Spis treści:
1. Cel ćwiczenia
2. Funkcja i Budowa lunety Keplera i Galileusza
3. Wyniki pomiarów
4. Pomiar powiększenia lunet
5. Pomiar kąta pola widzenia lunet
6. Wnioski
Celem tego ćwiczenia jest wyznaczenie powiększenia otrzymanego przez dwie lunetę Kepler oraz Galileusza. Kolejnym zadaniem jest obliczenie kąta pola widzenia w wyżej wymienionych lunetach.
2. Funkcja i budowa lunety Keplera i Galileusza/
Luneta Keplera, nazywana również lunetą astronomiczną jest zbudowana z dwóch soczewek zbierających o różnych ogniskowych. Obraz uzyskany dzięki temu przyrządowi można opisać jako: rzeczywisty, prosty i odwrócony. Poniższy rysunek przedstawia budowę lunety astronomicznej.
Luneta Galileusza, nazywana również lunetą ziemską zbudowana jest podobnie jak luneta Keplera. Składa się z dwóch soczewek. W odróżnieniu od lunety astronomicznej luneta ziemska zbudowana jest z jednej soczewki skupiającej i drugiej soczewki rozpraszającej. Obraz otrzymany przez tą lunetę można scharakteryzować jako obraz: powiększony, pozorny i prosty.
Luneta Keplera:
S1=+150
S2=-20
Student
Odległość lunety [cm]
Pole widzenia
Marek
487
11
Dorota
488
12
Marlena
487,5
wyniki uśr.
11,33
Luneta Galileusza:
S2=+25
482
481,5
20
481,67
14,33
4. Pomiar powiększenia
Obliczając powiększenie będę posługiwał się wzorem:
gdzie:
fob – ogniskowa obiektywu
a – odległość obiektywu od obiektu widzianego
Powiększenie lunety Keplera:
p’= 1,307692
Powiększenie lunety Galileusza:
p’= 1,311419
5. Pomiar kąta pola widzenia
Kąt widzenia lunet będę obliczał według wzoru:
Kąt widzenia lunety Keplera:
Kąt widzenia lunety Galileusza:
Na podstawie obliczonych kątów pól widzenia można stwierdzić, że luneta Galileusza ma szerszy kąt obserwacji. Mimo wszystko wyniki otrzymane przeze mnie są do siebie bardzo zbliżone i nie dają jednoznacznej odpowiedzi, która z lunet ma większą zdolność do przybliżania obrazu. Różnica w ich budowie jest niewielka. Różnią się jedynie jedną soczewką okularu. W jednej mamy do czynienia z soczewką skupiającą a w drugiej z soczewką rozpraszającą. Kąt widzenia i przybliżenie obiektów w obu typach lunet jest bardzo podobne.
marlenamalkowska18