Konspekt Niepełnosprawność.doc

(36 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ  W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

                                    

 

 

TEMAT:  Niepełnosprawność.

 

 

Cele:

 

Uczeń:

-          umie zdefiniować pojęcie ,,niepełnosprawność”,

-          wskazuje rodzaje i przyczyny niepełnosprawności i zdaje sobie sprawę jakie zachowania mogą być przyczyną kalectwa,

-          rozumie potrzebę niesienia pomocy niepełnosprawnym,

-          wie jakimi sposobami komunikują się osoby niepełnosprawne,

-          postrzega osoby niepełnosprawne jako ludzi w pełni wartościowych, o takich samych potrzebach i zainteresowaniach,

-          akceptuje osoby niepełnosprawne.

 

Metody:

 

-          praktycznego działania-mimika, elementy dramy

-          słowne – swobodne wypowiedzi uczniów, pogadanka

 

Formy pracy:

-          indywidualna,

-          grupowa

 

 

Środki dydaktyczne:

alfabet palcowy, alfabet Braill’a , informacje na tablicę, tekst opowiadania, znak -,,niepełnosprawni”

 

 

                                                           Przebieg zajęć :

 

1.      Prezentacja  znaku ,,niepełnosprawni” na tablicy.

   Pytania do uczniów :

-          Kogo oznacza ten symbol?

-          W jakich miejscach można zobaczyć ten znak?

-          O czym nas informuje?

                                                                        

2.      Podział uczniów na grupy. Zapisanie przez grupy na kartkach  kim są ludzie niepełnosprawni. Odczytanie zapisów.

                                                                   

3.      Wyjaśnienie znaczenia tego słowa:
człowiek nie posiadający pełnej sprawności fizycznej lub upośledzony umysłowo. Porównanie z definicjami uczniów.

 

4.      Rozmowa swobodna na temat : Po czym możemy poznać osoby niepełnosprawne?

 

5.      Ćwiczenia dramowe

 

Bycie w roli osoby niewidomej i przewodnika: - przeprowadzenie po określonej trasie (dziecko prowadzące udziela instrukcji słownych i łagodnymi ruchami przeprowadza osobę niepełnosprawną między przeszkodami)

Pytania :

-Czy łatwo być przewodnikiem ?

-Czy czułeś się odpowiedzialny za osobę, którą prowadziłeś ?

-Czy łatwo poruszać się nie widząc ?

-Czy czegoś się bałeś ?

-Czy czułeś się bezpieczny ?

 

6.      Pogadanka. Jak zachowalibyście się spotykając na ulicy zdezorientowaną  osobę niewidomą?

 

Wywieszenie na tablicy tekstu :

Gdy spotkasz osobę niepełnosprawną, podejdź i spytaj, w jaki sposób możesz jej pomóc.

 

Bycie w roli osoby niesłyszącej. Za pomocą mimiki i gestów przekazanie informacji:

Jestem szczęśliwy, dostałem szóstkę,

Jestem zły, boli mnie ząb

Podoba mi się ta zabawka

Pytania :

-Czy łatwo przekazać informacje tylko przy pomocy mimiki i gestów ?

-Jakie informacje najtrudniej przekazać ?

-Jak porozumieć się z osobą niesłyszącą ?

 

Wywieszenie na tablicy tekstu:

Szukaj porozumienia wszystkimi możliwymi sposobami komunikacji

 

7.      Jak poznają świat, uczą się, porozumiewają te osoby?

-          za pomocą zmysłów dotyku, węchu, smaku

-          językiem migowym

-          stosując alfabet Braill’a

8.      Pokazanie uczniom rysunków z układem dłoni w języku palcowym i układem kropek
w piśmie Braill’a.

9.      Ćwiczenie. Pokazywanie liter w języku palcowym.

10.  Przeczytanie opowiadania o zachowaniu się kolegów wobec chłopca niepełnosprawnego ruchowo.

 

,,Na podwórku bawiła się grupka dzieci, wśród nich 10-letni Janek-chłopiec niepełnosprawny. W pewnym momencie Tomek podszedł do niego, popchnął go, odebrał mu zabawki i zaczął go przezywać. Inny chłopiec wyśmiewał się z Janka i namawiał inne dzieci, by nie bawiły się z nim...”

Pytania :

-          Jakie emocje przeżywał Janek?

-          Dlaczego przeżywał takie emocje?

-          Jak ty zachowałbyś się w takiej sytuacji?

Informacje na tablicę:

 

Osoba niepełnosprawna to nie tylko ktoś oczekujący pomocy.

To także ktoś, z kim można zwyczajnie porozmawiać na różne tematy.

To także ktoś, z kim możesz iść do kina, bawić się ...

Możesz wiele się od niej nauczyć.

 

11.  Jakie mogą być przyczyny niepełnosprawności ?(wady wrodzone, nabyte)

12.  Jakie zachowania mogą sprzyjać kalectwu ?(niebezpieczne zabawy, nieumiejętne postępowanie ze środkami pirotechnicznymi itp.)

13.  Czy osoby niepełnosprawne czynnie uczestniczą w różnych formach aktywności ?

     (uprawiają sporty, turystykę, malują, komponują, tańczą)

 

Informacja na tablicę :

 

Wspieraj, a nie wyręczaj

 

Traktuj normalnie. Nie lituj się

 

14. Podsumowanie zajęć.

 

      

 

 

                                                                                                 Opracowała: Beata Stasiuk

                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                          

Zgłoś jeśli naruszono regulamin