Konspekt zajęcia hospitowanego w dn.doc

(31 KB) Pobierz

Konspekt zajęcia hospitowanego w dn. 19.02.2010

 

Temat zajęcia: „Jak poznajemy świat?” – zabawy badawcze

Cele: Zachęcanie do podejmowania zabaw badawczych rozwijających zmysły. Rozwijanie wrażliwości słuchowej i wzrokowej oraz  koncentracji uwagi.

Metody: oglądowa-demonstracja,

                 słowna- zagadki, wypowiedzi dzieci,

                 czynna- zadań stawianych do wykonania

Formy: grupowa

Pomoce: zagadki, płyta CD, obrazki przedstawiające narządy zmysłów, napisy do globalnego czytania, fiolki z różnymi zapachami, pojemniki, sól, cukier, kwasek cytrynowy, pudełko , przedmioty do odgadywania , obrazki(różnice), karty pracy.

 

PRZEBIEG

 

Wstęp

Zagadki

*Każdy go ma i ty i ja,                                          *Ludzie je mają z obu stron głowy

  Jest nawet u taty                                             a zając ma je wyżej

I wąchasz nim kwiaty (nos)                              i jeszcze nimi strzyże (uszy)

*Z przedmiotu na przedmiot

  biegają, biegają.

Dzień cały w ruchu

spoczynku nie znają.

Gdy zapada nocka,

nad lasem, nad rzeką

i one odpoczną ,przykryte powieką (oczy)

 

 

Część główna

1)  „Co to są zmysły?”- wprowadzenie do tematu na podstawie  obrazków. Zapoznanie ze się z określeniem ”zmysły”. Uświadomienie , że każdy z nas posiada zmysły. Wiązanie poszczególnego obrazka z danym zmysłem. Całościowe rozpoznawanie napisów pod obrazkami.

2)Zabawa „Czyj to głos?

Wybrane dziecko staje tyłem do grupy, inne dziecko kończy rozpoczęte przez n-la zdanie:

- jestem wesoły(a), kiedy….

- bardzo lubię , kiedy w przedszkolu…

- cieszę się , gdy…

- jest mi przykro, kiedy…

-  nie lubię, kiedy…

  Dziecko stojące tyłem ma za zadnie odgadnąć  do kogo należy głos. Na zakończenie zabawy pytamy: Dzięki jakiemu zmysłowi rozpoznały głos?

3)Zabawa „Czarodziejski worek”

N-l wkłada do woreczka przedmioty o różnej fakturze(futerko, gąbka, pumeks...). Dzieci mają za zadanie określić jaki jest dany przedmiot w dotyku. Na koniec określają za pomocą jakiego zmysłu udało im się określić cechy przedmiotów.

4)Zabawa ”Znajdź różnice”

N-l odsłania obrazek na tablicy. Dzieci przypatrują mu się chwilę uważnie. Następnie n-l odsłania drugi obrazek(różniący się od pierwszego kilkoma szczegółami). Zadaniem dzieci jest porównanie obu obrazków , wymienienie różnic między nimi i określenie za pomocą jakiego zmysłu zauważyły różnice.

5)Zabawa Co tak pachnie?

N-la kropi waciki olejkiem cytrynowym, pomarańczowym, perfumami, octem, zmywaczem do paznokci( wcześniej daje dzieciom te płyny do powąchania). Dzieci wąchając waciki , odgadują czym zostały pokropione. Określają za pomocą jakiego zmysłu mogły to rozpoznać.

6) Zabawa „Jaki to smak?

N-l przygotowuje 3 pojemniczki w których znajduje się sól, cukier i kwasek cytrynowy rozrobione z wodą(pod spodem znajdują się oznaczenia tych produktów). Dzieci przed zabawą określają jaki smak będzie miał roztwór w danym kubeczku. Chętne dzieci , próbują smak  z jednego z pojemników, rozpoznają go a następnie sprawdzają podpis pod kubeczkiem czy  prawidłowo odgadły. Określają za pomocą jakiego zmysłu rozpoznały zawartość pojemników.

7)Zabawa ruchowa z pokazywaniem do piosenki Różne minki”.

8)Ćwiczenie graficzne” Które zmysły pomagają rozpoznać daną rzecz?”( z uwzględnieniem stopnia trudności dla 5 i 6-latków)

Zakończenie zajęcia

 

 

 

 

 

Opracowała: L. K.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin