pytania na egzamin.doc

(85 KB) Pobierz

Pytania egzaminacyjne – obowiązkowe

Rozdział 3 i 4

 

1.      Podaj definicję pojęcia „system”.

System to ściśle zdefiniowana całość, złożona z wielu elementów składowych, pełniących określone funkcje, niezbędne do funkcjonowania oraz powodzenia całości. Każdy system, charakteryzuje się pewnym porządkiem, wyznaczającym wszystkim elementom składowych ich miejsce i funkcje w całości oraz związki z innymi elementami, zapewniając sprawną realizację celów i zadań.

2.      Podaj struktury cząstkowe wchodzące w skład systemu

·         Struktura funkcjonalna systemu

·         Struktura organizacyjna systemu

·         Struktura technologiczna systemu

·         Struktura kolejnych zadań

·         Struktura kadrowa

 

3.      Kiedy występuje „struktura organizacyjna systemu”?

Struktura organizacyjna systemu występuje, gdy ilość funkcji podsystemów jest tak duża, że nie możliwe jest sprawne kierowanie ich działalnością, bądź też kiedy jest trudno osiągalna wydajność, ciągłość i niezawodność działania, wówczas kompleksowe funkcje ulegają podziałowi na funkcje cząstkowe.

4.      Idea struktury funkcjonalnej (poziomej) systemu

·         wyodrębnienie podsystemów, które pełnią główne, odrębne funkcje w realizacji zadań danego systemu,

·         umiejscowienie tych funkcji w stosunku do pozostałych,

·         ustalenie wzajemnych relacji tych funkcji.

5.      Podaj trzy rodzaje procesów gospodarczych na rynku inwestycyjno-budowlanym

·         proces produkcyjny

·         proces realizacji obiektu budowlanego (proces budowlany)

·         proces inwestycyjno-budowlany

 

Rozdział 6

 

1.      Wymień 6 rodzajów systemów działalności gospodarczej które występują w rynkowej strukturze budownictwa.

Systemy ciągłej działalności:

·         Systemy techniczne (nieruchomości)

·         Systemy produkujące i świadczące usługi (przedsiębiorstwa)

·         System gospodarczy (budownictwo)

Systemy o określonym czasie i zakresie funkcjonowania:

·         Procesy produkcyjne

·         Procesy realizacji obiektów budowlanych

·         Procesy inwestycyjno-budowlane

2. Opisz system działalności ciągłej.

System działalności ciągłej to taki w którym przedsiębiorstwa świadczą usługi budowlane, realizują produkcję materiałów i wyrobów dla budownictwa oraz zarządzają nieruchomościami. Ciągłość działania oznacza nieprzerwane ich funkcjonowanie (od czasu założenia firmy do likwidacji).

W skład systemu działalności ciągłej zaliczamy również:

·         Eksploatację nieruchomości

·         Rządowy system regulacji rynku nieruchomości

Rozdział 7

 

1.      Podaj definicję pojęcia „inżynieria”:

Pojęcie „inżynieria” oznacza kompleks wiedzy i umiejętności, pozwalających na świadome i kontrolowane przeprowadzenie procesów przemian stanów materii, rzeczy, obiektów, organizmów żywych oraz organizacji społecznych, w celu osiągnięcia zamierzonych celów (inżynieria lądowa, inżynieria produkcji, inżynieria chemiczna, inżynieria genetyczna, inżynieria społeczna).

2.      Podaj definicję pojęcia „zarządzanie”:

Pojęcie „zarządzanie” oznacza kompleks wiedzy i umiejętności pozwalający na prowadzenie działalności regulacyjnej (kontroling, informacja, analiza, decyzje), zapewniającej najlepszą skuteczność funkcjonowania podmiotów działalności gospodarczej i organizacji społecznych.

3.      Wymień jednostki organizacyjne w budownictwie:

         organizacja produkcji,

         organizacja budowy,

         organizacja przedsięwzięć inwestycyjnych,

         organizacja zarządzania przedsiębiorstwem,

         organizacja administrowania nieruchomościami.

4.      Wyjaśnij pojęcie „ekonomia systemów w budownictwie”:

Ekonomia systemów w budownictwie to całokształt wiedzy umożliwiającej: racjonalne projektowanie systemów, zapewniające ich efektywność, monitorowanie i analizowanie przebiegu procesów i funkcjonowania przedsiębiorstw i eksploatacji nieruchomości w aspekcie ekonomicznym, prawidłowa gospodarka finansami, prowadzenie operacyjnej rachunkowości, oraz kalkulacji i dokumentowania kosztów.

 

Rozdział 8

 

1.      Co to jest ekonomia produkcji?

Ekonomia produkcji to wiedza o zasadach monitorowania przebiegu procesu produkcyjnego, analizowania składników kosztów przebiegu i efektywności produkcji, w konfrontacji z cenami rynkowymi. Wyniki tych analiz są podstawą decyzji o utrzymaniu, modernizacji, zawieszeniu lub zaprzestaniu dotychczasowej produkcji.

2.      Co to są procesy produkcyjne?

Procesy te są przedmiotem działalności gospodarczej przedsiębiorstw, głównie przemysłowych, której efektem są wszelkiego rodzaju produkty, dostarczane na rynek, jako towary powszechnego użytku.

3.      O czym mówi technologia procesu produkcyjnego?

Technologia procesu produkcyjnego precyzuje jedynie ustalony ciąg niezbędnych zdarzeń – działań przetwarzania, przeprowadzonych na przedmiocie produkcji, aby zapewnić stan jakościowy produktu finalnego.

 

Rozdział 9

 

1. Wymień 5 fazy zarządzania procesem realizacji obiektu budowlanego.

- opracowanie i sformułowanie oferty do przetargu na realizację bud. lub robót bud.,

- negocjowanie i zawieranie kontraktu na realizację robót,

- kompleksowe przygotowanie procesu

- właściwa realizacja bud. lub określonych robót bud., w ramach zawartego kontraktu

- zakończenie, odbiór i rozliczenie oraz gwarancje wykonanych robót.

2. Co jest ideą tworzenia modelu (dokumentacji) procesu realizacji obiektu budowlanego ?

Ideą tworzenia modelu (dokumentacji) procesu realizacji obiektu budowlanego, jest takie wyodrębnienie poszczególnych jego segmentów oraz specjalistycznych robót budowlanych a ponadto takich związków między wszystkimi elementami procesu, by przy zaangażowaniu wielu jego uczestników, spełnić wymagania inwestora (cykl budowy, koszt, wymagania jakościowe).

3. Wyjaśnij pojęcie: Technologia procesu realizacji obiektu budowlanego

Technologia procesu realizacji obiektu budowlanego to - w najogólniejszym rozu­mieniu - wybrane rozwiązania techniczne sposobu wykonania podstawowego zakresu robót budowlano-montażowych, uwzględnione już w dokumentacji tech­nicznej obiektu. Sposób wykonania oznacza bowiem nie tylko kolejność poszcze­gólnych robót lub operacji montażowych, ale również podział obiektu lub jego konstrukcji na elementy, lub segmenty montażowe, co z kolei wymaga wyposa­żenia ich w odpowiednią nośność i bezpieczeństwo, w fazie montażowej. Sposób wykonania determinuje również niezbędne oprzyrządowanie i wyposażenie pro­cesu w środki techniczne.

4. Opisz moduł „bezpieczeństwo pracy w realizacji procesów budowlanych i ergonomia produkcji”

Moduł ma za zadanie przygotowanie do projektowania procesów produkcyjnych w zapleczu budownictwa oraz procesów realizacji obiektów budowlanych, z zapew­nieniem warunków bezpieczeństwa, higieny i ergonomii pracy, zgodnie z obowiązu­jącymi normami. Przygotowuje również do zabezpieczenia i egzekucji norm ergo­nomicznych w procesie sterowania i kierowania procesami. Obejmuje następujące zagadnienia:

- Prawną ocena pracy,

- Technologiczno-ergonomiczne zasady zapewnienia BHP na budowach,

5. Na czym polega sterowanie procesem realizacji obiektu budowlanego ?

Sterowanie tym procesem jest ciągłą działalnością monitorowania, koordynowania i kontrolowania przebiegu robót budowlanych, realizowanych przez poszczególne brygady (podwykonawców) oraz podejmowania decyzji operacyjnych,  w celu dochowania, założonych w kontrakcie parametrów procesu realizacji obiektu budowlanego oraz parametrów i cech samego obiektu.

 

Rozdział 10

 

1.      Scharakteryzuj pojęcie „proces inwestycyjno budowlany”

Procesy inwestycyjno budowlane są to systemy o największej rozległości zakresu działania, wśród wszystkich systemów działalności gospodarczej w budownictwie, o określonym czasie funkcjonowania. W swojej strukturze zawierają bowiem procesy bezpośredniej realizacji przedsięwzięć budowlanych, wykorzystując materiały, półfabrykaty, prefabrykaty i wyroby, wytworzone w procesach produkcyjnych. Pełny przebieg procesu inwestycyjno-budowlanego obejmuje wszystkie procesy cząstkowe, działania i czynności, rozpoczynając od zamysłu inwestowania, aż do stanu pełnej eksploatacji przedmiotów inwestycji, przy osiągnięciu wszystkich założonych parametrów funkcjonalnych, jakościowych, bezpieczeństwa, ekologii itd.  W odróżnieniu od procesów realizacji obiektów a szczególnie procesów produkcyjnych, procesy inwestycyjno-budowlane wyróżniają się całkowicie odmiennym charakterem prowadzenia działalności.

2.      Wymień etapy realizacji procesu inwestycyjno-budowlanego.

- Działania analityczno-studialne, realizowane w stadium przedinwestycyjnym

- Opracowanie strategii realizacji przedsięwzięcia inwestycyjnego

- Procesy przygotowania dokumentacji inwestycji

- Procesy przygotowania i realizacji przetargów i konkursów na dostawy i usługi budowlane
- Proces kompleksowej realizacji robót i dostaw budowlanych

- Odbiór instalacji inżynierskich

 

3.                  Wyjaśnij pojęcie: zarządzanie inwestycją budowlaną

Zarządzanie inwestycją to całokształt wiedzy o regulacji przebiegu procesów inwestycyjno-budowlanych, w pełnym cyklu jego rozwoju, to jest od powstania zmysłu przedsięwzięcia, do rozpoczęcia eksploatacji obiektu. Regulacja obejmuje koordynację procesu projektowania obiektu i przygotowania organizacji przedsięwzięcia, przeprowadzanie przetargów, dobór i zawieranie kontraktów, z uczestnikami procesu inwestycyjnego, organizowanie i koordynowanie współdziałania kontrahentów, nadzór nad realizacją procesu budowy, monitorowanie jego przebiegu, kontrolę, odbiór i rozliczanie robót w wymiarze technicznym, prawnym i finansowym.

Wiedzą tą dysponować powinien prowadzący inwestycję, reprezentujący inwestora bezpośredniego, developera, generalnego lub kompleksowego inwestora inwestycji albo jednostkę powierniczą, w zależności od przyjętego modelu organizacji przedsięwzięcia. Wiedza ta jest również niezbędna inspektorom nadzoru inwestorskiego, pełniącym nadzór techniczny, zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym.

4.      Czego dotyczy zabezpieczenie techniczne pod inwestycje:

Zabezpieczenie techniczne inwestycji to dyscyplina wiedzy o całokształcie technicznego przygotowania przedsięwzięcia, w zakresie ulokowania i funkcjonowania przedmiotu inwestycji w konkretnym środowisku. Przygotowanie to dotyczy:

- pozyskania terenu pod inwestycję

- przeprowadzenie pełnego procesu projektowania technicznego, zakończonego uzyskaniem pozwolenia na budowę

- zabezpieczenie dostawy niezbędnych mediów, o wielkości wyznaczonej potrzebami przedmiotu inwestycji

- zabezpieczenie wymagań ekologicznych

- zabezpieczenie infrastruktury komunikacyjnej itd.

 

Rozdział 11

 

1.      Wymienić  czynniki aktywności systemu produkcyjnego:

Są to wszelkie przejawy działalności ludzi, stanowiących jego potencjał intelektualny i wytwórczy. Należą tu:

- działalność bezpośrednio produkcyjna lub realizacyjna (podstawowa sfera funkcjonowania podmiotu gospodarczego budownictwa w przemyśle lub na rynku usług budowlanych)

- działalność pomocnicza (obejmująca usługi transportowe, logistykę, kontrolę i utrzymanie zasobów techniczno-materialnych firmy)

- działalność badawczo-projektowa (w sferze marketingu, przygotowywania ofert, dokumentacji realizacyjnej i planów jakości oraz pełnego przygotowania produkcji)

- działalność obsługi administracyjno-socjalnej

- działalność informacyjna, analityczna, prognostyczna

2.      Wyjaśnij pojęcie „rynek inwestycyjno-budowlany”.

Rynek inwestycyjno-budowlany to całokształt stosunków kształtujących się między aktualnym potencjałem inwestorów budowlanych, potencjałem nieruchomości ,potencjałem produkcji materiałów budowlanych i wyrobów dla budownictwa oraz potencjałem świadczącym usługi budowlane.

 

 

 

 

 

 

Rozdział 12

 

1.      Co to system techniczny i czym jest w rozumieniu gospodarczo-społecznym?

Systemem technicznym w budownictwie („nieruchomością”) określamy obiekt budowlany trwale związany z gruntem o przeróżnym przeznaczeniu i funkcji. Np. obiekty kubaturowe: mieszkaniowe, przemysłowe, handlowe, rekreacyjne itp. I inżynierskie : drogi, ulice, linie kolejowe itp.               System techniczny w rozumieniu gospodarczo-społecznym, to konkretna rynkowa wartość, określona zdolnością zaspokojenia określonych potrzeb, dostosowana do aktualnych standardów, określonych konkretną ceną.

2.      Proszę wymienić i opisać trzy elementy wymagań jakościowych stawianym nieruchomości?

Warunki środowiska ludzi – stanowiących podmiot nieruchomości – kształtują wszystkie cechy, tworzące komfort psycho – fizyczny ludzi, przebywających wewnątrz, lub w otoczeniu obiektu; komfort ten stwarza minimalizacja szkodliwego oddziaływania warunków otoczenia (hałas, drgania, warunki klimatyczne itd.) oraz szkodliwego oddziaływania czynników wewnętrznych, np. środków pracy, zapylenia, wysokich temperatur, promieniowania itd.

Wymagania bezpieczeństwa struktury tech. - , w zakresie wytrzymałości i trwałości elementów budowli oraz zabezpieczenia przed katastrofą postępującą, bezpieczeństwa pożarowego i ochrony obiektu a ponadto w zakresie  pewności dostawy mediów , ogrzewania i wentylacji itp.

Wymagania funkcjonalno użytkowe -  mają spełniać oczekiwania inwestora, właściciela oraz użytkownika, w zakresie pełnienia funkcji, dla których obiekt został zrealizowany; stopień pełnienia tych oczekiwań jest zmienny  dla danej nieruchomości, z uwagi na rosnące wymagania społeczne.

3.      Czym jest prawidłowy sposób eksploatacji nieruchomości?

Sposób eksploatacji nieruchomości jest to zbiór zasad jej użytkowania określony w dokumentacji technicznej obiektu oraz wytycznych eksploatacyjnych, które powinny obowiązywać, podobnie jak dla innych systemów technicznych (instrukcje obsługi i użytkowania samochodów, sprzętu gospodarstwa domowego itp.).

Zasady te określają np.: dopuszczalne obciążenia konstrukcji, zasady wentylacji, dopuszczalną ładowność środków transportu, poruszających się po drogach itp..

Zasady te obejmują również wytyczne, określające czasookresy przeglądów i badań konkretnych i remontów oraz zakresu możliwych i dopuszczalnych przekształceń modernizacyjnych, rekonstrukcji a nawet likwidacji (rozbiórki) i recyklingu

4.      Czym jest administrowanie nieruchomością?

Administrowanie nieruchomością- podobnie jak zarządzanie przedsiębiorstwem- to prowadzenie ciągłych analiz racjonalności i efektywności eksploatacji nieruchomości oraz podejmowania decyzji administracyjnym w procesie ciągłej jej eksploatacji. Ciąg działań, w cyklicznie powtarzających się decyzjach procesach administrowania, przestawia schemat na rysunku.

5.      Jakie są czynniki wpływające na cenę nieruchomości?

·         Niezrównoważony rynek,

·         Sprzedaż z konieczności,

·         Wymuszony zakup,

·         Agresywność sprzedaży,

·         Inne czynniki,

 

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin