2.07 płeć mózgu 3.doc

(24 KB) Pobierz
Wyjaśnij pojęcie „płeć mózgu” i kształtowanie się płci mózgu w okresie rozwoju dziecka

 

Wyjaśnij pojęcie „płeć mózgu” i kształtowanie się płci mózgu w okresie rozwoju dziecka

 

 

Nie do zanegowania jest fakt, że kobiety i mężczyźni różnią się między sobą wieloma cechami, takimi jak wyobraźnia przestrzenna, myślenie abstrakcyjne, koordynacja ręka-oko, rejestracja bodźców zmysłowych, zdolności werbalne, odbieranie kolorów czy smaków, a także wieloma innymi. Kiedyś uważano m.in., że za te różnice odpowiada swoisty niedorozwój mózgu kobiet, spowodowany niedostatecznym rozmiarem ich czaszek. Obecnie uważa się, że za taki stan rzeczy odpowiadają pewne istotne różnice pomiędzy mózgami kobiet i mężczyzn. Można z całą pewnością stwierdzić, że mózgi kobiet zbudowane są inaczej niż mózgi mężczyzn, a proces ich różnicowania odbywa się już w łonie matki. Innymi słowy, mózg też posiada płeć.

Płeć poczętego dziecka jest zależna od typu chromosomów, posiadanych przez plemniki, zapładniające komórkę jajową. Komórka jajowa zawsze posiada chromosom X, więc gdy plemnik posiada chromosom X, poczęta zostaje dziewczynka, gdy Y- chłopiec. Wyróżnić możemy sześć kategorii płci- płeć genetyczną, gonadalną, hormonalną, somatyczną, metrykalną i psychiczną..  Od 6 tygodnia życia w łonie matki, pierwotne gonady płodu mogą rozwinąć się w kierunku obu płci. W stronę żeńskiej przekształcają się samoistnie, w stronę męskiej, jedynie, gdy zostanie im dostarczona odpowiednia ilość hormonów męskich, produkowanych przez jądra płodu.

Mózg płodu rozwija się według podobnych prawideł. Jeżeli nie otrzyma hormonów męskich, powstanie mózg typowo kobiecy. Gdy jednak płód, nawet genetycznie żeński, otrzyma hormony męskie, jego mózg rozwinie się w kierunku mózgu męskiego. Czasem może zdarzyć się tak, że niedostateczna ilość hormonów męskich ukształtuje u płodu męskie narządy płciowe, jednak mózg pozostanie kobiecy. Podobnie, gdy płód żeński w pewnym okresie życia w łonie matki zostanie poddany działaniu hormonów męskich, ukształtuje się u niego mózg męski. Podejrzewa się, że jeszcze siedemnastotygodniowy płód może zmienić swą płeć mózgu pod wpływem hormonów.

              Badania na zwierzętach, a także potwierdzające wyniki tych badań przykłady osób, które na skutek różnorakich zaburzeń gospodarki hormonalnej w okresie płodowym urodziły się z mózgami ukształtowanymi niezgodnie z płcią genetyczną pozwalają wysnuć wniosek, że to hormony, a nie tylko uwarunkowania genetyczne czy społeczne, decydują o różnicach między płciami. Tym samym, rodzimy się już z ukształtowanymi płciowo mózgami, a całe nasze dalsze życie jedynie ujawnia kolejne różnice, którymi mężczyźni i kobiety różnią się między sobą. Różnice, których istnienia w czasach obecnych nie można już zanegować.

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin