", drobnymi krokami tak, aby utworzyć koło. Poruszają się po jego obwodzie. Chusty trzymają oburącz, rozłożone i skierowane do wewnątrz koła.

 

"Drugie koło" - dzieci rozdzielają się na dwa koła, jedno wewnętrzne, drugie zewnętrzne. Należy ustalić, które dzieci mają znaleźć się w środku koła. Jeśli tańczą chłopcy i dziewczynki, mogą to być na przykład dziewczynki, ale należy pamiętać, aby w wewnętrznym kole było mniej dzieci niż w zewnętrznym. Dzieci nadal tańczą drobnymi kroczkami po obwodach kół.

 

Kiedy następuje wyciszenie muzyki dzieci przykucają. Chusta jest opuszczona w dole. Należy zwrócić uwagę na to, aby dzieci trzymały teraz chusty w jednej ręce i aby u wszystkich dzieci była to ta sama ręka, najlepiej prawa.

"Podajemy chusty" - dotyczy to zewnętrznego koła. Jedno dziecko wstaje, trzymając chustę w jednej ręce. Zwraca ją w kierunku kolegi lub koleżanki stojącej obok w kole.

 

Dziecko stojące obok chwyta koniec chusty, który podaje mu kolega i wstaje, zwracając teraz swoją chustę w kierunku następnego kolegi. On znowu chwyta koniec chusty itd. Dzieci w ten sposób po kolei wstają, tworząc koło, które połączone jest chustami. Kiedy wszystkie dzieci z zewnętrznego koła wstaną, zaczynają się poruszać się po kole, a ich chusty delikatnie falują.

 

"Małe koło" - dzieci z zewnętrznego koła kucają. Puszczają chustę kolegi. Teraz każde dziecko trzyma oburącz tylko swoją chustę. Dzieci z małego koła wstają i tańczą po obwodzie koła machając do góry chustami. Kiedy muzyka cichnie, obracają się twarzą do publiczności i kucają.

 

"Wstajemy" - wszystkie dzieci wstają, obracają się twarzą do publiczności, podnoszą rozłożoną chustę tak, aby zasłoniła ona twarz, zakładają chustę na głowę tak, jak na początku układu. Następnie klękają na oba kolana, pośladkami dotykając pięt (tak jak to było w ustawieniu na początku układu).

Zgłoś jeśli naruszono regulamin