scenariusz zajęcia KOSMONAUTA.docx

(12 KB) Pobierz

Czy chcemy zostać małymi kosmonautami?

Scenariusz zajęcia z wykorzystaniem sali sensorycznej

 

Metody pracy:

Metody aktywizujące oparte na ruchu:

• Elementy Kinezjologii Edukacyjnej Paula Dennison’a

• „Dziecięca matematyka” E. Gruszczyk- Kolczyńskiej, E. Zielińskiej

 

Cele ogólne:

• Doskonalenie percepcji wzrokowej i słuchowej.

• Rozwijanie orientacji w określaniu pozycji własnego ciała.

• Kształtowanie koordynacji wzrokowo – ruchowej, równowagi.

• Rozwijanie mowy i wzbogacanie słownictwa dzieci o wyrazy związane z kosmosem.

• Usprawnianie czynności manualnych.

Cele szczegółowe (dziecko):

• Stara się skupić uwagę podczas wykonywania zadań.

• Stymuluje wzrok na wrażeniach przeciwstawnych (ciemno – widno).

• Rozwija koordynację oko – ręka.

• Utrwala nazwy podstawowych kolorów.

• Rozwija zmysł równowagi skacząc na trampolinie i kręcąc się na platformie równoważnej.

• Utrwala orientację w schemacie ciała oraz podstawowe kierunki.

 

Środki dydaktyczne:

• sprzęt: projektor Solar 250 „przestrzeń kosmiczna”, tor świetlno – dźwiękowy, tablica interaktywna , kula obrotowa, suchy basen, łóżko wodne,

• trampolina, platforma równoważna – owal,

• pacynka,

• magnetofon, płyty CD z muzyką,

• list od ufoludków,

• „medal” małego kosmonauty,

 

Wykorzystana literatura:

• „Wspomaganie rozwoju umysłowego czterolatków i pięciolatków” E. Gruszczyk- Kolczyńskiej, E. Zielińskiej.

• Materiały ze szkolenia „Zabawy z kinezjologią”.

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

WSTĘP

1. Powitanie gościa

Wysłuchanie opowieści przygotowanej przez gościa - pacynka (zaciemniona sala – projekcja tarczy „przestrzeń kosmiczna” i świecąca kula obrotowa)

Nasza planeta to Ziemia. Krąży ona po orbicie dookoła słońca. Razem z nią krążą inne planety. Ziemię otacza atmosfera – ochronna powłoka- składająca się z mieszaniny gazów, zwanych – powietrzem. Powyżej atmosfery znajduje się kosmos, czyli przestrzeń z księżycem, słońcem, gwiazdami i innymi ciałami niebieskimi. Człowiek odbywający podróże w kosmosie to kosmonauta. Ma on specjalny kombinezon, który pozwala na utrzymanie stałej temperatury ciała i ciśnienia. W kosmosie nie ma bowiem stabilnej temperatury, w słońcu jest tam goręcej niż w piecu, a w cieniu zimniej niż w zamrażarce. Kosmonauta ma też własny zapas tlenu potrzebny mu do oddychania. Do lotu służy mu rakieta, albo inaczej statek kosmiczny. Ludzie, którzy chcą lecieć w kosmos muszą być niezwykle sprawni, zdrowi i odpowiednio przeszkoleni.

2. Dzieci obserwują i opisują, co widzą.

ZAJĘCIA WŁAŚCIWE:

3. Zapraszam was w podróż w kosmos – dzieci i ich rodzice zamieniają się w rakiety:

a) odliczają głośno : 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0, start

b) klaszczą w ręce, początkowo wolno, potem szybko

c) uderzają szybko rękoma o uda z jednoczesnym tupaniem nogami

d) syczą „Zzzzz...” naśladując lot rakiety

e) z okrzykiem „Hurra” wznoszą ramiona w górę

f) szybko opuszczają ramiona w dół z jednoczesnym krótkim okrzykiem „Bęc” na znak wylądowania.

4. Czy, wy wiecie jak poruszają się kosmonauci w kosmosie, czy to jest łatwe? Zapraszam was na łóżko wodne – dzieci chodzą i opisuj swoje odczucia.

5. Pozycja leżąca na plecach, przy muzyce, obserwowanie rozgwieżdżonego nieba, opisywanie koloru gwiazd ( zapalona kula obrotowa).

6. Nauczyciel:

- Czy chcecie zostać małymi kosmonautami?

- Nasz gość ukrył do was list od ufoludków, który musicie odnaleźć.

List:

Kochane dzieci!

Aby zostać małym kosmonautą i otrzymać odznakę „Małego kosmonauty” musicie przejść kilka prób, w których będziecie musieli wykazać się dobrym wzrokiem, słuchem, sprawnymi rękoma, bystrym umysłem i orientacją przestrzenną.

Przygotowaliśmy dla was kilka zadań, które musicie wykonać:

Próba I – Wzroku i spostrzegawczości

Każde dziecko ma złapać „Ogon” komety - tablica interaktywna;

Próba II – Dobrego słuchu i orientacji przestrzennej

Dziecko zapamiętuje i powtarza kolory i dźwięki na torze świetlno – dźwiękowym;

Próba III – Utrzymania równowagi

Dziecko podskakuje na trampolinie a pozostałe dzieci liczą do dziesięciu; następnie kręcą się na platformie równoważnej;

Próba IV – Orientacji przestrzennej

Zadaniem dzieci jest poruszanie się pod dyktando z zamkniętymi oczami w kierunku swojego rodzica.

Jeśli przeszliście pozytywnie wszystkie próby, to możecie zostać małym kosmonautą. Proszę waszą panią i mojego przyjaciela by rozdał wam odznakę „Małego kosmonauty”, gratulujemy i pozdrawiamy. Wasi koledzy z kosmosu – Ufoludki.

ZAKOŃCZENIE

 

Nauczyciel:

- Pięknie pokonaliście wszystkie trudności, zaliczyliście wszystkie próby – zasłużyliście w pełni na nagrodę. Nauczyciel rozdaje dzieciom znaczki – „Małego kosmonauty” a poza tym możecie teraz „popływać” w basenie z piłeczkami.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin