PROJEKT EDUKACJI EKOLOGICZNEJ DLA PRZEDSZKOLA
„PODRÓŻE DO KRAINY PRZYRODY”
Piękny fascynujący i tajemniczy, który dostarcza nam pozytywnych emocji, cieszy i wzrusza – to świat przyrody. Obcowanie z przyrodą daje spokój, co jest pewnym rodzajem terapii i dlatego już od najwcześniejszych lat życia człowieka należy tak kształtować jego sposób myślenia i zachowania, aby umiał o nią zadbać.Gdy w wieku przedszkolnym wpoimy dzieciom umiłowanie przyrody to będzie im ono towarzyszyć w ciągu całego życia. Pracując w grupie dzieci 6 – letnich i wiedząc jak ważną rolę odgrywa w tym wieku wprowadzanie elementów edukacji ekologicznej postanowiłam opracować Projekt Edukacji Ekologicznej.
Celem ogólnym jest zbliżenie dziecka do świata przyrody i poprzez poznawanie go dostrzegania jego piękna, nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, kształtowanie mądrego i umiejętnego współżycia człowieka z przyrodą, rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi. Edukacja ekologiczna sprzyja też rozwojowi umysłowemu i emocjonalnemu, wpływa na rozwój uczuć estetycznych i osobowości, kształtuje cechy charakteru, potrzeby i zainteresowania.
Cele szczegółowe:
§ Pozna wybrane środowiska przyrodnicze np. las, park, łąkę, staw – charakterystyczną dla niego roślinność i zwierzęta.
§ Przyzwyczaja się do nie zrywania roślin, poszanowania przyrody. Wyróżnia części roślin.
§ Obserwowanie roślin występujących w najbliższym otoczeniu rozpoznawanych po liściach lub owocach np. kasztanowiec, jarzębina.
§ Poznaje zjawiska zachodzące w przyrodzie wraz ze zmianą pory roku.
§ Rozumie znaczenie powietrza, wody i gleby w życiu ludzi i zwierząt. Poznaje przyczyny ich zanieczyszczeń.
§ Eksperymentuje:
--wykonuje proste pomiary zanieczyszczenia powietrza, poznaje jego właściwości.
-obserwuje siłę i kierunek wiatru za pomocą wiatraczków
§ Pozna wybrane zwierzęta chronione w polsce:np. orły, dzięcioły, kozica górska, skowronek, oraz rośliny: wody zawilec, krokus, sasanka, szarotka, cis.
§ Systematycznie dokarmia i poi ptaki w ogrodzie rozumie potrzebę opiekowania się zwierzętami dziko żyjącymi.
§ Obserwuje ptaki – zakładanie gniazd, wyląg piskląt, opiekę nad potomstwem.
§ Poznaje zamknięty obieg wody w przyrodzie i jego znaczenie
§ Przeprowadza proste doświadczenia i eksperymentuje
--poznaje parowanie i skraplanie
--obserwuje rozpuszczalność różnych substancji w wodzi
--poznaje sposoby oczyszczania wody.
§ Rozumie konieczność sortowania odpadów wytwarzanych przez człowieka.
§ Dowiaduje się o działaniach ludzi zmierzających do ochrony przyrody, np. zakładanie filtrów, utylizacja śmieci, oczyszczanie ścieków.
§ Bierze czynny udział w akcjach propagujących idee ekologiczne – wykonuje prace plastyczne, plakaty, bierze udział w konkursach ekologicznych, oraz w akcji „Sprzątanie świata”
§ Rozumie, że człowiek jest częścią przyrody i bez niej nie może żyć.
Metody pracy:
§ Podające:
- wiersze,
- opowiadania,
- rozmowy,
- objaśnienia
§ Problemowe:
- inscenizacje, teatrzyki,
- gry i zabawy badawcze,
- eksperymentowanie,
- gry dydaktyczne,
§ Aktywizujące;
- obserwacja,
- pokaz,
- filmy przyrodnicze,
- wycieczki przyrodniczo- krajoznawcze,
- programy komputerowe „Encyklopedia Przyrody” i „Krajoznawczy Atlas Polski
- ekspozycja okazów przyrodniczych,
-
§ Praktyczne;
- doświadczenia i eksperymenty z powietrzem, wiatrem i wodą,
- zbieranie pokarmu dla ptaków i zwierząt,
- dokarmianie zwierząt,
- wykonanie prac plastycznych z użyciem materiału przyrodniczego, gromadzenie ciekawych eksponatów
Formy pracy przy realizacji projektu:
§ Wycieczki w określonym celu,
§ Spacery połączone z obserwacją,
§ Zabawy badawcze,
§ Zajęci inspirowane przez nauczyciela,
§ Zajęcia i zabawy podejmowane z własnej inicjatywy przez dzieci,
§ Prace społeczno użyteczne.
PODRÓŻ PIERWSZA –
„PRZYRODA WOKÓŁ NAS”
v Założenie w sali kącika przyrody nieożywionej- gromadzenie w nim w eksponatów przywiezionych z wakacji i znalezionych podczas wycieczek (kamienie polne, kawałki skał górskich, kamienie nadmorskie, węgiel, sól kamienna).
v Urządzenie „laboratorium badawczego” pozwalającego poznać świat przyrody poprzez badanie, eksperymentowanie – zgromadzenie w nim szkieł powiększających, lusterek, mikroskopów.
v Budzenie zainteresowania przyrodą nieożywioną - oglądanie zgromadzonych okazów przy użyciu szkieł powiększających wypowiadanie się na temat ich właściwości (koloru, kształtu, twardości).Zachęcanie dzieci do zbierania ciekawych okazów przyrodniczych.
v Słuchanie wiersza Teresy Fiutkowskiej „ W przedszkolnym ogrodzie” podczas wyjścia do ogrodu przedszkolnego w celu uświadomienia dzieciom bogactwa flory i fauny, z którą spotykają się podczas codziennego pobytu w ogrodzie.
v Spacer do pobliskiego parku – obserwacja roślin znajdujących się w parku, poznanie nazw drzew rosnących w parku, określenie wyglądu ich liści i owoców (dąb, kasztanowiec, jarzębina, modrzew, sosna). Przyniesienie „skarbów” do kącika przyrody - liście, kasztany żołędzie, szyszki.
v Suszenie liści, kruszenie ich, porównywanie ze świeżymi, oglądanie ich przez lupę
v Naklejenie na kartki z nazwami drzew zasuszonych liści poznanych gatunków drzew ( kasztanowiec, brzoza, dąb, jarzębina, topola).
v Zabawa dydaktyczna, pt., „Kto, zna lepiej drzewa”- zadaniem jest po usłyszeniu nazwy drzewa wybranie z posiadanego zestawu właściwego liścia i owocu.
v Spotkanie z pracownikami Wydziału Ochrony Przyrody – rozmowa o konieczności sadzenia drzew i roślin w miastach – rozumienie znaczenia zieleni jako filtru powietrza. Poznanie nowych nieznanych gatunków drzew ich nasion i sposobu sadzenia. Wspólne posadzenie drzewka w ogrodzie nadanie mu imienia całoroczna pielęgnacja i obserwacja drzewka.
PODRÓŻ DRUGA –
v Teatrzyk kukiełkowy do opowiadania L. Krzemienieckiej pt,.”Kto sieje lasy, pożytecznym na długie czasy”. Ukazanie znaczenia lasu dla zwierząt i ludzi, uściślenie i poszerzenie wiadomości o lesie – składników, jakie się na niego składają.
v Zabawa dydaktyczna „Dary lasu’- poznanie darów, jakie daje nam las w zależności od pory roku lato – jesień. Przyporządkowanie „darów” do ilustracji
z odpowiednią porą roku.
v Słuchanie i omówienie wiersza W. Badalskiej pt.” O co prosi las” – las to dom dla dzikich zwierząt i miejsce odpoczynku dla ludzi; wiem jak zachować się w lesie:
- Nie hałasuję
- Nie zrywam roślin.
- Nie śmiecę.
- Nie palę ognisk.
- Nie łamię gałęzi.
v „Płaczące drzewo” – praca plastyczna - rysowanie na szablonach w kształcie listków symboli nieprawidłowego zachowania się w lesie i powieszenie ich na gałązkach w kąciku przyrody.
v Zajęcia z komputerem –wykorzystanie programów pt. „Encyklopedia przyrody” i „ Krajoznawczy Atlas Polski”
- Oglądanie różnego typu lasów ich roślinności i zwierząt w nich zamieszkujących, rozpoznawanie znanych ptaków (dzięcioł wilga, skowronek, bocian, jaskółka, orzeł) oglądanie budowanych przez nich gniazd i opieki nad młodymi, omawianie ich wyglądu, słuchanie wydawanych przez nie odgłosów.
- Dowiadywanie się o istnieniu i znaczeniu Leśnych Parków Narodowych, Rezerwatów Przyrody a także o roślinach i zwierzętach zagrożonych wyginięciem i dlatego objętych ochroną.
- Poznawanie odległych krajobrazów np. pustynnego, polarnego itp. charakterystyczną roślinność i zwierzęta.
v Opowiadanie D. Skwark „Leśne zwierzaki” ilustrowane sylwetami -poznanie wybranych zwierząt żyjących w naturalnym środowisku np. lis, sarna, wiewiórka, dzięcioł, sowa sposobu ich przystosowania się do warunków, w jakich żyją, dopasowywanie zwierząt do „domków”
v Opowiadanie Marii Kownackiej „Metryka drzewa” ze zbioru „Razem ze słonkiem” – dowiadywanie się, w jaki sposób można określić wiek drzewa. Ilość kręgów, który znajduje się na pniu ściętego drzewa określa jego wiek np. 10 kręgów to 10 lat, kręgi cienkie świadczą o suszy lub pladze szkodników, która dotknęła drzewo i jego przyrost był mały, grube kręgi świadczą o roku pomyślnym i zdrowym.
v Oglądanie „Księgi Przyrody Drzewa”
- Poznanie kolejnych etapów narodzin dębu oraz budowy i sposobu odżywiania się drzewa.
- „Cztery pory roku w życiu kasztanowca” obserwacja jak zmienia się kasztanowiec i jego otoczenie w zależności od pór roku.
- „Liście i igły” – poznanie przyczyny opadania liści jesienią.
- „Lasy w niebezpieczeństwie” – poznanie zagrożeń dla lasów.
v „Magiczne kręgi” określanie wieku drzewa poprzez przeliczanie słoi podczas spaceru.
v Zabawa relaksacyjna pt. „Drzewka” – odtwarzanie za pomocą ruchów i gestów tego, co opowiada nauczycielka.
v Oglądanie książki G. Fishera i B Bamptona pt, „Nasza przyroda słownik ilustrowany” – zapoznanie z mieszkańcami lasu ( dzięcioł, jeż, sowa, dzik) rozmowa dotycząca losu ptaków i zwierząt w okresie zimy.
v Gromadzenie w wydzielonym miejscu pokarmu na zimę dla zwierząt – po zakończonej zbiórce dostarczenie go do najbliższego leśnictwa.
v Opowiadanie H. Łochockiej pt. „O wróbelku Elemelku pustym brzuszku i rondelku” – zachęcanie do dokarmiania ptaków w czasie zimy. Segregowanie obrazków z ptakami na te, które odlatują na zimę do Afryki ( bocian, jaskółka) te, które pozostają przez cały rok (wróbel, sikorka) i te, które do nas przylatują na zimę ( gil, jemiołuszka).
v Umieszczenie na terenie ogrodu przedszkolnego karmników – zimą i budek lęgowych - wiosną otrzymanych od Wydziału Ochrony Środowiska w związku z akcją „Pomagamy ptakom” systematyczne dokarmianie i obserwacja zachowania się ptaków w ciągu całego roku.
v Teatrzyk kukiełkowy na podstawie opowiadania T., Fiutowskiej pt. „Wiosenne porządki w lesie” – uświadomienie konieczności dbania o środowisko, jakim jest las.
v Wycieczka autokarowa do „Leśnego Parku Niespodzianek” w Ustroniu Zawodziu położonego na terenie starodrzewia bukowego pozostającego pod ścisłą ochroną – Obserwacja lotów skrzydlatych drapieżców ( orłów, sokołów, jastrzębi, myszołowów) prosto z rękawicy sokolników. Podczas wędrówki ścieżkami edukacyjnymi możliwość podziwiania karmienia i głaskania jeleni szlachetnych, saren, muflonów i sympatycznych z natury danieli oraz obserwowanie dzików z młodymi warchlakami i kozy karłowatej.
v Poznanie tajników życia ptaków, a także dowiadywanie się o ich zwyczajach oraz miejscach występowania na podstawie zeszytu „Rozpoznawanie ptaków” wydanego przez MUZA SA.
„CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS – ZABAWY Z POWIETRZEM”
v Poznanie niektórych sposobów wykorzystania siły wiatru przez człowieka na podstawie opowiadania „ Powietrze - Co to jest?”(Wydawnictwo EGMONT – Mała wiedza o „dużych” rzeczach, takich jak żywioły i zjawiska natury).
v „Zabawy z wiatrem” - podczas pobytu w ogrodzie przedszkolnym – obserwacja kołyszących się na gałęziach liści, kwiatów na rabatce a także trzymanych w ręce chusteczek i zrobionych z papieru wiatraczków – szukanie odpowiedzi na pytania, Kto poruszył chusteczki, wiatraki? Skąd się bierze wiatr?
v Wiersz D. Wawiłow pt. „ Jak wygląda wiatr” – wypowiedzi na temat pozytywnych i negatywnych skutków działania wiatru oparte na obserwacji otaczającego świata.
v Teatrzyk cieni do opowiadania T. Fiutowskiej pt. „Wiatrak i ptaki” – poznanie sposobów wykorzystania przez człowieka energii wiatru – zastosowanie wiatraków.
v „Wiatrowa muzyka” – wykorzystanie kawałków celofanu, papierków z cukierków, balonów, plastikowych rurek do wykonania instrumentów, na których zagrają wiatrową muzykę.
v Zajęcia z komputerem – wykorzystanie programu „Encyklopedia przyrody” – poznanie pozytywnego ( rozsiewa nasiona, u...
elautkowska