Plan pracy z grupą dzieci czteroletnich w przedszkolu na miesiące październik.doc

(39 KB) Pobierz
Plan pracy z grupą dzieci czteroletnich w przedszkolu na miesiące październik - grudzień

 


 

Plan pracy dydaktyczno ? wychowawczej dla grupy 4 latków na miesiąc październik




Tematy kompleksowe

1. Jesień w lesie
2. Jesień w polu
3. Praca listonosza


Cele ogólne

- budzenie zaciekawienia bogactwem i pięknem przyrody oraz środowiskiem społeczno - kulturowym
- tworzenie warunków do wszechstronnej aktywności dziecka, wyrażania siebie w różnych formach ekspresji
- tworzenie okazji do wymiany informacji i dyskutowania
- poznawanie różnych postaw bohaterów oraz próby ich oceny
- wdrażanie do przestrzegania norm regulujących współżycie w środowisku przedszkolnym


Ad.1
Cele szczegółowe
- rozumieją konieczność dostosowania ubioru do pory roku
- obserwują liście i dostrzegają różnice w wielkości, barwie, tworzą bukiety
- zbierają skarby do kącika przyrody
- rozpoznają i naśladują łatwe do odtworzenia głosy
- składają obrazek pocięty na 4 elementy
- dobierają obrazek w pary
- porównują zbiory na oko i stosują określenia dużo, mało
- obserwują zjawiska zachodzące w przyrodzie wraz ze zmianą pory roku
- poznają las jako środowisko przyrodnicze (charakterystyczna roślinność ? drzewa, krzewy, grzyby jadalne i trujące)
- segregują, porównują i przeliczają dary przyrody
- oglądają kolorowe książki i czasopisma ? wyszukują w tekście ilustracji jesiennych
- rozwiązują zagadki słowne i obrazkowe
- dokonują próby oceny moralnej postępowania bohatera opowiadania
- badają równoliczność i jednorodność zbiorów
- wykazują troskę i opiekę wobec dzieci młodszych

T: Na grzyby
Zabawa w kącikach zainteresowań ? zwrócenie uwagi na konieczność zmiany ubranek dla lalek z dziećmi starszymi przebieranie lalek. Rozmowa z dziećmi w oparciu o dekorację i wiersz J.Brzechwy Grzyby ? zapoznanie z lasem jako środowiskiem przyrod. Rytmizowanie fragmentu wiersza różnymi sposobami. Układanie obrazków grzybów z pociętych elementów i kolorowanie ich . Zabawa ruchowa Spadające liście. Wyjście do ogrodu ? zwrócenie uwagi na bezpieczne posługiwanie się zabawkami w piaskownicy.

T: Po czym poznajemy jesień?
Rozmowa w kąciku książki. Oglądanie kolorowych czasopism i książek dla dzieci,szukanie ilustracji o jesieni. Porównamy pory roku lato ? jesień. Jesienny deszcz ? określenie w przestrzeni i na dużych arkuszach kresek pionowych. Zabawa dydaktyczna Dopasuj obrazek. Wyszukiwanie takich samych obrazków (liści) i przyporządkowywanie ich do właściwej pory roku. Zwrócenie uwagi na cechy charakterystyczne, różnice. Praca plastyczna z dziećmi starszymi pt. Szal Pani jesieni ? naklejanie na paski papieru gotowych elementów przyrodniczych. Spacer wokół przedszkola. Obserwacja drzew, krzewów, roślin, ich zmniejszającego się koloru, niższa temperatura powietrza, ubiór dostosowany do warunków.

T: Jesienne liście
Zabawy manipulacyjne w kąciku plastycznym ? układanie kredek i segregowanie kartek. Rysowanie kredkami na temat dowolny. Wdrażanie do prawidłowego trzymania kredki . Zabawa matematyczna w formie opowieści ? przeliczanie liści jarzębiny i innych darów jesieni. Z dziećmi starszymi uzupełnianie zbiorów. Z dziećmi młodszymi porównywanie liczebności zbiorów i stosowanie określeń dużo, mało, tyle samo. Z dziećmi starszymi badanie czy zbiory są równoliczne i jednorodne. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych wg.K.Wlaźnik. Reagowanie na sygnały wzrokowe i słuchowe oraz polecenie nauczyciela. Sprawne zajmowanie pozycji w rzędzie.

T: Wędrówka kasztanka
Zabawy ze śpiewem znanych piosenek Kotek pije mleczko, Rusałka, Kocia cza-cza. Utrwalenie słów piosenek. Słuchanie opowiadania nauczycielki na podstw. Utworu W.Szuchowej Wędrówka kasztanka. Ocena postępowania bohatera, zapoznanie z jego przyjaciółmi. Zabawa ruchowa z elem. orient. Noc i dzień. Wyjście do ogrodu - przestrzeganie brania do rąk i buzi rzeczy nieznanych, nie oddalanie się od nauczyciela.

T: Krasnal Hałabała
Zabawy integracyjne na dywanie, okazywanie troski i opiekuńczości dizeci starszych wobec młodszych. Zwrócenie uwagi na wzajemną pomoc dzieci starszych i młodszych. Historyjka obrazkowa na podstw. W. Krzemienieckiej O gościach co nie przyszli na ucztę. Zapoznanie z bohaterem, odpowiedź dlaczego goście nie przyszli na ucztę do krasnala. Malowanie farbą plakatową barw jesieni, prawidłowe trzymanie pędzla, łączenie kolorów. Zabawa ruchowa Małe i duże pajace.

T: W lesie możemy spotkać...
Segregowanie, porównywanie i przeliczanie w kąciku przyrody darów jesieni ? nazywanie i rozpoznawanie podstawowych liści, owoców drzew. Odgadywanie zagadek słownych i obrazkowych dotyczących zwierząt leśnych. Odgadywanie leśnych odgłosów i omawianie ich charakteru. Wycinanie sylwet zwierząt leśnych, łączenie ich w formę przestrzenną; układanie kompozycji z suszonych liści. Zorganizowanie wystawy w szatni. Zabawa ruchowa Wiatr i liście.

Ad.2
Cele szczegółowe:
Dzieci:
- używają zwroty grzecznościowe np. proszę, przepraszam, dziękuję, dzień dobry, do widzenia
- określają zjawiska atmosferyczne charakterystyczne jesienią (deszcz, wiatr, kałuże, błoto)
- posługują się określeniami ciężki ? lekki
- tworzą kompozycje stemplując ziemniakiem
- lepią ulepianki z masy solnej
- poznają pracę człowieka związaną z uprawą roślin (ziemniak, burak)
- wymieniają i rozpoznają narzędzia i maszyny ułatwiające pracę na roli
- dostrzegają potrzebę pomocy młodszym (w szatni zapinanie guzików, zawiązywanie sznurowadeł)
- manipulują materiałami sypkimi (mąka, cukier)
- stosują określenia: tu jest mniej, tu jest więcej, tu za dużo ? trzeba dosypać, tu za mało ? trzeba dosypać
- tworzą kompozycje rytmiczne za pomocą stempla

T: Praca w polu
Ćwiczenia artykulacyjne ? mlaskanie, parskanie, ściskanie warg, dotykanie językiem poszczególnych części jamy ustnej. Wypowiedzi dzieci przy ilustracji obrazującej prace jesienne w polu. Określenie zjawisk atmosferycznych, nazywanie narzędzi i produktów rolnych zbieranych jesienią w polu oraz maszyn i urządzeń ułatwiających tę pracę. Wzbogacanie czynnego słownika o nazwy maszyn. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych wg. K.Wlaśnik. Szybkie reagowanie na sygnały wzrokowe i słuchowe. Ustawianie się w różne figury, w tym figury geometryczne.

T: Wykopki ziemniaków
Ćwiczenia ortofoniczne pt. Rolnicy odstawiają ziemniaki do sklepu H.Mystkowskiej. Drukowanie stemplem (z ziemniaka). Poznanie technik tworzenia stempla. Tworzenie kompozycji na postawie odbijania (stemplowania). Z dziećmi starszymi tworzenie kompozycji rytmicznych z wykorzystaniem stempli. Komponowanie obrazka według własnego pomysłu. Opowiadanie nauczycielki na podstawie ilustracji Jesienna orka. Obserwacja zjawisk zachodzących w przyrodzie związanych ze zmieniającą się porą roku.
Poznanie pracy człowieka związanego z uprawą roślin. Wyjście do ogrodu ? słuchanie dźwięków jesieni: wiatr, szum drzew, śpiew ptaków. Kulturalne zwracanie się do siebie nawzajem.

T: Cukrownia i cukierki
Zabawa badawcza ? porównanie ciężaru, (posługiwanie się określeniami ciężki, lekki), (stosowanie określeń mniej, więcej). Manipulowanie materiałem sypkim. Poznanie właściwości cukru, rodzajów i zastosowania w różnych produktach. Historyjka obrazkowa Od buraka do lizaka. Zapoznanie dzieci ze zbiorem buraków cukrowych z pola a także kolejnymi etapami jego przetwarzania. Z dziećmi chętnymi przygotowywanie kolorowych cukierków dla lalek z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych z kącika przyrody. Zabawa ruchowa orient. porządk. Słonko świeci, deszcz pada. Zabawy indywidualne w kącikach zainteresowań ? stosowanie zwrotów grzecznościowych.

T: Młyn i mąka
Zabawa badawcza ? ważenie ciężaru mąki w rękach, z dziećmi starszymi zastosowanie wagi. Poznanie właściwości mąki, przesypywanie. Zapoznanie i nazywanie rożnych rodzajów zbóż. Układanie historyjki obrazkowej Droga chleba. Poznawanie kolejnych etapów przetwarzania zboża, aż do zakupu pieczywa w piekarni. Modelowanie z masy solnej pieczywa i odtwarzanie znanych kształtów w ulepiankach, doskonalenie drobnych ruchów dłoni i palców. Zabawa ruchowa ze śpiewem Mało nas do pieczenia chleba. Ćwiczenia oddechowe Wesołe wiatraki. Doskonalenie poszczególnych faz oddychania. Rozwiązywanie zagadek. Wyjście do ogrodu ? wzajemne pomaganie sobie w szatni (zapinanie guzików, zawiązywanie sznurowadeł).

Ad.3

Cele operacyjne
Dzieci:
- odwzorowują i układają figury i układy graficzne
- opowiadają i porządkują historyjkę wiążąc przyczynę i skutek według chronologii wydarzeń
- potrafią nazwać swoją ulicę, numer domu, mieszkania
- tworzą zbiory wg.kształtu, przeznaczenia, materiału
- próbują wyodrębnić myśli przewodnie bohaterów
- składają według wzoru
- sklejają gotowe elementy
- stosują zwroty grzecznościowe w zabawie i życiu codziennym
- układają proste wzory z mozaiki Patyczaki
- opowiadają co się dzieje na obrazku
- naśladują jednego bohatera w zabawie w teatr
- naśladują usłyszane dźwięki

T: Droga listu
Rysowanie po wykropkowanym wzorze, zabawy z układankami typu Patyczaki, okolicznościowe słuchanie wiersza M.Terlikowskiej pt. Listonosz. Historyjka obrazkowa Droga listu ? wypowiedzi dzieci na temat treści oglądanych obrazków. Zapoznanie dzieci z trudną pracą listonosza. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych wg. K.Wlaźnik. Rozwijanie spostrzegawczości, odwagi, dokładności i odpowiedzialności przy wykonywaniu zadania.

T: Mój adres
Ćwiczenia ortofoniczne Jedzie listonosz na zgłoskach tur, tur, dzyń szur,tup. Zabawa dydaktyczna Umiem się przedstawić i znam swój adres. Dzieci poznają zasady prawadzenia rozmowy telefonicznej. Praktyczne zastosowanie mowy dialogowej, stosowanie form grzecznościowych. Zabawa ruchowa Przeskocz przez kałużę. Wyjście do ogrodu

T: Nasza Poczta
Zabawa ruchowa z elementem biegu Pająk w sieci.Zabawa pt. Kłopoty listonosza ? utrwalenie znajomości własnego adresu. Zorganizowanie Poczty w naszej sali. Zapoznanie dzieci z poszczególnymi rekwizytami potrzebnymi do zabawy. Wspólne ustalenie zasad i reguł postępowania podczas zabawy. Wyjście do ogrodu ? rysowanie kredą na kostce brukowej.

T: Dwa listy
(internetowy publikator dla nauczycieli).
Teatrzyk kulkiełkowy pt.Dwa listy. Zapoznanie dzieci z losami głównych bohaterów (kotka, koziołka i listonosza). Zapoznanie dzieci z sytuacjami kiedy może być potrzebna znajomość własnych danych.
Sklejanie koperty i naklejanie na niej znaczka we właściwym miejscu. Zabawa ruchowa z elem. orient. porządk. Poczta lotnicza.


T: W torbie listonosza
Rysowanie szlaczków w szerokiej liniaturze, z dziećmi młodszymi malowanie pędzlem na dużych arkuszach papieru. Zabawa matematyczna W torbie listonosza. Porządkowanie zbiorów w zakresie 5elementów wg.ich liczebności wzrastającej. Tworzenie zbiorów wg.jednej określonej cechy. Nazywanie miejsca położenia. Zabawa ruchowa orient. ? porządk. Figurki.



Literatura
ABC XXI wieku
H.Kruk Wybór literatury
W.Wlaznik Zabawy i ćwiczenia ruchowe
Z. Bogdanowicz Zabawy dydakt.dla p-li
Wychow. w przedszkolu 10/91
S.Dorance Zajęcia twórcze w przedszkolu
E.J.Frątczakowie Wiersze i piosenki na uroczystości



Zgłoś jeśli naruszono regulamin