metodą W. Sherborne z rodzicami.doc

(34 KB) Pobierz

ZABAWY  GIMNASTYCZNE

SCENARIUSZ  WARSZTATÓW  Z  RODZICAMI  I  DZIEĆMI PROWADZONYCH  METODĄ  WERONIKI  SHERBORNE.

 

CEL :

- rozwijanie inicjatywy i aktywności w zabawie, łatwość wchodzenia w interakcje z dorosłymi i rówieśnikami

- rozwijanie poprzez ruch świadomości własnego ciała, przestrzeni oraz działania w niej

- doznawanie przyjemności i radości poprzez bliski kontakt dzieci z rodzicami

 

PRZEBIEG :

Ø      WPROWADZENIE

  • „Ludzie do ludzi” – zabawa integracyjna na powitanie. Wszyscy stoją w parach (rodzic z dzieckiem). Prowadząca kieruje zabawą mówiąc: nos do nosa, plecy do pleców, ręka do ręki, ucho do ucha, pupa do pupy, kolano do kolana, stopa do stopy; kiedy powie „ludzie do ludzi” każdy zmienia partnera.
  • „Poznajmy się” – zabawa integrująca. Siedząc w kręgu rodzice tworzą „fotelik” dla dziecka i kolejno przedstawiają siebie i dziecko: Ewa – mama Adama.
  • „Patrz i słuchaj” – rodzic z dzieckiem trzymają się za ręce i biegają po sali w rytm muzyki. W przerwie prowadzący podaje hasło np. kolor żółty. Pary szybko odnajdują przedmiot w takim kolorze i dotykają go. Kiedy usłyszą dźwięki muzyki znowu biegają.

 

Ø      ĆWICZENIA W PARACH

  • „Domek” – rodzic w klęku podpartym tworzy „domek”, dziecko poruszając się na czworakach lub pełzając wchodzi do domku.
  • „Wycieczka” – dziecko leży na plecach, na kocyku, a rodzic trzymając je za kostki ciągnie je po całej sali.
  • „Turlanie” – dziecko leży na plecach a  rodzic zgina jego prawą nogę w kolanie i kładzie w poprzek ciała, ułatwiając w ten sposób obrót w lewo.
  • „Na koniku” –  dziecko siada na plecach rodzica, który wozi je na czworakach, po pewnym czasie zmiana ról, rodzic delikatnie daje odczuć swój ciężar na plecach dziecka.
  • „Ślepiec” – dziecko zamyka oczy i jest oprowadzane przez rodzica po całej sali, potem zmiana ról.

  

Ø      ĆWICZENIA PRZECIWKO  W  PARACH

  • „Skała” – rodzic w siadzie skulnym, a dziecko próbuje go przesunąć, potem zmiana ról.
  • „Przepychanie” – dziecko z rodzicem siadają naprzeciwko siebie i przepychają się stopami. Następnie wstają i starają się przepychać dłońmi. Kilkakrotne zmiany.
  • „Paczka” – dziecko zwija się w kłębek, a rodzic usiłuje „rozwinąć paczkę”, ciągnąc za nogi, ręce; zmiana ról.

 

Ø      ĆWICZENIARAZEM W  PARACH

  • „Waga” – rodzic i dziecko stoją naprzeciw siebie i chwytają się za ręce. Wykonują na przemian przysiady.
  • „Dmuchawiec” – każda para otrzymuje małe piórko. Wspólnie dmuchają, aby utrzymało się ono w powietrzu. Następnie odkładają je i dmuchają na niewidzialne (wyobrażone) piórko.
  • „Huśtawka” – rodzic leżąc na plecach (nogi zgięte), podtrzymuje za ręce  dziecko leżące na brzuchu, na jego goleniach i huśta nim .

 

 

Ø      ĆWICZENIA  W  GRUPIE

  • „Dywanik” – rodzice kładą się na podłodze ciasno jeden obok drugiego tworząc dywanik; dzieci kolejno pełzają bądź turlają się po „dywaniku”.
  • „Duży tunel” – rodzice stają w rozkroku jeden za drugim, a dzieci przechodzą na czworakach w tunelu.
  • „Mały tunel” – rodzice w klęku podpartym jeden obok drugiego tworzą tunel, a dzieci czołgają się na brzuchu w tunelu.

 

Ø      ZABAWY  NA  POŻEGNANIE

 

  • „Taniec” – improwizacja ruchowa do muzyki – ćwiczenia twórcze.
  • „Kołyska” – rodzice tworzą „fotelik” dla dziecka, kołyszą na boki, tulą, głaszczą dziecko, słuchając piosenki z kasety pt. „Usypiamy misia”.
  • „Iskierka” – pożegnanie w kręgu, puszczanie iskierki – uścisk dłoni.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin