TRZECI.DOC

(35 KB) Pobierz
1

1.         Jak klasyfikujemy tworzywa sztuczne?

Najczęściej stosowany podział wg struktury na elastoplasty i plastomery, które z kolei dzielą się się na termoplasty i duroplasty. Termoplasty miękną ze wzrostem temperatury, duroplasty nie miękną. Elastoplasty znacznie się rozciągają pod wpływem sił zewnętrznych, a po ich zwolnieniu wracają do wyjściowych wymiarów

2.         Co to Jest teflon?

Teflon jest firmową nazwą policzterofluoroetylenu stosowaną w USA. Jest czołowym przedstawicielem tworzyw fluorowych, tzn. zawierających atomy fluoru w cząsteczce.

3.         Klasyfikacja szkieł?

Można klasyfikować według różnych kryteriów: zastosowania, składu chemicznego, wyglądu, sposobu formowania. Zastosowanie dzielimy na : płaskie, do wyrobu opakowań, gospodarcze, oświetleniowe, techniczne, optyczne, piankowe, włókniste. Skład dzielimy na: kwarcowe, krzemowo-sodowo-potasowo-wapniowe, borowe, krzemowo-glinowo-sodowe, krzemowo-sodowo-wapniowe, litowe. Wyglądu: przezroczyste, zmącone, opalizujące, metalizowane, lite i piankowe. Sposób formo. hartowne i nie hartowane.

4.         Co to jest porcelit?

Jest to tworzywo ceramiczne, które ma właściwości pośrednie między porcelaną i fajansem. Ma kremową barwę, mniejszą porowatość i większą wytrzymałość niż fajans.

5.         Co to jest porcelana?

Jest tworzywem ceramicznym składającym się z trzech faz: mullitu, kwarcu i szkła skaleniowego, spieczonych ze sobą w procesie wypalania. Jest wytwarzana z glin koalinowych, kwarcytu i skalenia.

6.         Co to są emalie?

Są to powłoki ceramiczne szkliste nakładane na metalową powierzchnię, której zadaniem jest poprawa estetycznego wyglądu przedmiotu lub zabezpieczenie go przed korozją, bądź to lakiery kryjące spełniające takie samo zadanie. Nakłada się je na gorąco.

7.         Jak można sklasyfikować materiały malarskie?

Można je podzielić na podstawowe tj. lakiery emalie, grunty, szpachlówki, podkłady, rozpuszczalniki i rozcieńczalniki.

8.         Co to są farby emulsyjne?

Są to emulsje wodne polioctanu winylu lub kopolimeru styrenu i butadiemu z pigmentami i innymi dodatkami. Po wyschnięciu tworzą trwałe matowe i nie ścierające się powłoki, odporne na czynniki atmosferyczne.

9.         Klasyfikacja klejów?

Naturalne nieorganiczne – siarka, tlenochlorek magnezu, krzemian sodu, borany. Naturalne organiczne – skrobia, dekstryny, gumy roślinne, białkowe. Syntetyczne – oparte na żywicach ; termo lub chemoutwardzalne – fenolowe, aminowe, epoksydowe, poliestrowe, silikonowe.

10.       Co to są kleje kauczukowe?

Są to kleje oparte na kauczuku naturalnym lub kauczukach syntetycznych, modyfikowane z żywicami syntetycznymi. Przedstawicielem kleju opartego na kauczuku syntetycznym jest Butapren. Stosowane są też kleje na bazie kauczuków modyfikowanych.

11.       Co to są kleje kostne?

Są zwane zwierzęcymi, są wyrabiane z kości, skóry i ryb. Należą do klejów białkowych. Sprzedawane są w postaci granulek, tabliczek lub proszku, a skórne w płynie. Najczęstsze zastosowanie to do klejenia drewna.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin