St-Belza_Krotkie-wiadom-z-dziejow-Polski.doc

(95 KB) Pobierz
Krótkie wiadomości z dziejów Polski

Stanisław Bełza

 

Krótkie wiadomości z dziejów Polski

 

 

Wstęp

Na ziemi polskiej, którą zamieszkujemy, osiedlili się przed wiekami nasi ojcowie, dziadowie i pradziadowie, czyli nasi przodkowie. Ulepszyli oni tę ziemię znojną pracą, bronili jej dzielnie przed najazdem wrogów i okupywali krwią i życiem, aby ją tylko dzieciom, następcom i potomkom swoim zostawić w spuściźnie.

Rodziny naszych przodków należały do wielkiego plemienia słowiańskiego, które od niepamiętnych czasów zajęło rozległe ziemie, położone między morzem Baltyckiem, Adryatyckiem i Czarnem i między Dnieprem i Łabą. Plemię słowiańskie dzieliło się na bardzo wiele szczepów, z których wytworzyły się liczne narody: Polacy, Czesi i Rusini na północy, Słoweńcy, Serbowie, Kroaci i Bułgarzy na południu. My wszyscy, którzy mówimy po polsku, jesteśmy Polakami. Wszystkich nas łączy wzajemnie miłość ojczysta, mowa polska, wspólne obyczaje i zwyczaje. Wszystko to stanowi skarb drogocenny, który wzbogacony i pomnożony pracą, przekazać powinniśmy w spuściźnie naszym potomkom.

Ziemia, na której żyjemy, jest naszą od wieków. Naród nasz polski nie wydarł jej nikomu, jak to czyniły inne narody. Wziął on ją w swoje ręce taką, jaką ją Bóg stworzył, to jest dziką, nieuprawioną i zamienił ją własną pracą, jakby na spichrz, pełen chleba i bogactwa.

Co się działo na ziemi, przez Polaków zamieszkanej, uczą dzieje Polski. Każdy Polak ma obowiązek znać dzieje Polski, rozważać zasługi przodków, zapamiętać czyny wielkie, dobre i szlachetne, których nie brak w historyi, czcić pamięć zasłużonych mężów, którzy wskazali, jak Ojczyznę kochać należy, i starannie unikać na przyszłość błędów, które sprowadziły upadek narodu.

O początkach założenia państwa polskiego nie mamy prawdziwych wiadomości. Wówczas bowiem ludzie jeszcze pisma nie znali, więc nie dochowały się żadne zapiski. Istnieją tylko tak zwane podania, przechodzące z ust do ust, z pokolenia na pokolenie. Według tych podań, założycielem Polski miał być Lech, brat Czecha, założyciela Czech, i brat Rusa, założyciela Rusi. Lech przybył z nad Dunaju z rycerstwem swoim nad rzekę Wartę, założył miasto Gniezno i przybrał za godło kraju orła białego.

Z pośród późniejszych władców wyróżnić się musieli dobrem panowaniem Krakus i Wanda, bo o tem świadczą mogiły, usypane na ich cześć pod Krakowem, a także Piast, stateczny, uczciwy i rozumny gospodarz i kołodziej, obrany księciem po złym i okrutnym Popielu. Rodzina Piasta panowała w Polsce przez^ pięć wieków.

 

Dynastia Piastów

Praprawnuk Piasta Mieszko czyli Mieczysław (od r. 962 do 992), żeniąc się z księżniczką czeską Dąbrówką, przyjmuje i wprowadza do Polski wiarę chrześcijańską (w r. 966), zapewniając Polsce u sąsiadów spokój i poważanie; zakłada szkoły, kościoły, klasztory i pierwsze biskupstwo w Poznaniu.

Bolesław Chrobry (902-1025) jednoczy ludy lechickie, rozszerza znacznie granice Polski, podbija Pomorze, krzewi tam wiarą chrześcijańską przy pomocy św. Wojciecha, przyłącza Morawię i Słowaczyznę, przyjmuje cesarza Ottona Trzeciego w gościnie, tworzy arcybiskupstwo w Gnieźnie i biskupstwa w Krakowie, Kołobrzegu i Wrocławiu, wyzwalając się z pod wpływów Niemiec; szerzy-nauki przy pomocy OO. Benedyktynów, wytwarza w licznych bojach dzielny stan rycerski, z którego później powstaje szlachta, wyprawia się na Ruś, zdobywa Kijów.

Przy wjeździe do miasta uderza mieczem w złotą bramę, miecz się szczerbi i stąd nosi nazwę „Szczerbca”. Dalej Bolesław Chrobry odbiera grody Czerwieńskie, zajmuje Łużyce i Miśnię, Pragę i Czechy, wychodzi zwycięzcą z 15-letniej wojny z Niemcami, zapewnia Polsce niepodległość oręż posiadanie Morawii i Ślązka. Koronuje się na króla polskiego i zostawia Polską potężną, poważaną i rozległą od Dniepru po Salę, od Karpat po Bałtyk. Kiedy św. Wojciech został przez Prusaków, którym głosił wiarę Chrystusa, zamordowany, Bolesław wykupił zwłoki tego świętego, a zarazem swego przyjaciela, i uroczyście pochował je w Gnieźnie.

Mieczysław Drugi (1025—1034) nie może obronić się od wrogów naokół. Jego żona Ryksa uchodzi do Niemiec z synem Kazimierzem. Pogaństwo usiłuje podnieść się na nowo. W kraju powstaje wielki zamęt i zniszczenie przez swoich i Czechów, zwłaszcza w czasie bezkrólewia od 1034 do 1040.

Kazimierz Odnowiciel (1040—1058) przy pomocy cesarza Henryka Trzeciego zdobywa gród za grodem, zaprowadza ład i poszanowanie prawa, tępi do reszty bałwochwalstwo.

Bolesław Śmiały (1058—1079) podejmuje rycerskie wyprawy na Węgry i Ruś, zdobywa Kijów, odbiera grody Czerwieńskie, walczy szczęśliwie z Czechami, Pomorzanami i Prusami, koronuje się uroczyście w 1076 r., chce wzmocnić władzę królewską. Gwałtowny i porywczy, zniechęca duchowieństwo. Karcony przez biskupa Stanisława Szczepanowskiego, zabija go uniesiony zemstą (1079). Opuszczony przez wszystkich, przepędza resztę życia na tułactwie i pokucie w klasztorze w Karyntyi.

Władysław Herman (1031—1101) lękliwy, słabego ducha, dozwala możnowiadcom uszczuplać władzę królewską.

Bolesław Krzywousty (1102—1139) toczy wojnę z Niemcami, którzy zawsze byli i są naszymi największymi wrogami. Niemcy obiegli miasto Głogów na Ślązku. Krzywousty wyruszył na odsiecz zagrożonemu miastu. Właśnie barbarzyńcy wymogli jako okup, od oblężonych całą rzeszę polskich dzieci i następnie pędzili je przed wojskiem, aby w ten sposób osłonić się od pocisków Głogowian. Ale i te ofiarę ponieśli oblężeni. Padły wszystkie dzieci, ale Niemcy miasta nie zdobyli. Wtem przybył Krzywousty z wojskiem i począł gonić napastników aż pod Wrocław na Ślązku i tam wybił ich do nogi. Nawet trupów grzebać nie było komu, więc psy żarły ciała poległych. Miejsce tej bitwy po dziś dzień zowią „Psiem polem”. Król Bolesław podjął następnie wyprawę na Pomorze, gdzie szerzy chrześcijaństwo; podnosi rolnictwo, rzemiosła i handel, poskramia Ruś, utrwala niezawisłość Polski i dzieli ją w końcu między czterech synów. Z tego podziału kraju wynikają smutne następstwa. Bolesław ustanawia Kraków stolicą państwa i przywiązuje do jego posiadania zwierzchniczą władzę. Polskę pomiędzy synów podzielił w ten sposób: Władysławowi oddał Slązk, Bolesławowi Mazowsze i Kujawy, Mieszkowi — Wielkopolskę, Henrykowi — Sandomierskie. Najmłodszemu synowi Kaźmierzowi nie wyznaczył żadnej dzielnicy.

Władysław Drugi (1139—1146) usiłuje zjednoczyć państwo, przeszkadzają mu w tem możnowładcy, walczy bezskutecznie z braćmi, uchodzi do Niemiec, oddając się pod opiekę cesarza, przez co naraża Polskę na wojnę z Niemcami: ród ślązkich Piastów niemczy się.

Bolesław Kędzierzawy (1146—1173), ulega możnowtadcom, poniża się przed cesarzem, Fryderykiem, traci Pomorze, ponosi klęskę w bitnie z Prusakami; w bitwie tej ginie brat jego, Henryk.

Mieczysław Stary (1173—1177), poprawia sądownictwo, pragnie rządzić dzielnie, podnieść władzę swoją, a usunąć wpływ możnowładców, zostaje jednak usunięty za ich sprawą.

Kazimierz Drugi Sprawiedliwy (1177—1194), najmłodszy syn Krzywoustego, zwołuje zjazd do Łęczycy w r. 1180, tam zrzeka się wielu swoich praw na rzecz możnowładców, za co uzyskuje tron dziedziczny dla swoich potomków. Łączy Małopolskę i Mazowsze. Poskramia Prusaków i Jadżwingów, podnosi znaczenie Polski.

Leszek Biały, małoletni, dostaje tron po długich zatargach, zdobywa go jednak Mieczysław Stary i rządzi nieograniczenie (1194-1202).

Władysław Trzeci Laskonogi, syn Mieczysława (1202-1206) ustępuje wskutek walki o prawa książęce.

Leszek Biały utrzymuje się na tronie powtórnie (1206-1227) nadaje duchowieństwu prawo wyboru biskupów i władzę sądowniczą w dobrach kościelnych, podnosi powagę duchowieństwa, które podtrzymuje Jedność, Polski. Zostaje zdradziecko zabity przez księcia pomorskiego Swiętopełka w Gąsawie.

Brat Leszka, książę Konrad Mazowiecki, gwałtowny i porywczy, sprowadza niemiecki zakon Krzyżaków celem nawracania pogańskich Prus (1225), i daje im ziemię Chełmińską.

Po Leszku Białym trwa 5-letnia walka między Konradem a stronnictwem Grzymisławy, żony Leszka, o opiekę nad małoletnim Bolesławem. Przyzywa ona na pomoc Henryka ślązkiego, męża św Jadwigi, który, pokonawszy Konrada, panuje w Polsce, jako Henryk Pierwszy Brodaty, (1232—1238); a po jego śmierci utrzymuje się przy tronie syn jego Henryk Drugi pobożny(1238—1241). Obaj dążą do zjednoczenia Polski. W roku 1241 spada na Polskę straszna kląska: pierwszy napad groźnych Tatarów, którzy chcą zawojować Europę. Rycerstwo polskie po bohaterskiej walce ginie częścią w bitwie pod Chmielnikiem, częścią wraz z Henrykiem Pobożnym pod Lignicą. W walkach tych Tatarzy ponieśli tak wielkie straty, że zmuszeni byli zaniechać dalszego pochodu; tym sposobem Polacy ochronili Europę od zalania przez dzicz Mongolską. Polska jest odtąd przedmurzem chrześcijaństwa.

Bolesław Wstydliwy (1243—1279), obejmuje tron po ustąpieniu Mongołów i dwuletniem bezkrólewiu. Wskutek podziału Krzywoustego Polska rozpada się, (panuje w niej 30 książąt udzielnych), traci znaczenie, szarpią ją ze wszech stron Niemcy, Litwini, Rusini, a Tatarzy pustoszą ją znowu w r. 1259. Kraj wyludnia się, upada gospodarstwo, handel, praca, dobrobyt. Książęta sprowadzają osadników z Niemiec, którzy osiedlają się po miastach i wioskach na roli i rządzą się podług praw niemieckich. Z wolna ulepsza się gospodarstwo, powstaje kopalnia soli w Bochni i srebra w Olkuszu. Duchowieństwo podtrzymuje język polski w szkołach i kościołach. Duch religijny ożywia naród; żyje w tym czasie bardzo wiele osób pobożnych i świętych. Za staraniem królowej Kingi, żony Bolesława, obrano św. Stanisława w r. 1253 patronem Polski.

Leszek Czarny (1279—1288), zwalcza pod Goślicami księcia ruskiego Lwa, potem Litwinów i Jadżwingów, na których zdobywa Podlasie. Tatarzy znów niszczą Małopolskę.

Henryk Probus (1288—1290). Powstają spory i walki o tron między nim i bratem Leszka Czarnego, Władysławem Łokietkiem, z czego korzysta król czeski Wacław, zagarnia Kraków i Małopolskę i tytułuje się królem polskim.

Przemysław Drugi (1290-1295), książę Wielkopolski, chce zaprzeczyć prawom Czechów do tronu polskiego, odzyskuje Pomorze, koronuje się w Gnieźnie, dając początek zjednoczeniu Polski. Wśród przygotowań do wojny z Czechami ginie z rąk morderców za sprawą książąt brandenburgskich.

Wacław Drugi (1290—1305), król czeski, korzysta z niezgody książąt, zajmuje Wielkopolskę, koronuje się w Gnieźnie, opiera się na osadnikach niemieckich, ustanawia rządy starostów dla wzmocnienia władzy królewskiej. Wypędza Łokietka, który pielgrzymuje do Rzymu i ujmuje papieża dla swej sprawy. Łokietek wraca; przy pomocy Węgrów, a także włościan polskich, zajmuje Wiślicę, zdobywa kilka grodów, broni się w skałach Ojcowa, wreszcie po śmierci Wacława odbiera tron.

Władysław Łokietek (1305—1333), jednoczy rozdzielone królestwo. Krzyżacy zabierają Pomorze z Gdańskiem. Niemcy pod wodzą wójta Alberta w Krakowie podnoszą bunt, który Łokietek poskramia. Naród uznaje potrzebę zjednoczenia Polski. Łokietek koronuje się w roku 1319 koroną Chrobrego u grobu św. Stanisława, czem podnosi powagę królewską. Zawiera sojusz z Węgrami i Litwą. Krzyżacy mimo wyraźnego rozkazu papieża nie chcą zwrócić Polsce Pomorza, i w dalszym ciągu napadają i grabią ziemie Polskie. Łokietek zadaje im znaczną klęskę pod Płowcami. Wielkie są zasługi Łokietka, gdyż wybawia on Polskę od rozbicia i obcego jarzma.

Kazimierz Wielki (1333 - 1370), zapobiegliwy, gospodarny i sprawiedliwy. Pragnąc spokoju, zrzeka się Ślązka na korzyść Czechów, zaś Pomorza na rzecz zakonu krzyżackiego, od którego odzyskuje Kujawy i ziemię Dobrzyńską. Podnosi rolnictwo, rzemiosła, handel, zamożność i dobrobyt. Zatrudnia pożyteczne pracą tysiące ludzi. Muruje grody, przeprowadza drogi, osusza bagna, zakłada wsie, krzewi oświatę, strzeże praw, nadaje statut (zbiór praw) w Wiśiicy (1347), zdobywa wielkie poważanie, ustanawia (1365) najwyższy trybunał w Krakowie, dozwala wszędzie gnębionym żydom osiedlić się. w Polsce, broni włościan i nadaje im prawa, stąd zwany „królem chłopków”, zakłada w Krakowie szkołę wyższą, zwaną Akademią (uniwersytet) (1364). Obejmuje prawem spadku Ruś halicką (1340), którą pragnęli ujarzmić Litwini i Tatarzy, zagospodarowuje ją i zamienia na ziemię bogatą, płynącą mlekiem i miodem. Dźwiga Lwów, ubezpieczając go dwoma zamkami, zakłada dla Rusi biskupstwa i arcybiskupstwo w Haliczu, przeniesione później do Lwowa.

W roku 1366 zjechali się w podwawelskim grodzie sąsiedni królowie i wiele książąt na wesele wnuczki Kazimierza. Dostatek i bogactwo, wprowadziło wszystkich w wielkie zdziwienie. A gdy jeszcze mieszczanin krakowski Wierzynek, zaprosił do siebie królewskich gości na ucztę — wszyscy oniemieli ze zdziwienia. Tyle bogactwa i przepychu nigdzie wówczas nie można było spotkać.

Ma Kazimierzu Wielkim kończy się ród Piastów, bo nie zostawił on potomstwa. Koronę, przekazał on swemu siostrzeńcowi, królowi węgierskiemu, który panował w Polsce, jako:

Ludwik Węgierski (1370-1382). Zajęty sprawami Wągier, mało się troszczył o Polskę. Zaraz po wstąpieniu na tron wcielił Ruś do Węgier. Aby zapewnić jednej z córek swoich tron polski, zawiera z możnowładcami polskimi układ w Koszycach, w którym uwalnia szlachtę, od podatków i rozszerza jej prawa. Odtąd szlachta zaczyna z każdym następnym królem układy i targi, które sprowadzają wreszcie zupełne ograniczenie władzy królewskiej, a rozszerzają swobodą możnych i szlachty z krzywdą innych stanów i ze szkodą Polski.

Córka jego, Jadwiga (1384— 1386) wielkich zalet umysłu i serca, poświęca się dla rozszerzenia chrześcijaństwa na Litwie, zaślubiając Jagiełłę, Wielkiego księcia litewskiego (1386), czem przyczynia się do połączenia Litwy z Polską; szerzy wraz z mężem chrześcijaństwo na Litwie, odbiera od Wągrów Ruś, opiekuje się ludem. Przed śmiercią (1399) przeznacza cały swój posag na odnowienie i rozszerzenie Akademii krakowskiej.

 

Ród Jagiellonów

Władysław Jagiełło (1386— 1434) ochrzcił się a następnie koronował w Krakowie na króla i zabrawszy kapłanów, udał się na Litwę i tam wiarę świętą wprowadził.

Władysław Jagiełło oddał rządy na Litwie swemu bratu Witoldowi, chcąc zająć się wyłącznie Polską, Ale wnet Witold wypowiedział mu posłuszeństwo i połączył się z Krzyżakami, chcąc utworzyć osobne państwo litewskie. Dopiero, gdy go Tatarzy nad Worsklą pobili, zerwał z Krzyżakami i zwrócił się ponownie o opiekę do polskiego króla. Krzyżacy, widząc, że już Litwa przyjęła św. wiarę, więc nie będą mieli powodu do napadów, postanowili zemścić się na Jagiełłę. Zebrali z całego zakonu rycerzy i zagarnęli ziemię dobrzyńską. Jagiełło zmuszony więc był rozpocząć wojnę z Krzyżakami i zadał zakonowi wielką klęskę pod Grunwaldem i Tannenbergiem (1410). Klęska ta na zawsze złamała potęgę zakonu. Ziemia dobrzyńska została zwrócona Polsce, Pomorze pozostało jednak jeszcze w rękach Niemców.

Polacy i Litwini, których zwycięstwo, odniesione pod Grunwaldem, przekonało, iż, idąc razem, ręka w rękę, utworzą potężne państwo i staną się groźniejszymi dla nieprzyjaciół, zebrali się w r. 1413 na zjazd do Horodła, gdzie zawarli tak zwaną „Unję horodelską”, którą się jeszcze ściślej połączyli.

Po śmierci Jagiełły, na tron wstąpił dziesięcioletni syn jego, Władysław Trzeci Warneńczyk (1434—1444). Małoletniemu królowi pomagał w rządach Zbigniew Oleśnicki, biskup krakowski.

Polska dosięgła wówczas takiej potęgi iż Czesi i Węgrzy ofiarowali jej swe korony, Król jednak nie chciał przyjąć czeskiej korony; natomiast chętnie zasiadł na tronie węgierskim (1440), by wspólnemi siłami bronić Europą od Turków. Walcząc z nimi, młody a bohaterski król zginął pod Warną.

Po śmierci Władysława Warneńczyka obrano królem brata jego, Kazimierza Jagielończyka (1447—1492). Był to król nadzwyczaj energiczny. Pobił Krzyżaków, odebrał im Pomorze i Prusy i Wielkiego Mistrza zmusił do złożenia mu hołdu. W statutach Nieszawskich dał szlachcie udział w rządach; mianowicie: od tego czasu król polski nie mógł wydawać nowych praw, ani ogłosić wojny bez zgody sejmików szlacheckich.

Miał sześciu znakomitych synów: jeden z nich Władysław, był królem czeskim i węgierskim; Kazimierz został zaliczony w poczet Świętych; trzech z nich było królami polskimi (Olbracht, Aleksander i Zygmunt), a ostatni Fryderyk został biskupem.

Po śmierci dzielnego króla, obrano jego syna Jana Olbrachta (1492-1502). Król ten pozbawił kmieci prawa przechodzenia z miejsca na miejsce i oddał ich pod władze, szlachty. W wojnie z Mołdawią poniósł wielką klęskę.

Po śmierci Jana Olbrachta panował brat jego Aleksander (1501—1506), który na sejmie w Piotrkowie dał nowe przywileje szlachcie.

Po nim wstąpił na tron najmłodszy z synów Kazimierza Jagiellończyka — Zygmunt Pierwszy, nazwany dla dojrzałego wieku i wielkiej powagi Starym (1506—1548). Prowadził on wojną z Moskwą. Za jego zgodą Wielki Mistrz krzyżacki przyjął protestantyzm, ogłosił się księciem pruskim i w 1525 roku złożył uroczysty hołd królowi. Zygmunt przyłączył do Polski ostatnią dzielnicą polską — Mazowsze.

Po śmierci Zygmunta panował jedyny syn jego Zygmunt Drugi August (1548—1572), ostatni z Jagiellonów.

Przyłączył on do Polski Inflanty, przyjął hołd od księcia Kurlandji. W roku 1569 na sejmie w Lublinie przeprowadził i utrwalił unię Polski z Litwą

 

Królowie obieralni

Po śmierci ostatniego z Jagiellonów szlachta zebrała się na Woli pod Warszawą i obrała królem Henryka Trzeciego Walezego (1573—1574), brata króla francuzkiego. Panował on krótko, bo, otrzymawszy wiadomość o śmierci swego brata, Henryka Trzeciego, uciekł do Francyi dla objęcia tam tronu.

Znów nastąpiło w Polsce bezkrólewie (1574—1576) i walka różnych stronnictw. Wreszcie obrano królową Annę Jagiellonkę, siostrę Zygmunta Augusta, dając jej za męża Stefana Batorego, księcia Siedmiogrodu.

Stefan Batory (1576—1585), książę siedmiogrodzki, monarcha sprawiedliwy, rozumny i stanowczy, pełen rycerskiego ducha. Upokarza zbuntowany Gdańsk, ustanawia piechotę polską z włościan, a odznaczających się w boju obdarza szlachectwem. Walczy zwycięsko z Moskwą, odbiera Połock i Wielkie Łuki, jednak za wstawieniem się papieża zawiera z Moskwą pokój, w którym odzyskuje Inflanty. Podnosi znaczenie władzy królewskiej przez silne i roztropne rządy, pomnaża trybunaty dla wymiaru sprawiedliwości,podnosi oświatą, zakłada Akademią w Wilnie. Dzielnie pomaga królowi hetman Jan Zamojski, który zakłada Akademię, w Zamościu.

Zygmunt Trzeci (1587-1632) z rodziny królewskiej Wazów, wybrany za staraniem Zamojskiego, troszczył się więcej o sprawy własne, szwedzkie. Wskutek zawarcia tajnego układu z cesarzem Zygmuntem ściąga na siebie niezadowolenie i sejm inkwizycyjny, czem osłabia powagę królewską. Pragnąc panować także w Szwecyi, naraża Polskę na długoletnią wojnę ze Szwedami. Szwedzi biorą Inflanty; walczy z nimi Zamojski, potem Karol Chodkiewicz odnosi nad nimi wielkie zwycięstwo pod Kircholmem 1605 r. Biskupi ruscy na synodzie w Brześciu zawierają nową unię i jednoczą się z papieżem r. 1596. W obronie unickiej wiary ginie św. Józefat Kuncewicz, biskup, zamęczony w roku 1623. Unia jedna duchowieństwu powagę, krzewi oświatę, zespala ściślej naród polski z ruskim. Hetman Żółkiewski zwycięża pod Kłuszynem Moskwę i bierze w niewolę cara Szujskiego (1610). Moskiewscy bojarowie obierają carem Władysława, syna Zygmunta Trzeciego, lecz niebaczny król nie godzi się na to. Polska odzyskuje Smoleńsk, Nowogród i Czernihów. Mikołaj Zebrzydowski, urażony na króla, podnosi rokosz. Leje się krew bratnia. Chodkiewicz uśmierza bunt (1607). Żółkiewski ginie w walce z Tatarami pod Cecorą (1620). Turcy chcą zagarnąć Polskę. Przeciw ich nawale wyrusza Chodkiewicz wraz z Kozakami, prowadzonymi przez Piotra Konaszewicza, wstrzymuje ich najazd, a, umierając, zdaje dowództwo Lubomirskiemu. Turcy ustępują. Król utrzymuje przyjaźń z cesarzem Ferdynandem Drugim, posyła mu dzielnych Lisowczyków na pomoc w wojnie 30-letniej, powstałej w Niemczech wskutek zamieszek religijnych. Król, pragnąc być bliżej Szwecyi, przenosi stolicę do Warszawy. Ks. Piotr Skarga, uczony Jezuita i słynny kaznodzieja, zwraca uwagę, w swych kazaniach sejmowych na niebezpieczeństwa, grożące Polsce.

Władysław Czwarty (1632—1648) pokonywa Moskwę pod Smoleńskiem, zawiera z nią pokój, zrzekając się korony carów. Ustanawia królewskie poczty state. Nie może działać dla dobra rzeczypospolitej z powodu ograniczenia władzy królewskiej. Pod wodzą Chmielnickiego powstaje groźny bunt kozaków, którzy mieszkając swobodnie nad Dnieprem, na Ukrainie, mieli bronić wschodnich granic Polski od najazdu Turków i Tatarów. Kozacy połączeni z Tatarami, zadają Polakom wielką klęskę, oblegają Lwów i Zamość.

Jan Kazimierz (1648—1668). Za panowania tego króla straszne klaski spadają na Polskę. Kozacy z Tatarami pustoszą Polskę i oblegają Zbaraż, który broni dzielnie książę Jeremi Polskę i oblegają Zbaraż, który broni dzielnie książę Jeremi Wiśniowiecki. W końcu Chmielnicki poddaje się Moskwie (1654), Ruś zniszczona straszliwie, Polska ma znów wojnę z Moskwą. W kraju niezgoda i zamęt; posłowie zaczynają odtąd za głosem jednsgo „Veto” t.j. „nie pozwalam” zrywać sejmy od r. 1652. Mnożą się zdracy ojczyzny. Radziejowski, urażony na Króla, podburza Szwedów do najazdu na Polskę. Szwedzi wkraczają pod wodzą walecznego Karola Gustawa (1655), zajmują Wielkopolskę i Litwę, Warszawę i Kraków. Król uchodzi na Ślązk. Moskwa zajmuje Kijów, Smoleńsk, Połock i Wilno. Chmielnicki Z Kozakami i Moskwą oblega Lublin, Zamość i Lwów. Karol Gustaw układa plan rozbioru Polski. Z jego namowy wpada książę siedmiogrodzki Rakoczy, łupi Ruś Czerwoną, dociera do Krakowa i łączy się ze Szwedami. Szwedzi obiegli Częstochowę, której bronili dzielnie zakonnicy, z ks. Kordeckim na czele. Dzielna ta obrona zagrzała męstwem Polaków, gdyż wierzono, że cudowna Matka Boska Częstochowska sama to miasto wyratowata i Polskę wyratuje.

Cała Polska stanęła w płomieniach. Grzmiały armaty, padały trupy, jak trawa pod kosą. Zawiązana w Tyszowcach końfederacya pod wodzą Stefana Czarnieckiego gromi Szwedów w walkach podjazdowych. Król wraca; we Lwowie ślubuje zaopiekować się stanem włościańskim i oddaje naród w opieką Matce Boskiej, zowiąc ją Królową Polski. Rakoczego gromią Czarnecki i Sapieha. Ze Szwedami zawiera król pokój w Oliwie, zrzekając się praw do korony szwedzkiej. Kurlandya i część Inflant wraca do Polski. Polacy odnoszą świetne zwycięstwo nad Moskwą, ale zawierają z nią rozejm w Andruszowie. Kozacy poddają się znów Turcyi, za której sprawą wpadają Tatarzy do Polski. Zwycięża ich Jan Sobieski pod Podhajcami. Hetman Jerzy Lubomirski występuje przeciw królowi i z pomocą obcych wojsk zwycięża wojska królewskie. Skołatany tylu nieszczęściami Jan Kazimierz, nie mając już siły powstrzymać niepohamowanej swawoli szlachty, składa koronę.

Michał Korybut Wiśniowiecki (1669-1673), wybrany dla zasług ojca, ks. Jeremiego, który cały majątek poświęcił na wojny z Kozakami i Tatarami, nie ma zdolności do rządzenia. W kraju coraz większa niezgoda, Tatarzy z Kozakami wpadają znowu do Polski. Gromi ich Sobieski. Sułtan Mahomet Drugi ciągnie pod Lwów z olbrzymią siłą na zawojowanie Polski. Sobieski cudów waleczności dokazuje. Król zawiera z Turkami haniebny pokój w Buczaczu, płaci okup, odstępuje Ukrainę Kozakom, Podole Turcyi. Szlachta, zamiast bić wroga, wszczyna pod wsią Gołębiem wojnę domową. Turcy wpadają znów w granice Polski z wielką siłą zbrojną. Sobieski odnosi nad nimi pod Chocimem 1673 r. świetne zwycięstwo, które budzi rycerskiego ducha.

Jan Trzeci Sobieski (1674—1796) znakomity wódz i pobożny rycerz chrześcijański, stacza nieustanne boje z Turcyą. Po pokoju w Żurawnie odbiera Podole i Ukrainę; zawiera przeciw Turkom przymierze z cesarzem Leopoldem, śpieszy na pomoc obleżonemu Wiedniowi, obejmuje tam naczelne dowództwo i 12 września 1683 r. łamie potęgę Turków, podnosi sławę, oręża polskiego i ocala cale chrześcijaństwo od niewoli tureckiej. Moskwa obowiązuje się do wspólnej obrony przeciw Turkom i zyskuje od Polski Smoleńsk i Kijów. Król zatrudnia się podniesieniem rolnictwa, nie może jednak wpłynąć na polepszenie rządów. Ostatnie lata swego życia spędza ten król — bohater w ulubionej wiosce Wilanowie, pod Warszawą.

August Drugi (1697-1733) książę saski, nie troszczy się o dobro Polski, Hulaszczem życiem osłabia do reszty powagę królewską i prowadzi Polskę do upadku. Umową karłowicką (1699) pozbywa się Polska Turków, odbiera Podole i Ukrainę z twierdzą Kamieńcem. Król zawiera tajne przymierze z Moskwą. Król szwedzki Karol Dwunasty, wielki wojownik, pokonywa wojsko moskiewskie, wpada do Polski, zajmuje główne miasta. Książę pruski, korzystając z zamieszki, ogłasza się królem Prus za zezwoleniem Augusta, przez co przybywa Polsce groźny wróg. Karol dwunasty pozbawia Augusta tronu. August układa się o rozbiór Polski z Prusami, Moskwą i Danią. Zjazd elekcyjny obiera królem Stanisława Leszczyńskiego (1704-1709) jednego z najlepszych Polaków. Powstaje wojna domowa, Szwecya i Moskwa plądrują w Polsce, rabują kościoły i klasztory, znieważają duchowieństwo. August drugi zrzeka się korony polskiej. Car Piotr Wielki wpada do Polski i rządzi w niej, jakby u siebie. Karol Dwunasty ponosi klęskę pod Połtawą i uchodzi do Turcyi. August Drugi, przyjaciel Piotra Wielkiego, wraca i prześladuje stronników Leszczyńskiego; Leszczyński uchodzi do Francyi. Niezadowoleni Polacy podnoszą wojnę przeciw Sasom i niebacznie oddają się pod opiekę cara Piotra. Ten dyktuje warunki zgody z Sasami i każe je pod osłoną swych wojsk zatwierdzić bez rozpraw na sejmie, Polska zgodziła się na ograniczoną liczbę wojska stałego. Piotr Wielki ogłasza się carem Rosyi (1721). Naokoł przybywa wrogów, a niebaczna szlachta hula swawolnie, cieszy się złotą wolnością, kłóci się wzajemnie, uszczupla siłę zbrojną i pozwala wrogom u siebie dyktować prawa i mieszać się do rządów. Za panowania tego króla powstało przysłowie: „za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa”.

August Trzeci Sas (1733—1763) wybrany pod naciskiem Rosyi wbrew woli ogółu, który pragnie Leszczyńskiego. Ten powraca z Francyi lecz widząc, że nie utrzyma się na tronie wobec prześladowania ze strony Piotra Wielkiego, wyjeżdża z kraju z powrotem. Król francuski mianuje Leszczyńskiego namiestnikiem Lotaryngii. Tam Leszczyński, otoczony miłością obywateli zyskuje tytuł dobroczynnego króla-filozofa. Sasi i Rosyanie zalewają Polskę wojskami, August nie dba o Polską. Rządzi tu za niego wszechwładny minister Brühl, wielce przewrotny, który powiększa waśń pomiędzy Polakami. Odzywają się głosy ostrzegające i nawołujące do poprawy. Ks. Konarski, Pijar, urządza lepsze szkoły. — W kraju niezgoda, tworzą się stronnictwa, zwane „narodowemi” (Potockich i Branickich) i „familią” (Czartoryskich i Poniatowskich). Pragną one przy pomocy obcych mocarstw naprawić rząd, czem zwiększają zamieszanie. Prusy i Rosya bezustannie podniecają szlachtę do niezgody.

Stanisław August Poniatowski (1764—1795), wybrany za wpływem Rosyi, koronuje się w Warszawie. Czartoryscy dążą do naprawy rządu, nie dopuszczają do tego Rosya i Prusy. Król, pełen najlepszych chęci, nie ma siły opierać się temu. Krzewi oświatę i nauki, zakłada w Warszawie szkolę kadetów, z której wychodzą dzielni mężowie; z tej szkoły wyszedł również największy nasz wódz Kościuszko. Miasta i wsie dźwigają się zwolna. Rosya i Prusy wichrzą w Polsce, podburzają magnatów i różnowierców przeciw królowi. Konfederacya w Radomiu, otoczona wojskiem rosyjskiem, uznaje carową Katarzynę Drugą opiekunką Polski, zobowiązuje się równouprawnić różnowierców i nie zmieniać ustaw bez woli Rosyi. Sprzeciwiających się posłów pomiędzy innymi biskupów Załuskiego i Sołtyka i hetmana wielkiego koronnego Wacława Rzewuskiego porywają Rosyanie gwałtem i uwożą w głąb Rosyi, do miasta Kaługi. Przeciw gwałtom rosyjskim zawiązuje szlachta, zamiłowana w swobodzie, konfederacyę w Barze (1768) pod wodzą Puławskiego; toczy walkę, pragnąc wypędzić Rosyan z kraju. Pomagają jej Francya i Austrya. Konfederacya ogłasza bezkrólewie kilku zagorzalców porywa króla (1771), powstaje oburzenie na konfederatów, którzy, rozbici niezgodą, częścią giną w walkach, częścią idą na Sybir i tracą dobra. Puławski uchodzi do Ameryki, tam odznacza się w walkach o jej niepodległość. Rosya pragnie zabrać Mołdawię i Wołoszczyznę, Austrya sprzeciwia się. Za poradą króla pruskiego Fryderyka następuje pierwszy rozbiór Polski, który sejm polski pod grozą wojsk rosyjskich zatwierdza (1773). Prusy biorą Warmię i Prusy królewskie, Rosya Białą Ruś, Austrya Galicyę. W narodzie budzi się potrzeba oświaty. Sejm ustanawia słynną Komisyę Edukacyjną, w której pracują gorliwie najświatlejsi mężowie nad urządzeniem i poprawieniem szkół. Zwolna dźwiga się Polska i odradza. Polska zawiera przymierze z Prusami przeciw Rosyi; sejm czteroletni pomnaża siłę zbrojną do 100 tysięcy i ogłasza 3 maja 1791 roku konstytucyę t.j. bardzo dobre ustawy, zapewniające wolność i swobodę obywatelom, a przedewszystkiem otacza opieką mieszczan i włościan; konstytucyę 3 maja naród przyjął z zapałem; uznały ją obce państwa, prócz Rosyi. Konstytucya nie zadawalnia jednak niektórych magnatów. Za sprawą Rosyi trzech z tych magnatów — zdrajców: Potocki, Branicki i Rzewuski (syn poprzedniego) zawiązuje przeciw niej konfederacyę w Targowicy(1792). Moskwa najeżdża Polskę, Toczy się wojna, w której odznaczą się walecznością Książę Józef Poniatowski, bratanek króla Stanisława, i Kościuszko. Król łączy się jednak z Targowicą, a ta, objąwszy ster, obala wzorowe urządzenia sejmu czteroletniego. Prusy i Rosya zabierają znów znaczną część Polski, a ten drugi rozbiór zatwierdza sejm „niemy” w Grodnie (1793), ograniczając liczbę wojska do 15 tysięcy i narzuca nowe ustawy. Gwałt ten wywołał przeciw najezdnikom i grabieżcom powstanie pod wodzą Tadeusza Kościuszko. Ten powołał pod broń włościan i poprzysiągł na Rynku krakowskim narodowi, że tak długo będzie walczył, dopókąd nie wypędzi nieprzyjaciela z granic Polski. Z dzielnem wojskiem wyruszył następnie przeciwko Rosyanom, których 4 kwietnia 1794 roku pobił pod Racławicami. W bitwie tej roztrzygnęli zwycięstwo chłopi z dzielnym Bartoszem Głowackim na czele. Następnie Kościuszko zajął Warszawę, lecz w bitwie pod Maciejowicami został raniony i wzięty do niewoli. Powstanie upadło, a Rosyanie wyrżnęli na przedmieściu warszawskiem „Pradze” 20 tysięcy bezbronnego ludu; nawet dzieciom nie darowano. Po wzięciu Warszawy, która broniła się bohatersko, powstanie upadło. Lud polski w uznaniu wielkich zasług usypał później Kościuszce pod Krakowem ogromną mogiłę, a zwłoki tego wodza spoczęły obok królów na Wawelu. Rosya, Prusy i Austrya dzielą ostatecznie ziemie polskie między siebie w roku 1795. Król składa koronę.

 

Zakończenie

Polska straciła byt niepodległy, lecz mężni i miłujący wolność Polacy nie stracili ducha pracowali i pracują bez przerwy, I od 125 lat, nad odrodzeniem narodu. Wszyscy święcie wierzyli, że wielki nas...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin