Or_Masarz.doc

(293 KB) Pobierz
wstęp

9

 

DOKUMENTACJA OCENY RYZYKA ZAWODOWEGO NA STANOWISKU

MASARZ

 

Wymagania ogólne dla pomieszczenia, stanowiska pracy i pracownika

Pomieszczenia pracy, w zależności od czasu przebywania w nich pracowników, dzielą się na:

1.        Pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt pracowników - w przypadku przebywania tych samych pracowników w ciągu doby dtużej niż 4 godziny.

2.        Pomieszczenia przeznaczone na czasowy pobyt pracowników - w przypadku przebywania tych samych pracowników w ciągu doby od 2 do 4 godzin.

3.        Pomieszczenia nie przeznaczone na pobyt pracowników - w przypadku, gdy łączny czas prze­bywania tych samych pracowników jest krótszy niż 2 godziny w ciągu doby, a wykonywane czynności mają charakter dorywczy bądź też praca polega na krótkotrwałym przebywaniu związanym z dozorem oraz konserwacją maszyn i urządzeń lub utrzymaniem czystości i porządku.

Masarz pracuje w pomieszczeniach zamkniętych:

1.        Wysokość minimum 3,3m w świetle, jeżeli w pomieszczeniu występują substancje szkodliwe dla zdrowia lub wysokość minimum 3m, jeżeli w pomieszczeniu nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia.

2.        Podłoga w halach produkcyjnych i magazynowych posadzki łatwo zmywalne i utrudniające poślizg, ze spadkiem w kierunku kratek ściekowych 2% oraz bez progów pomiędzy pomieszczeniami. Miejsca styku posadzek ze ścianami powinny być zaokrąglone. W pomieszczeniach produkcyjnych powinny być kratki ściekowe w ilości co najmniej jedna kratka na każde 36m2 powierzchni podłogi.

3.        Kubatura minimum 13m3 wolnej objętości pomieszczenia na jednego pracownika.

4.        Powierzchnia robocza minimum 2m2 wolnej powierzchni podłogi (nie zajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp.) na jednego pracownika.

5.        Rozmieszczenie urządzeń, maszyn, szaf i regałów takie, aby przejścia między nimi wynosiły: 75 cm – dla jednego pracownika (w uzasadnionych przypadkach dopuszcza się 50 cm), 100 cm – w przypadku ruchu dwukierunkowego.

6.        Drogi transportowe powinny być zachowane szerokości:

a.         b = a + 30 cm dla ruchu pieszego jednokierunkowego.

b.         b = 2a + 60 cm dla ruchu pieszego dwukierunkowego.

a – szerokość ładunku niesionego przez pieszego, b – szerokość drogi transportowej (szerokość drogi transportowej nie może być mniejsza niż 120 cm).

 

 

Przeznaczenie drogi

Minimalna szerokość drogi [cm]

dla bezsilnikowych środków transportowych

dla silnikowych środków transportowych

 

Ruch jednokierunkowy

tylko dla środków transportowych

b = a + 60 cm

b = a + 60 cm

dla środków transportowych i ruchu pieszego

b=a+90cm

b=a+100cm

Ruch dwukierunkowy

tylko dla środków transportowych

b=2a+90cm

b = 2a + 90 cm

dla środków transportowych i ruchu pieszego

b=2a+180cm

b = 2a + 200 cm

szerokość środka transportu (wózka): b - szerokość drogi transportowej (nie mniejsza niż 120 cm).


UWAGA: Granice dróg transportowych powinny być oznaczone na podłodze w sposób trwały (np. pasy pomalowane żółtą farbą).

 

7.        Oświetlenie

a.         Naturalne, dzienne, najlepiej górne. W przypadku oświetlenia bocznego (okna) powinien być zacho­wany stosunek wielkości powierzchni okien w świetle ościeżnic do powierzchni podłogi jak l : 8 (to znaczy l m2 okna na 8 m2 podłogi),

b.         Sztuczne (elektryczne) - w zależności od rodzaju pracy w pomieszczeniach produkcyjnych minimum 300lx, w pomieszczeniach magazynowych minimum 100lx, w miejscach wykonywania badań lub pracy specjalnej minimum 500 lx;

8.        Wentylacja - naturalna w zależności od potrzeb, lecz nie mniej niż 0,5 wymiany w ciągu godziny albo łącznie mechaniczna i naturalna w zależności od potrzeb.

a.         W przypadku emisji do pomieszczenia nadmiernej ilości pyłów, gazów, par, dymów, jak również cuchnących lub drażniących wyziewów – należy stosować mechaniczną wentylację miejscową (odciągi), chwytającą te substancje w miejscu ich powstawania i odprowadzającą poza pomieszczenie pracy po ich unieszkodliwieniu.

b.         W pomieszczeniach produkcyjnych nie chłodzonych wymagana jest co najmniej sześciokrotna wymia­na powietrza na godzinę.

c.          W maszynowni i aparatowni chłodni powinna być zapewniona trzykrotna wymiana powietrza w ciągu godziny.

9.        Temperatura – pomieszczenie pracy, w którym znajduje się stanowisko pracy masarza, powinno mieć temperaturę dostosowaną do rodzaju pracy w granicach 150 –180C, jednak nie mniej niż 140C. Ponadto zalecane są temperatury: w magazynach surowca od +2º C do +4ºC, w halach rozbioru od +6ºC do +12ºC, w peklowni od +4ºC do +8ºC,

10.     Stanowisko pracy. Przez stanowisko pracy rozumie się przestrzeń pracy wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, w której pracownik lub zespół pracowników wykonuje pracę. Stanowisko pracy powinno spełniać podstawowe wymogi w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

11.     Organizacja stanowiska pracy. Prawidłowa i racjonalna organizacja stanowiska pracy wpływa na zwiększenie wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu zagrożenia pracownika dzięki zastosowaniu odpowiedniej ochrony przed czynnikami niebez­piecznymi (urazowymi), szkodliwymi i uciążliwymi (hałas, wibracja, zapylenie, oświetlenie, mikroklimat, duże i zbędne obciążenie pracownika). Stanowisko pracy powinno w przypadkach koniecznych mieć oprzyrządo­wanie pomocnicze (urządzenia podnoszące, transportowe, narzędzia specjalne itp.). Rozmieszczenie wyposa­żenia powinno zapewniać bezpieczne wykonywanie czynności. Na prawidłową organizację stanowiska pracy ma wpływ:

a.         Prawidłowe rozmieszczenie maszyn i urządzeń na stanowisku pracy.

b.         Usytuowanie i sposób rozmieszczenia narzędzi z uwzględnieniem kolejności ich stosowania i w zasięgu rąk pracownika.

c.          Ułożenie narzędzi oraz materiałów.

d.         Kolejność i metody wykonywania czynności.

e.         Rytmika i czas pracy.

f.           Sposób przestrzennego powiązania z innymi stanowiskami.

g.         Warunki środowiska oddziałujące na środowisko pracy. Masarz wykonuje rozbiór tusz, obróbkę wstępną mięsa, rozdrabnianie, peklowanie, porcjowanie, wędzenie, nadziewanie osłonek do wyrobu kiełbas, przygotowywanie wyrobów termicznie uszlachetnionych (pieczenie, duszenie, gotowanie).

h.         Stanowisko pracy masarza znajduje się najczęściej w pomieszczeniach, w których są prowadzone prace przy: rozbiorze tusz – przygotowaniu surowca do produkcji wędlin, produkcji wędlin, obróbce ubocznych surowców uboju (krew, żołądki, nogi itp.), parzeniu, peklowaniu, wędzeniu, produkcji tłuszczów topionych (poprzez wytapianie tłuszczów ze zwierzęcych surowców tłuszczowych, produkcji konserw, produkcji tzw. uszlachetnionej (porcjowanie mięsa, produkcja mięsa mielonego, plasterkowanie wędlin itp.

12.     Wyposażenie stanowiska pracy. Stanowisko pracy będzie wyposażone w zależności od prowadzonego zakresu prac w:

a.         Maszyny i urządzenia o napędzie elektrycznym.

b.         Maszyny do rozdrabniania mięsa (kuter).

c.          Mieszarki, nadziewarki.

d.         Komory wędzarnicze i parzelnicze.

e.         Urządzenia do peklowania (nastrzykiwarki).

f.           Maszyny do obróbki termicznej (taborety elektryczne i gazowe, patelnie elektryczne, kotły grzewcze, autoklawy).

g.         Inne maszyny i urządzenia (np. agregaty do wytopu tłuszczu, linie do produkcji konserw.

h.         Narzędzia ręczne o napędzie elektrycznym: noże tarczowe, piły tarczowe.

i.            Narzędzia ręczne: noże, tasaki, topory, piłki ręczne, maszynki do mielenia mięsa.

j.            Sprzęt transportowy i magazynowy

 

Przygotowanie do oceny stanowiska

1.        Organizacja pracy. Na stanowisku pracy powinny się znajdować instrukcje dotyczące:

a.         Stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych z zagro­żeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników.

b.         Obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych.

c.          Postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi.

d.         Udzielania pierwszej pomocy.

e.         Zasad postępowania w razie powstania nieprzewidzianych sytuacji powodujących poważne zagrożenia dla pracowników.

Instrukcje powinny określać:

a.         Czynności do wykonania przed rozpoczęciem danej pracy.

b.         Zasady i sposoby bezpiecznego wykonywania danej pracy.

c.          Czynności do wykonania po jej zakończeniu.

d.         Zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia pra­cowników.

 

2.        Pomiary czynników szkodliwych i uciążliwych. O rozpoczęciu, wznowieniu działalności oraz o każdorazowej zmianie technologii pracodawca zawiadamia właściwego inspektora sanitarnego, który określa decyzją rodzaj badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia. Częstotliwość pomiarów jest zależna od wielkości zagrożenia i wynosi:

a.         Co pół roku - jeżeli krotność NDS, NDN jest większa od l.

b.         Co rok -jeżeli krotność NDS, NDN zawiera się w przedziale 0,5-1.

c.          Co 2 lata -jeżeli krotność NDS, NDN zawiera się w przedziale 0-0,5.

 

3.        Instalacja i urządzenia elektryczne.  Instalacja elektryczna powinna być sprawna. Powinny być okresowo przeprowadzane pomiary ochrony przeciw­porażeniowej instalacji elektrycznej przez uprawnionych elektryków – nie rzadziej niż co 5 lat.

 

4.        Przygotowanie zawodowe pracownika

a.         Ukończone 18 lat.

b.         Instruktaż ogólny w zakresie bhp.

c.          Instruktaż stanowiskowy w zakresie bhp.

d.         Szkolenie podstawowe w zakresie bhp.

e.         Wstępne badanie lekarskie.

f.           Okresowe badanie lekarskie.

g.         Badania dla celów sanitamo-epidemiologicznych.

 

 

5.        Identyfikacja zagrożeń na stanowisku pracy masarza

a.         Wypadki i choroby zawodowe.

b.         Awarie.

c.          Zagrożenia elementami ruchomymi i luźnymi.

d.         Ruchome elementy maszyn.

e.         Nieprawidłowe, uszkodzone regały.

f.           Zagrożenia elementami ostrymi i wystającymi.

g.         Ostre, wystające części maszyn i urządzeń.

h.         Ostre krawędzie narzędzi (np. noży, pił itp.).

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin