piramida.docx

(16 KB) Pobierz

ZDROWY PRZEDSZKOLAK

 

Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami przeprowadzony w listopadzie 2011 r.

w grupie dzieci  4 i 5 letnich

                                         w ramach akcji „Piramida Żywienia Przedszkolaka”                         

 

Cele ogólne:

- kształtowanie postawy prozdrowotnej;

- kształtowanie i utrwalanie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych;

- tworzenie więzi uczuciowej z rodziną  i środowiskiem, w którym dziecko wzrasta;

- rozwijanie umiejętności zgodnego współżycia i współdziałania z rówieśnikami i najbliższymi;

- doznawanie radości we współdziałaniu  z rodzicami poprzez wspólną zabawę.

 

Cele operacyjne:

DZIECKO

Ø  zna zasady zdrowego trybu życia, odżywiania,

Ø  doskonali sprawność aparatu mowy wydając dźwięki akustyczne,

Ø  zna skutki niewłaściwego odżywiania się,

Ø  wie, które produkty są zdrowe i potrzebne do prawidłowego odżywania, a które szkodzą naszemu zdrowiu,,

Ø  rozumie konieczność dostarczenia organizmowi prawidłowych składników budulcowych: witamin,

Ø  wie, gdzie znajdują się witaminy,

Ø  wie, czym jest piramida żywienia,– których produktów mogą jeść więcej, a których powinny jeść mniej, unikać

Ø  układa kształt piramidy żywienia z liny i szarf

Ø  zgodnie współdziała z rówieśnikami i najbliższymi

Ø  jest skupione na zadaniu

 

 Metody pracy

Ø  podające (przyswajanie)

Ø  problemowe (odkrywanie)

Ø  aktywizujące (przeżywanie)

Ø  praktyczne (działanie)

Formy organizacyjne

Działalność zbiorowa (zajęcia z cała grupą), zespołowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne

Rebus, nagrania CD, plakaty, kartoniki z różnymi produktami, materiały papiernicze  i biurowe, masa solna, lina, bajka „Dyzio, Pyzio i Misia” (tekst pochodzi z materiałów akcji „Piramida Żywienia Przedszkolaka”), wiersz „Witaminowe abecadło” S. Karaszewskiego, strój witaminowej wróżki.

 

Przebieg zajęcia:

1.      Wszyscy stają w dużym kole i następuje powitanie przy muzyce (CD – Taniec powitalny).

Witanie się mimiką twarzy:

Uśmiech jak słońce do ciebie ślę,

jeśli mnie lubisz uśmiechnij się.

 

2.      Rebus „Zdrowie” – rozwiązanie w parach przez dzieci i rodziców.

Rozwiązanie jest tematem zajęcia.

 

3.      Zaproszenie  na wyprawę do Krainy Zdrowia.

Mają tam wstęp tylko ci, którzy dbają o zdrowie. Może kogoś tam spotkamy. Dzieci podają propozycje, kto to może być?

4.      Co trzeba robić, aby być zdrowym? – dzieci i rodzice podają własne propozycje, które zapisują na paskach papieru. Odczytanie ich i ułożenie na tablicy w kształcie słońca.

 

5.      Zabawa inscenizowana przy muzyce „ W drodze do krainy zdrowia”.

Kraina Zdrowia  jest bardzo blisko, dlatego idziemy do niej na nogach.

Ø  przez wysoką trawę /szszszszsz – kołysanie rękami nad głowa)

Ø  przez niska trawę /szszszszsz – kołysanie rękami nisko nad kostkami/

Ø  przez most /klepanie rękami o klatkę piersiową/

Ø  przez błoto /uderzanie piąstkami o nadęte policzki/

Rodzice pomagają dzieciom i idą gęsiego jeden za drugim przechodząc przez błoto.

6.      Ćwiczenia artykulacyjne „ Nawoływania”.

Po przybyciu na miejsce okazuje się, że tam nikogo nie ma, dzieci i rodzice zaczynają nawoływania: hop, hop!.

7.      Słuchanie bajki  Dyzio, Pyzio i Misia” czytanej fragmentami przez wszystkich rodziców. Rozmowa na temat treści bajki. Dzieci zastanawiają się co może się stać, jeśli nie będziemy jeść wartościowych produktów (np. możemy zachorować, może nas bolec brzuch i zęby, nie będziemy mieć siły bawić się z kolegami itp.)

8.      Zabawa przy muzyce (nagranie z przerwą w muzyce - CD 22 „Czterolatek    w przedszkolu”) - Naucz. na przerwie w muzyce pokazuje kartoniki z produktami. Dzieci umówionym okrzykiem określają produkty zdrowe („hip, hip hurra!)  i niezdrowe („O jejku, jejku!)

9.      Przybycie witaminowej wróżki:

Witajcie chłopcy i dziewczynki,

Czemuż to macie takie minki?

Czy zjadacie witaminki?

Czy nie marudzicie przy jedzeniu

i czy jarzynki znikają w oka mgnieniu?

 

10.  Burza mózgów – W czym ukryte są witaminki?
Dzieci podają własne pomysły, które wróżka zapisuje na tablicy

11.  Co to są witaminy? – odczytanie przez rodziców informacji wypisanej  wcześniej z encyklopedii. 

12.  Recytacja dzieci i rodziców wiersza pt „Witaminowe abecadło”  S. Karaszewskiego (tekst na tablicy)


Oczy, gardło, włosy, kości
zdrowsze są, gdy A w nich gości.
A w marchewce, pomidorze, w maśle,
mleku też być może.

B - bądź bystry, zwinny, żwawy
do nauki i zabawy!
W drożdżach, ziarnach i orzeszkach,
w serach, jajkach B też mieszka.

Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny.

C - to coś na przeziębienie
i najlepsze ran gojenie.
C - porzeczka i cytryna
świeży owoc i jarzyna !

Zęby, kości lepiej rosną
kiedy D dostana wiosną.
Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem,
na krzywicę D jest lekiem.

Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny.

 

13.  Zabawa z piramidą żywienia. Dzieci układają z liny kształt dużej piramidy na dywanie, a rodzice w tym czasie lepią poszczególne produkty z masy solnej i układają je wspólnie z dziećmi na odpowiednich poziomach na piramidzie.

14.   Omówienie piramidy żywienia (poziomy i ich zawartość)

15.  Zabawa ruchowa przy piosence „Sałatka” wokół powstałej piramidy.

16.  Pożegnanie i rozdanie rodzicom pojemniczków z owocową sałatką jako symbolu zdrowia, którą dzieci wykonały podczas zajęć dopołudniowych.

Pomiędzy zabawami wspólny okrzyk:

Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny!

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin