BAWIMY SI� POWIETRZEM.doc

(38 KB) Pobierz
Jest to scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych przeznaczony dla dzieci 5-letnich

Jest to scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych przeznaczony dla dzieci 5-letnich. Został on opracowany w ramach realizacji programu własnego Ziemia zielona planeta. Celem zajęć jest uświadomienie znaczenia czystego powietrza dla życia na Ziemi oraz konsekwencji zanieczyszczenia naszej planety.

 

Temat zajęcia: Zabawy badawcze: Bawimy się powietrzem - rozwijanie zainteresowań przyrodniczych poprzez wykonywanie doświadczeń. Wykorzystanie elementów Metody Bon D’epart.

Rodzaje aktywności dzieci: słowna, ruchowa, badawcza.

Cele ogólne:

1.                   Zapoznanie dzieci z właściwościami powietrza za pomocą doświadczeń i obserwacji.

2.                   Stwarzanie sytuacji sprzyjającej wykorzystanie zdobytej wiedzy.

3.                   Uświadomienie dzieciom znaczenia powietrza dla życia na Ziemi.

4.                   Rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi.

Cele operacyjne:

1.                   Zna właściwości powietrza.

2.                   Aktywnie uczestniczy w zajęciach.

3.                   Potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę podczas prowadzonych doświadczeń.

4.                   Rozumie konieczność dbania o czystość powietrza.

5.                   Starannie wykonuje powierzone zadania.

Metody:

  • obserwacja, rozmowa, opowiadanie, ćwiczenia praktyczne

Formy pracy:

z całą grupą; w małych zespołach; indywidualna.

Środki dydaktyczne:

balony, globus, plansze, butelka, świeczki, słoiki, gąbka, słomki, naczynia z mydłem, nagranie magnetofonowe, wzory graficzne, ołówki, tacki z piaskiem, kartki

Realizacja

Część wstępna:

Nauczyciel zaprasza dzieci do kręgu i proponuje „podróż badawczą”.

Część zasadnicza: Dzieci siedzą w kręgu na dywanie.

1.                   Opowiadanie nauczyciela nt.:

o                                     znaczenia tlenu, jednego z gazów powietrza, dla życia ludzi, zwierząt i roślin, dbania o jego czystość;

o                                     obecności „wszędobylskiego” powietrza na zewnątrz nas i w środku ludzi i przedmiotów; Nauczyciel wspomaga swe opowiadanie przygotowanymi pomocami: globus, plansza z płucami człowieka.

2.                   Wychowankowie słuchają opowiadania nauczyciela. Odwołując się do opowiadania nauczyciela, własnych doświadczeń, odpowiadają na pytania:

o                                     Czy człowiek może nie oddychać? / wstrzymanie na chwilę oddychania /

o                                     Co znajduje się wewnątrz nas, w płucach? Nauczyciel proponuje wychowankom odnaleźć odpowiedzi na powyższe pytania poprzez wykonanie doświadczeń.

3.                   Nauczyciel formułuje problem do rozwiązania: „Czy na pewno powietrze znajduje się wewnątrz przedmiotów?”

4.                   Dzieci wykonują doświadczenia, prowadzą obserwację – zanurzają butelkę i gąbkę w wodzie.
Obserwują wydostające się z zanurzonych przedmiotów bąbelki – powietrze.
Formułują wniosek powietrze znajduje się wewnątrz przedmiotów.

5.                   Uwięzione powietrze – „Zabawa z balonami”:

o                                     Dzieci nadmuchują balony, wypuszczają powietrze na dywan. Obserwują poruszające się przedmioty na dywanie: bibułki, piórka. Układają wniosek „Wiatr to poruszające się powietrze”.

6.                   „Co się dzieje z powietrzem, kiedy jest gorące?”:

o                                     Dzieci obserwują doświadczenie, wykonywane przez nauczyciela, który na szyjkę dużej butelki szczelnie naciąga balon a następnie zanurza butelkę w gorącej wodzie;

o                                     Wychowankowie zauważają powoli napełniający się balon powietrzem, który unosi się. Układają wniosek: „Powietrze znajdujące się w butelce, pod wpływem ciepła oddanego przez gorące powietrze, ogrzewa się i rozszerza zwiększając swoją objętość”.

o                                     Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje unoszących się nad ziemią balonów wypełnionych gorącym powietrzem.

7.                   Do czego jest potrzebne powietrze:

o                                     Nauczyciel zapala dwa znicze, jeden przykrywa słoikiem;

o                                     Dzieci próbują rozwiązać problem:, „Dlaczego płomień lampki pod słoikiem po krótkim czasie gaśnie?” Układają wniosek: „Powietrze podtrzymuje spalanie, przy spalaniu zużywa się. Jeśli dopływ powietrza zostaje odcięty płomień gaśnie”.

8.                   „Bańki, bańki” – Metoda Bon D’epart.

o                                     Dzieci słuchają piosenki „Bańki mydlane”, odpowiadają na pytania dotyczące treści utworu.

o                                     Imitują ruchem czynności wysnute z treści piosenki.

o                                     Dopasowują wzór graficzny do piosenki.

o                                     Odtwarzają ruchem wzór graficzny w rytm śpiewnej piosenki.

9.                   Zabawa w puszczanie baniek mydlanych.

o                                     Dzieci puszczają bańki mydlane.

o                                     Obserwują i odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela:

o                                     Kto puści największą bańkę?

o                                     Która będzie bardziej kolorowa?

o                                     Kto wypuści najwięcej baniek naraz?

Część końcowa: Nauczyciel dziękuje dzieciom za udział w zabawie – zajęciach.
Otwiera szeroko okno by uświadomić dzieciom potrzebę wietrzenia pomieszczeń.
Na zakończenie proponuje dzieciom wspólną zabawę ruchową z elementem ćwiczeń ortofonicznych pt. „Balonik”.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin