Błąd z niedostatku wiedzy.doc

(91 KB) Pobierz
Błąd z niedostatku wiedzy

Błąd z niedostatku wiedzy

KODEKS ETYKI LEK.(KEL) Zasady postepowania w praktyce lek.:

Art.56

Lek.ma obowiązek stale uzupełanianie i doskonalenie swej wiedzy,umiejetności zaw.a także przekazywanie ich swoim współpracownikom.

Lek.w miarę możliwości powinni brać czynny udział w działalności towarzystw lek.

Art.10

Lek.nie powinnien wykraczać poza swoje umiejętnośc zaw.przy wykonywaniu czynności diag.,zapobiegawczych,lecz.i orzeczniczych.

Jeżeli zakres tych czynn.przewyższa umiejętności lek.wówczas winnien się zwrócić do bardziej kompetentnego kolegi.Nie dot.nagłych wypadków,ciężkich zachorowań gdy zwłoka może zdrowiu lub życiu chorego.

Art.11

Lek.ma zabiegać o wykonywanie swojego zaw.w war.,które zapewniają odp.jakość opieki nad pacjentem.

BŁĄD Z BRAKU NALEŻYTEJ STARANNOŚCI: KEL:

Art.8

lek.ma przeprowadzać wszelkie postępowanie lecz.i diag.i zapobiegawcze z należytą starannością.poświęcająć im niezbędny czas.

Art.9

lek.może podejmować lecz.jedynie przed uprzednimm zbadaniu pacjenta.Wyj,gdy porada może być dzielona wył. na odległogość.

Zgoda na zabieg:

KEL

art.13

lek musi respektować prawo pacjenta do świadomegoudziału w podejmowaniu decyzji o swoim zdrowiu.

Info dla pacjenta ma byś dla niego zrozumiała.

Lek.ma poinf.pacjenta o stopniu ew.ryzyka zabiegów diag.i lecz.i spodziewanych korzyści zw.z wykonywaniem tych zabiegów a też o możliwościach innego postepowania med.

At.15

postęp.diag.,lecz.,zap.wymaga zgody pacjenta.Jeżeli pacjent nie jest zdolny do świadomego wyrażenia zgody to powinnien wyrazić ją jego przedstawiciel ustawowy lub osoba faktycznie opiekująca się pacjentem.

W przyp.os.niepełnoletniej lek.powinnien starać się uzyskać też jej zgodę o ile jest ona zdolna do wświadomego wyażenia zgody.

Wszczęcie postępowania diag.,lecz.,zap.bez zgody pacjenta może być dop.tylko w wyj.szczególnych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób.

Badanie bez wymaganej zgody lek.może przeprowadzić na zlecenie organu lub instytucji upoważnionej do tego z mocy prawa,o ile nie stwarza ona wymiernego ryzyka zdrowotnego dla pacjenta.

W razie nie uzyskania zgody na bad.lekarz powinnien mimo wszystko otaczać pacjenta,w miarę możliwości, należyta opieką med.

ZGODA NA ZABIEG(wyrok SN 28.07.72,OSN73,NR5,poz.58.)

każda os.,która wyraż azgodę na zab.oper.bierze na siebie ryzyko z nim związane.

TAJEMNICA LEKARSKA(TL)

Lek.ma obowiązek zach.TL.TL objęte są info o pacjencie i jego otoczeniu uzyskane przez lek w zw. z wykonywanymi czynn.zawodowymi.Śmierć pacjenta nie zwalnnia z zachowania TL.

TEKST UJEDNOLICONY USTAWY Z DNIA 5.12.1996 O ZAWODACH LEK.I LEK.DENTYSTY(1997 Dz.U.Nr.28.poz.152)

Art.4

Lek ma obowiązek wykonywania zawodu zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy med,dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania,rozpoznawania i lecz.chorób zgodnie z zas.etyki zaw.oraz należytą starannością.

BŁĄD W SZTUCE-BŁĄD MEDYCZNY

to nie zaniedbanie

to postawienie błędnej diagnozy(błąd diagnostyczny)lub błędnej terapii(błąd terepautyczny)

błąd w sztuce-lek nie postąpił zgodnie z aktualnymi kanonami wiedzy med.

ZANIEDBANIE

typowy przyp.zostawione narz.chir. i op.hig. po operacji w ciele.

BŁĄD MED.NIE ZAWINIONY:

błędem w sztuce nie jest gdy do diagnozy lek nie mógł z przycz.obiektywnych.przeprowadzić bad.diag.,a sytuacja pacjenta wymagała natychmiastowej decyzji.-gdy diagnoza odp.zasadom przy diagnozie domniemanej.

EKSPERYMENT MEDYCZNY

ROZDZIAŁ 4

TEKST UJEDNOLICONY USTAWY Z DNIA 5.12.1996 O ZAWODACH LEK.I LEK.DENTYSTY(1997 Dz.U.Nr.28.poz.152)

Art.21

Eksp.przeprowadz.na ludziach może być e.leczniczym lub badawczym.

E.leczniczym jest wprowadzenie przez lek.nowych lub tylko wypróbowanych metod diag.,lecz lub profil.w celu osiągnięcia bezpośredniej korzyści dla zdrowia osoby leczonej.Może zostać prowadzony jeśli stos.do tej pory metody med.nie są skuteczne lub ich skuteczność nie jest wystarczająca.

E.badawczy ma na celu przede wszystkim rozszerzenie wiedzy med..Przeprowadzany na zdrowych lub chorych.Prowadzenie e.b.jest dop.gdy uczestnictwo w nim nie jest związane z ryzykiem lub ryzyko jest niewielkie i pozostaje w dysproporcji do możliwych ew.pozytywnych rezultatów takiego eksperymentu.

Art.24

1.Osoba,która ma być poddawana e.med.jest uprzednio info.o celach,sposobach i war.przeprowadzenia eksperymentu,spodziewanych korzyściach lecz. lub poznawczych,ryzyku oraz możliwości odstąpienia od udziału w każdym jego stadium.

2.W przyp.gdyby natychmiastowe przerwanie eksperymentu mogło spowodowac niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia jego uczestnika,lek.obowiązany jest go o tym poinformować.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ LEKARSKA:

Odp.karna

Odp.cywilna

Odp.zawodowa

Casus1P.Soszka

chł.oper.w zw. z niepr.umiejscowieniem pęcherza moczowego.Po oper.przewieziono na OIT z założonym cewnikiem do zniecz.zew-oponowego do podawania śr. p-ból.W wyniku pomyłki personelu do cewnika podłączono niewłaściwą kroplówkę i do kręgosłupa chł.wtłoczono ok.1,5lpłynu.Dziecko zostało sparaliżowane od odc.piersiowego w dół.

Sąd Apel.w Katowicach zasądził chł.700tys zadość uczynienia.1,9tys złotych renty, 20tysodszkodowania. Chłopiec od 5 lat jest sparaliżowany.

TEKST UJEDNOLICONY USTAWY Z DNIA 5.12.1996 O ZAWODACH LEK.I LEK.DENTYSTY(1997 Dz.U.Nr.28.poz.152)

 

Art.2

Wykonywanie zawodu lek.polega na udzielaniu, przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje,potwierdzone odp.dokumentmi,świadczeń zdr.wszczególności:badaniu stanu zdrowia,rozpoznawaniu chorób,zapobieganiu im,lecz.i rehabilitaji chorych,udzielaniu porad lek.,a także wydawaniu opinii i orzeczeń lek.

2.Wykonywaniezaw.lek.denysty polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalikacje,pow.odp.dokumentami,świadczeń okr.w ust1.w zakresie zębów,jamy ustnej,części twarzowej czaszki oraz okolic przyległych.

33.Za wykonywanie zaw.lek.uważa się takze wykonywanie prac badawczych wdziedzinienauk med lub promocji zdrowia oraz nauczania zawodu lekarza.

GŁÓWNE ELEMENTY ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ ZAWODU LEKARZA:

KK

Zasady odpowiedzialności karnej:

Art1.

$1.odpowiedzialności karnej podlega ten ,tylko kto popełnia czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.

$2.Nie stanowi przestępstwa czyn zabroniony,którego szkodliwośc społeczna jest znikoma.

$3.Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionegojeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu.

WINA LEKARZA

Art 9 $.1 KK

Czyn zabroniony jest popełniony umyslnie jeśli jego sprawca ma zmiar jego popełnienia tj, chce go popełnić(zamiar bezpośredni)albo przewidując możliwość jego popełnienia,na to się godzi(zamiar ewentualny)

ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA

Za wykonanie zabiegów med niestarannie lub niezgodnie z aktualnym stanem wiedzy med.

Za nieudzielenie pomocy

Za leczenie bez zgody

Za ujawnienie tajem.lek

Za wprowadzenie w błąd władzy publicznej

 

KK-spowodowane śmierci

Art.155

Kto nieumyślnie spowoduje śmierć człowieka,podlega karze pozbawienia wolności od 3msc do 5lat

KK-ciężki uszczerbek na zdrowiu

Art156

$1Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci:

1)poabawienie czł.wzroku ,słuchu,mowy,zdolności płodzenia

2)innego ciężkiego kalectwa,ciężkiej choroby nieuleczalnej,długotrwałej choroby realnie zagrażającej życiu,trwałej choroby psychicznej,całkowitej alboznacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego istotnego zeszczpecenia lub zniekształcenia ciała,pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

$2.Jeśli sprawca działa nie umyślnie kara pozbawienia wolności do 3 lat.

$3.Gdy naste pstwem czynu określ w $1 jest śmierć człowieka,sprawcapodlega karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat

NARUSZENIE CZYNNOŚĆI NARZĄDU

Art.157 KK

$1Kto powoduje naruszenie czynności narządu lub rozstrój zdrowia inny niż określony w Art.156$1 podlega każe pozbawienia wolności od 3 do 5 lat

$2Kto powoduje naruszenie czynności narządu lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni podlega grzywnie,karze ograniczenia wolnności albo pozbawienia wolności do lat2

$3Jeżeli sprawca czynu okr.w $1 lub2działa nieumyślnie,podlega grzywnie,karze ograniczenia wolności ,karze pozbawienia wolności do 1 roku.

$4Sciganie przestępstwa określonego w $2lub3jeżeli naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia nie trwa dłużej niż 7dni,odbywa sie z oskarżeniaa prywatnego.

$5Jeżeli naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwa dłużej niż 7 dni,a pokrzywdzonym jest osoba najbliższa ,ściganie przestępstwa określonego w $3następuje na jej wniosek

NARAZENIE NA NIEBEZPIECZEŃSTWO

Art.160

$1Kto naraża czł nz bezp.niebezpieczeństwo utrary życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlego karze pozbawienia wolności do lat 3

$2Jeżeli na sprawcy ciązy obowiazek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo podlega karze pozbawienia wolności od 3msc do 5 lat

$3Jezeli sprawca czynu określ w $1 lub 2 działa nieumyślnie podlega grzywnie,karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1 roku.

$4nie podlega karze za przestępstwo określone w $1-3sprawca,który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.

$5Ściganie przestepstwa określonego w $3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Art.192KK

$1to wykonuje zabieg leczniczy bez zgody pacjenta podlega grzywnie,karze ograniczenia wolności,albo pozbawienia wolności do 2lat.

$2Sciganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Przedmiot ochrony:

A.Zoll:,,przedmiotem ochrony w wypadku czynnu zabronionego określonego w art192 jest autonomia pajenta wobec zabiegów leczniczych przejawiająca się w prawie do samostanowienia o ingerencji med.oferowanej przez lekarza.Prawo do samostanowienia o sobie wywodzi się z godności człowieka i jest niezależna od zdolności do czynności prawnej"

Jeżeli ustawa o zawodzie lekarza nie wymaga wyjątkowo zgody i warunek ten zastępuje zgodą inej osoby lub sądu opiekuńczego albo dopuszcza przeprowadzenie zabiegu w ogóle bez uzyskania zgody na jego przeprowadzenie,to w wypadlkach tych wyłączona jest odpowiedzialność z art.192K.k.Brak jest bowiem koniecznej do odpowiedzialności karnej bezprawności czynu.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA:

Odpowiedzialność z tytułu czynu niedowolonego

Odpowiedzialność z tytułu niewykonania lub nienalezytego wykonania zobowiązania.

ODPOWEDZIALNOŚĆ CYWILNA

Cywilne roszczenia odszkodowawcze kierowane są w stosunku do podmiotu organizacyjnego,uzyskiwał opiekę med.

Odp.cywilna jest odpowiedzialnością typu majątkowego.

Odp.cywilna jest odpowiedzianością odszkodowawczą i powstaje na skutek niewykonania przez zobowiązanego do naprawienia szkody(dłużnika),obowiazku kompensaty poszkodowanemu(wierzycielowi) doznanych przez niego uszczerbków.

Odpowiedzialność cywilna :powstanie szkody jest podstawową przesłanką odpowiedzialności odszkodowawczej.

ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNA LEKARZA

Ogólne zasady odpowiedzialności cywilnej:

Podstawy prawne odpowiedzialności lekarza

Obowiązki lekarza -dołożenie należytej staranności czy zobowiazanie rezultatu

Przesłanki odpowiedzialności

Szkoda

Wina lekarza

Obiektywny element winy

Subiektywny element winy

Stopień winy

Ciężar dowodu winy

Związek przyczynowy

Wynagrodzenie szkody

Odszkodowanie

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

Przyczynienie sie poszkodowanego

Roszczenia osób bliskich w razie smierci poszkodowanego

Odpowiedzialność lekarza w zespole operacyjnym

Odpowiedzialność cywilna lekarza i odpowiedzialność pracownicza

Przedawnienie roszczeń

ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ KONTRAKTOWA

Między stronami istnieje stosunek obligacyjny a zwłaszcza umowny warunkiem koniecznym tej odp.jest to by szkoda była nastepstwem:

-niewykonania

-nienależytego wykonania

istniejącego miedzy stronami zobowiązania.

Odpowiedzialność kontraktowa:

W zakresie usług med.to najczęściej umowa między pacjentem a lekarzem bądź pacjentem a publiczną służbą zdrowia lub niepublicznym zakładem zdrowia.

Umowa o świadczeniu usług med jest umową tzw.starannego działania,a nie umową rezultatu(wyleczenia) .

ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ DELIKTOWA

Czyn niedozwolony wyrządzający szkodę następuje przy nieistnieniu między poszkodowanym a sprawcą czynu żadnego stosunku obligacyjnego albo poza tym stosunkiem,a więc gdy wyrządzający szkodę naruszył nakaz lubzakaz obowiązujący go niezależnie od takiegostosunku.

Jest to więć odpowiedzialność za czyn własny oparta na zasadzie winy.Zgodnie z Art.415 K.C.,,.kto z winy swojej wyrządził drugiemu szkodę,obowiązany,jest do jej naprawienia"

Przepisy Prawa Cywilnego nie okreslają kwot-wpominają tylko,że odszkodowanie ma być pełne a zadość uczynienie odpowiednie.

ODPOWIEDZIALNOSC ZAWODOWA LEKARZA.

Zakres podmiotowy odpowiedzialności zawodowej lekarzy jest jasno określony.Obowiązuje ona członków samorządu lekarzy ,którymi są wszyscy członkowie izb lekarskich-czyli wszyscy lekarze wpisani do rejestrów wprowadzonych do rejesrów prowadzonych przez Okręgowe Izby Lekarskie.

ODPOWIEDZIALNOSC ZAWODOWA LEKARZA

Odpowiedzialność zawodowa lekarza

Postępowanie sprzeczne z zasadami deon.i ety.zawodowej oraz naruszenie przepisów o wykonywaniu zawodu lekarza.

Organy odpowiedzialności zawodowej-są to rzecznicy opowiedzialnosci zawodowej(ROZ)i sądy lekarskie.

Postępowania w Izbie lekarskiej-2002i2003 do ROZ IL trafiło 2-3 tys skarg/rok,12%z tych skarg to wniesienie przez rzecznika wniosków do sądu lek.(sąd I instancji wydają ok 70% wyroków niekorzystnych dla lek.)Nacz.Sąd Lek.w roku wydaje 30 niekorzystnych wyroków.

TEKST UJEDNOLICONY Z 17MAJA1989 O IZBACH LEK.

Rozdz.6

Odpowiedzialność zawodowa

Art.41

Członkowie samorządu lekarzy podlegają odp.zawod.przed sądami lek.za postępowanie sprzeczne z zasadami etyki i deon.oraz naruszenie przepisów o wykonywaniu zawodu lekarza

Art.42

ISąd lek.może orzekać natępujące kary:

1upomnienie

2nagana

3zawieszenie prawa wykonywania zawodu lek.na ores od 6 msc do3 lat

4pozbawienie prawa wykonywania zawodu

II.lekarz może się odwołać od postanowienia sądu IIinstancji.w terminie do 14 dni z uzasadnieniem.

III.Do rozpoznania odwołania stos.się KPC o apelacji.Od orzeczenia sądu apel.kasacja nie przys ługuje.

art.47

1.kary nagany zawieszenia prawa wykonywania zawodu pociągają za sobą utratę prawa wybieralności do organów izb lek.do czasu usunięcia z rejestru wzmianki o karze.

2.lekarzy zwieszony w czynn.zaw..nie może wykonywać praktyki w żadnej formie.

3.Kara pozbawienia prawa wyk.zaw.powoduje skreślenie z listy członków okręgowej izby lek.bez prawa ubiegania się o ponowny wpis.

4.w razie prawomocnego ukarania karą z art.42ust1 pkt3i4stosunek pracy wygasa z racji mocy prawa. (postępowanie jak przy rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika)

ODPOWIEDZIALNOŚC PRACOWNICZA LEKARZY:

ODPOWIEDZIALNOŚĆ MATERIALNA

ODPOWIEDZIALNOŚĆ PORZĄDKOWA

 

 

 

NOWE PRZEPISY ZAOSTRZĄ KARĘ ZA BŁĘDY LEKARSKIE

* Obowiązujące regulacje ograniczają role sądów jedynie do złożenia skargi na lekarza i występowania jedynie w charakterze świadka w sądach I instancji.

* Projekt ustawy zakłada , że pacjenci uzyskaja możliwość powoływania swoich pełnomocników oraz brania udziału w postępowaniu przed sądem lekarskim.

* Pacjent uzyskałby talże prawo odwołania się od orzeczenia sadu lekarskiego do wydziału karnegosadu okręgowego, na ten moment orzeczeniawydane przez Naczelny Sąd Lekarski są ostateczne

* możliwych do zastosowania, znanych już sankcji, jak upomnienia, nagana,ograniczenie wykonywania zawodu,przewiduje się także wprowadzenie kar finnsowychoraz nową kategorię kary,polegająca na ograniczeniu prawa lekarza do wykonywania tylko ......medycznych

 

D O K U ME T A C JA M E D Y C Z N A

* ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWN ĘTRZNYCH

I ADMINISTRACJI

Z 1 PAŻDZIERNIKA 2002 ROKU

w sprawie dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej utworzonych przez ministra włściwego do spraw wewn etrznych.

Dz.U. z dn.23 października

* Zakłady opieki zdrowotnej mają ustawowy obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej pacjentów.

art. 18 ust.1 i ust.2 ustawy o zakładach opieki zdrowitnej: "zakład opieki zdrowotnej jest obowiązany prowadzić dokumentację medyczną osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych

zakładu oraz{...}zapewnia ochronę danych zawartych w dokumentacji medycznej"

 

DOKUMENT MEDYCZNY

* każdy fizycznie wyodrębniony nośnik informacji zawierający co najmniej oznaczenie pacjenta pozwalające na ustalenie jego tożsamości,oznaczenie zakładu ze wskazaniem komórki organizacyjnej,w której został sporządzony dokument,dane dotyczące stanu zdrowia pacjenta lub udzielonych mu świadczeń d... .... dzenia.

 

DOKUMENTACJA MEDYCZNA - Rozporządzenie ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji /1,10.2002/, określa rodzaje dokumentacji medycznej oraz sposób jej prowadzenia i udostępniania w zakładach opieki zdrowotnej.

 

$ 2. 1. Dokumentację stanowią zbiory dokumentów medycznych, zawierających dane i informacje

medyczne, związane ze stanem zdrowia pacjentów oraz z udzielonymi im świadczeniami zdrowotnymi.

2. Dokumentem medycznym, o którym mowa w ust.1.,jest każdy fizycznie udostępniony nośnik informacji, ktory zawiera co najmniej :

1/.Oznaczenie pacjenta,którego stanu zdrowia dotyczy dokument,pozwalające na ustalenie jego tożsamości, z zastrzeżeniem $ 4. ust.3.

2/. Oznaczenie zakładu opieki zdrowotnej oraz komórki organizacyjnej , w której sporządzono dokument.

3/. Dane dotyczące stanu zdrowia pacjenta lub udzielonych mu świadczeń zdrowotnych :

4/. Datę sporządzenia .

3. Dokument dzieli się na:

1/. Dokumentację indywidualną - odnoszącą się doposzczególnych pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych zakładów opieki zdrowotnej, w skład której wchodzi dokumentacja wewnętrzna i zewnętrzna.

2/.Dokumentację zbiorczą - odnoszącą się do ogółu pacjentów korzystających ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej.

 

$ 10. 1. Lekarz po zakończeniu leczenia pacjenta w szpitalu sporządza kartę informacyjną z leczenia szpitalnego na podstawie historii choroby danego pacjenta.

2. Karta informacyjna z leczenia szpitalnego sporządona jest w jednym egzemplarzu z dwiema kopiamii.Kartę informacyjną podpisuje lekarz wypisujący i ordynator oddziału

3. Karta informacyjna z leczenia szpitalnego zawiera :

1/.Rozpoznanie chooby

2/.wyniki badań diadnostycznych i konsultacyjnych

3/.zastosowane leczenie

4/.zalecenia dotyczące dalszego leczenia, żywienia ,pielęgnowania oraz trybu życia

5/.orzeczony przy wypisie okres czasowej niezdolności do pracy,a w razie potrzeby

ocenę zdolności do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia

6/.Adnotację o lekach i materiałach medycznych zapisanych na receptach pacjenta

7/.terminy planowanych wizyt lub konsultacji

$8.1. Historia choroby składa się z :

1. formularza historii choroby

2,dokumenów dodatkowych, w postaci:

a.karty obserwacji, w tym karty gorączkowej

b.karty zleceń lekarskch

c.karty indywidualnej opieki pielęgniarskiej

d.karty przebieg znieczulenia,jeżeli było wykonywane

e. wyników badań diagnostycznych i konsultacji, jeżeli były wykonywane

 

2. Do histoii choroby dołącza się na czas pobytu pacjenta w szpitalu dokumentację:

1. indywidualną, zewnętrzną, udostępniona przez pacjenta

2. indywidualną pacjenta prowadzoną przez inne komórki organizacyjne zakładu opieki zdrowotnej

3.dotyczącą poprzednich hospitalizacji pacjenta

 

3.Oryginały dokumentów o których mowa w ust.2. pkt.1.zwraca sie pacjentowi przy wypisie za pokwitowaniem,ich kopie pozostawia się w dokumentacji szpitala

 

4.W przypadku wykonywania sekcji do historii choroby dołącza się protokół badania sekcyjnego

 

ZASADY PRZECHOWYWANIA DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ

1.Dokumentacja wewnętrzna jest przechowywana w zakładzie, w którym została sporządzona-_ $ 45. 1.

2. Dokumentacja zewnętrzna w postaci zleceń lub skierowań pozostaje w zakładzie, który zrealizował zlecone świadczenie lekarskie _ $ 45. 2.

3.Zakończoną dokumentację indywidualną wewnętrzną oraz zakończoną dokumentację zbiorczą wewnętrzną przechowuja archiwum zakładu _ $ 48

4. Dokumentacja przechowywana w archiwum jest skatalogowana : w szpitalu - na podstawie numeru księgi głównej; przyjęć i wypisów , w przychodni-na podstawie numerów kart..pacjentów- $ 50. 1.

ZASADY PRZECHOWYWANIA DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ

9. w razie likwidacji zakładu dokumentacja archiwalna jest przekazywana do archiwum zakładu lub innego podmiotu wskazanego w rejestrze prowadzonym odpowiednio przez ministra właściwego do spraw zdrowia albo wojewodę, chyba że zadania zlikwidowanego zakładu przejmuje inny zakład- wtedy ten przejmuje dokumentację bieżącą i archiwalną zakładu zlikwidowanego - $ 52.

UDOSTĘPNIANIE DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin