histotia administracji.doc

(23 KB) Pobierz

25. Rządy sejmikowe w Polsce (17-18 wiek ) [225]

 

Rozwinęły się one w warunkach upadku znaczenia władz centralnych. Których funkcjonowanie nie było w stanie zapewnić ochrony bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego. Rozwojowi rządów sejmikowych sprzyjał upadek urzędu starosty. Po jego wejściu do hierarchii urzędów ziemskich sejmik przejął w znacznym stopniu zarząd lokalny. Rządy sejmikowe zniosła konstytucja z 1717r odbierając sejmikom kompetencje w sprawach wojskowych i większość skarbowych. Ograniczając samorząd ziemski reforma ta nie wprowadziła w jego miejsce nowych organów władzy.

 

30. Konfederacje i rokosze [225]

 

Od początku 17 wieku konfederacje stały się istotnym elementem życia politycznego RP. Przy ich pomocy starano się zapełnić luki w ustroju państwa w okresie bezkrólewia. Odróżniano konfederacje zawiązane „przy królu” dla poparcia przez szlachtę zamierzeń monarchy i „przeciw królowi”. Konfederacje której król mnie uznał nazywano rokoszem. W odpowiedzi na rokosz król powoływał najczęściej zawiązanie przez swoich zwolenników konfederacji przy królu. Mógł tez uznać postulaty konfederacji zawiązanej przeciw niemu i przystępując do niej nadać jej legalności. Konfederacja zawiązywała się w jednym województwie a gdy wszystkie lub co najmniej większość do niej przystąpiły stawała się konfederacja generalną.  Konf. Gen. Zawiązywano osobno dla Litwy i dla korony. Podstawa konfederacji była dobrowolność przystąpienia poparta przysięgą. Akt konf. Spisywano i wciągano do ksiąg sadowych. Organem naczelnym była rada walna, która odpowiadała sejmowi i była wybierana przez sejmiki konfederackie.

 

27. Artykuły henrykowskie i pakta konwenta.  [216]

 

Pakta konwenta były układaną przez sejm elekcyjny umowa o charakterze publiczno-prawnym zawieraną pomiędzy szlachta a nowa obranym królem. Zawierały zobowiązania elekta przyjęte przed wstąpieniem na tron. Artykuły henrykowskie powstały z pierwszymi paktami konwentami  i były sformułowaniem podstawowych zasad ustrojowych państwa. Pakta konwenta były umowa konkretna której treść zmieniała się w zależności od osoby elekta. Atr. Hen. Miały charakter podstawowych zasad ustrojowych szlacheckiej RP o charakterze praw fundamentalnych. W art. Hen król uznawał wolna elekcje, zrzekał się prawa dziedzica i zobowiązywał się do tego aby sprawy wojny i pokoju załatwiać bez opinii senatu. Art. Hen przewidywały, ze jeśli król nie będzie przestrzegał prawi przywilejów to szlachta może mu wypowiedzieć posłuszeństwo. Pakta konwenta – umowa publiczno prawna.

 

 

Miłego uczenia się. J

Z poważaniem,

Jej wysokości

                                   Paulina M.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin