Największe piramidy świata.rtf

(7401 KB) Pobierz

Największe piramidy świata

Piramidy są świadectwem potęgi dawnych cywilizacji i dowodem ich mądrości. Wbrew pozorom nie znajdują się tylko w Egipcie, ale rozrzucone są po całym świecie. Przetrwały setki lat nie lękając się czasu, bo to czas lęka się piramid.

 

Miejsce 6. Piramida Czarownika, Meksyk

Piramida Czarownika to jeden z najdziwniejszych tego typu obiektów na świecie. Zbudowali ja Majowie, którzy niegdyś zamieszkiwali w mieście Uxmal na Jukatanie. Charakterystyczną cechą piramidy jest jej owalna podstawa, a nie jak zazwyczaj prostokątna. Wznosi się ona na wysokość 38 metrów.

 

 

Miejsce 5. Piramida Księżyca, Meksyk

Na północny wschód od miasta Meksyk znajduje się miejsce, w którym ludzie stają się bogami - Teotihuacan. W obrębie stanowiska archeologicznego leży Piramida Księżyca, która jest jedną z najstarszych budowli. Długość jej podstawy wynosi 150 na 120 metrów, a wysokość 43 metry.

 

Miejsce 4. Piramida schodkowa Dżesera, Egipt

Ta monumentalna budowla kamienna to część kompleksu grobowego. Składa się on z samej piramidy oraz otaczających ją kaplic i dziedzińców o różnym przeznaczeniu. Całość otoczona jest murem o wysokości 10 metrów. Sama piramida ma wysokość 62,3 metra, a wymiary podstawy wynoszą 125 na 109 metrów.

 

Miejsce 3. Piramida Słońca, Meksyk

Teotihuacana może poszczycić się kolejną budowlą o dużych rozmiarach, czyli Piramidą Słońca. Jej długość podstawy wynosi 225 na 207 metrów i wznosi się na wysokość 65 metrów. Wzniesienie jej wymagało pracy około 3 tysięcy ludzi, a prace trwały 30 lat.

 

Miejsce 2. Piramida Chefrena, Egipt

Grobowiec Chefrena to druga co do wielkości piramida na świecie. Pierwotnie budowla ta wznosiła się na wysokość 143,5 metra ponad poziom gruntu, jednak obecnie, w wyniku naturalnych procesów starzenia, ma tylko 136 metrów. Do jej budowy użyto bloków skalnych ważących ok. 2,5 tony z wapienia sprowadzonego z półwyspu Synaj oraz z granitu z kamieniołomów w okolicach Abu Simbel. Jako jedyna posiada zachowane płyty okładzinowe, widoczne na jej wierzchołku. Waga niektórych z nich dochodzi do 7 ton.

 

Miejsce 1. Piramida Cheopsa, Egipt

Grobowiec faraona Cheopsa to największa piramida na świecie. Powstała około 2560 r.p.n.e. Przez starożytnych Greków uznana została za jeden z siedmiu cudów świata. Pierwotnie miała 146,59 metrów wysokości, dziś ma 137 metrów. Prosta masywna budowla robi na patrzących duże wrażenie ze względu na doskonałość formy, monumentalne rozmiary oraz jakość techniki wykonania. Narożniki podstawy wyznaczają dokładnie cztery strony świata. Do budowy użyto ponad 2 mln kamiennych bloków o powierzchni 2,6 mln metrów.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin