TXT.rtf

(24 KB) Pobierz

MAC OSX Gui Customizing Guide, czyli jak zmienić wygląd interfejsu Twojego Mac'a.

Postaram się w tym dokumencie umieścić jak najwięcej informacji na tematy takie jak:

 

 

DESKTOP PICTURES:

 

- jak zmieniać tła biurka,

- jak dodać foldery ze swoimi propozycjami na tło biurka do menu w Sysem Preferences,

- inne możliwości Desktop Pictures,

 

 

SCRENSAVERS:

 

- wygaszacze ekranu - ustawienia,

 

 

IKONKI:

 

- zmiana pojedynczych ikonek,

- zmiana ikonek całego systemu,

- zmiana ikonek w Dock'u

- tworzenie własnych ikonek

 

 

GUIKIT THEMES:

 

- czym zmienic wygląd interfejsu systemowego,

 

 

 

ZMIANA CZCIONEK:

 

- Silk

 

 

Uwalnianie ukrytych możliwości systemu:

 

- TinkerTool

 

 

-[]-

 

 

 

desk.jpg ¨

 

 

 

Aby zmienić tło biurka należy: kliknąć prawym przyciskiem myszy na biurko i wybrać "Change Desktop Background..." lub kliknąć

jabłuszko w lewym górnym rogu ekranu i wybrać: "System Preferences" - "Desktop & Screensaver".

Można również kliknąć ikonkę "System Preferences" w dock'u i wybrać: "Desktop & Screensaver".

 

Po wybraniu funkcji zmiany tła biurka pojawi się okno, w którym po lewej stronie znajdujemy foldery z grafikami/zdjęciami do wybrania - po kliknięciu na wybrany folder jego zawartość wyświetli się w głównej części okna,  w formie miniaturek obrazów. U góry znajduje się miniaturka obecnego tła biurka. Pod nią umieszczone jest menu opcji, które pozwala na różne rodzaje kompozycji wybranego tła - jeśli np. wybrany obrazek ma inną rozdzielczość niż nasze biurko, możemy wybrać opcję "Stretch to fill screen" lub "Tile" w przypadku gdy używamy wzorków.

 

menu1.png ¨

 

Oprócz stałych folderów Apple znajdujących się w menu po lewej, widzimy również "Pictures Folder" - dzięki niemu możemy wybrać zdjęcie/grafikę znajdujacą się w folderze "Pictures".

 

Choose folder pozwala na wybranie dowolnego folderu z grafikami.

 

Ustawienie podstawowe pozwala na korzystanie tylko z jednego takiego folderu ale jakiś czas temu znalazłem sposób aby to zmienić i dzięki temu posiadam w menu kilkanaście folderów z grafikami ;)

 

Jak to zrobić - operacja jest bardzo prosta:

 

- wybieramy foldery ktorych chcemy używać i przenosimy do:  Macintosh HD/Library/Desktop Pictures;

 

- idziemy do: /System/Library/PreferencePanes/DesktopScreenEffectsPref.prefPane (klikamy prawym  i wybieramy: Show PAckage Contents)/Contents/Resources/DesktopPictures.prefPane (klikamy prawym  i wybieramy: Show PAckage Contents)/Contents/Resources/ - kopiujemy plik Collections.plist. i wklejamy go gdzieś, np. do folderu Documents, aby mieć tzw. backup, gdy zechcemy przywrócić menu do pierwotnej wersji.

- Wklejamy ten sam plik np. na biurko (ważne, żeby nie edytować tego, który znajduje się w Documents) i otwieramy go za pomocą Text Edit.

 

lista.png ¨

 

Fragment zaznaczony na niebiesko kopiujemy i wklejamy gdziekolwiek w liście, pamiętając jednak, aby zachowała ona identyczną ciągłość zapisu - czyli takie same nawiasy w tych samych miejscach itd.

 

Następnie zmieniamy:

 

identifier = tutaj wpisujemy nazwe swojego folderu zamiast abstract

 

path = "/Library/Desktop Pictures/tutaj wpisujemy nazwe swojego folderu zamiast Abstract";

 

Należy pamiętać o wielkich i małych literach!

 

Gdy już dokonamy wpisów dotyczących każdego z dodanych przez nas folderów wciskamy na klawiaturze jabłko+s i zamykamy Text Edit.

 

Następnie klikamy na nasz zmieniony plik Collections.plist i przeciagamy go do folderu w którym znajduje się oryginał, ( powinniście mieć nadal to okno otwarte czyli tu:  /System/Library/PreferencePanes/DesktopScreenEffectsPref.prefPane (klikamy prawym  i wybieramy: Show PAckage Contents)/Contents/Resources/DesktopPictures.prefPane (klikamy prawym  i wybieramy: Show PAckage Contents)/Contents/Resources/

 

Pojawi się informacja - klikamy Authenticate, wpisujemy hasło i ok.

 

Zamykamy okna i gotowe - foldery dodany przez nas znajdują się teraz w menu Desktop ;)

 

d3.png ¨

 

Poniżej Choose folder znajdują się też lista albumów o pokazów slajdów które stworyliśmy w iPhoto - każdy z nich może być również użyty jako źródło obrazów. Kolejną funkcją jaką możemy wykorzystać jest znajdujące się w dolnej części okienka "Desktop & Screensaver" Change picture - dzięki temu możemy wybrać automatyczną zmianę tła biurka w różnych odstępach czasu - wybranie opcji 5 sekund stwarza fajne wrażenie, że tło biurka jest animowanym wygaszaczem ;)

 

Strony z Desktop Pictures:

PixelGirlPresents, Psychopulse, interfaceLift, GuiKit, SocksOff, Desktopography, dArt

 

-[]-

 

screen.jpg ¨

 

 

 

 

screensaver.png ¨ 

 

Pozostając w tym samym oknie w którym wybieramy tła biurka klikamy na przycisk Screen Saver.

Podobnie jak w przypadku orazów, po prawej mamy menu z którego wybieramy wygaszacz którego będziemy używać. Podstawowy zestaw Apple zawiera szereg wspaniałych screen saver'ów. Identycznie jak w przypadku Desktop Pictures możemy

wybrać album iPhoto z listy znajdującej się poniżej - zostanie automatycznie przekształcona w animowany pokaz slajdów.

Możemy również dodawać wygaszacze ścignięte z internetu - taki screen saver umieszczamy po prostu w Library/Screen Savers

i gotowe.

W zależności od rodzaju wygaszacza, może on mieć różne opcje i możliwości ustawień, które możemy zmieniać wg. własnych upodobań klikając przycisk Options...

Przycisk Test pozwoli zobaczyć nam jak Screen saver wygląda w akcji - mamy też podgląd w formie miniaturki w środkowej części okna.

W dolnej części okna znajdują się opcje pozwalające na ustawienie:

- czasu po którym ma włączyć sie wygaszacz,

- przycisk Hot Corners... dzieki któremu, możemy wybrać który z rogów ekranu będzie uaktywniał Screen Saver natychmiast.

 

Strony z ScreenSavers:

ScreenSavers,

 

 

 

-[]-

 

 

ik.jpg ¨

 

 

Aby zmienić ikonk...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin