s-v nie tylko od swieta.doc

(29 KB) Pobierz
Konspekt lekcji wychowawczej w klasie II L

opr. Monika Szybalska

Savoir - vivre nie tylko od święta

Cele

Uczeń:

-          poznaje niektóre zasady dobrego zachowania,

-          wykorzystuje teoretyczne wiadomości o savoir - vivrze w przykładowych sytuacjach,

-          współpracuje w grupie,

-          ocenia własne i cudze zachowania pod względem poprawności obyczajowej.

 

Metody pracy: praca w grupie, działania praktyczne, elementy dramy

 

Środki: poradniki o dobrym zachowaniu, wycinki z gazet i innych źródeł dotyczące savoir - vivru, arkusze szarego papieru i flamastry, quiz „Kulturalny uczeń – gatunek zagrożony wyginięciem?”

 

Przebieg

1.      Krótka rozmowa o zasadach dobrego zachowania. Wyjaśnienie pojęć: savoir - vivre, bon ton, etykieta. Nawiązanie do tematu: warto pamiętać o dobrym zachowaniu nie tylko przy okazji świąt.

2.      Uczniowie siedzą w pięciu grupach. Każda z grup dostaje do wykonania zadanie związane z różnymi aspektami dobrego zachowania (przydatnymi w czasie zbliżających się świąt):

Grupa 1

Niedługo święta. Czekają nas liczne wizyty i spotkania w gronie rodzinnym. Nie ukrywajmy,  wiele czasu spędzimy wtedy przy stole. Żeby dobrze wypaść przed rodzinką, spróbujcie (korzystając z dostępnych materiałów i własnej wiedzy) przypomnieć sobie, jak należy witać gości (zwróćcie np. uwagę na to, kto komu podaje rękę, w jakiej kolejności, jakich słów należy wtedy użyć itp.) i zapraszać ich do stołu (kto zaprasza, jakich słów do tego używa itp.). Następnie przygotujcie krótką scenkę, w której zaprezentujecie kolegom wzorcowe zachowanie w takiej sytuacji.  

 

Grupa 2

Niedługo święta. Czekają nas liczne wizyty i spotkania w gronie rodzinnym. Nie ukrywajmy,  wiele czasu spędzimy wtedy przy stole. Żeby dobrze wypaść przed rodzinką, spróbujcie (korzystając z dostępnych materiałów i własnej wiedzy) przypomnieć sobie, jak powinno się usadzić gości przy stole (zwróćcie np. uwagę na to, na jakich miejscach powinni usiąść gospodarze, które miejsca są „ważniejsze”  oraz kto i według jakich kryteriów je zajmuje, gdy spotkają się chociażby dziadkowie, ciocia, wujek, ich dzieci,  itp.). Następnie przygotujcie krótką scenkę, w której zaprezentujecie kolegom wzorcowe zachowanie w takiej sytuacji.

 

Grupa 3

Niedługo święta. Czekają nas liczne wizyty i spotkania w gronie rodzinnym. Nie ukrywajmy,  wiele czasu spędzimy wtedy przy stole. Żeby dobrze wypaść przed rodzinką, spróbujcie (korzystając z dostępnych materiałów i własnej wiedzy) przypomnieć sobie, jak należy nakrywać do stołu (weźcie pod uwagę miejsce i układ sztućców oraz talerzy). Następnie przygotujcie schematyczny rysunek, na którym przedstawicie wzorowo nakryte miejsce dla jednej osoby.

 

Grupa 4

Niedługo święta. Czekają nas liczne wizyty i spotkania w gronie rodzinnym. Nie ukrywajmy,  bardzo ważnym elementem tych spotkań będą upominki. Żeby dobrze wypaść przed rodzinką, spróbujcie (korzystając z dostępnych materiałów i własnej wiedzy) przypomnieć sobie, co, komu i w jaki sposób wypada podarować. Następnie zapiszcie w punktach najważniejsze zasady, o których powinniśmy pamiętać przy wręczaniu prezentów.

 

Grupa 5

Niedługo święta. Czekają nas liczne wizyty i spotkania w gronie rodzinnym. Nie ukrywajmy,  wiele czasu spędzimy wtedy przy stole. Żeby dobrze wypaść przed rodzinką, spróbujcie (korzystając z dostępnych materiałów i własnej wiedzy) przypomnieć sobie, jakie zasady obowiązują w czasie siedzenia przy stole i jedzenia (zwróćcie np. uwagę na to, w jakiej pozycji siedzimy przy stole, jak trzymamy sztućce, jak jemy itp.). Następnie zapiszcie w punktach krótką instrukcję o dobrym zachowaniu przy stole.

 

ewentualnie druga jednostka lekcyjna

3.      Prezentacja wyników pracy grup. W razie konieczności korygowanie nieprawidłowości.

4.      Ewaluacja: Uczniowie odpowiadają na pytania quizu „Kulturalny uczeń – gatunek zagrożony wyginięciem?” i przekonują się o stopniu swojej wiedzy na temat kulturalnego zachowania.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin