Or_Ocena ryzyka wybuchu.doc

(789 KB) Pobierz
Analizy i opracowania

Analizy i opracowania

1.OCENA RYZYKA WYBUCHU i Dokument Zabezpieczenia przed wybuchem

Opracowanie Dokumentu zabezpieczenia Przed wybuchem poprzedzamy szczegółową analizą bezpieczeństwa zakładu pod względem wybuchowym spełniającą wymagania oceny ryzyka wybuchu wg. Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy Polityki Społecznej 29 maja 2003 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa (Dz. U. Nr 107, poz. 1004 wraz z późniejszymi zmianami)
Zawierającą w szczególności:

·         ocenę prawdopodobieństwa i częstotliwości występowania atmosfer wybuchowych,

·         ocenę prawdopodobieństwa występowania oraz uaktywniania się źródeł zapłonu, w tym wyładowań elektrostatycznych,

·         identyfikację i ocenę zagrożeń wybuchem stwarzanych przez urządzenia techniczne oraz procesy pracy, a także stosowane surowce półprodukty,

·         ocenę skali przewidywanych niepożądanych skutków.


W trakcie analizy dokonujemy audytu bezpieczeństwa instalacji pod kątem spełnienia wymagań Dyrektyw:

·         ATEX 100A - 94/9/WE z dnia 23 marca 1994 roku w sprawie ujednolicenia przepisów prawnych państw członkowskich, dotyczących urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w przestrzeniach zagrożonych wybuchem - oraz wynikającego z tej Dyrektywy Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w przestrzeniach zagrożonych wybuchem (Dz. U Nr 263 z 2005, poz. 2203)

·         ATEX 137 - 1999/92/WE z dnia 16 grudnia 1999 r. w sprawie minimalnych wymagań mających na celu poprawę stanu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników potencjalnie narażonych na ryzyko spowodowane atmosferami wybuchowymi – oraz wynikającego z tej Dyrektywy Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy Polityki Społecznej 29 maja 2003 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa (Dz. U. Nr 107, poz. 1004 wraz z późniejszymi zmianami)

·         Innych aktów prawnych i norm mających zastosowanie w danym przypadku

Jeżeli w wyniku opracowanej analizy i oceny ryzyka wybuchu można sformułować Dekrację wymaganą Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy Polityki Społecznej 29 maja 2003 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa (Dz. U. Nr 107, poz. 1004 wraz z późniejszymi zmianami) o treści :

„Stanowiska pracy i narzędzia pracy, a także urządzenia zabezpieczające i alarmujące są zaprojektowane, używane i konserwowane z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa”.


Opracowujemy Dokument Zabezpieczenia Przed Wybuchem, w innym przypadku wystawiamy rekomendacje (propozycję rozwiązań organizacyjno technicznych, których wprowadzenie pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowanej instalacji), których zastosowanie pozwoli spełnić wymaganie określone w Deklaracji. Dla niewielkich firm oferujemy Desktopową (zza komputera) ocenę ryzyka i opracowanie Dokumentu Zabezpieczenia przed wybuchem w oparciu o nadesłane informacje drogą elektroniczną oraz naszą wiedzę.

2.Wykonujemy kalkulację dotyczącą kwalifikowania fabryki do kategorii zakładów przemysłowych o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej

 

3.Oferujemy również:


RAPORT BEZPIECZEŃSTWA dla firmy z dużym lub zwiększonym ryzyku powstania awarii przemysłowej

Produkcja, przetwarzanie, transport lub magazynowanie niebezpiecznych (łatwopalnych, wybuchowych, toksycznych, niebezpiecznych dla środowiska) substancji chemicznych w dużych ilościach stwarza potencjalne zagrożenie związane z ich uwolnieniem do otoczenia w sposób niekontrolowany. Zdarzenia takie można przewidzieć teoretycznie, oszacować prawdopodobieństwo ich zajścia, ale nie można ściśle określić miejsca i czasu ich wystąpienia, jak również dokładnie oznaczyć zasięgu oddziaływania i skali ryzyka dla ludzi i środowiska. W ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627) (dalej zwanej "ustawą") [1] sytuację taką określa się mianem poważnej awarii przemysłowej i rozumie się przez nią zdarzenie mające miejsce w zakładzie, w szczególności emisję, pożar lub eksplozję, powstałe w trakcie procesu przemysłowego, magazynowania lub transportu, w których występuje jedna lub więcej niebezpiecznych substancji, prowadzące do natychmiastowego powstania zagrożenia życia lub zdrowia ludzi lub środowiska lub powstania takiego zagrożenia z opóźnieniem. Artykuł 244 ustawy zobowiązuje prowadzącego zakład stwarzający zagrożenie wystąpienia awarii do ochrony środowiska przed awariami. Artykuł 249 ustawy nakłada na prowadzącego zakład stwarzający możliwość wystąpienia poważnej awarii obowiązek zapewnienia, aby zakład ten był zaprojektowany, wykonany, prowadzony i likwidowany w sposób zapobiegający awariom przemysłowym i ograniczający ich skutki dla ludzi oraz środowiska. W szczególności Artykuł 253 ustawy zobowiązuje prowadzącego zakład o dużym ryzyku do opracowania raportu o bezpieczeństwie.

4.Wyznaczanie i klasyfikacja stref zagrożonych wybuchem.
Wyznaczamy strefy zagrożone wybuchem od czynników gazowych i pyłowych.

5.Opracowanie wewnętrznych Planów operacyjno ratowniczych

 

 

Obowiązek spoczywający na pracodawcy:

Aktualnie każdy zakład, na terenie którego występuje zagrożenie wystąpienia niekontrolowanego wybuchu (i w konsekwencji pożaru), zobowiązany jest do posiadania Dokumentu Zabezpieczenia Stanowiska Pracy.

Z opracowania tego musi wynikać szczegółowa procedura zabezpieczenia stanowiska pracy, jego bezpiecznego użytkowania i sposobów ewakuacji w przypadku wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia. Każdy pracownik, przed przystąpieniem do pracy na takim stanowisku, musi zostać zapoznany z niniejszym dokumentem.

 

Strefy zagrożone wybuchem


Strefy zagrożone wybuchemObowiązek spoczywający na pracodawcy:

Jednym z podstawowych działań, które musi zostać podjęte przez Zakład, na terenie którego występują atmosfery wybuchowe (takie jak mieszanina tlenu z łatwopalnymi pyłami, proszkami, cieczami, gazami czy też parami) jest wyznaczenie stref zagrożonych wybuchem oraz ich zasięgu (strefy dla pyłów i proszków:  20, 21 i 22 oraz dla gazów i par: 0, 1 i 2).

Określenie rodzaju stref wynika z oszacowania częstotliwości emisji substancji palnej do przestrzeni występującej w obszarze instalacji procesowej oraz wskazanie działań, które muszą zostać podjęte celem wyeliminowania potencjalnych źródeł zapłonu mogących spowodować wybuch.

 

Obowiązek spoczywający na pracodawcy:

Jednym z najważniejszych warunków umożliwiających dopuszczenie urządzeń, maszyn czy też całych instalacji do ruchu jest posiadanie odpowiednich, wymaganych prawem, certyfikatów.

 

Obowiązek spoczywający na pracodawcy:

Każdy zakład na obszarze którego występują substancje palne/wybuchowe jest zobligowany do wykonania Analizy Ryzyka i/lub Dokumentu Zabezpieczenia Stanowiska Pracy. Aby sporządzić te dokumenty niezbędna jest pełna, aktualna dokumentacja techniczna urządzeń i linii produkcyjnych. 

Obowiązek spoczywający na pracodawcy:

Dyrektywy Atex 137 i 95 wymagają aby aktywne systemy tłumienia i odsprzęgania (izolacji) wybuchu chroniące instalacje technologiczne przed skutkami niekontrolowanego wybuchy były montowane i uruchamiane przez autoryzowany serwis producenta.

 

Tłumienie wybuchu

Systemy tłumienia wybuchu

Tłumienie wybuchu

Oferowany konstruktywny system tłumienia wybuchu zabezpiecza instalację przed skutkami wybuchu. Zasada działania systemu polega na identyfikacji zagrożenia wybuchem, w jego etapie początkowym, i natychmiastowej reakcji systemu prowadzącej do stłumienia zarzewia wybuchu. Zapewnia to ochronę instalacji produkcyjnych przed zniszczeniem, a pracujący personel przed obrażeniami.

Podstawowa wersja systemu tłumienia wybuchu składa się z dynamicznego czujnika wzrostu ciśnienia, butli ciśnieniowych z mieszanką gaszącą i elektroniki sterującej układem. Czujnik ciśnienia kontroluje, w sposób ciągły, zmiany ciśnienia wewnątrz aparatu zagrożonego wybuchem. Zadziałanie systemu warunkowane jest szybkością narastania ciśnienia ΔP w czasie Δt w aparacie, zgodnego z charakterystyką “wybuchową” produktu - stała Kst (wielkość charakterystyczna dla danego palnego i wybuchowego produktu). W przypadku gdy zmierzona wartość ΔP /Δt odpowiada dokładnie wartości Kst danego produktu to elektronika sterująca odczyta sygnał z czujnika ciśnienia jako wystąpienie „początkowej fazy wybuchu”, co spowoduje natychmiastowe otwarcie butli z proszkiem tłumiącym i jego wtrysk do wnętrza chronionego aparatu. Całkowity czas reakcji, od momentu wykrycia „początkowej fazy wybuchu” aż do momentu jego stłumienia, liczony jest w milisekundach (poniżej 1 sekundy).

Zalety systemu tłumienia wybuchu:

·         zabezpieczenie aparatów i instalacji znajdujących się w pomieszczeniach zamkniętych,

·         płomień i substancje spalone i niespalone czy inne powstające związki (np. trujące), będące efektem palenia, nie wydostają się po wybuchu do otoczenia (ochrona środowiska),

·         nie występuje groźba wypalenie się aparatu po wybuchu (brak pożaru po wybuchu),

·         skutki wybuchu zostają zredukowane do minimum,

·         gwarancja zadziałania systemu tylko i wyłącznie w przypadku wystąpienia wybuchu,

·         niewrażliwość na zmieniające się warunki procesowe w aparacie (fluktuacje ciśnienia),

·         rozwiązanie zaakceptowane przez przemysł farmaceutyczny i spożywczy.

Butle z czynnikiem gaszącym typ HRD-E

Butle z czynnikiem gaszącym typ HRD-E

Producent: Kidde Brand- und Explosionsschutz GmbH

Zastosowanie:

·         ochrona aparatów (silosy, filtry, cyklony, mieszalniki, suszarnie, granulatory, itd) w przypadku występowania substancji łatwopalnych, w stężeniach wybuchowych

·         butle HRD przeznaczone są do ochrony wszelkich zbiorników, kanałów i przewodów rurowych w których występują pyły klasy ST1

·         ST3, gazy i mieszaniny hybrydowe, w każdej gałęzi przemysłu

Wielofunkcyjny dynamiczny czujnik ciśnienia typ MEX-3.2

Wielofunkcyjny dynamiczny czujnik ciśnienia typ MEX-3.2

Producent: Kidde Brand- und Explosionsschutz GmbH

Zastosowanie:

·         element systemu ochrony zbiorników i aparatów w przypadku występowania substancji łatwopalnych, w stężeniach wybuchowych

·         identyfikacja narastania ciśnienia wybuchu, w jego wczesnej fazie, powoduje aktywację systemu zabezpieczenia przeciwwybuchowego

·         przeznaczony do montażu na zbiornikach technologicznych , kanałach i rurociągach w których występują pyły klasy ST1–ST3, gazy i mieszaniny hybrydowe, w każdej gałęzi przemysłu

 

Czujnik optyczny w podczerwieni typ DG-IR-3C

Czujnik optyczny w podczerwieni typ DG-IR-3C

Producent: Kidde Brand- und Explosionsschutz GmbH

Zastosowanie:

·         element systemu ochrony kanałów, rur i zbiorników i w przypadku występowania substancji łatwopalnych, w stężeniach wybuchowych

·         identyfikacja źródeł zapłonu takich jak płomień, ogniska żaru i płomienia, w celu aktywacji systemu zabezpieczeń, na ciągach technologicznych i kanałach przed zagrożonymi zbiornikami

·         szybkie wykrywanie wybuchu rozprzestrzeniającego się w kanałach w celu uruchomienia systemu zabezpieczeń

·         do stosowania w zamkniętych przestrzeniach bez dostępu światła dziennego

Czujnik optyczny w podczerwieni typ IR-13

Czujnik optyczny w podczerwieni typ IR-13

Producent: Kidde Brand- und Explosionsschutz GmbH

Zastosowanie:

·         element systemu ochrony kanałów, rur i zbiorników i w przypadku występowania substancji łatwopalnych, w stężeniach wybuchowych

·         identyfikacja źródeł zapłonu takich jak płomień, ogniska żaru i płomienia, w celu aktywacji systemu zabezpieczeń, na ciągach technologicznych, kanałach i rurociągach

·         szybkie wykrywanie wybuchu rozprzestrzeniającego się w kanałach w celu uruchomienia systemu zabezpieczeń

·         do stosowania w zamkniętych przestrzeniach bez dostępu światła dziennego

Jednostrefowa centrala sterująca EX 100.1

Jednostrefowa centrala sterująca EX 100.1

Producent: Kidde Brand- und Explosionsschutz GmbH

Zastosowanie:

·         element systemu ochrony instalacji zagrożonych wybuchem (kanałów, aparatów, zbiorników), w przypadku występowania substancji łatwo palnych, w stężeniach wybuchowych

·         jednostrefowa centrala sterownicza CIE pełni funkcje sterownicze i kontrolne: monitorowanie systemu, dostarczenie zmagazynowanej energii do aktywacji urządzeń przeciwwybuchowych i podawanie stanu systemu tłumienia wybuchu

 

Wielostrefowa centrala sterująca EX 5000

Wielostrefowa centrala sterująca EX 5000

Producent: Kidde Brand- und Explosionsschutz GmbH

Zastosowanie:

·         element systemu ochrony instalacji zagrożonych wybuchem (kanałów, aparatów, zbiorników), w przypadku występowania substancji łatwo palnych, w stężeniach wybuchowych

·         wielostrefowa centrala sterownicza CE pełni funkcje sterownicze i kontrolne: monitorowanie systemu, dostarczenie zmagazynowanej energii do aktywacji urządzeń przeciwwybuchowych i podawanie stanu systemu tłumienia wybuchu, konstrukcja modułowa

Odpowietrzanie wybuchu

Trójwarstwowa płytka bezpieczeństwa BT-ODV (U)-F(L), BT, BT-VSI

Trójwarstwowa płytka bezpieczeństwa BT-ODV (U)-F(L), BT, BT-VSI

Producent: Rembe GmbH

Zastosowanie:

·         zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i próżni, odpowietrzenie wybuchu

Jednowarstwowa płytka bezpieczeństwa EDP

Jednowarstwowa płytka bezpieczeństwa EDP

Producent: Rembe GmbH

Zastosowanie:

·         zabezpieczenie różnego rodzaju aparatów przed skutkami wybuchu (silosy, cyklony, filtry)

·         możliwość instalacji w układach gdzie wystepują małe fluktuacje ciśnienia roboczego

·         zastosowania sanitarne, przemysł spożywczy, farmaceutyczny, sterylizacja, możliwość czyszczenia SIP/CIP

Jednowarstwowa płytka bezpieczeństwa EX-GO-VENT (EGV)

Jednowarstwowa płytka bezpieczeństwa EX-GO-VENT (EGV)

Producent: Rembe GmbH

Zastosowanie:

·         zabezpieczenie różnego rodzaju aparatów przed skutkami wybuchu (silosy, cyklony, filtry)

Jednowarstwowa płytka bezpieczeństwa ERO

Jednowarstwowa płytka bezpieczeństwa ERO

Producent: Rembe GmbH

Zastosowanie:

·         zabezpieczenie przed nadciśnieniem oraz dynamicznym wzrostem ciśnienia podczas wybuchu, odpowietrzenie wybuchu

·         zastosowania sanitarne, przemysł spożywczy, farmaceutyczny, sterylizacja, itp.

Sygnalizacja rozerwania płytki typ SK, BIRD

Sygnalizacja rozerwania płytki typ SK, BIRD

Producent: Rembe GmbH

Zastosowanie:

·         kontrola szczelności płytek bezpieczeństwa (przerwanie obwodu elektrycznego) po jej zadziałaniu)

·         możliwość stosowania dla strefy zagrożenia wybuchem 0 (w przypadku zastosowania układów monitorowania i wyłączników krańcowych)

Bezpłomieniowe urządzenie odpowietrzające typ Q-ROHR-3

Bezpłomieniowe urządzenie odpowietrzające typ Q-ROHR-3

Producent: Rembe GmbH

Zastosowanie:

·         możliwość instalowania zabezpieczenia na otwartej i w zamkniętej przestrzeni (hale, pomieszczenia zamknięte)

·         zabezpieczenie aparatów przed skutkami wybuchu (silosy, cyklony, filtry, aparaty procesowe)

·         w zastosowaniach sterylnych

Bezpłomieniowe urządzenie odpowietrzające typ Q-BOX

Bezpłomieniowe urządzenie odpowietrzające typ Q-BOX

Producent: Rembe GmbH

Zastosowanie:

·         możliwość instalowania zabezpieczenia na otwartej i w zamkniętej przestrzeni (hale, pomieszczenia zamknięte)

·         zabezpieczenie różnego rodzaju aparatów przed skutkami wybuchu (silosy, cyklony, filtry)

Odsprzęganie wybuchu

Butle z czynnikiem gaszącym typ HRD-E, HRD Piston Fire,  HRD Firewolf

Butle z czynnikiem gaszącym typ HRD-E, HRD Piston Fire, HRD Firewolf

Producent: Kidde Brand- und Explosionsschutz GmbH

Zastosowanie:

·         ochrona aparatów (silosy, filtry, cyklony, mieszalniki, suszarnie, granulatory, itd) w przypadku występowania substancji łatwo palnych, w stężeniach wybuchowych w kanałach procesowych

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin