SCENARIUSZ_ZAJECIA_W_GRUPIE_INTEGRACYJNEJ.doc

(36 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA ORGANIZOWANEGO W GRUPIE INTEGRACYJNEJ - 6-LATKÓW

SCENARIUSZ ZAJĘCIA ORGANIZOWANEGO W GRUPIE INTEGRACYJNEJ - 6-LATKÓW

 

 

Temat: „Piracka przygoda” - zabawy zespołowe

 

Obszary edukacyjne: obszar edukacji społecznej w integracji z obszarem integracji matematycznej oraz obszarem w zakresie przygotowania do nauki czytania i pisania.

 

Cele ogólne:

- wdrażanie do wspólnego zgodnego wykonywania podejmowanych decyzji  w drodze naradzania, dyskutowania, okazywania pomocy dzieciom  słabszym i tym, które jej potrzebują w danej sytuacji,

- doskonalenie umiejętności czytania, logicznego myślenia oraz rozwiązywania prostych działań matematycznych

 

Cele szczegółowe: dziecko

- potrafi współdziałać w zespole,

- potrafi określić cechy prawdziwego pirata (odważny, dzielny, itd.)

- potrafi ułożyć loteryjkę sylabową oraz rozwiązać krzyżówkę i odczytać hasło

           - umie odgadnąć zagadki słowne i dźwiękowe

           - umie ruchem wyrazić radość, smutek i inne uczucia

           - potrafi rozwiązać proste działania matematyczne

           - potrafi wykonać polecenia zgodnie z instrukcją.

Środki dydaktyczne: symbole dla każdego dziecka (kotwica, ster, flaga z logo przedszkola). Rozsypanka wyrazowa umieszczona w kopertach dla trzech zespołów, krzyżówka, taśma magnetofonowa z nagranymi dźwiękami, ilustracja przedstawiająca skrzynię skarbów. Koperty dla trzech zespołów z działaniami matematycznymi, list, chustki dla każdego dziecka, skrzynia z ukrytym skarbem.

 

Przebieg:

1. „Poszukiwanie załogi” - rozmowa z dziećmi nawiązująca do zbliżających się wakacji i chęci przeżycia przygód, złożenie dzieciom propozycji, aby zostały piratami i zaciągnęły się na statek. Przedtem muszą się jednak wykazać różnymi umiejętnościami. Dzieci określają też jakie cechy powinien mieć pirat.

2. „Hymn piracki” – „Bum cyk, cyk, cyk i rata rata nie ma to jak los pirata”

              - dzieci uczą się słów hymnu.

3. „Będziemy piratami” - dzieci otrzymują kartoniki na szyję z jednej strony oznaczone literką „P”, a z drugiej kotwicą, sterem, flagą i zgodnie z otrzymanymi symbolami dzielą się na trzy zespoły

 

4. Pierwsze zadania do wykonania: dzieci układają wyrazy z rozsypani sylabowej

a) grupa „steru” - wyrazy PIA-SEK, PI-RAT,

                    b) grupa „kotwicy” - wyrazy WO-DA, ZŁO-TO,             

c) grupa „flagi” - wyrazy ME-WA, SKAR-BY.

Z ułożonych wyrazów wybrane osoby z zespołów układają krzyżówkę i odczytują rozwiązanie STATEK.

 

5. „Wypływamy statkiem” - dzieci wypływają statkiem, aby przeżyć pirackie przygody, śpiewając hymn piracki. Dopływają do „BEZLUDNEJ WYSPY”.

 

6. Drugie zadanie do wykonania - każdy z zespołów rozwiązuje zagadkę słowną i dźwiękową

              a) grupa „steru” – „Przebył śmiało wszerz i wzdłuż, oceany oraz wiele mórz” (pirat)- rozpoznaje odgłosy syreny statku

     b) grupa „kotwicy” – „Co to jest - na pewno szybko odpowiecie­- cały świat na kartce tej odnajdziecie?” (mapa) - rozpoznaje odgłos wiatru.

     c) grupa „flagi” – „Pod dowództwem kapitana pływa po morzach i oceanach” (statek) - rozpoznaje odgłos burzy, sztormu.

 

7. „Wyprawa po skarb” - zabawa pantomimiczna: - dzieci pokazują jak zachowuje się pirat:

              - który wspina się na górę po skarb,

              - który odnalazł skarb i jest pewien że to złoto,

     - który odkrył, że ma kamienie.

     Po wykonaniu zadania dzieci wypływają ze śpiewem hymnu na „wyspę skarbów”.

 

8. „Jesteśmy na wyspie skarbów” - na wyspie znajduje się plansza zasłonięta

    pociętym na części kartonem. Każda część oznaczona jest cyfrą. Każda grupa

    otrzymuje w kopertach działania matematyczne, które rozwiązuje i dopasowuje

    do właściwej cyfry.

   Zostaje odkryty obrazek przedstawiający skrzynię.

 

9. „Ukryty list” - jedno z dzieci z pomocą nauczyciela odczytuje treść odnalezionego

    listu. Zaśpiewanie hymnu.

 

10. „Odkrycie skarbu” - zabawa tropiąca - dzieci wykonują polecenia wg instrukcji

     zawartej w liście - 2 kroki w przód, 3 kroki w stronę palmy.

              Odkrywają skrzynię ze skarbem.

 

11. „Pasowanie na piratów” - dzieci wykazały się wszystkimi umiejętnościami i

      zostają pasowane na piratów - zawiązanie chustek.

 

12. „Otwarcie skrzyni” - wręczenie piratom odnalezionych skarbów.

 

13. „Piracki poczęstunek” - piraci zasiadają do wspólnej biesiady ciesząc się z

      wykonanych zadań.

 

 

                                                                                                               

Zgłoś jeśli naruszono regulamin