scenariusz_04_2007_kiedy_bialo_jest.doc

(39 KB) Pobierz
KIEDY BIAŁO JEST WOKOŁO , MY BAWIMY SIĘ WESOŁO

Kiedy biało jest wokoło, my bawimy się wesoło!

 

 

Przewidywane osiągnięcia:

• bawi się przy muzyce, śpiewa piosenki,

twórczo wykonuje zadania plastyczne,

przeprowadza eksperymenty, wyciąga wnioski,

• uważnie słucha, opisuje i porównuje zdarzenia, postaci,

wie, jak bezpiecznie bawić się zimą, formułuje rady dla innych.

Potrzebne będą:

„Świerszczyk” nr 4/2007, szary papier (arkusz dla każdej grupy), kolorowy papier, po dwie białe kartki formatu A4 dla każdego ucznia, nagrania utworów muzycznych, materiały do przeprowadzenia eksperymentów, materiały do wykonania butelkowego bałwana, kartonowe koła i trójkąty na wzór znaków drogowych, kredki; kartonowe pudełko lub szarfa.

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

„Śnieżkowa bitwa” – zabawa ruchowa o charakterze integracyjnym.

Uczniowie dzielą się na dwa zespoły. Każde dziecko ma po dwie białe kartki formatu A4 i zgniata je w kule (każdą kartkę jedną ręką) w rytm wybranej muzyki – rytm i tempo zabawy nadaje nauczyciel (ćwiczenie stabilizacji lateralnej). Na sygnał nauczyciela dzieci z dwóch drużyn rzucają w siebie kulami („śnieżkami”), a następnie rzucają nimi do celu (do kartonowego pudła lub szarfy rozłożonej na podłodze).

 

„Lepimy bałwana” – praca plastyczna.

Dzieci pracują w dwu grupach, jak poprzednio. Słuchając muzyki (np. „Przygody bałwanków”, CD „Już w szkole” klasa 1., semestr 2.), naklejają kule, którymi bawiły się wcześniej, na szary papier: tworzą postać bałwana i ozdabiają kolorowym papierem (guziki, nos, kapelusz). Umieszczają prace w wybranym miejscu w klasie.

 

Słuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza Rafała Witka „Tajemniczy nieznajomy”

(„Świerszczyks. 2).

• Omawianie utworu – odpowiadanie na pytania, np. Kiedy zjawił się tajemniczy nieznajomy? Jak wyglądał? Jak był ubrany? Co robił przez całą zimę? Co się z nim stało wiosną?

Opisywanie wyglądu bohatera wiersza.

• Porównywanie wyglądu bałwana przedstawionego w wierszu z bałwanami wykonanymi przez uczniów.

 

„Sanna” – zabawa przy muzyce (CD „Już w szkole” klasa 0 semestr 2. nr 1).

− Dzieci tworzą „zaprzęgi konne” (ustawiają się para za parą); dwie pary łączą się w jeden „zaprzęg” (dzieci stojące na zewnątrz podają sobie dłonie). Podczas zabawy dzieci nie mogą puszczać „zewnętrznych” dłoni, natomiast co pewien czas muszą puścić dłonie „wewnętrzne”. Biegają w rytm muzyki drobnymi kroczkami (jak koniki) dokoła sali. Na sygnał nauczyciela dzieci w pierwszej parze puszczają dłonie „wewnętrzne”, po zewnętrznej stronie obiegają drugą parę i chwytają się ponownie za ręce; w ten sposób pierwsza para staje się parą drugą, a druga – pierwszą. Ta figura jest powtarzana kilka razy.

− „Zaprzęgi” zatrzymują się (pary trzymają się za ręce) i najpierw „ zewnętrznymi” stopami uderzają w podłogę (tak jak robią to koniki kopytami). Na sygnał nauczyciela „koniki” uderzają „wewnętrznymi” stopami o podłogę. Powtarzają tę figurę kilka razy.

− Podczas powtórzenia melodii towarzyszącej pierwszej części zabawy dzieci powtarzają figury z tej części zabawy.

Uwaga! Dokładny opis zabawy opatrzony rysunkami znajduje się w „Scenariuszach zajęć dziennych z sześciolatkami” („Już w szkole” część 3. s. 31–32).

 

Zimowe eksperymenty.

• Przeprowadzenie wybranych lub wszystkich eksperymentów „Z mrozem i na mrozie” zaproponowanych w „Placu zabaw” („Świerszczyk s. 12–13).

• Omówienie wyników prac badawczych.

• Wspólne ustalenie wniosków, np. z mrozem można się bawić; „sztuczki” z mrozem są ciekawe i niezwykłe; mróz sprawia, że świat jest piękny; mróz jest pożyteczny (wymraża zarazki, konserwuje żywność, sprawia, że zimą dzięki mrożonkom możemy poczuć lato).

 

Rymowane przysłowie zawsze prawdę Ci powie” – układanie przysłów z rozsypanek wyrazowych („Świerszczyks. 19).

Ćwiczenie można wykonać ze słuchu, w czasopiśmie lub wykorzystując rozsypanki przygotowane przez nauczyciela (forma pracy do wyboru przez nauczyciela).

 

Nauka piosenki „ Zimowa poleczka” (CD „Już w szkole” klasa 0, semestr 1. nr 60).

 

Głowa nie jest od parady i na zimę daje rady! opracowanie zasad bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych.

Na przygotowanych kartonowych kołach i trójkątach (w kształcie znaków drogowych) dzieci wykonują rysunki oznaczające zakazy, nakazy, ostrzeżenia, informacje na temat bezpiecznego zachowania się podczas zimowych zabaw, odpowiedniego ubierania się, miejsc, gdzie można zimą miło spędzić czas itp. Dzieci mogą pracować w grupach (podział ze względu na rodzaj znaków: zakazy, nakazy, ostrzeżenia, informacje). Zamiast rysunków mogą zredagować i zapisać rady.

 

A gdy nie ma śniegu... – pomysły na nudę.

• Wykonanie butelkowych bałwanków („Świerszczyks. 20).

• Swobodne wypowiedzi dzieci: W co się bawić zimą, gdy nie ma śniegu lub gdy jest ciemno i nie można wyjść na dwór?

 

„Zimowe piosenki” – zabawy przy muzyce.

• Improwizacje ruchowe przy piosence „Przygody bałwanków” (CD „Już w szkole” klasa 1., semestr 2. nr 11 ).

• Śpiewanie i ilustrowanie ruchem piosenki „Zimowa poleczka” (CD „Już w szkole” klasa 0, semestr 1. nr 60).

• Powtórzenie zabawy „Sanna” (CD „Już w szkole” klasa 0 semestr 2. nr 1).

 

Scenariusz może być realizowany zarówno w czasie zajęć dydaktycznych, jak i świetlicowych. Można również wykorzystać wybrane propozycje, realizując kolejne tematy z zimowych kręgów tematycznych.

 

 

Elżbieta Gyzińska

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin