Scenariusz zajęć korekcyjno.docx

(48 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć korekcyjno – kompensacyjnych usprawniających koordynację wzrokowo – ruchową dzieci 5,6 – letnich

 

Opracowała: mgr Justyna Skrzyp

Liczebność grupy: 1 – 4 dzieci

Czas trwania: 3 × 20 min.

Usprawniane funkcje:

– podnoszenie ogólnej sprawności i koordynacji ciała;

– usprawnianie rąk poprzez manipulację przedmiotami;

– kojarzenie doznań ruchowych z obrazami graficznymi;

– kontrolowanie wykonanego ruchu graficznego;

– usprawnianie celowych i precyzyjnych ruchów rąk oraz ich współdziałanie;

– ćwiczenie dokładnej kontroli nad ruchami graficznymi;

– ćwiczenie kontroli nad wykonaniem ruchu w odtwarzaniu symboli graficznych.

Cele:

– niwelowanie deficytów rozwojowych;

– przygotowanie do nauki pisania;

– rozwijanie procesów pamięciowych;

– doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej;

Metody pracy:

– czynna, ćwiczeniowa.

Formy pracy:

– indywidualna, zbiorowa.

Pomoce: balony, tace z kaszą, kartki papieru, kredki, tablica, kreda, serca na kolorowej nitce, papierowe serwetki, papierowe pudełka lub klocki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

ETAP I

1. Ćwiczenia wprowadzające:

– ćwiczenia oddechowe pt. „Serduszka” – nauczyciel rozdaje dzieciom papierowe serduszka umieszczone na kolorowej nitce. Zadanie dzieci jest jak najdłużej „utrzymać” serduszka w ruchu. Ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie, pamiętając jednocześnie o prawidłowym torze oddechowym (krótki wdech nosem a długi wydech ustami);

– ćwiczenia koordynacji ruchowej pt. „Balonik” – nauczyciel podrzuca balonik w górę, a dzieci koniuszkami palców, delikatnie, starają się nie dopuścić do tego, aby balonik upadł na podłogę. Można również zmodyfikować zabawę poprzez wręczenie balonika każdemu dziecku.

ETAP II

2. Ćwiczenia usprawniające grafomotorykę:

– najpierw kreślenie w powietrzu określonych przez nauczyciela wzorów graficznych;

– następnie kreślenie na tacy z kaszą dużych kształtów graficznych zgodnie z poleceniem nauczyciela oraz wzorów wybranych przez dzieci;

– na koniec kreślenie na kartce wybranych wzorów, wybranych przez nauczyciela oraz dzieci.
3. Ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową:

– kopiowanie obrazków przez kalkę techniczną. Na początku dzieci kopiują wzory proste, następnie przechodzą do bardziej skomplikowanych;

– łączenie kolorową kredką wyznaczonych punktów na kartce papieru lub tablicy. Na kartkę lub tablicę należy wcześniej nanieść punkty. Linie powinny być poziome, pionowe, skośne.

4. Ćwiczenia kształtujące małą motorykę:

– lepienie z plasteliny. Na początku dzieci formują nieskomplikowane kształty, np. duże – średnie – małe kule, grube – średnie – cienkie wałeczki itp. Przechodzimy od elementów większych do coraz mniejszych;

– zabawa pt. „Mur” – dziecko otrzymuje od nauczyciela dużą ilość pudełek (mogą być także klocki, jednak pudełka są atrakcyjniejsze dla dziecka) różnej wielkości. Jego zadaniem jest skonstruowanie muru z dostępnego materiału.

5. Ćwiczenia doskonalące kontrolę nad ruchami graficznymi:

– „Dokończ rysunek” – nauczyciel rozdaje dzieciom kartki, na którym po lewej stronie narysowany jest na przykład pies siedzący obok budy. Zadaniem dziecka będzie dorysowanie brakującego elementu na kolejnym obrazku;

  „Labirynt” – w środku labiryntu umieszczono skarb. Dziecko, bez odrywania ręki, za pomocą linii ciągłej ma za zadanie dojść do owego skarbu, „zabrać” go i wrócić z powrotem tą samą drogą. Nie może idąc po skarb i wracając dotknąć brzegów korytarza.

6. Ćwiczenia doskonalące kontrolę nad ruchami w odtwarzaniu symbolu graficznego:

– rysowanie po śladzie znaków graficznych;

– kreślenie kształtów literopodobnych w linii.

ETAP III

7. Ćwiczenia relaksacyjne:

– masaż relaksacyjny pt. „Puszek” – jedno dziecko z pary kładzie się na plecach. Drugie dziecko kawałkiem postrzępionej papierowej serwetki lekko gładzi czoło, policzki, szyję, ręce
i odsłonięte do kolan nogi leżącego dziecka. Nauczyciel także może uczestniczyć w tym ćwiczeniu. Towarzyszy temu cicha, spokojna muzyka

 

 

Konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjno – wychowawczych.

 TEMAT: Ćwiczenia percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo - ruchowej.

 CELE:

-         doskonalenie percepcji wzrokowej

-         rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej

-         ćwiczenie precyzji ruchów rąk

-         doskonalenie umiejętności naśladownictwa

-         ćwiczenie rozpoznawania kolorów i kształtów

-         ćwiczenie spostrzegawczości

-         korygowanie negatywnych zachowań poprzez pozytywne wzmacnianie zachowań akceptowanych społecznie

-         doskonalenie umiejętności samodzielnego ubierania się i rozbierania

-         wdrażanie do utrzymania porządku w sali.

 FORMA PRACY: indywidualna

 METODA PRACY :

- oglądowa

 -praktycznego działania

 POMOCE:

-    koraliki ,sznurek

-         puzzle 20 elementowe

-         plansze z konturami figur i figury

-         układanka ,, Domek”- plansza z wzorem i elementy układanki

-         kasety z utworami muzyki relaksacyjnej i piosenkami dla dzieci .

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 1.     Powitanie .

2.     Zdjęcie kurtki i czapki i powieszenie na wieszaku.

3.     Nawiązanie kontaktu z dzieckiem

4.     Wykonanie ćwiczeń percepcji wzrokowej i  koordynacji wzrokowo- ruchowej lubianych przez dziecko

-         nawlekanie korali na sznurek

-         układanie wybranej układanki.

5.     Krótka zabawa naśladowcza z muzyką - ,, Kamień  gorący parzy ręce, kamień gorący daj.”

6.     Wykonywanie ćwiczeń doskonalących percepcję wzrokową i  koordynację wzrokowo- ruchową

-         porządkowanie figur według koloru, wyszukiwanie wszystkich figur czerwonych, niebieskich, żółtych 

-         porządkowanie figur według kształtów: kółek, trójkątów, prostokątów

-         nakładanie i dopasowywanie z jej odpowiednikiem na planszy ( najpierw według kształtu kółko do kółka , kwadrat do kwadratu. W następnej kolejności według kształtu i koloru czyli zielone kółko na jego odpowiednik na planszy, żółty kwadrat na jego odpowiednik na planszy. Na zakończenie tego zestawu ćwiczeń wprowadzamy dodatkowy element wielkość czyli kółko zielone duże na jego odpowiednik na planszy, kółko zielone małe na jego odpowiednik na planszy).

-         układanie z podstawowych figur geometrycznych  na planszy z podpowiednikami według wzoru ,, Domku”

W miarę możliwości dziecka, w trakcie tego  ćwiczenia dziecko odnajduje w otaczającej go rzeczywistości elementy przedstawione na obrazku np. pokaż gdzie są drzwi, gdzie jest okno.

7.     Zajęcia relaksacyjne według upodobań dziecka.

8.     Porządkowanie miejsca pracy.

9.     Samodzielne lub z niewielką pomocą ubieranie odzieży wierzchniej.

10. Pożegnanie z nauczycielem.

Poniżej zamieszczam plansze figur geometrycznych wykorzystanych podczas zajęć do usprawniania koordynacji wzrokowo-ruchowej i percepcji wzrokowej.

Opracowanie: Marta Rybicka

 

 

http://www.pedagodzyspecjalni.republika.pl/konspekty_pliki/image001.gif

 

http://www.pedagodzyspecjalni.republika.pl/konspekty_pliki/image002.gif

 

 

 

 

 

 

 

http://www.pedagodzyspecjalni.republika.pl/konspekty_pliki/image003.gif

 

 

 

 Konspekt do indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Temat: Wspomaganie rozwoju spostrzegania-ćwiczenie umiejętności rozróżniania kolorów.
Cele:

rewalidacyjne

wychowawcze

dydaktyczne

·  doskonalenie percepcji wzrokowej

·  rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej

·  usprawnianie ruchów z zakresu małej motoryki

·  wydłużanie czasu koncentracji uwagi na działaniu celowym

·  korygowanie wad postawy

·  zwracanie uwagi na właściwe korzystanie ze sprzętu komputerowego

·  wdrażanie do udziału w czynnościach porządkowych

·  eliminowanie zachowań nieporządanych poprzez pozytywne wzmacnianie zachowań akceptowanych społecznie

·  ćwiczenie umiejętności odróżniania i rozpoznawania kolorów

·  utrwalenie umiejętności rozróżniania kształtu i dopasowywania go do odpowiedniego wzoru

·  kształcenie spostrzegawczości oraz kontroli wzrokowej

·  rozwijanie zdolności naśladownictwa


Czas pracy: 90 minut

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin