dekalog.doc

(170 KB) Pobierz
KONSPEKT DLA ANIMATORA OAZY FRANCISZKAŃSKIEJ MŁODZIEŻY OAZOWEJ AUTORSTWA UCZESTNIKÓW KODA

Franciszkańska Młodzież Oazowa                            KODA 2008/09

 

KONSPEKT DLA ANIMATORA

FRANCISZKAŃSKIEJ MŁODZIEŻY OAZOWEJ AUTORSTWA UCZESTNIKÓW KODA

 

ROK 08/09

 

 

BOŻE PRZYKAZANIA

+ dodatek

 


 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                              

 

 

PAX ET BONUM!

Drogi animatorze! W Twoje ręce dostał się konspekt dla animatora FMO. Zanim zaczniesz z niego korzystać uświadom sobie kim tak naprawdę jesteś i jakie są twoje prawa i obowiązki. Zadanie, które zostało Ci powierzone jest bardzo poważne.

 

Animator- osoba, która swoją postawą ma pomagać w pogłębianiu wiary ludzi. Sprawuje opiekę nad powierzoną mu grupą osób, ma za zadanie być ich przewodnikiem duchowym i sługą. Animator powinien być autentycznym świadkiem Chrystusa. Animator uświadamia swoją osobą jak powinni postępować uczestnicy, daje świadectwo całym sobą.


KATALOG PRAW I OBOWIĄZKÓW ANIMATORA

Obowiązki animatora- animator powinien:

·        Ewangelizacja.

·        Punktualność.

·        Odpowiedzialność za przebieg formacji swoich podopiecznych.

·        Otwartość i wyrozumiałość wobec problemów innych osób.

·        Modlitwa za prowadzoną przez siebie grupę i całą wspólnotę.

·        Ciągłe pogłębianie swojej wiary i wiedzy.

·        Budowa poczucia wspólnoty (!) .

·        Wprowadzać w swojej grupie szczerość i zaufanie.

·        Umieć przyznać się do błędów.

·        Żyć w stanie Łaski Uświęcającej i często przyjmować Komunię.

·        Cierpliwość.

·        Napominać złe postępowanie uczestników.

·        Dyskrecja.

·        Umieć dotrzymywać tajemnice.

·        Dawać świadectwo.

·        Sprawiedliwość.

·        Dobrze przygotować się do spotkania.

·         Szanować swoich uczestników i ich poglądy (!) .

 

 

 

 

 

 

 

Zakazy animatora- animator nie powinien:

·        Faworyzacja uczestników.

·        Nadużywać swojego stanowiska.

·        Podważać autorytetu moderatora, braci oraz innych animatorów (!) .

·        Porównywać swojej grupy do poprzednich grup, które prowadził lub innych grup prowadzonych przez innych animatorów.

·        Przymykać oka na przewinienia uczestników.

·        Za bardzo angażować się emocjonalnie w sprawy grupy (powinien mieć do nich pewien dystans).

·        Lekceważyć uczestników (!) .

·        Pozwalać uczestnikom na wszystko.

·        Przysłaniać swoją osobą Pana Jezusa (przecież o Bóg jest najważniejszy w naszym życiu) (!) .

·        Zbytnio spoufalać się z uczestnikami (!) .

·        Gorszyć uczestników swoim postępowaniem.

Spotkanie I

 

Temat spotkania: „Nie będziesz miał Bogów cudzych przede Mną!

 

Metody: dyskusja, burza mózgów


Cele spotkania:

·         Poznanie różnych znaczeń słowa dekalog.

·         Przypomnienie uczestnikowi, że Bóg jest najważniejszy.

·         Naświetlenie uczestnikowi grzechów, które łamią pierwsze przykazanie dekalogu.

 

Środki: wcześniej przygotowany plakat z treścią 1 przykazania, gazeta dla nastolatków (Bravo, POPCORN itp.)

 

Przebieg spotkania:

 

1.      Modlitwa do Ducha Świętego + przeczytanie fragmentu Pisma Świętego –

Wj 20, 1-6

2.      Określenie tematu spotkania.

3.      Analiza fragmentu (Co zaciekawiło? Co zaniepokoiło?)

- Cześć obrazów i rzeźb

- Bóg zazdrosny
- Kara dla Ojców do 3 i 4 pokolenia

- Łaska dla 1000 pokolenia
4. Przypomnienie treści 1 przykazania. Wskazanie przez uczestników rzeczy, które mogą stać się bożkami.
- burza mózgów
- plakat – określenie wartości pozytywnej i negatywnej

5. Dokładniejsze przeanalizowanie wymienionych przykładów (To co jest najważniejsze dla uczestników).

6. Podsumowanie.

7. Modlitwa końcowa- dziesiątek różańca ofiarowany za osoby uzależnione od okultyzmu, wróżbiarstwa itp.
 

 

 

 

 

Spotkanie II

 

Temat spotkania: „Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno!

 

Metody:

-dyskusja na temat fragmentów: (Kpł 19, 12), ( Flp 2, 9-11), ( Ps 8, 2-3)

-oglądnięcie filmu pt. „Boże Przykazania 2”

-porównanie wyników dyskusji z przemyśleniami związanymi z filmem.

-odniesienie się do własnego postępowania.


Cele spotkania:

·         Uświadomienie uczestnikom, iż przysięgi zawsze składane są na Boga i że nie można ich składać wiedząc, że się ich nie dotrzyma.

·         Nie można się modlić w złych intencjach i błahych sprawach.

·         Za otrzymaną łaskę należy zawsze podziękować.

 

Środki: film pt. „Boże Przykazania 2”
 

Przebieg spotkania:

 

1.      Modlitwa do Ducha Świętego, odczytanie fragmentu odnoszącego się do tematu poprzedniego spotkania Wj 20,3-6

2.      Każdy z uczestników wypowiada się krótko na temat ostatniego spotkania.

3.      Fragment dotyczący aktualnego tematu Wj 20,7

4.      Dyskusja.

5.      Odniesienie się do KKK

6.      Wspólne podsumowanie wniosków, rozdajemy kartki na których uczestnicy wypisują imiona i określenia Boga łamiące 2 przykazanie, aby w czasie spotkania zwrócić uwagę na niewłaściwe postępowanie.

7.      Wspólna modlitwa spontaniczna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie III

 

Temat spotkania: „Pamiętaj abyś dzień święty święcił!”

 

Metody: burza mózgów, dyskusje

 

Cele spotkania:

·         Ukazanie wartości prawdziwej chrześcijańskiej Niedzieli.

·         Umocnienie relacji z Bogiem.

·         Zbudowanie odpowiedniej hierarchii wartości w Dniu Pańskim

·         Ukazanie Boga jako sensu wszystkiego.

 

Środki: Pismo Święte, KKK, kartki z nazwami i opisami zawodów, „W trosce o sumienie” o. Leon Knabit, flamastry, kredki itp. + kartka A3

 

Przebieg spotkania:

 

1.      Modlitwa do Ducha Świętego + Dekalog

2.      Przypomnienie poprzedniego spotkania.
- Jaki był temat poprzedniego spotkania?
- Co z niego wynieśliśmy?
- Jak możemy to wcielić w życie?
- Jaki jest ogólny wniosek tego?

3.      Wprowadzenie do nowego tematu.

4.      Przeczytać z Pisma Świętego (Rdz 2,2-3), (Wj 20, 8-10), (Łk 4,31-37)

5.      Czym jest dla was wypoczynek?

6.      Dlaczego Bóg dał nam niedziele do odpoczywania?

7.      Dlaczego ludzie nie chodzą do Kościoła? Jakie są tego przyczyny?

8.      Jak rozumiesz stwierdzenie „modlitwa forma wypoczynku”? Czy w ogóle istnieje coś takiego?

9.      Jakie czynniki wpływają na to, że nie potrafimy odpowiednio przeżywać Dnia Pańskiego?

10. Kiedy człowiek może pracować w niedzielę? (Każdy z uczestników dostaje kartkę z nazwą zawodu (np. lekarz, sprzedawca, policjant,…) i musi przekonać animatora i grupę, że ten człowiek musi pracować w niedzielę.)

11. Czy chodzenie na zakupy w niedzielę jest grzechem?

12. Czy każda praca w niedzielę jest grzechem?

13. Kiedy nauka w niedzielę jest grzechem?

14. Wymień święta nakazane.

15. Jak powinna wyglądać dobrze przeżyta niedziela? (Zabawa w formie plakatu. Podział na dwie grupy. Jedna grupa opracowuje plan dnia niedzielnego z człowiekiem a druga plan dnia niedzielnego z Bogiem).

16. Dowolna modlitwa na zakończenie.

 

Spotkanie IV

 

Temat spotkania: Czcij Ojca swego i matkę swoją!

 

Metody: dyskusja

 

Cele spotkania:

·         Pomoc w zrozumieniu treści 4 przykazania i jego interpretacji.

·         Uświadomienie hierarchii wartości w miłości (Bóg, Kościół, Rodzina).

 

Środki: wcześniej przygotowana tabelka z obowiązkami dzieci względem rodziców i rodziców względem dzieci.

 

Przebieg spotkania:

 

1.      Modlitwa Ojcze Nasz i fragment Wj 20,12

2.      Przypomnienie poprzedniego spotkania.
-O czym było spotkanie?
-Co o nim myślicie?
...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin