Jak prowadzić konwersację.doc

(37 KB) Pobierz

Jak prowadzić konwersację?

 

Z całą pewnością można doskonalić swoje umiejętności rozmowy. Może to w prawdzie zająć dosyć dużo czasu i kosztować nas sporo wysiłku, ale ostatecznie się opłaca. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią ci swobodniejsze prowadzenie konwersacji.

 

Słuchaj.
Ernest Hemingway powiedział kiedyś „Lubię słuchać. Bardzo dużo nauczyłem się uważnie słuchając. Większość ludzi nigdy nie słucha”.
Nie bądź jak większość ludzi. Nie czekaj niecierpliwie na swoją kolej, by się odezwać. Zamilknij czasem i posłuchaj, co inni mają do powiedzenia. Jeżeli będziesz uważnie słuchał innych, umożliwisz sobie znalezienie wielu nowych torów rozmowy, na które sam byś nie wpadł. Gdy ktoś podczas rozmowy wspomni, że wybrał się w ostatni weekend na ryby,

z przyjaciółmi możesz go zapytać:
- Gdzie łowi ryby?
- Co najbardziej lubi w wędkowaniu?
- Co poza łowieniem go interesuje?
Osoba, która ci odpowiada wniknie głębiej w dany

temat i tym samym podsunie ci kolejne wskazówki do dalszej rozmowy, ty musisz tylko uważnie słuchać.

 

Nie zadawaj zbyt wielu pytań.
Jeżeli podczas rozmowy, sam nic nie mówisz o sobie, a jednocześnie zadajesz dużo pytań, twój rozmówca może się poczuć jak na przesłuchaniu, może także pomyśleć, że nie masz nic ciekawego do powiedzenia.

Alternatywnym rozwiązaniem jest przeplatanie pytań i

własnych opinii lub pomysłów.

Kontynuując rozmowę możesz powiedzieć:
Wspaniale jest wyskoczyć gdzieś z przyjaciółmi i zrelaksować się podczas weekendu.

Ja i moi przyjaciele lubimy wyskoczyć na piwko i pograć w parku we frisbee.
To wspaniale. My wyskoczyliśmy na łódkę w tamtym miesiącu i próbowaliśmy tej nowej polecanej przynęty.
Dzięki temu rozmowa może dalej płynąć.

Możecie rozmawiać dalej o łowieniu lub przerzucić się na temat

ulubionego piwa, czy gry we frisbee lub w piłkę,

czy inny sport, który was interesuje.

 

Uważaj by nie zapadła niezręczna cisza.
Może się tak zdarzyć zwłaszcza, gdy rozmawiasz z kimś, kogo dopiero n niedawno poznałeś. Kilka podstawowych tematów, może szybko zostać wyczerpane i oboje zamilkniecie. Aby uniknąć takiej sytuacji:
- Nigdy nie wychodź z domu przed przeczytaniem codziennej gazety. Jeżeli wyczerpią się wam tematy zawsze możesz zacząć rozmawiać o aktualnościach, o których przeczytałeś. Możesz także porozmawiać na mało ważne tematy, zagadnij np. o swój ulubiony serial, może taka druga osoba też go ogląda lub powie ci, że woli inny, tak czy siak cisza zostanie przerwana.
- Możesz także zacząć komplementować akwarium, które stoi w pomieszczeniu, strój wspólnej znajomej lub muzykę

. Zawsze możesz zacząć mówić o czymś, co znajduje się w waszym otoczeniu, dzięki temu twój rozmówca również będzie mógł powiedzieć coś na ten temat.
- Jeżeli nie możesz skupić się na rozmowie, bo jesteś zdenerwowany rozmową z osobą nowo poznaną przypomnij sobie jak swobodnie czujesz się rozmawiając ze swoim najlepszym

przyjacielem i spróbuj udawać, że właśnie z nim rozmawiasz. To pomoże ci wprowadzić się w lepszy stan emocjonalny. Gdy będziesz zrelaksowany łatwiej będzie ci z uśmiechem na ustach rozmawiać z nowym znajomym, a dzięki temu i on poczuje się swobodnie. Takie pozytywne podejście z całą pewnością ułatwi wam konwersację.

 

Odpowiedni przekaz.
Jedną z najważniejszych rzeczy podczas konwersacji nie jest to, co powiesz tylko, jak to powiesz. Poziom twojego głosu, sposób akcentowania wyrazów i język twojego ciała mogą zupełnie zmieniać znaczenie słów, które wypowiadasz. Jest kilka rzeczy, które możesz robić by twój przekaz był wyraźny i zrozumiały:
- Zwolnij. Jeżeli mówisz o czymś, co wzbudza w tobie emocje, łatwo się rozpędzić i mówić coraz szybciej.

Postaraj się zwracać na to uwagę i zwolnić.

Dzięki temu, twojemu rozmówcy będzie łatwiej cię słuchać i zrozumieć,

o czym mówisz.
- Mów na tyle głośno, by wyrznie cię słyszano.

Nie wstydź się mówić głośno, jeżeli twój rozmówca usłyszy co drugie twoje słowo, nie możesz się dziwić, że macie problem z porozumieniem się.
- Używaj pauz i przecinków. Między kolejnymi przemyśleniami lub zdaniami wtrąć zawsze krótką pauzę. Dzięki temu ludzie będą cię uważniej słuchać i więcej zrozumieją z twoich wypowiedzi.
- Popracuj trochę nad mową ciała.

Gesty i postawa mogą wiele zmienić. Poczytaj o tym, zgłębienie tego tematu na pewno pomoże ci w prowadzeniu konwersacji.

 

Nie przerywaj innym.
Nigdy nie popełnij tego błędu i nie przerywaj, gdy ktoś opowiada jakąś anegdotę, nie dopowiadaj uwag do czyjejś wypowiedzi, nie wtrącaj własnego zdania, zanim ktoś inny nie skończy swojej wypowiedzi.

Gdy twój rozmówca skończy swoją opowieść, będziesz mógł uzupełnić jego wypowiedź lub wyrazić swoja opinię.

Znajdź równowagę pomiędzy mówieniem i słuchaniem.

 

Nie zawsze musisz mieć rację.
Swobodna rozmowa to jeszcze nie dyskusja na bardzo ważny temat. Nie zawsze musisz mieć rację i nie jesteś ekspertem w każdej dziedzinie.

Podczas rozmowy nie możesz się więc zachowywać jakbyś był osobą wszystko wiedzącą. Zamiast „wygrywać” wszystkie konwersacje,

po prostu zrelaksuj się i ciesz się swobodna rozmową.

 

Nie zaczynaj dziwacznych i negatywnych tematów.
Jeżeli jesteś na przyjęciu lub innej imprezie, na której masz szansę poznać nowych ludzi, staraj się unikać niektórych tematów.

Nie mów o swoim słabym zdrowiu, nieudanych związkach,

okropnym szefie, seryjnych mordercach,

szczegółach technicznych, które tylko ty rozumiesz

lub innych tematach, które mogą

całkowicie zniszczyć pozytywny nastrój.

Tematy religijne i polityczne również zostaw sobie

na rozmowy z bliskimi przyjaciółmi.

 

Nie bądź nudny.
Nie możesz przez cały wieczór opowiadać tylko i wyłącznie o

swoim nowym samochodzie

. Zawsze musisz być przygotowany do porzucenia tematu, który

nie interesuje nikogo poza tobą.

Aby zawsze mieć o czym pogadać, wystarczy tylko prowadzić interesujące życie i skupiać się zawsze na pozytywach.

Nie mów o swoim znienawidzonym szefie, zamiast tego opowiedz o ostatniej wycieczce, przytocz jakieś zabawne sytuacje, które miały na niej miejsce.
Innym sposobem by zawsze mieć o czym porozmawiać, jest zainteresowanie się wieloma dziedzinami życia.

Nie musisz być ekspertem, ale warto zdobyć podstawowe informacje

na wiele różnych tematów.

 

 

 

 

 

 

Angażuj się w rozmowę.
Nie możesz tylko odpowiadać na zadane pytania krótkimi sentencjami, bo nawet bardzo interesujący temat stanie się nudny. Gdy twój rozmówca zada ci pytani,e powiedz, co myślisz na ten temat i zapytaj go jakie jest jego zdanie.
Sam czasem zaczynaj rozmowę. Na imprezie nie czekaj, aż ktoś do ciebie podejdzie i zagada. Ty spróbuj pierwszy nawiązać konwersację. Dzięki temu nie będziesz tak bardzo pasywny.

 

Nie bój się rozmawiać.
Może czujesz, że nie masz nic ciekawego do powiedzenia, ale mimo to spróbuj. Słuchaj, co inni maja ci do powiedzenia i zadawaj im pytania dotyczące tematu, o którym mówią. Miej oczy zawsze otwarte, a może w swoim otoczeniu dostrzeżesz coś ciekawego i będziesz mógł o tym porozmawiać. Podejdź do tego na spokojnie. Nie musisz się zmuszać na siłę, ale dobrze się zastanów i zrelaksuj, każda kolejna próba nawiązania konwersacji będzie łatwiejsza niż poprzednia.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin