Etapy stosowania prawa.doc

(25 KB) Pobierz
Etapy stosowania prawa

ETAPY STOSOWANIA PRAWA

Stosowanie prawa jest procesem działania zmierzającego do wydania rozstrzygnięcia konkretnego w indywidualnej sprawie (wyroku, aktu ad­ministracyjnego). Ze względów dydaktycznych można przyjąć wyróżnienie na­stępujących etapów:

a) ustalenie stanu faktycznego,

b) wybór przepisu prawnego (tzw. kwalifikacja prawna),

c) wyprowadzenie normy prawnej z przepisów (wykładnia prawa),

d) subsumpcja i ustalenie skutków prawnych,

e) wykonanie rozstrzygnięcia o skutkach prawnych.                                                                      Etap pierwszy wiąże się z wymogiem ustalenia przez organy stosujące prawo (głównie karne i administracyjne) prawdy materialnej (tzn. usta­lenia obrazu faktów zgodnie z ich faktycznym kształtem lub przebiegiem). W sprawach cywilnych, rodzinnych, dopuszczalna jest często prawda for­malna (sądowa). Fakty ustala się w postępowaniu dowodowym na podsta­wie dowodów, które oceniane są na zasadzie swobodnej oceny dowodów lub le­galnej (formalnej, związanej) ocenie dowodów, która przyjmuje, że z mocy samego prawa istnieją dowody „gorsze" i „lepsze". Z ustalaniem prawdy ma­terialnej i formalnej oraz zasadami oceny dowodów wiążą się zagadnienia domniemań. Wyróżnia się:                   • domniemania faktyczne, gdy podmiot stosujący prawo, na pod­stawie znanego wysokiego stopnia współwystępowania różnych faktów, w razie stwierdzenia istnienia jednego faktu wyciąga wnio­sek o istnieniu faktu innego,

• domniemania prawne, gdy prawo nakazuje podmiotowi stosują­cemu prawo uznać za istniejący jakiś fakt, gdy został udowodnio­ny inny fakt, mimo iż nie ma pewności co do tego, czy rzeczywi­ście on zaistniał.Domniemanie takie może być obalone przez kontrdowód (domniemanie wzruszalne), ale istnieją także domniemania nie­wzruszalne (z mocy samego prawa lub np.: wskutek upływu termi­nu przyznanego podmiotowi na podjęcie działań).''

Cechy, podobne do domniemań prawnych, wykazują tzw. fikcje praw­ne. Tworząc ją ustawodawca nakazuje stosującemu prawo przyjmować dla celów dowodowych pe­wien stan faktyczny, chociaż wiadomo, że taki stan nie istnieje. Fikcji prawnej nie trzeba udowadniać. Nie jest też możliwy przeciw niej dowód przeciw­ny                                  :

Etap drugi to wybór przepisu prawnego i ustalenie jego mocy obo­wiązującej pod względem czasowym i miejscowym. Jest to szczegól­nie ważne, gdy w grę wchodzi niejeden lecz kilka przepisów prawnych. Ma to później odbicie w kontrowersjach na ten temat, np. między pro­kuratorem a obrońcą.

Kolejnym etapem jest wykładnia (interpretacja) ustalonych prze­pisów, tzn. wydobycie z nich norm prawnych. Poprzez wykładnię ustala się sens i znaczenie reguł zawartych w przepisach prawnych.

Po ustaleniu faktów oraz obowiązujących norm następuje konfrontacja udowodnionego stanu faktycznego ze stanem prawnym, ustalonym w dro­dze wykładni przepisów, określana mianem subsumpcji. Polega ona na stwierdzeniu, że ustalony i udowodniony jednostkowy fakt daje się zakla­syfikować do grupy faktów rodzajowo określonych w normie prawnej.                                                                                                                                                 Konsekwencją subsumpcji jest ustalenie konsekwencji prawnych, tzn. podjęcie władczego rozstrzygnięcia. Konsekwencje te w przepisach prawnych mogą być wyznaczone w różny sposób, od jednoznacznego okre­ślenia, które nie daje podmiotowi stosującemu prawo żadnego wyboru, do wyznaczenia pewnych ram stosowania różnych środków (wówczas pod­miot stosujący prawo ma możliwość wyboru skutku prawnego).

Ostatnim etapem stosowania prawa jest wykonanie rozstrzygnię­cia (wyroku, decyzji administracyjnej). Często wykonanie może być przekazane innym organom na drodze postępowania egzekucyjnego, sądowego lub administracyjnego. Wówczas postępowania te toczą się według podobnego, wyżej przedstawionego, schematu.

Przedstawiony schemat procesu stosowania prawa ma miejsce w sy­tuacjach unormowanych.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin