Klęski żywiołowe powódź.doc

(1506 KB) Pobierz

Klęski żywiołowe: powódź

Powódź.

To jedna z najczęstszych i najbardziej powszechnych klęsk żywiołowych – nęka naszą planetę od niepamiętnych czasów a walka z nią jest stale aktualnym problemem ogólnoświatowym. Przyczyną najczęściej są intensywne opady naturalne, nasilenie opadów śniegu oraz ich topnienie, sztormy morskie wywołane przez tsunami czy huragan oraz katastrofy – przerwanie tamy wodnej, konsekwencje erupcji wulkanu czy też trzęsienia ziemi.

Oklahoma powódź falowa – czerwiec 2010.




Rodzaje powodzi.
Wylewają rzeki, osuwa się ziemia, wdzierająca się woda niszczy wszystko co napotka na swojej drodze. Można rozróżnić dwa typy powodzi: powolną-narastającą (podtapiającą) oraz szybką-falową (niszczącą). W przypadku ulewnych i długotrwałych opadów następuje proces podtapiania, który jest relatywnie długi – mamy więc czas na przygotowanie się do ewentualnego stawienia czoła żywiołowi oraz co najważniejsze – w trakcie takiego rodzaju kataklizmu jesteśmy w stanie zachować ciągłość reakcji – aktywnie poprawiać zabezpieczenia. Inaczej wygląda sytuacja z tak zwaną falą powodziową – wezbrana woda wylewająca z koryt rzecznych, przerywająca wały czy też zapory lub po prostu przewyższająca przeszkody naturalne – nadciąga w nagłych i bardzo niebezpiecznych masach wodnych. Taki rodzaj powodzi wymaga ogromnej mobilizacji w chwili otrzymania wiadomości o zbliżającym się zagrożeniu. Po dotarciu pierwszej fali – poprawianie zabezpieczeń może być niebezpieczne czy ze względu na wysoki stan wody, wręcz niewykonalne.
Fala powodziowa często może mieć od kilku do kilkudziesięciu czy w skrajnych wypadkach nawet kilkuset kilometrów długości (zatem wysoki stan wody może się utrzymać relatywnie długo – 48h i dłużej). Czas trwania podtopienia zależy od skali katastrofy – jedna z największych zanotowanych katastrof mająca miejsce w Chinach w roku 1931 pochłonęła od 2.5 – 3.7 miliona ludzi i trwała około 4 miesiące.

Konsekwencje powodzi.
Powódź to nie tylko podtopienia terenu, ale niszcząca siła mająca zdolną przenosić pojazdy, porywać drzewa, zrywać linie energetyczne lub komunikacyjne czy nawet niszczyć konstrukcje budynków. Zniszczeniu ulegają drogi i mosty, w chwili kontaktu z wysoką wodą, może się okazać – że jesteśmy odcięci od dróg, sąsiednich budynków, brakuje prądu oraz łączności telefonicznej, nie działa kanalizacja i brakuje bieżącej wody. Ludzie oraz zwierzęta narażone są na utonięcie co może prowadzić do rozprzestrzenienia się epidemii. Zapasy wody pitnej, jedzenia, lekarstw i środków higienicznych mogą być niewystarczające a pozostałości w zalanych sklepach mogą nie nadawać się do użycia.

Przygotowanie do powodzi – podstawowe wyposażenie.
Sposób przygotowania do bycia samowystarczalnym w sytuacji zagrożenia powodziowego nie różni się znacznie od przygotowania względem innych klęsk żywiołowych – szczegółowy artykuł dotyczący sprzętu niezbędnego do stawienia czoła zagrożeniu znajduje się tutaj: 

Sprzęt specjalistyczny niezbędny w przetrwaniu powodzi obejmuje następujące pozycje:

·         Taśmy samoprzylepne uszczelniające zatrzymujące wodę – ilość zależna od powierzchni, którą chcemy chronić,

·         Worki przeciwpowodziowe natychmiastowe, których zawartość pęcznieje w kontakcie z wodą (spełniają te same zadanie co tradycyjne worki a nie potrzebują piasku – zamiast niego w środku są sprasowane włókna które absorbując wodą tworzą ścisłe wypełnienie). Ilość worków zależna od powierzchni, którą chcemy chronić,

·         Worki przeciwpowodziowe z piaskiem – tradycyjne. Ilość worków i piasku zależna od powierzchni, którą chcemy chronić,

·         Ponton wiosłowy, dmuchany z twardym dnem minimum 4-ro osobowy wraz z standardowym wyposażeniem ratownictwa wodnego – odpowiednia ilość kamizelek ratunkowych, gwizdek, kotwica, lina, latarka

Budowa tamy z worków.
Nie jest skomplikowaną czynnością pod warunkiem, że zachowamy spokój i proste zasady budowy. Po pierwsze, należy zorganizować się w grupy: układających, przygotowujących budulec oraz osobę koordynującą. Worki wypełniamy piaskiem do max 3/5 pojemności (czyli troszkę więcej niż połowa) oraz wiążemy na 2/3 pozostałej wysokości worka. Worki układamy wzdłuż przewidywanego nurtu wody na tak zwaną zakładkę (tak by wiązanie zostało przygniecione przez kolejny worek w lini). Kolejne warstwy worków powinny być ułożone względem dolnych warstw przemiennie (tak jak mur ceglany). Generalnie przyjmuje się zasadę, że minimalna wysokość wału to podwójna szerokość podstawy – najlepszą ochronę uzyskamy gdy szerokość wału wyniesie 3x wysokość oraz wzmocnimy środek konstrukcji poprzez wykopanie rowu na szerokość dwóch podłużnie ułożonych worków.

Photobucket

Konstrukcja wału powodziowego.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin