Regulamin mundurowy.doc

(127 KB) Pobierz
Związek Harcerstwa Polskiego

10



Regulamin Mundurów

REGULAMIN MUNDURÓW

ZUCHÓW, HARCEREK, HARCERZY, INSTRUKTOREK I INSTRUKTORÓW

ZWIĄZKU HARCERSTWA POLSKIEGO

 

SPIS TREŚCI

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

II. REGULAMIN MUNDURÓW

1. Mundur zuchowy

2. Mundur harcerski

3. Mundur instruktorski

4. Mundur organizacyjny członków drużyn wodnych i żeglarskich

5. Mundur organizacyjny instruktorów drużyn wodnych i żeglarskich

6. Mundur organizacyjny członków i instruktorów harcerskich drużyn jeździeckich

7. Uzupełnienia umundurowania

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

 

Mundury zuchów, harcerek, harcerzy, instruktorek i instruktorów są symbolem członkostwa Związku Harcerstwa Polskiego.

Każdy członek ZHP jest obowiązany dbać o estetyczny wygląd munduru i nosić go zgodnie
z wymaganiami niniejszego regulaminu, mając świadomość, że swym wyglądem, postawą
i postępowaniem reprezentuje ZHP.

Członkowie ZHP mają obowiązek występowania w mundurze podczas zajęć organizacyjnych
i w czasie wykonywania obowiązków służbowych.

Noszenie odznak i oznak na mundurze określa “Regulamin odznak i oznak ZHP”.

Rodzaj i szczegóły umundurowania określa drużyna (gromada zuchów), zachowując zasadę, że wszyscy członkowie drużyny (gromady) umundurowani są jednolicie.

Na okres przejściowy do czasu ich naturalnego zużycia dopuszcza się możliwość używania mundurów zuchowych, harcerskich i instruktorskich według wzorów “Regulaminu mundurów, odznak i oznak zuchów, harcerzy i instruktorów ZHP” z dnia 1 października 1981 r.

Traci ważność “Regulamin mundurów, odznak i oznak zuchów, harcerzy i instruktorów ZHP” z 1 października 1981 r. w części dotyczącej mundurów.

 

II. REGULAMIN MUNDURÓW

1. MUNDUR ZUCHOWY

 

1.1. Mundur

 

a) Dziewczęta

Mundur typu fartuchowego w kolorze szarym. Prosty, bez karczka, bez naramienników, kołnierz à la Słowacki. Z przodu zapinany na całej długości na okrągłe plastikowe guziki
w kolorze szarym, z gładkim obrzeżem, w środku groszkowane. Cztery nakładane kieszenie – dwie na wysokości klatki piersiowej i dwie na wysokości bioder – z kontrafałdą na zewnątrz i z patkami zapinanymi na guziki. Wymiary kieszeni wynoszą 11x12,5 cm. Rękawy koszulowe długie, ujęte w mankiety zapinane na guziki. Rozcięcie w rękawie tak długie, aby można było zawijać go powyżej łokcia. W talii mundur spina pas zuchowy.

 

b) Chłopcy

 

Bluza mundurowa

 

Bluza w kolorze khaki. Prosta, bez karczka, bez naramienników, wpuszczana w spodnie, kołnierz à la Słowacki. Z przodu zapinana na całej długości na plastikowe guziki w kolorze khaki z gładkim obrzeżem, w środku groszkowane. Na wysokości klatki piersiowej dwie nakładane kieszenie z kontrafałdą na zewnątrz, z patkami zapinanymi na guziki. Wymiary kieszeni wynoszą 11x12,5 cm. Rękawy koszulowe długie, ujęte w mankiety zapinane na guziki. Rozcięcie w rękawie tak długie, aby można było zawijać go powyżej łokcia.

 

Spodnie

 

Spodnie krótkie w kolorze khaki, z dwiema kieszeniami w szwach bocznych i jedną z tyłu po prawej stronie z patką zapinaną na guzik, lub długie (granatowe, czarne) jednolite dla całej gromady. Spodnie spina pas zuchowy.

 

1.2. Chusta

 

Chusta w kształcie trójkąta o bokach 70x70x100 cm, w kolorze wybranym przez gromadę, spięta suwakiem, noszona pod kołnierzem.

 

1.3.              Pas zuchowy

 

Rys. 1

Pas szerokości 2,5 cm wykonany ze skóry lub skóropodobny w kolorze brązowym względnie parciany w kolorze khaki. Pas spinany jest dwuczęściową klamrą metalową
o średnicy 4 cm. W części środkowej klamry umieszczony jest wizerunek wschodzącego słońca z promieniami rozchodzącymi się w stronę zewnętrznej, górnej części klamry. U dołu półkoliście umieszczony napis “Czuj” (rys. 1).

 

1.4. Nakrycie głowy

 

Beret filcowy z suwakiem na pasku, w kolorze jednolitym dla całej gromady, suwak podciągany pod brodę, na denku rulonik. Do beretu można przyszywać znaczek – symbol gromady. Noszenie beretu jest nieobowiązkowe – uzależnione od decyzji drużynowego (jednolicie w całej gromadzie) (rys. 2).

 

1.5. Obuwie i skarpety

 

a) Dziewczęta

Latem skarpety w kolorze jednolitym, obuwie sportowe lub inne jednakowe dla całej gromady. Zimą rajstopy w kolorze jednolitym dla całej gromady, obuwie dowolne.

 

b) Chłopcy

Rys. 2

Latem skarpety w kolorze jednolitym, obuwie sportowe lub inne jednolite dla całej gromady. Zimą skarpety i obuwie dowolne.

2.              MUNDUR HARCERSKI

Rys. 3

 

2.1. Mundur harcerek

 

Bluza mundurowa

 

Bluza mundurowa w kolorze szarym, z naramiennikami szerokości 4,5 cm, wpuszczana w spódnicę lub w spodnie. Z tyłu na wysokości barku karczek. Z przodu na całej długości zapinana na guziki metalowe w kolorze srebrnym z gładkim obrzeżem i lilijką w środku (rys. 3). Kołnierz à la Słowacki spinany guzikami. Na wysokości klatki piersiowej dwie nakładane kieszenie z kontrafałdą na zewnątrz, z patkami zapinanymi na guziki. Wymiary kieszeni wynoszą 13x15 cm. Rękawy koszulowe długie, ujęte w mankiety zapinane na guziki. Rozcięcie w rękawie tak długie, aby można było zawijać go powyżej łokcia.

 

Spódnica

 

Spódnica gładka w kolorze szarym z dwiema kieszeniami, zapinana na całej długości z przodu na guziki metalowe z gładkim obrzeżem i lilijką w środku lub spódnica z czterech klinów, gładka w kolorze szarym, w talii zakończona paskiem szerokości 4 cm, ze szlufkami, zapinana z tyłu na suwak i płaski guzik. Dopuszczalny szary fartuch zapinany od góry do dołu metalowymi guzikami z gładkim obrzeżem i lilijką w środku. Długość spódnicy do kolan. Sposób umundurowania do wyboru jednolicie w całej drużynie.

Na obozach i biwakach zamiast spódnicy można nosić spodnie długie w kolorze khaki, granatowe, czarne jak również krótkie szare lub czarne jednolite w całej drużynie.

Spódnicę, fartuch lub spodnie spina pas harcerski.

Rys. 4

 

2.2. Mundur harcerzy.

 

Bluza mundurowa jak u dziewcząt w kolorze khaki.

 

Spodnie

 

Spodnie krótkie w kolorze khaki w pasie zakończone paskiem szerokości 4 cm ze szlufkami. Nogawki o długości do 10 cm powyżej kolan. Dwie kieszenie w szwach bocznych i jedna z tyłu po prawej stronie z patką zapinaną na guzik (rys. 4).

Spodnie długie w kolorze khaki, granatowym lub czarnym jednolicie w całej drużynie. Spodnie spina pas harcerski.

 

2.3. Chusta – krajka

 

Chusta w kształcie trójkąta o bokach 70x70x100 cm, w kolorze wybranym przez drużynę, jednobarwna lub dwubarwna spięta suwakiem, noszona pod kołnierzem.

W drużynach starszoharcerskich dopuszcza się noszenie krajki w wybranym kolorze i wzorze tkackim jednolitym dla całej drużyny. Krajka wpuszczana jest w spódnicę lub spodnie.

 

2.4. Pas harcerski

 

Rys. 5

Pas szerokości 3,5 cm skórzany lub skóropodobny w kolorze brązowym lub pas parciany w kolorze zielonym. Pas spinany jest dwuczęściową klamrą metalową o średnicy 5 cm. W części środkowej klamry umieszczony jest napis “ZHP”, a na części zewnętrznej wieniec - w połowie złożony z liści dębowych, a w połowie z liści laurowych (rys. 5).


2.5. Nakrycie głowy

 

a) Harcerki

 

Rys. 6.1

Rys. 6.3

Beret typu baskijskiego w jednolitym kolorze, szara furażerka lub rogatywka, kapelusz typu skautowego w kolorze szarym do wyboru jednolicie dla całej drużyny. Na nakryciu głowy przypina się lilijkę harcerską koloru srebrnego (rys. 6,1-6,4).

Rys. 6.4

Rys. 6.2

 

b) Harcerze

Czapka rogatywka w kolorze khaki – zszyta z czterech brytów ostro wyciętych, stykających się pośrodku dna. Przeciętna szerokość brytu 17 cm, wysokość 11 cm, daszek brązowy pochylony ku przodowi, szerokość pośrodku 6 cm, obszyty na krawędzi. Otok sukienny ciemnozielony wysokości 1,6 cm. Na otoku nad daszkiem umieszczony jest dwuczęściowy pasek skórzany szerokości 1,5 cm, zapinany na klamerkę metalową, przymocowany dwoma bolcami w kolorze srebrnym o kształcie główki z lilijką harcerską pośrodku jak przy guziku harcerskim. Dopuszcza się również używanie beretu typu baskijskiego w kolorze jednolitym do wyboru dla całej drużyny lub kapelusza skautowego w kolorze khaki. Na nakryciu głowy przypina się lilijkę harcerską koloru srebrnego.

 

2.6. Obuwie i skarpety

 

a) Harcerki

Latem getry i wywijki lub podkolanówki w kolorze jednolitym dla całej drużyny. Obuwie płaskie, skórzane sznurowane – typu pionierki w kolorze brązowym lub czarnym. Dopuszcza się inne obuwie sportowe jednolite dla całej drużyny. Zimą rajstopy w kolorze beżowym, szarym lub czarnym jednolitym dla całej drużyny.

 

b) Harcerze

Latem jak dziewczęta, zimą skarpety i obuwie dowolne.

 

2.7. Okrycie wierzchnie

 

Okrycie wierzchnie stanowią kurtki, peleryny lub kangurki w kolorze khaki, brązowym czarnym, granatowym lub szarym jednolitym dla całej drużyny.

 

2.8. Finka harcerska

 

Rolę tradycyjnej finki harcerskiej może pełnić inny nóż o długości ostrza nie przekraczającej 18 cm. Zabronione jest noszenie i stosowanie noży o większej długości ostrza, bagnetów wojskowych oraz innych. Nóż noszony jest w pochewce zapewniającej bezpieczeństwo przenoszenia i użytkowania. Przymocowany jest na pasie harcerskim po stronie prawej.

 

 

3. MUNDUR INSTRUKTORSKI

 

3.1. Mundur instruktorski polowy

 

a) Instruktorki

Bluza mundurowa i spódnica jak w pkt. 2.1., guziki metalowe w kolorze złotym, z gładkim obrzeżem i lilijką w środku. Beret, kapelusz skautowy, furażerka, rogatywka, do wyboru według zwyczajów przyjętych w środowisku (jednostce harcerskiej). Na rogatywce bolce koloru złotego mocujące pasek.

 

b) Instruktorzy

Bluza mundurowa i spodnie jak w pkt. 2.2., guziki metalowe w kolorze złotym, z gładkim obrzeżem i lilijką w środku, na rogatywce bolce koloru złotego mocujące pasek.

 

Pozostałe elementy umundurowania

 

Pas, chusta, krajka, obuwie i skarpety oraz wierzchnie okrycie jak u harcerek i harcerzy w zależności od zwyczajów przyjętych w środowisku (jednostce harcerskiej). Na nakryciu głowy przypina się lilijkę harcerską koloru złotego.

 

3.2. Mundur instruktorski galowy

 

a) Instruktorki

 

Żakiet

Mundur galowy stanowi szary żakiet i spódnica. Żakiet wykonany z materiału w kolorze szarym całkowicie na podszewce. Kołnierz z wyłogami z ostrymi rogami, żakiet dwurzędowy zapinany na dwa guziki metalowe o średnicy 2 cm, z gładkim obrzeżem i lilijką w środku. Na lewym ramieniu przyczepiana metalowa zapinka w kolorze srebrnym z lilijką harcerską do mocowania sznura funkcyjnego. Po lewej stronie na wysokości klatki piersiowej patka prostokątna o wymiarach 10,5 x 4,5 cm. Dwie kieszenie boczne do szwu bocznego o wymiarach 15 cm na górze i 23 cm na dole, wysokie na 22 cm, kryte skośnie prostokątnymi patkami o wymiarach 15 x 6 cm. Wszystkie dolne rogi patek lekko zaokrąglone. Z przodu żakietu dwie zaszewki biegnące od szwu ramion do dołu oraz cięcie na środku pleców. Rękawy długie z jednym guzikiem.

 

Spódnica

Spódnica koloru szarego, prosta z rozcięciem z tyłu, w talii zakończona paskiem szerokości 4 cm. Zapinana na suwak i płaski guzik w kolorze szarym. Długość spódnicy do kolan.

 

b) Instruktorzy

 

Marynarka

Marynarka mundurowa wykonana z gabardyny w kolorze khaki całkowicie na podszewce. Kołnierz wykładany, marynarkowy z ostrymi rogami. Zapinana z przodu na cztery guziki metalowe o średnicy 2 cm, z gładkim obrzeżem i lilijką pośrodku. Dolny guzik w pasie. Od pasa marynarka luźna. Długość marynarki do uda. Z tyłu marynarki szew przez środek pleców. U dołu w szwach bocznych krótkie rozcięcie. Naramienniki jak przy mundurze harcerskim zapinane na guziki. Cztery kieszenie wewnętrzne na wysokości klatki piersiowej i z boku na połach. Górne i dolne kieszenie osłonięte są patkami. Górne kieszenie pod patkami zapinane są na plastikowe guziki w kolorze khaki i płócienną pętelkę.

 

Spodnie

Spodnie długie w kolorze khaki z dwiema kieszeniami w szwach bocznych i jedną z tyłu po prawej stronie. Szwy boczne stebnowane są po stronie zewnętrznej.

 

c) Koszula mundurowa instruktorek i instruktorów

 

Koszula w kolorze białym lub dla instruktorów także oliwkowym.

 

3.3. Bluza typu “olimpijka”

 

Bluza typu “olimpijka” w kolorze khaki z bawełny, gabardyny lub elanobawełny, jednorzędowa z karczkiem z tyłu. Kołnierz wykładany wraz z wyłogami, wszywane naramienniki zapinane na guziki. Na wysokości klatki piersiowej wszyte dwie kieszenie z kontrafałdkami i patkami zapinanymi na guziki. Na rękawach naszyte kieszenie z patkami zapinanymi na guzik. Wewnątrz rękawa powyżej łokcia wszyty pasek umożliwiający podtrzymanie podwiniętego rękawa, zapinany na guzik kieszeni rękawa. Rękawy u dołu z rozcięciem umożliwiającym podwijanie rękawa do łokcia i mankietami zapinanymi na dwa guziki. Dół “olimpijki” wykończony jest doszytym paskiem ze szlufkami. Guziki metalowe w kolorze khaki z gładkim obrzeżem i lilijką pośrodku. “Olimpijkę” można nosić jako okrycie wierzchnie na koszulę mundurową lub bez koszuli i krajki.

 

3.4.              Mundur instruktorski letni

 

a) Instruktorki

Koszula w kolorze szarym, z naramiennikami szerokości 4,5 cm. Z przodu na całej długości zapinana na guziki w kolorze szarym, wpuszczana w spódnicę lub w spodnie. Na wysokości klatki piersiowej dwie nakładane kieszenie z kontrafałdą na zewnątrz, z patkami zapinanymi na guziki. Wymiary kieszeni wynoszą 13,5x16,5 cm. Rękawy koszuli krótkie, zakończone mankietem szerokości 3 cm.

 

b) Instruktorzy

Koszula w kolorze oliwkowym z materiału typu tropik z naramiennikami szerokości 4,5 cm, wpuszczana w spodnie. Z przodu na całej długości zapinana na guziki w kolorze oliwkowym. Na wysokości klatki piersiowej dwie nakładane kieszenie z kontrafałdą na zewnątrz, z patkami zapinanymi na guziki. Wymiary kieszeni wynoszą 13,5 x 16,5 cm. Rękawy koszuli krótkie, zakończone mankietem szerokości 3 cm.

 

3.5. Krajka, apaszka, krawat

 

Krajka w wybranych kolorach i wzorze tkackim jednakowym dla środowiska lub dodatkowo dla instruktorek apaszka w kolorze granatowym z wzorem w szare lilijki harcerskie na przemian z koniczynkami, noszona na mundurze, wiązana lub spięta z przodu. Dla instruktorów dodatkowo krawat w kolorze zielonym lub granatowym z lilijką harcerską.

 

3.6. Nakrycie głowy

 

Beret typu baskijskiego w kolorze bordo, rogatywka lub furażerka, kapelusz skautowy w kolorze szarym dla instruktorek oraz dla instruktorów rogatywka w kolorze munduru, beret typu baskijskiego w kolorze bordo lub kapelusz skautowy w kolorze khaki. Instruktorzy pracujący w drużynach, w kręgach i szczepach noszą nakrycia głowy w rodzaju i kolorze przyjętym przez drużynę, krąg, szczep.

Dla instruktorek do munduru galowego kapelusz w kolorze szarym wykonany z półkaplina wełnianego o wysokości główki 10 cm i szerokości ronda 7,5 cm. Zdobienie kapelusza: główka owinięta 3 razy sznurkiem kręconym z boku zakończonym przepinką, na rondzie w odległości 1 cm od główki nabite są symetrycznie dwa oczka metalowe, przez które przeciągnięty jest sznurek kręcony o długości 125 cm, zakończony węzłami. Wewnątrz kapelusza wszyty potnik ze wstążki rypsowej o szerokości 2,5 cm.

Na nakryciu głowy przypina się lilijkę harcerską koloru złotego.

 

3.7. Obuwie i skarpety do munduru galowego

 

Dla instruktorek obuwie typu czółenka lub półbuty na niskim półsłupku koloru czarnego lub szarego, rajstopy beżowe, czarne lub szare. Dla instruktorów półbuty w kolorze brązowym i zielone skarpety.

 

3.8. Okrycia wierzchnie

 

Peleryna z kapturem, skafander-kangurka lub kurtka – wszystkie w kolorze khaki, a dodatkowo dla instruktorek w kolorze szarym lub czarnym. Dopuszcza się również możliwość noszenia swetrów typu półgolf w kolorze khaki z naramiennikami, a dodatkowo dla instruktorek w kolorze szarym. Na skafandrze można nosić miniaturkę krzyża harcerskiego.

 

4.              MUNDUR ORGANIZACYJNY CZŁONKÓW DRUŻYN WODNYCH I ŻEGLARSKICH

 

4.1. Mundur harcerek i harcerzy

 

Bluza

 

Bluza kroju marynarskiego w kolorze granatowym z materiału ubraniowego (tropik morski), lekko dopasowana, wypuszczana na spodnie lub spódnicę, na bokach sznurowana granatową tasiemką. Rękawy koszulowe, długie ujęte w mankiety zapinane na jeden guzik z gładkim obrzeżem i lilijką połączoną w środku kotwicą. Na bluzę nakładany jest granatowy kołnierz marynarski, obszywany trzema rzędami białej tasiemki, przedłużenie kołnierza z przodu rozcięte. Cała drużyna nosi bluzy z jednakowej tkaniny i w jednolitym kolorze. Możliwe jest noszenie pod bluzą jednolitego podkoszulka lub swetra w kolorze bluzy wypełniających rozcięcie kołnierza z przodu.

 

Spódnica

 

Spódnica z czterech klinów w kolorze granatowym z materiału ubraniowego. Dla harcerek starszych w okresie letnim spódnice białe, jednolite dla całej drużyny. Długość spódnicy – do kolan. Podczas zajęć na wodzie obowiązują granatowe spodnie.

 

Spodnie

 

Spodnie długie w kolorze granatowym, dopasowane, z materiału ubraniowego z dwiema kieszeniami w szwach bocznych i jedną z tyłu z prawej strony. Dopuszcza się możliwość noszenia krótkich spodni lub przez harcerzy starszych w okresie letnim spodni białych, jednolitych dla całej drużyny.

 

4.2. Nakrycie głowy

 

              Beret typu baskijskiego w kolorze czarnym.

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin