Konspekt lekcji j. polskiego w klasie I
Szkoła ponadgimnazjalna.
Hasło: symbole i przesłanie przypowieści biblijnych
Temat: Ponadczasowy sens przypowieści biblijnych.
Cele:
· Główny:
zapoznanie uczniów z symbolami i sensem religijnym i moralnym zawartych w przypowieściach; „O siewcy”, O miłosiernym Samarytaninie”, „o chwaście”, „O sieci”.
· Operacyjne:
uczeń zna przynajmniej 4 przypowieści
uczeń podaje cechy przypowieści
wyjaśnia symbole umieszczone w przypowieści
podaje sens religijny i moralny przypowieści
Metody:
Heureza, praca z tekstem, problemowa, lekcja wg „Kreatora”
Formy:
Praca w grupach, zbiorowa
Środki:
Podręczniki, zeszyty, teksty przypowieści
Etapy lekcji
czas
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
uwagi
Wprowadzenie
Zaangażowanie
Badanie
Prezentacja
Refleksja
5
15
10
Czynności organizacyjne
Dzisiejsza lekcja poświęcona będzie przypowieściom biblijnym. Zapewne prawie każdy z was zetknął się już z przypowieściami zawartymi w Piśmie Św. Wymieńcie mi jakie znacie przypowieści.
O czym jest przypowieść o perle?
A o pannach mądrych i głupich?
Podzielę was teraz na 4 grupy. Każda otrzyma treść jednej przypowieści. Waszym zadaniem będzie streszczenie utworu, odnalezienie symboli umieszczonych w tekstach, wyjaśnienie ich, dokładne przedstawienie bohaterów i miejsca akcji.
Grupa I niech przedstawi wyniki swojej pracy
Grupa II miała przypowieść o siewcy.
Trzecia jest opowieść o chwaście
Ostatnia Grupa ma przypowieść o sieci
Analizując wszystkie te teksty podajcie mi cechy przypowieści.
Waszym zadaniem do domu będzie wypisanie prawd moralnych płynących z przypowieści.
Przypowieść o kąkolu, o pannach mądrych i głupich, o perle…
W tej oto przypowieści mowa jest o człowieku szukającym Boga , którego Chrystus porównuje do kupca poszukującego najpiękniejszych , drogocennych pereł . W końcu znalazł taką bezcenną perłę , sprzedał wszystko , co tylko miał i niezwłocznie ją kupił .
Dziesięć panien wyszło na spotkanie oblubieńca: pięć mądrych i pięć głupich. Te drugie zabrały lampy lecz nie wzięły oliwy, pierwsze natomiast będąc bardziej przewidującymi zabrały ją w naczyniach. Gdy w nocy okazało się nagle, że wyczekiwany przybywa, panny głupie chciały pożyczyć oliwę by ich lampy nie zgasły, jednak ich towarzyszki kazały im iść i sobie kupić. Poszły więc, a gdy nadszedł oblubieniec gotowe panny weszły z nim na wesele i zamknięto drzwi. Po powrocie pozostałe pięć panien również chciało wejść, lecz drzwi im nie otworzono.
Mieliśmy przypowieść o miłosiernym samarytaninie. Na idącego człowieka napadli zbóje. Okradli go, pobili i porzucili niemal nieżywego. Drogą przechodzili kapłan, także lewita. Widzieli rannego, ale przeszli, nie udzielając mu pomocy. Przechodził również Samarytanin. Wzruszył się i opatrzył rany okradzionego człowieka. Potem zawiózł do gospody, gdzie go pielęgnował. Nazajutrz dał pieniądze właścicielowi gospody, aby dbał o rannego.
Ranny jest symbolem człowieka cierpiącego niewinnie.
...
pooliver