SPRAWOZDAWCZOSC FINANSOWA 25 09 10.docx

(15 KB) Pobierz

SPRAWOZDAWCZOŚĆ FINANSOWA

25.09.2010

 

Zasady

Obowiązują następujące zasady:

1.       Zasada kontynuacji działalności

2.       Zasada memoriałowa

3.       Zasada ostrożności

4.       Zasada współmierności kosztów i przychodów

5.       Zasada zakazu kompensowania sprawozdań finansowych

6.       Zasada istotności

7.       Zasada ciągłości

Wymienione zasady obowiązujące przy sporządzaniu sprawozdań finansowych podporządkowane są zasadzie WIERNEGO I RZETELNEGO OBRAZU JEDNOSTKI GOSPODARCZEJ.

Z rocznym sprawozdaniem finansowym jest związanych wiele obowiązków:

-        Sporządzenie

-        Badanie przez biegłego rewidenta

-        Udostępnienie członkom organu zatwierdzającego

-        Zatwierdzenie

-        Złożenie w organie rejestrowym

-        Ogłoszenie

-        Przechowywanie

Kierownik jednostki gosp. Powinien zapewnić sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego i przedstawić je właściwym organom zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami umowy lub statutu. Sprawozdanie finansowe podpisuje, podając zarazem datę podpisu, osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i kierownik jednostki. Jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, sprawozdanie mają obowiązek podpisać wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego. Sporządzone i wydrukowane sprawozdanie finansowe może podlegać badaniom przez biegłego rewidenta. Wymóg badania nie jest obligatoryjny dla wszystkich jednostek gospodarczych.

Celem badania sprawozdania finansowego jest wyrażenie opinii przez biegłego rewidenta (pisemnej) wraz z raportem czy sprawozdanie finansowe jest rzetelnie i prawidłowo sporządzone oraz czy jasno przedstawia sytuację finansową i majątkową, a także wynik finansowy badanego przedsiębiorstwa. Niektóre jednostki gospodarcze (np. spółki kapitałowe, TUW, spółdzielnie) są zobowiązane do przedstawiania wspólnikom, akcjonariuszom lub członkom, rocznego sprawozdania finansowego, a w przypadku badania także opinii wraz z raportem biegłego rewidenta najpóźniej na 15 dni przed zgromadzeniem organu zatwierdzającego. Kolejnym obowiązkiem jest zatwierdzenie sprawozdania finansowego, które powinno być dokonane przez organ zatwierdzający w terminie nie późniejszym niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Jednostki gospodarcze, które podlegają wpisowi  do rejestru sądowego mają obowiązek składania zatwierdzonych sprawozdań finansowych we właściwym rejestrze sądowym w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia. Ponadto złożeniu podlega uchwała właściwego organu o zatwierdzeniu sprawozdania oraz podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku badania również opinia biegłego rewidenta. Jednostki gospodarcze, których sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta są zobowiązane również do złożenia do ogłoszenia (czyli opublikowania) w Monitorze Polskim B w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego następujących dokumentów, informację odpowiadającą zakresowi informacyjnemu wprowadzenia do sprawozdania finansowego sporządzanego wg polskich standardów:

-        Bilansu,

-        rachunku zysków i strat,

-        zestawienia zmian w kapitale funduszu własnym,

-        rachunku przepływów pieniężnych,

-        opinii biegłego rewidenta,

-        odpisu uchwały organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego,

-        podziale zysku lub pokrycia straty.

Roczne sprawozdanie finansowe będące ważnym składnikiem dokumentacji prowadzonej w jednostce gospodarczej rachunkowości powinno być przechowywane w należyty sposób i chronione przez niedozwolonymi zmianami, uszkodzeniem lub zniszczeniem. W sytuacji, gdy po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka gospodarcza otrzymała informację o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie, powinna odpowiednio zmienić to sprawozdanie finansowe. W przypadku przeprowadzonego badania powinna ona również powiadomić biegłego rewidenta, który sprawozdanie to bada lub zbadał. Jeżeli do jednostki te informacje dotarły po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego ich skutki ujmuje się w księgach rachunkowych roku obrotowego, w których informacje te otrzymała.

Wycena składników sprawozdań finansowych

W wycenie sprawozdań finansowych istotną rolę odgrywa wycena bieżąca (na moment wprowadzenia do ksiąg rachunkowych danego składnika) i wycena na moment bilansowy, na moment sporządzeni sprawozdania finansowego. Podstawowymi cenami do ujęcia operacji gospodarczych w ciągu roku obrotowego są:

-        cena nabycia i koszt wytworzenia

Cena nabycia to cena obejmująca kwotę należną sprzedającemu bez podlegających odliczeniu podatku VAT oraz podatku akcyzowego. W przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publiczno – prawnym oraz powiększona o koszty zakupu, a obniżona o rabaty, opusty i inne zmniejszenia.

Koszt wytworzenia obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu. Do uzasadnionej, odpowiedniej do okresu wytwarzania produktu zalicza się:

-        zmienne pośrednie koszty produkcji

-        tę część stałych pośrednich kosztów produkcji, które odpowiadają poziomowi tych kosztów przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych.

Za normalny poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych uznaje się przeciętną, zgodną z oczekiwaniami w typowych warunkach wielkość produkcji za daną liczbę okresów lub sezonów przy uwzględnieniu planowanych remontów.

Na moment sporządzania sprawozdania finansowego poszczególne składniki aktywów i pasywów wycenia się w sposób następujący:

·         środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wg cen nabycia lub kosztu wytworzenia lub wartości przeszacowanej po aktualizacji wyceny środków trwałych pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także odpisy z tytułu trwałej utraty wartości

·         środki trwałe w budowie w wysokości ogółu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem pomniejszonym o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości

·         udziały w innych jednostkach oraz inne inwestycje zaliczane do aktywów trwałych wg ceny nabycia pomniejszonej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości lub wg wartości godziwej

·         inwestycje krótkoterminowe wg ceny nabycia lub wg ceny rynkowej zależnie od tego która z nich jest niższa

·         rzeczowe składniki aktywów obrotowych wg ceny nabycia lub kosztów wytworzenia  nie wyższych od ceny sprzedaży netto an dzień bilansowy

·         należności i udzielone pożyczki w kwocie wymaganej zapłaty z zachowaniem zasady ostrożności

·         zobowiązania w kwocie wymaganej zapłaty (wartość nominalna + odsetki) w kwocie wymagalnej zapłaty, przy czym zobowiązania finansowe, których uregulowanie zgodnie z umową następuje drogą wydania aktywów finansowych innych niż środki pieniężne lub wymiany na instrumenty finansowe wg wartości godziwej

·         rezerwy w uzasadnionej wiarygodnie oszacowanej wartości

·         kapitały (fundusze własne) oraz pozostałe aktywa i pasywa w wartości nominalnej

Zgłoś jeśli naruszono regulamin