9.pdf

(556 KB) Pobierz
SCENARIUSZ
CUKIER? NIE, DZIĘKUJĘ!
CELE:
1. Uwiadomienie dieciom, że jedenie łodycy prowadi do otyłoci ora wywołuje wiele
chorób
2. Uwiadomienie dieciom koniecnoci ogranicenia cukru i łodycy w diecie
3. Zachcenie ucniów do podjcia decyji o mianie nawyków żywieniowych
4. Ucenie dieci odpowiedialnoci a woje drowie
POMOCE:
1. Kiążka„KubuPuchatek”Milnego
Do lekcji bdie potrebny ragment o wiycie Puchatka u Królika, podca której
Kubu najadł i miodem tak bardo, że nie mógł potem wyjd pre drwi
2. Karteczkazhałemdopantomimy
Naucyciel prygotowuje karteck natpującym hałem „Lubimy łodyce, ale
nie powinnimy ich jed, abymy nie byli otyli”
3. Planzezproduktamipożywczymi
Nauczyciel drukuje plansze.
4. Torebka zcukremiłyżeczka(doodmierzeniacukru)
5. Prezentacja„Różneobliczacukru”(dopobrania)
Naucyciel, prygotowując i do lekcji, może korytad preentacji, która awiera
dodatkowe wiadomoci na temat kodliwoci cukru i łodycy
6. Dwa worki bez dna (worki-tunele).
7. Dużymi-zabawka, poduszka i sznurek.
Po zawodach w przechodzeniu przez worek bez dna (worek-tunel) dieci mają a
adanie prełożyd pre worek miia Do miia należy prywiąad poduk takiej
wielkoci, by maskotka nie mieciła i w worku-tunelu.
8.
Karta pracy ucznia „Cukier?Nie,dzikuj!”
PLNZJĘD
1. Wprowadzenie: przeczytanie fragmentu kiążki „Kubu Puchatek”
2. Romowa na temat łodycy
3. Pantomima.
4. Nauka pioenki „Ruch i podkok”
5. Zawody w przechodzeniu przez worki-tunele.
6. Pogadanka na temat produktów o różnej kalorycnoci
7. Romowa na temat kód, jakie może pocynid cukier w organimie cłowieka
1
811993940.001.png
8. Podumowanie cym atąpid łodyce?
PRZEBIEGZJĘD
1. Wprowadzenieragmentkiążki„KubuPuchatek”
Nauczyciel czyta dzieciom o odwiedinach Kubuia u Królika Puchatek otał wtedy poctowany
miodem i jadł go tyle, że trudno mu było opucid dom pryjaciela
2. Rozmowanatematłodyczy
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
Dlacego Kubuiowi trudno było prejd pre otwór?
Jaką niedobrą cech, która prawiała mu wiele kłopotów, miał Kubu
Co Puchatek najbardiej lubił jed?
Cy nacie inne potacie ilmów lub kiążek, w których bohaterowie mieli kłopoty
z nadmiernym apetytem?
Co dieje i diedmi, które a dużo jedą? Jakie ą konekwencje nadmiernego jedenia?
Nauczyciel zapisuje na tablicy odpowiedzi na ostatnie pytanie (otyłod, złe amopoczucie, choroby,
gorsze wyniki w nauce oraz sporcie) . Słodyce mogą byd atem niebepiecne .
Powiedielicie, że Puchatek był łakomcuchem i jadł a dużo łodkiego miodu Ooby, które a
dużo jedą, cególnie łodycy, ą otyłe i mają tym wiele problemów Boli je bruch, kolana,
trudno im wchodid po chodach – ybko dotają adyki, cują i opałe, pują im i by,
mają też gore wyniki w nauce Wygląda jednak na to, że mimo tego wikod dieci, a także
dorołych lubi i je łodyce Nauczyciel proi o podnieienie rki dzieci, które ą amatorami
łodyczy
Dlacego lubimy łodyce? (ą maczne, lubimy łodki mak)
Dlaczego jednak nie powinnimy jed łodycy, albo powinnimy prynajmniej ogranicad
ich ilod? (powodują wiele chorób, pucie i zbów, ą przyczyną otyłoci)
Co treba robid, aby nie byd grubym? (nie jed łodyczy i dużo i ruzad)
3. Pantomima.
Czterech ochotników otrymuje od naucyciela hało, które tarają i obraowad a pomocą
pantomimy, a pootali ucniowie próbują odgadnąd, o jakie hało chodi
Hało „Lubimy łodyce, ale nie powinnimy ich jed, abymy nie byli otyli”
4. Naukapioenki„Ruchi podkok”
Do pioenki należy opracowad ekwencj ruchów (wykonywanych w trakcie jej piewania) Można
też naucyd dieci innej pioenki, ale mui ona uwgldniad elementy ruchu
2
Ruch i podskok to zabawa,
Sport dla dzieci ważna prawa
Rce w gór, w przód i w bok,
Skłon do przodu, przyiad, kok
Głowa, ramiona, kolana, pity,
Kolana, pity, kolana, pity
Głowa, ramiona, kolana, pity
oczy, uszy, usta, nos.
5. Zawody w przechodzeniu przez worki-tunele.
Jeli jet taka możliwod, warto organiowad awody w przechodzeniu przez worki-tunele. Dzieci
dielimy na dwie grupy, utawiają i one w dwóch kolumnach Natpnie na ygnał pierwa
dwójka biegnie do worka, przechodzi przez niego i wraca. Wtedy tartuje natpna ooba
Wygrywa drużyna, która pierwa ukoocy adanie Po kooconej abawie dieci próbują pre
worek prepchnąd miia, ale jet to niemożliwe, ponieważ ma on bardo duży bruek
6. Pogadankanatematproduktóworóżnejkalorycznoci
Jakie produkty jecie i nie cujecie, że jedlicie ich a dużo?
Ocywicie, chodi o łodyce – trudno roponad moment, w którym powinno i pretad je jed
Nauczyciel pokazuje plansze:
1,5 tabliczki czekolady, 2 kawałki ciata, 1 obiad (zupa, ziemniaki, kotlet, urówka), ok. 12 jabłek,
ok. 32 pomidorów, ok. 25 ogórków, ok. 3,5 dużych kalaiorów, bardzo dużo ałaty
Każdy jadany pre wa produkt jet trawiony i palany w organimie Z tego palania nie ma
ocywicie ognia, tylko powtaje energia wyrażana w kaloriach Gdy tej energii dotajemy a dużo,
organim nie może jej palid i wtedy tajemy i otyli Na tych planach widad, że niewielkie iloci
łodycy dotarcają tyle amo energii, co duże iloci innych produktów, np waryw Stąd też
wiadomo, że najłatwiej prytyd, jedąc łodyce ora pijąc łodkie napoje Nauczyciel pokazuje, ile
cukru znajduje i w butelce lub puszce napoju typu cola ( ok.10 łyżeczek)
Co należy atem pid amiat tych wyoko łodonych napojów? (wod)
7. Rozmowa na temat szkód,jakiemożepoczynidcukierworganizmieczłowieka
Próchnica
Mówilicie już diiaj, że od cukru pują i by Gdy jemy kawałek tortu, pijemy łodki ok cy
napój, nae by tykają i cukrem Cukier jet podtpnym nicycielem bów Pomagają mu
w tym bakterie, których po jedeniu poiłku, cególnie łodkiego, jet na bach bardo dużo
Bakterie i cukier tworą kwa, który ropuca kliwo i wypłukuje bów ważne ubtancje
3
mineralne. W pewnej szkole w Niemczech przeprowadzono eksperyment – a godą rodiców e
klepiku kolnego i innych klepów we wi wycoano łodyce, a amiat nich dieci jadły warywa
i owoce Po 5 latach aoberwowano akakujące miany małe dieci nie miały próchnicy w ogóle,
a u tarych dieci bardo i mniejyła
Jak mylicie, dlacego tak i tało?
Jaka jet rada, aby nie puły i by ?
Bólebrzucha
Pewnie niejedno wa karżyło i na ból brucha Może nawet nie wiecie, że prycyną mógł byd
cukier Cukier nicy błon ochraniającą żołądek, co powoduje ból Im wicej jemy łodkich
produktów i im cciej i to dieje, tym cujemy i gorej
Trudnociznauką
Dieci, które jedą dużo łodycy i w ogóle le i odżywiają, gorej i ucą W pewnej klaie
robiono ekperyment, w wyniku którego twierdono, że dieci odżywiające i właciwie i te,
które nie jadły łodycy ybciej naucyły i cytad i oiągały lepe wyniki w nauce
Co atem może nam pomóc byd lepym ucniem? (właciwe odżywianie)
8. Podumowanieczymzatąpidłodycze?
Na dziiejej lekcji dowiedielicie i, że jedenie łodycy nie łuży drowiu Nie da i jednak
ukryd, że bardo je lubimy, jetemy do nich prywycajeni i cto je jemy, wic niewykle trudno
jet nam nich reygnowad Zatanówmy i wpólnie, co można robid, aby nie cud i
pokrywdonym powodu braku cy ogranicenia łodycy w naej diecie?
Burza mózgów nauczyciel zapiuje na tablicy pomyły dzieci Wród nich zapewne bdzie
zatąpienie łodyczy owocami i warzywami Nauczyciel czyta hała i prosi dzieci o powtórzenie
Od di amiat łodycy jemy owoce i warywa!
Zamiat łodkich napojów pijemy wod!
PRACA DOMOWA:
1. Karta pracy ucznia „Cukier?Nie,dzikuj!”
2. Hało do naucenia na pamid „Od di amiat łodycy jem owoce i warywa! Zamiast
słodkich napojów pij wod!”
4
(wpiz woje imi i nazwiko)
KARTA PRACY UCZNIA
CUKIER?NIE,DZIĘKUJĘ!
1. Naryuj, cego nie powinien jed Kubu Puchatek, aby nie mied dużego bruka
2. Naryuj, co ty może jed amiat łodycy
KącikdlaMamyiTaty
Drody Rodice! Prygotujcie wpólnie dieckiem drowy deer – cukier i łodyce należy atąpid
owocami Pry okaji warto aponad i artykułem łodycze– nie na zdrowie! diału Ogólne
5
811993940.002.png 811993940.003.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin