Halloween.docx

(30 KB) Pobierz

Halloween jest obchodzone w wigilię Wszystkich Świętych, czyli wieczorem 31. października. Wywodzi się z pogańskiego święta Samhain obchodzonego przez Celtów zamieszkujących Wyspy Brytyjskie. Wraz z szkockimi i irlandzkim emigrantami powędrowało ono za ocean i można powiedzieć, że obecnie amerykańska ( co tu ukrywać bardzo skomercjalizowana wersja) przyćmiła celtycki oryginał. Ale nie będę się czepiać, bo takie przykłady mamy na własnym podwórku (np. Wianki w zakolu Wisły w Krakowie).
Słowo Halloween to skrócona wersja All-hallow-even (wigilia “All Hallows’ Day” znanego również jako Dzień Wszystkich Świętych) . W wielu europejskich kulturach dzień ten jest postrzegany jako jeden z nielicznych w ciągu roku, kiedy duchy mogą kontaktować się z naszym światem a magia ma potężną moc.
h_jackolantern.JPG 

Halloween ma klika symboli, a najważniejszy i najpopularniejszy to Jack-o-latern, czyli wyrzeźbiona dynia z zapaloną świeczką wewnątrz. W Irlandii ta tradycja wiąże się z legendą o Uszczypliwym Jack’u, złośliwym hazardziście i alkoholiku, który zapędził diabła na drzewo i uwięził go tam, rzeźbiąc znak krzyża na pniu. W odwecie diabeł skazał Jack’a na wieczną nocną włóczęgę po ziemi. Natomiast w Stanach Zjednoczonych związana jest ona przede wszystkim z okresem plonów.
h_catpumpkin.gifNajpierw trzeba zdobyć dynie. Zazwyczaj jedzie się na tzw. „Pumpkin Patch” czyli do gospodarstwa, gdzie hodują dynie i gdzie można je samemu zebrać sobie z pola lub też (wersja dla leniwych) wziąć z koszy. Rozmiary bywają różne. Od liliputków po giganty o 2m średnicy. Oczywiście tych ostatnich nikt nie kupuje. Na Jack-o-latren najlepsze są pomarańczowe dynie wielkości piłki do gry w nogę lub większe. Spróbujcie taką kupić w Polsce. A przynajmniej w moim mieście! Skończyło się na tym, że użyłam dynie.. ozdobne. Przy rzeźbieniu nic się nie marnuje. Pestki odkłada się do suszenia, a miąższ zużywa do zupy i/lub ciasta. Jeszcze tylko świeczki do środka i gotowe.
 

Inne popularne symbole to duchy, wiedźmy, wampiry, nietoperze, sowy, kruki, czarne koty, pająki, gobliny, zombi, mumie, szkielety i demony, czyli wszystko, co kojarzy się ze śmiercią, czarną magią, nieszczęściem. Również dynie i strachy na wróble, choć te związane z świętem plonów, stały się symbolami Halloween.

Tradycyjnie w wieczór ten organizuje się:

·         trick-or-treat czyli “cukierek albo psikus”; poprzebierane dzieciaki chodzą od domu do domu (wszystkie domy, które ‘biorą udział’ w tej zabawie powinny być odpowiednio udekorowane), pukając do drzwi i wrzeszcząc “trick-or-treat”. Oczywiście zawsze dostają słodycze.

·         bonfire, czyli olbrzymie kontrolowane ognisko na skwerze bądź ulicy; pali się wtedy wszystko (zazwyczaj przygotowania zaczynają się kilka dni wcześniej), co się da spalić lub też przygotowuje specjalne drewniane instalacje

·         imprezy przebierańców; jej nieodłącznymi elementami są pumpkin soup i pumpkin pie (zupa i ciasto dyniowe), łowienie zębami (tylko!) jabłka pływającego na powierzchni wody w olbrzymiej misce lub jedzenie (również bez użycia rąk) polukrowanego jabłka zawieszonego na nitce; imprezy dla starszych obejmują również oglądanie horrorów.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin