Konspekt zajęć tematycznych.
Opracowała: Małgorzata Bąk.
Dom Dziecka Nr 2 w Rzeszowie.
Temat: Święto babci i dziadka.
Cele:
Wychowawczy: Kształtowanie poprawnej postawy dzieci wobec starszych osób.
Poznawczy: Przypomnienie, utrwalenie w pamięci dzieci dni (dat) w których swoje święto mają babcia i dziadek. Danie odpowiedzi na pytanie: „kto to jest dziadek?”, „kto to jest babcia?”.
Kształcący: Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej , funkcji logicznego myślenia.
Forma zajęć: Zajęcia plastyczne.
Etapy zajęć
Przebieg
Pomoce
1. Przygotowanie do zajęć.
2. Zajęcia właściwe.
3. Zakończenie zajęć.
Wychowawczyni zaprasza dzieci do stolika. Każde dziecko dostaje kartkę z zadaniem do wykonania. Przygotowane zadania – zagadki są
o zróżnicowanym stopniu trudności (dzieci starsze i młodsze). Po rozwiązaniu zadania dzieci dowiadują się o jakim święcie należy w miesiącu styczniu pamiętać. Wychowawczyni uświadamia dzieciom jak ważne jest to święto. Przytacza różne wierszyki – rymowanki o dziadkach i babciach. Przypomina o tradycji naszego domu, wspólnym wyjściu dzieci i wychowawców do osób starszych do Ośrodka Wsparcia Dziennego w Rzeszowie.
Z okazji tak miłego święta zrobimy dziś laurki naszym babciom i dziadkom. Wychowawczyni pokazuje dzieciom proponowane do zrobienia prace (starszym trudniejszą techniką, młodszym łatwiejszą). Tłumaczy kolejne czynności dzieciom:
„Każdy płatek (koło) zginamy na pół. Środek naszego kwiatka przyklejamy na laurce, w koło przyklejamy wykonane płatki, tak jak w przygotowanym wzorze.
Starsi wycinają przygotowany kolorowy kwiatek. Następnie zaginamy go według wzoru, wzdłuż przerywanych linii.
Prawie już gotowy kwiatek zaginamy odpowiednio do środka i przyklejamy do laurki.”
W środek laurek został do wklejenia tekst z życzeniami. Każdy wnuczek i wnuczka wycinają przygotowany tekst z życzeniami. Po przyklejeniu każde dziecko podpisuje swoje życzenia.
Dzieci pracują. W odpowiednim momencie zajęć wychowawczyni proponuje przerwę i zabawę ruchową na kanwie bajki Juliana Tuwima o Rzepce. Dzieci wywołane na środek sali wychodzą i imitują ruchy wyrywania rzepki. Ustawiają się przy tym kolejno jeden za drugim i chwytają się w pasie. Po zabawie dzieci wracają do kończenia prac.
Po skończonej pracy, wychowawczyni chwali dzieci za wykonanie pięknych laurek. Dziękuje za udział w zajęciach. Dzieci sprzątają miejsce pracy.
Kartka z przygotowanym zadaniem.
Kredki ołówkowe, ołówki i gumki do mazania.
Teksty wierszy i rymowanek.
Przygotowane wzorcowe laurki. Kolorowe papierowe kółeczka; kleje; przygotowany teksty
z życzeniami; nożyczki; długopisy; flamastry.
Cukierki jako nagroda i forma podziękowania.
Zadanie do rozwiązania – załącznik do konspektu.
I
Styczeń obfituje w święta. Znajdź nazwę jednego z nich. Wpisz w okienka brakujące litery. Obok nich są litery z których odczytasz hasło.
D
z
mró…
s
o
sz
d…Ewo
rz
b
śnie…ki
ż
i
e
w
huśta…ka
f
r
t…arz
ń
a
t
zaga…ki
s…eter
W
mró…ka
F
l
c
je…
Sz
k
chasar