10. Scenariusz zajęcia-Rzepka.doc

(48 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia – czerwiec 2009r

Scenariusz zajęcia – czerwiec 2009r.

 

Temat: „Rzepka” – słuchanie wiersza ilustrowanego obrazkami

Cele główne:

·         Wyrabianie  nawyku uważnego słuchania;

·         Doskonalenie umiejętności wykonania zadania wspólnie z rodzicem np.: wykonanie kwiatka

·         Integrowanie grupy;


Cele operacyjne: dziecko:
•Uważnie słucha treści wiersza, powtarza jego fragmenty
•Reaguje na polecenia  nauczyciela;
•Naśladuje ruchy nauczyciela
•Tańczy z rodzicami przy muzyce „ Taniec kołowaniec”
•Wykonuje kwiatek z rurki od napojów i szablonów
•Przedstawia się imieniem


Metody:
•Słowna – wiersz,  piosenka, rozmowa
•Oglądowa – pokaz, obserwacja
•Czynna – zadania stawiane do wykonania
•Pedagogika zabawy
•Aktywizująca- integracyjna,

Forma:
  

·         Praca z całą grupą

·         Indywidualna

Pomoce:
CD Pory roku z piosenką dziecięcą” – Nr 16- Taniec kołowaniec, CD – Wszyscy wędrują” – Nr 11 ilustracje do wiersza „Rzepka”; Wiersz „ Rzepka” Juliana Tuwima; zestaw zabaw porannych- opowieść ruchowa, piłka , rurki do napojów, szablony , klej

Przebieg:

1.      Powitanie przy piosence „ Wszyscy są witam was zaczynamy już czas. Jestem ja , jesteś ty . Raz, dwa trzy.”

2.      Zabawa z piłką „ Mam na imię…” – dzieci siedzą w kole , pani przedstawia się „ Mam na imię …. „, podaje piłkę dziecku obok – dziecko przedstawia się itd. Piłka wraca do pani.

3.      Zestaw zabaw porannych przy muzyce „ Wszyscy wędrują” (CD-11)- opowieść ruchowa”

- Nastał ranek. Wszyscy idziemy do przedszkola - marsz – mama trzyma dziecko za rączkę

- W drzwiach przedszkola wita nas pani - zatrzymanie, skinienie głową i powiedzenie "dzień dobry".

- W szatni zdejmujemy buty, ściągamy kurtki, płaszczyki - naśladowanie ściągania obuwia, zdejmowania wierzchniego okrycia.

- Wchodzimy do sali - marsz w dowolnych kierunkach.

- Myjemy ręce - naśladowanie mycia rąk.

- Jemy śniadanie - przejście do siadu, naśladowanie nabierania zupy mlecznej łyżką, picie z kubka.

- Po śniadaniu pora na zabawę. Jest piękna pogoda zatem wychodzimy na plac zabaw. Skaczemy na skakankach, podrzucamy piłki.  Podrzucamy klaszcząc w ręce - naśladowanie czynności, o których mowa.

- Wracamy do przedszkola wąskim chodnikiem. -marsz

-  Jesteśmy zmęczeni, pora odpocząć - leżenie w dowolnie wybranej pozycji na dywanie.

 

4.      Słuchanie wiersza „ Rzepka” Juliana Tuwima ilustrowanego obrazkami

W trakcie recytacji dzieci i ich rodzice powtarzają fragmenty wiersza

5.      Próba inscenizacji przez rodziców i dzieci- naśladowanie ruchów bohaterów wiersza 

6.      Zabawa taneczna przy piosence „Taniec kołowaniec” ( CD Pory roku z piosenką dziecięcą” – Nr 16)

7.      Zaproszenie do wykonania kwiatka z rurki do napojów i szablonów

8.      Czynności higieniczne

9.      Poczęstunek owocową herbatką

10.  Zabawy w kącikach zainteresowań.

11.  Pożegnanie- „Dowidzenia . Do miłego zobaczenia.        

                                                               Przygotowała : Wiesława Kruczkowska             

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin