ROZMAWIAMY O WIOŚNIE.docx

(181 KB) Pobierz


kutasiryj.jpg
ROZMAWIAMY O WIOŚNIE.

       Przeczytaj rozmowę z Ekoludkiem i napisz pytania,                    jakie mogły zadać mu dzieci.

 

             

 

Witaj Ekoludku! Jesteś wielkim miłośnikiem przyrody.                     Porozmawiaj z nami o nadejściu wiosny.



 

             

 

Dnia 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna, ale nie zawsze w przyrodzie. Początek wiosny w przyrodzie jest zależny od warunków pogodowych, a nie od kalendarza. Wiosna w przyrodzie zaczyna się powoli, przez kilka tygodni.



Tego dnia dzień i noc mają tę samą długość, czyli po 12 godzin. Od tej pory dnie będą coraz dłuższe, a noce krótsze. Słońce mocniej przygrzewa, dlatego w przyrodzie zachodzi wiele zmian.

 

             

 



Ciała zwierząt reagują na temperaturę i wilgoć. Gdy robi się cieplej, zwierzęta budzą się. Nasiona i cebulki roślin kiełkują pod wpływem ciepła.

   

       

 

             

 



     

Ptaki śpiewają, żeby zaznaczyć swą obecność w terenie i odstraszyć konkurentów. Szukają dla siebie pary oraz miejsca do życia i wylęgu młodych. Rozpoczynają się więc zaloty – słychać piękne, wabiące głosy.

 

             

 





Przedwiośnie rozpoczyna kwitnąca leszczyna, potem pojawiają się kwiaty śnieżyczki, przebiśniegu, zawilca i innych. Te rośliny zimują pod ziemią w postaci bulw, cebulek, kłączy. Gromadzą tam zapasy pokarmu. Gdy tylko pojawią się pierwsze promienie słońca, zaczynają kiełkować i    zakwitają. To prawdziwe zwiastuny wiosny. Większość wiosennych kwiatów jest pod ochroną. Nie wolno ich zrywać!

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin