Konspekt zajęcia hospitowanego w dniu 14.01.2008.docx

(13 KB) Pobierz

Konspekt zajęcia hospitowanego w dniu 14.01.2009

 

Temat zajęcia: „Kolorowe szybki ”- praca plastyczna z wykorzystaniem świec

Cel główny: Poznanie nowej techniki plastycznej, rysowanie świecą

Cele szczegółowe: rozwijanie wyobraźni dziecka, zachęcanie do twórczego myślenia, usprawnianie zdolności manualnych, ćwiczenia narządów mowy na zgłoskach i wyrazach dźwiękonaśladowczych.

Metody: słowna- wypowiedzi dzieci

                 czynna- zadań stawianych do wykonania

                oglądowa- demonstracja, pokaz

Formy: zajęcie z całą grupą

Pomoce: ABC zabawy muzyczne 3- latków, kartki z bloku rysunkowego,  kawałki świecy, pędzle, farby, płyta CD „Wyobraźnia w naszych rękach”

Przebieg

 

1)     Wstęp

Wysłuchanie odgłosów z płyty CD, nazwanie ich.

N-l proponuje zabawę w naśladowanie usłyszanych dźwięków

Wieje wiatr; wiuu, wiuu

Szumią drzewa; szuu, szuuu

Pada deszcz; kap ,kap ,kap

- Jakie odgłosy jeszcze znacie?

-Spróbujcie powiedzieć jak skrzypi mróz ; skrzy, skrzyp

- Jak dzwonią dzwoneczki?; dzyń, dzyń, dzyń

Następnie powtarzane są wszystkie wymienione dotychczas dźwięki z uwzględnieniem dokładnej wymowy.

 

2)     Część główna

-Jaka pora roku kojarzy się wam ze śniegiem, skrzypieniem , mrozem i lodem?

Zimą , gdy jest bardzo zimno i jest duży mróz wtedy można zauważyć na szybach przedziwne wzory i  kwiaty . Dzisiaj takie wzory zrobimy sami na kartkach.

N-l demonstruje wykonanie pracy, sposób posługiwania się świecą. Pokazuje, ze podczas rysowania wzorów na kartce nic nie widać.

- teraz pokaże wam jak zaczarować kartkę, żeby zobaczyć narysowane wzory.

N-la pokrywa powierzchnię kartki farbami i ukazuje się „zaczarowany” obrazek.

Następnie dzieci otrzymują kartki i siadają do stolików na których przygotowane farby, pędzle i ręczniki papierowe do wytarcia rąk. Dzieci wykonują pracę samodzielnie, ewentualnie w razie potrzeby pomaga n-l.

Dzieci które wcześniej skończyły prace siadają na dywanie i czekają na pozostałych rówieśników. Następnie n-l  tworzy wraz z dziećmi „pociąg” dookoła stolików w celu obejrzenia wszystkich prac.

      Na zakończenie zajęcia n-l proponuje zabawę ruchową z naśladowaniem przy      piosence „Rosną dzieci „ do płyty „Wyobraźnia w naszych rękach”

3)     Zakończenie zajęcia

Podsumowanie oraz wybór najciekawszych oraz najstaranniej wykonanych prac.

Rozdanie nagród (gwiazdki z papieru samoprzylepnego).

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin