Opis zawodu_Manikiurzystka.doc

(41 KB) Pobierz
Manikiurzystka pedikiurzystka

1

 

Manikiurzystka pedikiurzystka

 

Kod klasyfikacji: 5141

Rozdział klasyfikacji: Gastronomia, hotelarstwo i usługi domowe

Klasa klasyfikacji: Fryzjerstwo i inne usługi osobiste

 

Zadania i czynności

Głównym celem pracy manikiurzystki-pedikiurzystki jest zapewnienie klientom zdrowych i zadbanych dłoni i stóp. Aby ten cel osiągnąć, musi ona wykonać wiele zabiegów z zakresu manikiuru i pedikiuru kosmetycznego i leczniczego, który polega na zmywaniu lakieru, skracaniu i opiłowywaniu paznokci, usuwaniu naskórka z boków paznokci, zmiękczaniu i natłuszczaniu naskórka oraz usuwaniu go z paznokci.

Innym równie ważnym zadaniem jest dbanie o narzędzia pracy, takie jak: baseny do moczenia rąk i stóp, nożyczki, pilniczki, skalpeliki, cążki, które należy dezynfekować przed każdym zabiegiem i po nim.

Zabiegi z zakresu manikiuru i pedikiuru leczniczego to usuwanie zgrubiałego, przerośniętego naskórka z użyciem specjalnych tarek i skrobaczek lub maszyn elektrycznych z pochłaniaczem drobin skóry, usuwanie odcisków i modzeli, usuwanie wrastających paznokci.

Zadaniem manikiurzystki i pedikiurzystki jest również zapoznanie klientów z podstawowymi zasadami higieny stóp i rąk oraz kierowanie ich do odpowiednich lekarzy specjalistów, jeżeli sytuacja tego wymaga.

Do obowiązków manikiurzystki i pedikiurzystki należy też wykonywanie masażu dłoni i stóp. Każdy masaż jest wykonywany od czubków palców rąk (lub stóp), poprzez całą dłoń aż do przegubów, lub całą stopę i ponad kostkę. Oprócz zwykłego masażu wykonywanego rękami masażysty można stosować masaż wodno-wibracyjny w specjalnych basenikach.

Po przejściu specjalistycznego kursu manikiurzystka może zajmować się przyklejaniem sztucznych paznokci, tzw. tipsów.

Odkażanie i wyjaławianie sprzętu i narzędzi po każdej klientce oraz dezynfekcja rąk przed przystąpieniem do każdego zabiegu to również są podstawowe czynności robocze manikiurzystki i pedikiurzystki.

 

 

Środowisko pracy

materialne środowisko pracy

Praca manikiurzystki i pedikiurzystki odbywa się w budynkach i pomieszczeniach, w których mieszczą się gabinety kosmetyczne, salony piękności, firmy fryzjersko-kosmetyczne. Są to pomieszczenia mocno oświetlone, dlatego też niektóre długoletnie pracownice skarżą się na kłopoty ze wzrokiem.

Gabinety, w których pracują manikiurzystki i pedikiurzystki, są przeważnie jasne, czyste i przestronne.

 

warunki społeczne

Praca manikiurzystki i pedikiurzystki ma charakter indywidualny i samodzielny w zakresie wyboru sposobów i metod jej wykonywania.

Manikiurzystka i pedikiurzystka sama organizuje sobie pole działania, dostosowując je do indywidualnych potrzeb każdej klientki. Jest to również zawód, w którym pracownik ma stały kontakt z ludźmi zarówno z klientami, jak i współpracownikami o różnych specjalnościach, jak: kosmetyczka, masażysta, fryzjer, pracownik odnowy biologicznej.

Kontakty z ludźmi są konieczne i niezwykle intensywne, niosą więc ryzyko powstawania konfliktów z niezadowolonymi klientkami. Doświadczona i taktowna manikiurzystka i pedikiurzystka nie dopuszcza do takich problemów.

 

warunki organizacyjne

Manikiurzystka i pedikiurzystka pracuje od 3 do 6 godzin dziennie. Godziny te nie są stałe i ustala się je w danym zakładzie. Praca odbywa się tylko w dzień, a  jeśli są takie potrzeby również w dni wolne od pracy. Funkcje i zależności organizacyjne w tym zawodzie wiążą się z wielkością i rodzajem firmy.

Kiedy manikiurzystka-pedikiurzystka zakłada własny gabinet lub spółkę, może pracować bez żadnych zależności organizacyjnych.

 

Wymagania psychologiczne

Ze względu na główny cel pracy manikiurzystki i pedikiurzystki, jakim jest dbałość o zdrowie i urodę innych ludzi, cechą niezbędną w tym zawodzie jest umiejętność nawiązywania kontaktów.

Niezwykle ważne jest życzliwe traktowanie wszystkich klientek, tak by na czas pobytu w gabinecie kosmetycznym czuły się najważniejszymi osobami. Trzeba umieć zapewnić im komfort i warunki do pełnego relaksu.

Ważna jest również umiejętność postępowania z ludźmi oraz zdolność przekonywania ich do zmian w dotychczasowym postępowaniu.

Dokładność i skrupulatność to cechy, które powinna posiadać każda manikiurzystka i pedikiurzystka, gdyż jakakolwiek pomyłka w doborze metody pracy czy preparatu może spowodować nieodwracalne szkody. Z tych samych powodów kosmetyczka powinna mieć świadomość odpowiedzialności za zdrowie swoich klientów.

Manikiurzystka i pedikiurzystka powinna być też osobą pogodną, o łagodnym usposobieniu, kojąco wpływającą na klientów. Powinna unikać drażnienia ich swym wyglądem, głośnym, nieodpowiednim zachowaniem czy demonstrowaniem złego humoru. Powinna być osobą zawsze uśmiechniętą i życzliwie nastawioną do ludzi.

Niewątpliwie w pracy tego typu potrzebna jest dobra pamięć, która umożliwi zapamiętywanie klientek oraz typów problemów, z jakimi zgłaszają się do gabinetu (zapamiętywanie dużej ilości szczegółów, które wynikają ze szczegółowego wywiadu).

W tym zawodzie niezwykle ważna jest cierpliwość i umiejętność wykonywania często powtarzających się zabiegów, zawsze z taką samą dokładnością (dostrzeganie istotnych szczegółowych objawów chorób skórnych).

Ważna jest umiejętność i chęć nawiązywania rozmowy z klientką, informowania jej o tym, co w danej chwili się robi, jaki wykonuje się zabieg, jakie preparaty stosuje, z jakich aparatów się korzysta.

Samodzielność to jedna z najbardziej pożądanych cech dobrej manikiurzystki i pedikiurzystki, która fachowo i troskliwie zajmuje się każdą klientką i podejmuje trafne decyzje dotyczące doboru metod pracy i stosowanych preparatów.

 

Wymagania fizyczne i zdrowotne

Manikiurzystka i pedikiurzystka to zawód, który powinny uprawiać przede wszystkim osoby zdrowe. Na tym stanowisku wymagana jest duża sprawność manualna. Ważny jest też dobry wzrok, gdyż większość czynności wykonuje się przy intensywnym sztucznym oświetleniu. Istotną sprawnością jest też dobrze rozwinięty zmysł dotyku.

 

Warunki podjęcia pracy w zawodzie

Do podjęcia pracy w zawodzie manikiurzystki-pedikiurzystki niezbędne jest wykształcenie co najmniej zawodowe oraz świadectwo ukończenia kursu specjalistycznego, obejmującego teorię i praktykę manikiuru i pedikiuru, dermatologię, higienę i pielęgnację dłoni i stóp, choroby paznokci, masaż dłoni i stóp, choroby rąk i stóp, zasady aseptyki i antyseptyki, psychologię. Szanse na zatrudnienie w tym zawodzie mają przede wszystkim osoby o predyspozycjach omówionych w poprzednich rozdziałach.

 

Możliwości awansu w hierarchii zawodowej

Możliwości awansu w tym zawodzie są ograniczone. Awans może natomiast oznaczać posiadanie marki dobrej manikiurzystki-pedikiurzystki.

 

Możliwości podjęcia pracy przez dorosłych

W zawodzie manikiurzystki i pedikiurzystki mogą podjąć pracę osoby starsze, pod warunkiem, że ich stan zdrowia na to pozwala oraz mają odpowiednie predyspozycje do wykonywania tego zawodu.

 

Polecana literatura

Koźmińska - Kubarska A., Zarys kosmetyki lekarskiej, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich.

Jaroszewska B.,  Kosmetyka pielęgnacyjna, Wydawnictwo Spółdzielcze, Warszawa.

 

 


Źródło danych: Przewodnik Po Zawodach, wyd. II, MPiPS

Zgłoś jeśli naruszono regulamin