Plan pracy X 07.doc

(70 KB) Pobierz
Plan pracy

Plan pracy

wychowawczo-dydaktycznej

dla dzieci 5- letnich

na miesiąc październik 2007.

 

 

 

Tematy:

 

1)     Jesień w lesie i w parku.

2)     Jesteśmy ostrożni na ulicy

 

 

 

ABC Program Wychowania Przedszkolnego XXI w. DKW – 4013-1/00

Mały program profilaktyki próchnicy zębów w przedszkolu.

Program logopedyczny do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym

Klub czytających przedszkoli.

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                    Opracowała:

                                                                                                                                                                                                    Renata Szymaniak.

 

 

 

 

Jesień w lesie i w parku.

 

 

Hasła

Sposób realizacji

Literatura i pomoce

Uwagi

 

 

 

 

 

s. 39

IV

 

s.39

III

 

 

s.39

III

 

 

s. 43

III

 

 

 

s. 39

III

 

 

 

 

 

 

s. 41

III

 

 

 

 

s.41

III

 

 

 

s.41

III

 

 

s.41

IV

 

s. 43

III

 

 

 

s. 43

III

 

 

 

 

 

 

s. 43

IV

 

 

 

s.44

IV

 

 

s. 44

IV

 

 

s. 44

IV

 

 

 

s.44

IV

 

 

s. 44

IV

 

 

s. 44

IV

 

 

 

 

s. 44

IV

 

 

s.157

III

 

 

 

s. 127

III

- Wycieczka do parku- zbieranie jesiennych skarbów. Zwrócenie uwagi na wygląd liści drzew z pod których zbierają okazy. Obserwacja przyrody, kolorów jesieni. Dbanie o swoje bezpieczeństwo podczas spaceru.

- Wyrażanie w formie plastycznej wrażeń z wycieczki, kształcenie umiejętności doboru odpowiednich barw. Wdrażanie do estetycznego wykonania pracy.

- Zajęcia w kąciku przyrody. Wzbogacanie i porządkowanie zbiorów. Wykonanie ludzików z zebranych darów jesieni i ozdobienie nimi kącika przyrody.

 

- Umieszczanie w kąciku przyrody okazów przyrodniczych. Oglądanie liści, owoców i nasion drzew, określanie kształtu, koloru, wielkości i nazwy drzewa, z którego pochodzą. Porządkowanie według wybranych cech, przeliczanie i określanie liczebnikiem (ile jest?)

- Rozmowa na temat obrazka Jesienny las połączona z zabawą dydaktyczną „Co możemy zobaczyć w lesie?”. Zapoznanie z nowym środowiskiem przyrodniczym- rośliny, zwierzęta. Wprowadzenie do globalnego czytania wyrazu las. Zwracanie uwagi na zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią.

- Ćwiczenie graficzne Co możemy zobaczyć w lesie?. Sprawdzenie wiadomości o środowisku leśnym. Nawiązanie do wycieczki do lasu i spotkania z leśniczym. Zabawa z elementem biegu „Drzewa i liście”. Spacer w ogrodzie przedszkolnym- rozpoznawanie i nazywanie drzew po liściach i owocach, zwrócenie uwagi na piękno otaczającej roślinności.

- Drzewo jesienne – kolorowanie, wydzieranie, naklejanie. Zapoznanie się z budową drzewa: pień, korona – konary, gałęzie liście. Nazywanie kolorów jesiennych liści.

 

- Układanie z materiału przyrodniczego dowolnych kompozycji- zapoznanie z możliwościami wykorzystania: liści kasztanów żołędzi. Nazywanie własnych prac, szanowanie efektów pracy kolegów.

 

 

- Nauka wiersza S. Szuchowej Borowik połączony z zabawą dydaktyczną „Zbieramy grzyby”. Posługiwanie się nazwami grzybów: borowik (prawdziwek), koźlak, maślak. Zapoznanie z budową grzybów” kapelusz, nóżka (trzon). Określanie cech grzybów z użyciem przymiotników. Zapoznanie z podziałem grzybów na jadalne i niejadalne.

 

- Ćwiczenie Porównujemy grzyby. Utrwalanie nazw grzybów, muchomor- grzyb trujący. Porządkowanie według wielkości malejącej i wzrastającej. Utrwalanie przeliczania w zakresie czterech. Posługiwanie się liczebnikami porządkowymi. Zabawa naśladowcza „Wyprawa po grzyby”.

 

- Wykonanie grzybów przestrzennych z kolorowego papieru. Wdrażanie do prawidłowego i bezpiecznego korzystania z nożyczek. Wycinanie elementów według linii prostych i zaokrąglonych, sklejanie kapeluszy i trzonków grzybów. Posługiwanie się nazwami figur geometrycznych:  koło, prostokąt.

- Oglądanie obrazków o tematyce jesiennej – domyślanie się treści obrazka odsłanianego fragmentami. Pozbywanie się lęku przed wyrażaniem własnego zdania.
- Słuchanie wiersza B. Lewandowskiej Kolorowy Bukiet połączone z zabawą dydaktyczną „Z jakiego drzewa ten liść i owoc?”. Posługiwanie się nazwami drzew: kasztanowiec, dąb, jarzębina, brzoza, klon. Zwracanie uwagi na barwy liści: czerwone, brązowe, złote, zapoznanie z rolą, jaką odgrywają opadłe liście, oglądanie liści i nazywanie drzew i krzewu, z którego pochodzą.

- Ćwiczenie Bukiet jesiennych liści. Kolorowanie obrazka konturowego według barwnego kodu (figura i kolor). Posługiwanie się nazwami figur geometrycznych: trójkąt, koło, kwadrat, prostokąt i nazwami kolorów:

czerwony, brązowy, zielony, żółty, niebieski. Rysowanie linii prostych biegnących w różnych kierunkach. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Wiatr i liście”. Zbieranie liści w ogrodzie. Określanie, z jakiego drzewa pochodzą, sporządzanie odcisków kory na papierze.

 

- Liść jesienny – składanie obrazka z części. Ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej podczas dopasowywania pięciu części liścia dębu i nalepianie ich na sylwecie liścia. Uważne słuchanie i wykonywanie poleceń nauczyciela. Wycięcie liści, z pomocą nauczyciela zawieszenie na nitce i wykorzystanie do ćwiczeń oddechowych.

- Wykorzystanie rozkładówki Las- rozmowy na temat treści obrazka, doskonalenie poprawności gramatycznej wypowiedzi i wzbogacanie słownika dzieci o nazwy zwierząt i roślin leśnych. Zabawa „Co było na obrazku?”- odtwarzanie z pamięci treści i szczegółów obrazka po zasłonięciu jego fragmentów.

- Wykonanie ćwiczenia graficznego Rysujemy grzyby. Rysowanie grzybów poprzez łączenie kropek bez odrywania kredki od kartki – jednym ciągiem do góry i na dół.

Kolorowanie grzybów i dorysowywanie małych grzybków oraz trawy.

 

- Wykonanie ćwiczenia graficznego Jeże. Udzielanie odpowiedzi na pytanie „Co ma wspólnego jeż z poduszeczka na igły?”. Nalepienie obok mamy jeżowej poduszeczki na igły – wyjaśnienie nowego pojęcia. Globalne czytanie wyrazów: mama, tata i sylab: tup, tup, fu, fu. Kolorowanie litery I ,i – poznanie jej graficznego obrazu.

- Wykonanie ćwiczenia graficznego Jesienne drzewo. Dorysowanie jesiennych listków na drzewie i pod drzewem. Nalepianie jeża pod drzewem z prawej strony. Nalepianie chmurki nad drzewem. Posługiwanie się pojęciami przestrzennymi: pod, nad, z prawej.

- Wykonanie ćwiczenia Korale. Kończenie sznura korali z kasztanów i żołędzi z zachowaniem naprzemiennego rytmu- nalepianie. Utrwalanie nazw drzew: kasztanowiec, dąb, wyglądu liści i owoców: kasztany, żołędzie. Rozumienie pojęć: okrągłe, owalne, na przemian. Globalne czytanie wyrazów: listek, korale.

- Kończenie ćwiczenia graficznego Las i drzewa. Rysowanie drzew bez odrywania ręki od kartki- płynne prowadzenie linii ciągłej. Nalepianie grzybów pod najwyższymi drzewami. Porównywanie liczebności i wysokości. Posługiwanie się określeniami: niskie, wyższe, najwyższe, na górze, na dole, po środku. Globalne czytanie wyrazu Las.

 

- Wykonanie ćwiczenia graficznego Liście drzew. Ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej poprzez odszukanie liści o identycznych kształtach. Dorysowywanie ołówkiem żyłek na liściach- rysowanie linii ukośnych. Kolorowanie konturów bez przekraczania linii. Globalne czytanie wyrazu listki.

- Słuchanie opowiadania J. Woźniak pt. „Pożar w lesie”. Kształtowanie myślenia przyczynowo skutkowego. Ustalanie faktów w odpowiedniej kolejności.

- Lepienie z plasteliny na temat Dary pani Jesieni.

- Rysowanie kredkami świecowymi na temat Co widzieliśmy w lesie.

 

- Słuchanie wiersza J. Salach pt. „Kto dba o las” połączone z zabawą ruchową „Praca leśniczego”. Ukazanie znaczenia pracy leśniczego. Rozpoznawanie czynności wykonywanych przez leśniczego.

- Ćwiczenie narządów mowy na zgłoskach: trach, ciach, szu. Zabawa ortofoniczna pt. „co słychać w lesie?”.  Ćwiczenia na zgłoskach: szu- szu, tach, kuku, kra kra, chrum chrum, stuk puk.

- Wiersze dla dzieci Jana Brzechwy.

- Stosowanie profilaktyki zdrowotnej, wdrażanie do codziennego mycia zębów.

 

 

 

Farby, pędzle, kartki

 

Kasztany, żołędzie, plastelina, liście.

 

Liście, owoce i nasiona drzew.

 

 

Tablica graficzna Jesienny las, obrazki, prawdziwek, wrzos, sarna...

 

ABC. Książka 5-latka cz.

s. 24, kredki

 

 

 

Zabawy plastyczne pięciolatków s.16, kredki, papier kolorowy, klej.

Materiały przyrodnicze

 

 

 

 

Wiersz S. Szuchowej, obrazki grzybów: jadalne i niejadalne.

 

 

 

 

ABC Książka 5-latka cz.1 s.25, kredki.

 

 

 

Zabawy plastyczne pięciolatków s.15, nożyczki klej.

 

Ilustracje, obrazki.

 

 

Ilustracja do wiersza, liście: kasztanowca, dębu, jarzębiny, leszczyny; owoce: kasztany, żołędzie, jarzębina, orzechy laskowe, kartki.

ABC. Książka 5- latka, cz.1, s. 27, kredki.

 

 

 

 

 

 

Zabawy plastyczne 5-latków, s.4 i 25, klej, kartony.

 

 

 

Książka 5-latka, cz.1 środk.

 

 

 

Książka 5-latka, cz.1 s.26

 

 

 

Książka 5-latka, cz.1 s.28

 

 

 

 

Książka 5-latka, cz.1 s.29

 

 

 

Książka 5-latka, cz.1 s.30

 

 

 

Książka 5-latka cz. 1 s.31

 

 

 

 

 

Książka 5-latka, cz.1 s.32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

s.52

III

 

 

 

 

 

s. 56

III

 

 

 

 

 

 

s.56

III

 

 

 

s.56

III

 

 

s.57

III

 

s.58

III

 

s.58

III

 

 

 

- Wycieczka na Komendę Policji- spotka...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin