Rola pedagoga.rtf

(11 KB) Pobierz
Obowiązki nauczyciela i pedagoga szkolnego:

Obowiązki nauczyciela i pedagoga szkolnego:

 

    * Jeżeli pedagog lub nauczyciel zauważy, że dziecko ma ślady pobicia lub regularnie opuszcza zajęcia, ma obowiązek zatelefonować do rodziców albo pójść na wywiad do domu dziecka, ewentualnie wezwać rodzica do szkoły.

    * jeśli w w/w wypadku rodzice nie wpuszczają do domu, nie odbierają telefonów, nie przychodzą na zebrania, to szkołą można zwrócić się do Sądu Rodzinnego z prośba o wgląd w sytuacje rodzinną. We wniosku przedstawiciel szkoły pisze, co go niepokoi.

    * W przypadku młodszych dzieci, które wykazują objawy maltretowania, ale nie chcą rozmawiać z nauczycielem, można zrobić psychologiczną analizę rysunku dziecka.

    * Gdy nauczyciel lub pedagog stwierdza, że dziecko jest pobite ma obowiązek poinformować o tym policję. Gdy z kolei policja stwierdzi zagrożenie życia, zdrowia dziecka, funkcjonariusze mogą np. natychmiast odwieźć dziecko do placówki opiekuńczej.

    * Nauczyciel ma również obowiązek starać się o kontakt z rodzicami, gdy widzi, że dziecko jest głodne, chore czy zaniedbane.

 

 

 

 

Zadania ogólno wychowawcze.
Największą wartością, której są podporządkowane wszelkie poczynania pedagoga, jest dziecko i jego dobro. Obserwując rozwój indywidualny każdego dziecka, a także organizując działalność opiekuńczo-wychowawczą, pedagog powinien dobrze się orientować w uwarunkowaniach procesów wychowawczych i czynnikach kształtujących osobowość. Może wtedy przeciwdziałać ujemnym wpływom i wykorzystać dodatnie.
Szczególną opieką otaczani są uczniowie klas I, którzy aklimatyzują się w nowej szkole, codziennie stykają się z nowymi wyzwaniami, starają się stworzyć zgrane zespoły klasowe. Pedagog odbył spotkania integracyjne ze wszystkimi klasami I.
W ramach zadań ogólno wychowawczych organizuje również spotkania dyskusyjne z pozostałą młodzieżą, kształtowanie bowiem poglądów i przekonań odgrywa w wychowaniu dzieci i młodzieży ważną rolę. W skład zadań ogólno wychowawczych, których realizacją zajmuje się pedagog szkolny, wchodzi pomoc uczniom w wyborze zawodu i kierunku dalszego kształcenia się.

Indywidualna opieka pedagogiczno-psychologiczna
Jednostka, jej potrzeby oraz problemy są najistotniejszym wyznacznikiem pracy pedagoga. Jest ich tak dużo, jak dużo jest uczniów w szkole. Każdego z nich cechuje bowiem odrębna osobowość, charakter i temperament. Zadaniem pedagoga jest kompensowanie braków i niedociągnięć rodziny, które wpływają na jednostkę. Obecnie często dzieje się tak, że rodzina nie zaspokaja wszystkich potrzeb dziecka, nie potrafi wniknąć w jego psychikę, nie ma czasu na zajmowanie się nim, jest pełna konfliktów, panuje w niej napięta atmosfera, a rodzice niekiedy nie potrafią poradzić sobie z dzieckiem w sytuacji trudnej. Nowe realia spowodowały ciągłe zmiany miejsca zatrudnienia rodziców, zubożenie społeczeństwa, łatwiejszy dostęp do środków odurzających, rosnącą patologię społeczną.
Pedagog zajmuje się niekorzystnymi dla uczniów zjawiskami, takimi jak: depresje, nerwice czy stany lękowe. Docieka ich przyczyn i stara się podjąć odpowiednie środki zaradcze, które eliminują niepożądane sytuacje i stany uniemożliwiające dzieciom i młodzieży prawidłowe funkcjonowanie w środowisku szkolnym. Ponadto pedagog udziela pomocy uczniom w likwidowaniu napięć psychicznych powstałych na tle konfliktów rodzinnych oraz niepowodzeń szkolnych. Bywa rzecznikiem praw ucznia podczas konfliktów. Pedagog szkolny zajmuje się również niekorzystnymi zjawiskami, takimi jak: alkoholizm, narkomania i nikotynizm.
Szczególną opieką pedagog otacza uczniów drugorocznych, sprawiających problemy wychowawcze oraz mających trudności w nauce. Organizował spotkania i dyskusje z nimi, uświadamiał im konsekwencje złego zachowania, wagarowania.

Praca korekcyjno-wyrównawcza
W każdej szkole lub nawet klasie można spotkać uczniów, którzy mają braki w wiadomościach szkolnych lub napotykają trudności w nauce. Rola pedagoga szkolnego w takich przypadkach sprowadza się do organizowania odpowiedniej pomocy w postaci grup wyrównawczych. Coraz lepsze narzędzia diagnozy i terapii pozwalają na wyłonienie tych dzieci i zastosowanie wobec nich odpowiednich metod pracy.
Istotnym elementem w pracy pedagoga szkolnego jest organizowanie różnych form terapii zajęciowej z uczniami z objawami niedostosowania społecznego.

Profilaktyka wychowawcza
W skład zadań profilaktyki wychowawczej wchodzą działania zapobiegające niepożądanym zjawiskom w rozwoju i zachowaniu się ludzi.
Działalność profilaktyczna pedagoga szkolnego rozpoczęła się od zapoznania się z sytuacją wychowawczą w poszczególnych klasach, a następnie sporządzenia ewidencji uczniów, którzy mają trudności w nauce, sprawiają kłopoty wychowawcze, potrzebują pomocy materialnej itp.
Wśród zadań dotyczących profilaktyki wychowawczej można również umieścić udzielanie wychowawcom i nauczycielom pomocy w ich pracy dydaktyczno- wychowawczej.
W działalności profilaktycznej, którą podejmuje pedagog na terenie szkoły, nie można zapomnieć o współpracy z organizacjami młodzieżowymi w dziedzinie wspólnego oddziaływania na uczniów wymagających szczególnej opieki i pomocy wychowawczej.
Pedagog szkolny spełnia, więc znaczącą rolę w życiu szkoły, a zwłaszcza w realizacji programu wychowawczego szkoły. Pomaga i współuczestniczy w rozwiązywaniu trudnych problemów wychowawczych. Wywiera wpływ na kształtowanie właściwych postaw i zachowań uczniów. Swym działaniem stara się wyposażyć uczniów w umiejętność radzenia sobie z kłopotami i problemami dnia codziennego. Wpływa także na przygotowanie młodego pokolenia do uczestnictwa w życiu rodziny i społeczeństwa.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin