wykład metabolizm.DOC

(3252 KB) Pobierz
METABOLIZM

 

METABOLIZM

 

 

l                 Komórki zdobywają energię ze środowiska i przekształcają pożywienie w składniki własnej struktury za pomocą silnie współzależnego systemu reakcji chemicznych, zwanego metabolizmem

 

l                 Najużyteczniejszym dla zrozumienia energetyki metabolizmu jest pojecie energii swobodnej, będącej miarą zdolności danego układu do wykonania pracy użytecznej w warunkach stałej temperatury i ciśnienia.

 

l                 Reakcja może zajść spontanicznie tylko wtedy, gdy zmiana energii swobodnej jest ujemna. AG danej reakcji nie  zależy od drogi, lecz tylko od rodzaju substratów i ich aktywności (aktywności można czasami zastąpić przez stężenia).

 

l                 Zmiana energii swobodnej reakcji przebiegającej w warunkach, gdy substraty i produkty maja, jednostkową aktywność, nazywamy standardową zmianą energii swobodnej (delta G).

 

l                 Biochemicy używają zwykle pojęcia delta G będącego standardową zmiana energii swobodnej przy pH 7,0.

 

l                 ATP, uniwersalny przenośnik energii w organizmach żywych, jest cząsteczką, bogata. w energię, ponieważ zawiera dwa wiązania bezwodnikowe.

l                 Odpychanie elektrostatyczne pomiędzy dwiema ujemnie naładowanymi grupami w ATP zanika po jego hydrolizie.

 

l                 Ponadto ADP i Pi są. silniej stabilizowane przez rezonans niż ATP.

l                 Podstawowa strategia metabolizmu polega na tworzeniu ATP, NADPH i prekursorów makrocząsteczek.

 

l                ATP jest konieczny do skurczu mięśni i innych ruchów komórkowych, aktywnego transportu i biosyntez.

 

l                NADPH, przenoszący dwa elektrony o dużym potencjale, dostarcza energii redukcyjnej podczas biosyntezy składników komórkowych z prekursorów o wyższym stopniu utlenienia.

 

l                W organizmach aerobowych zdobywanie energii z pożywienia przebiega w trzech etapach.

 

l                W pierwszym — duże  cząsteczki są rozszczepiane na mniejsze, takie jak aminokwasy, cukry i kwasy tłuszczowe.

 

l                 W drugiej fazie związki niskocząsteczkowe są rozkładane do paru prostych jednostek, odgrywających decyduj rolę w metabolizmie.

 

l                 Jedną z nich jest grupa acetylowa   acetylo-CoA, przenośnika aktywowanych grup arylowych.

 

l                 Trzecim etapem metabolizmu jest cykl kwasu cytrynowego i fosforyzacja oksydacyjna, podczas których ,,paliwo” metaboliczne jest kompletnie utleniane, do CO2 oraz — w miarę  przekazywania elektronów na O2, będącego ich ostatecznym akceptorem – produkowany jest ATP.

 

l                 Metabolizm jest regulowany w różnoraki sposób.

l                 Ilości niektórych ważnych enzymów są kontrolowane przez regulację szybkości syntezy białka.

 

l                 Ponadto aktywności katalityczne niektórych enzymów są. regulowane przez interakcje allosteryczne (tak jak w sprzężonej zwrotnie inhibicji), a także przez modyfikacje kowalencyjne.

 

l                Odrębność szlaków biosyntezy i rozkładu oraz kompartmentacja również przyczyniają, się do regulacji metabolizmu.

 

l                W regulacji metabolizmu dużą.

l                Rolę  odgrywa ładunek energetyczny, zależny od względnych ilości ATP, ADP i AMP.

 

l               Duży ładunek energetyczny inhibuje szlaki kataboliczne, produkujące ATP, a stymuluje drogi anaboliczne, zużywające ATP.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

METABOLIZM

 

Metabolic diseases of muscle can affect all the body's voluntary muscles.

 

 

 

 

 

 

METABOLIZM

l                     (gr. metabole - przemiana) czyli przemiana materii.

l                 Ogół reakcji chemicznych zachodzących w organizmie żywym bądź bezpośrednio w plazmie komórek (metabolizm komórkowy),

l                     Całokształt tych reakcji można podzielić na dwie grupy: asymilację, czyli przyswajanie i dysymilację.
    

ASYMILACJA

ASYMILACJA

 

l                     Procesy asymilacji prowadzą do budowania białek, węglowodanów i tłuszczów (oraz innych skomplikowanych połączeń organicznych) ze związków prostszych, do czego niezbędne jest otrzymywanie energii z zewnątrz.
 

l                     

DYSYMILACJA
 

l                     Dysymilacyjnymi nazywamy te reakcje, podczas których następuje daleko posunięty rozpad wielkich cząsteczek organicznych, przy czym uwalnia się energia zużywana przez ustrój do dalszych przekształceń chemicznych, ruchu, świecenia lub podnoszenia temperatury ciała.

l                  

REAKCJE ŁAŃCUCHOWE

REAKCJE ŁAŃCUCHOWE I CYKLICZNE
 

l                 Między tymi dwoma krańcowymi procesami w organizmie odbywa się mnóstwo reakcji łańcuchowych lub cyklicznych, których konsekwencją są wszystkie skomplikowane zjawiska zachodzące w ciele istot żywych.
 

 

 

 

METABOLIZM KOMÓRKOWY

    METABOLIZM KOMÓRKOWY

 

l                     Metabolizm komórkowy to całokształt reakcji chemicznych zachodzących w komórkach żywych organizmów, łącznie z towarzyszącymi im przemianami energetycznymi.

l                 Na metabolizm składają się procesy kataboliczne i anaboliczne.

    METABOLIZM KOMÓRKOWY

l                 W wyniku ich połączenia zawartość związków chemicznych utrzymuje się w komórce na stałym poziomie, zależnie od jej stanu czynnościowego, mimo że stale pewna część tych związków ulega rozpadowi i odnowie.

Przemiana materii w komórce

 

l                 Przemiana materii  czyli metabolizm to wszystkie reakcje chemiczne i towarzyszące im przemiany energetyczne, które zachodzą w żywych komórkach.

Przemiana materii w komórce

l                 Reakcje metaboliczne są katalizowane przez enzymy, które umożliwiają przeprowadzenie tych reakcji w stosunkowo niskiej temperaturze panującej w komórce.

l                 Wszystkie przemiany metaboliczne można podzielić na dwie duże grupy:

REAKCJE ANABOLICZNE

l                 reakcje anaboliczne, prowadzące do wytworzenia złożonych związków chemicznych z prostych cząsteczek.

l                 Przykładami takich reakcji są : translacja, czyli produkcja białka z aminokwasów;

l                 replikacja i transkrypcja, czyli biosynteza kwasów nukleinowych z nukleotydów;

REAKCJE ANABOLICZNE

l                 wytwarzanie cukrów złożonych z cukrów prostych.

l                 Reakcje anaboliczne często są jednocześnie endoergiczne wymagają zużycia przez komórkę pewnej ilości energii zmagazynowanej w ATP;

REAKCJE KATABOLICZNE

l                 reakcje kataboliczne, prowadzące do rozkładu złożonych związków chemicznych na prostsze cząsteczki.

l                 Do reakcji katabolicznych należą między innymi: glikoliza, cykl kwasu cytrynowego oraz beta-oksydacja kwasów tłuszczowych.

l                  

REAKCJE KATABOLICZNE

l                 Reakcje kataboliczne z reguły są egzoergiczne - umożliwiają komórce wytworzenie energii, która jest magazynowana w wysokoenergetycznych wiązaniach cząsteczek ATP.

ENERGIA……!!!!!!

 

Energia

l                  Energia wytworzona przez komórkę w procesach katabolicznych jest zużywana do przeprowadzenia reakcji anabolicznych.

l                  Kwas ATP jest związkiem chemicznym umożliwiającym magazynowanie energii wytwarzanej podczas katabolizmu i jej uwalnianie podczas procesów anabolicznych.

METABOLIZM WEWNĄTRZKOMÓRKOWY
 

     wyzwolenie energii ze składników odżywczych  to proces odłączania atomów wodoru od produktów rozpadu składników odżywczych i

     przenoszenia tych atomów na atomy tlenu (dostarczane stale z płynu międzykomórkowego na drodze dyfuzji poprzez błonę komórkową)

 

METABOLIZM WEWNĄTRZKOMÓRKOWY
 

l                 wytwarzanie energii w komórce jest istotą oddychania wewnętrznego (wewnątrzkomórkowego):

l                 ATP – adenozynotrójfosforany  to  uniwersalny przenośnik   energii w komórce

METABOLIZM WEWNĄTRZKOMÓRKOWY
 

l                  Wyróżniamy 2 fazy:

l                                I. beztlenowa – glikoliza (w cytoplazmie) glukozy do pirogronianu z wytworzeniem dwóch cząsteczek ATP [5% ogólnej ilości komórkowego ATP]

l                   

l                                II. tlenowa – w mitochondriach, przy udziale O2 powstającego z rozkładu pirogronianu do CO2 i H2O [95% ATP komórkowego]

 

 

 

Energia z rozpadu   ATP

l                 Energia z rozpadu ATP zużytkowana jest na:

l                  

l                 1. na transport aktywny przez błonę komórkową oraz na transport wewnątrzkomórkowy

Energia z rozpadu   ATP

l                 2. do syntezy składników komórkowych (DNA, RNA, białka, lipidy) oraz do resyntezy glukozy i polimeryzacji glikogenu komórkowego

l                 3. na pracę mechaniczną komórki (ruch cytoplazmy komórkowej, skracanie się białek kurczliwych w komórkach mięśniowych

 

SAMOREGULACJA METABOLIZMU KOMÓRKOWEGO

l                 Samoregulacja metabolizmu komórkowego polega na:

l                  

l                               1. regulacja zewnętrzna (humoralna lub nerwowa)

l                               2. regulacja wewnętrzna (samoregulacja)

 

SAMOREGULACJA METABOLIZMU KOMÓRKOWEGO

l                  nadmiar jakiegoś produktu wytworzonego w komórce hamuje jego dalszą syntezę (na etapach końcowych – poprzez inaktywowanie odpowiedniego enzymu i/lub na etapach pośrednich i początkowych – dzięki hamowaniu syntezy danego enzymu)

 

SAMOREGULACJA METABOLIZMU KOMÓRKOWEGO

l                 zabezpieczenie przed nagromadzaniem się w komórce związków w ilościach przekraczających granice fizjologiczne

l                 po przekroczeniu granic fizjologicznych, przy niedostatecznie sprawnej samoregulacji – do obumierania komórki

 

 

 

Anabolizm...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin