Gawron.doc

(30 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 08.01.2010r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Obserwujemy, co robią zwierzęta zimą

Temat dnia: Gawron

 

Cele operacyjne: dziecko:

- dostrzega cykliczność pór roku,

- wymienia charakterystyczne oznaki zimy,

- wie, jak zatroszczyć się o los ptaków zimą,

- słucha uważnie opowiadania,

- kształci umiejętność swobodnej wypowiedzi,

- przelicza w zakresie 5,

- porównuje liczebność dwóch zbiorów,

- rozwija swoje poczucie rytmu,

- integruje się z grupą w trakcie zabawy.

 

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: taniec, śpiew, słuchanie, swobodna wypowiedź, reagowanie na sygnały słowne i rytmiczne, działalność twórcza – malowanie farbami.

- oparte na aktywności nauczyciela: czytanie opowiadania, śpiew, taniec, objaśnianie, instrukcja, pokaz, zadawanie pytań, pogadanka, gra na bębenku, wydawanie poleceń, nadzór nad wykonywanymi pracami, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: opowiadanie H. Zdzitowieckiej „Gawronek poznaje zimę”, bębenek, piosenka „Gawron”, sylwety: korona drzewa oraz pięć gawronów dużych i cztery małe, szarfy, ciemne kartki papieru, biała farba, szablon ptaka.

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Rozmowa na temat aktualnej pory roku i jej oznak.

 

2. Zabawa integrująca „Hu, hu, ha”

Dzieci stoją w parach naprzeciwko siebie i powtarzają zwroty, wykonując odpowiednie ruchy:

Hu, hu, ha                                          - 3 uderzenia płasko prawymi dłońmi

Hu, hu, ha                                          - 3 uderzenia płasko lewymi dłońmi

Zima wcale, zima wcale              - podskoki w kółeczku

Nie jest zła, nie jest zła              - tupiąc 6 razy, zmieniamy parę

 

3. Słuchanie opowiadania „Gawronek poznaje zimę”

- Dlaczego gawronek źle spał?

- Jakie oznaki zimy zauważyła gawronek?

- Dlaczego zima jest trudna dla ptaków?

- Co należy zrobić, żeby pomóc ptakom przetrwać zimę?

 

4. Zabawa rytmiczna „Dokarmiamy ptaki”

Dzieci są małymi ptaszkami, a dywan to jeden wielki karmnik. Muszą złożyć swoje dłonie
w dziobek. Podczas cichej gry na bębenku małe „ptaszki” czekają cierpliwie na swoją mamę. Gdy nauczyciel zagra głośno wówczas dzieci muszą szybko zareagować i klasnąć w dłonie nad swoją głową (mamusia nakarmiła ptaszki).

 

5. Zabawa „Liczymy duże i małe gawrony”

Na tablicy wisi sylweta drzewa, a na jego gałęziach siedzą gawrony: 5 dużych i 4 małe. Zadaniem dzieci jest sprawdzenie, czy każdy mały gawron ma swojego opiekuna. W tym celu sadzają na jednej gałęzi małego i dużego ptaszka. Udzielają odpowiedzi na pytanie: Czy wszystkie gawrony mają pary?

 

6. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Znajdź swojego opiekuna”

Dzieci zostają podzielone na dwa zespoły, jeden otrzymuje szarfy – to dorosłe gawrony, a pozostałe są małymi gawronkami. Dorosłe gawrony stoją w dowolnym miejscu sali, a małe latają pomiędzy drzewami. Na słowa „kra, kra” – młode szybko uciekają do swojego gniazda.

 

7. Zabawa integracyjna przy piosence „Gawron”

Dzieci tworzą koło, w środku stoi jedna osoba-gawron:

1. Chociaż gawron trochę siwy,                            - podczas I zwrotki dz. idą w kole w prawą

Ale jeszcze urodziwy.                                                        stronę, a „gawron” spaceruje dumnie w środku

Stąpa dzielnie, pierś wypina,

Jeszcze go się humor trzyma.

Ref: Gawron, gawron, gawronie,                            - koło zatrzymuje się, wszyscy klaszczą

Drepczesz ładnie koło mnie!                                          - dz. dają ręce na biodra, tupią lekko w miejscu

Ja cię lubię, a ty mnie,                                          - wskazują palcem na siebie

Gawron, gawron, gawronie                                          - obracają się dookoła

2.  A gdy wraca z pól szerokich,                            - dz. idą w kole w lewą stronę

Stuka dziobem w szyby okien.                            - „gawron” przykuca i stuka palcem w podłogę

„Nalatałem się po świecie,                                          - koło zatrzymuje się, „gawron” śpiewa

Wpuście mnie do domu, dzieci!”

Po zakończeniu refrenu, „gawron” wybiera do środka koła następne dziecko.

 

8. Praca plastyczna „Ptaki na śniegu”

Rysowanie na temat białą farbą na ciemnym brystolu. Ptaszka dzieci malują przy użyciu szablonu.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin