Aleksandra Szafirska
Scenariusz
zajęć edukacyjnych na temat:
Pierwotna profilaktyka wrodzonych wad cewy nerwowej
/2 godziny lekcyjne/
2007
1. Temat: Pierwotna profilaktyka wrodzonych wad cewy nerwowej.
2. Cele edukacyjne i wychowawcze – wymagania
Po zajęciach uczeń potrafi
WIADOMOŚCI
Wymienić zachowania człowieka gwarantujące prozdrowotny styl życia
Omówić czynniki ryzyka dla przyszłej matki
Zdefiniować terminy: zapłodnienie, embrion, zarodek, płód
Wyliczyć etapy rozwoju prenatalnego człowieka
Wyjaśnić, na czym polega bruzdkowanie, gastrulacja i organogeneza
Wyjaśnić rozwój cewy nerwowej
Wymienić skutki nieprawidłowego rozwoju cewy nerwowej
Omówić czynniki wpływające na rozwój dziecka w okresie prenatalnym
Wymienić źródła i podać rolę biologiczną kwasu foliowego
Wyjaśnić zasady profilaktyki pierwotnej wrodzonych wad cewy nerwowej
UMIEJĘTNOŚCI
Uzasadnić konieczność zachowania prozdrowotnego stylu życia
Charakteryzować kolejne etapy wewnątrzmacicznego rozwoju człowieka
Analizować skutki nieprawidłowego rozwoju cewy nerwowej
Ocenić czynniki ryzyka wpływające na rozwój dziecka w okresie wewnątrzmacicznym
Ocenić konsekwencje zdrowotne niedoboru kwasu foliowego
Określić ogólne zasady pierwotnej profilaktyki
POSTAWY I PRZEKONANIA - po zajęciach uczeń powinien
Prezentować postawę odpowiedzialności za zdrowie swoich przyszłych dzieci poprzez dbałość o własne zdrowie jeszcze przed ich poczęciem
Zdawać sobie sprawę z czynników ryzyka dla przyszłej matki i jej dziecka
Mieć świadomość przyczyn i skutków oddziaływania szkodliwych czynników na rozwój dziecka
3. Metody/formy pracy - miniwykład, pogadanka, ranking diamentowy, analiza tekstu - praca z podręcznikiem, praca indywidualna,
4. Środki dydaktyczne - karty pracy ucznia, karteczki samoprzylepne, podręcznik „Biologia” Waldemar Lewiński, Jan Prokop, tom 1, zakres podstawowy (lub tom 2, zakres rozszerzony)
5. Bibliografia- „Jak zapobiegać wrodzonym wadom cewy nerwowej?”- na podstawie pracy zbiorowej pod redakcją Zbigniewa J. Brzezińskiego, „Program profilaktyki wad cewy nerwowej” - Instytut Matki i Dziecka, „Przewodnik dla nauczyciela-biologia”- Jan Prokop, Grażyna Skirmuntt, podręcznik „Biologia”-Waldemar Lewiński, Jan Prokop, podręcznik „Biologia”- Janina Grzegorek, Andrzej Jerzmanowski
6. Przebieg zajęć
faza
czas
materiał nauczania
czynności nauczyciela
czynności ucznia
wprowadzająca
5 min
· zadaje pytanie:
Kiedy możemy powiedzieć, że człowiek jest na tyle dojrzały, aby mógł założyć rodzinę?
· odpowiadają na zadane pytanie, uzupełniają odpo-wiedzi kolegów (dojrzałość biologiczna, psychiczna i społeczna, poczucie odpowie-dzialności za siebie i drugiego człowieka)
realizacyjna
15 min
20 min
I. Przygotowanie się przyszłych rodziców do poczęcia dziecka.
a) prozdrowotny styl życia
b) czynniki ryzyka dla przyszłej ciężarnej i jej dziecka
· podaje temat oraz przedstawia i wyjaśnia zagadnienia lekcji
· dzieli uczniów na dwie grupy zadaniowe i poleca wykonanie ćwiczenia dotyczącego prozdro-wotnego stylu życia oraz czynników ryzyka dla przyszłej ciężarnej i jej dziecka*1
· pomaga uczniom dobierać argumenty i oceniać ich ważność
· podsumowuje wyniki, uzupełnia informacje o tym, że rozwojowi płodu zagraża szereg czynników niezależnych od rodziców, jak promieniowanie radioaktywne, substancje toksyczne występujące w środowisku itp.
· zapisują temat i zagadnienia do zeszytu
· organizują zespoły, pobie-rają materiały, zapoznają się z treścią instrukcji ćwiczenio-wej
· wykonują zadania według instrukcji, analizują wyniki, przygotowują prezentację oraz wnioski
· wybrani uczniowie prezen-tują wyniki i zapisują do zeszytu wnioski*2
II. Rozwój wewnątrz-maciczny człowieka.
a) główne etapy roz-woju
...
madziula05