„Podróż po Europie” – program artystyczny.
Cele ogólne:
- podsumowanie trzech lat nauki;
- rozwijanie i ubogacanie języka ucznia;
- uwrażliwianie na piękno muzyki;
- wdrażanie do współpracy w grupie;
- doskonalenie umiejętności zaprezentowania się przed szerszą publicznością.
Cele szczegółowe:Uczeń:
- zna wiersze i piosenki o tematyce unijnej;
- potrafi zaśpiewać piosenki i wyrecytować wiersze;
- umie grać na flecie znane melodie;
- wykazuje samodzielność i aktywność;
- potrafi współdziałać w grupie;
- angażuje się do wykonania dekoracji;
- zna zasady kulturalnego zachowania się;
- jest odpowiedzialny za siebie i kolegów;
- potrafi wykorzystać wiedzę zdobytą w klasach młodszych;
- potrafi właściwie zachować się w obecności szerszej publiczności.
- melodię i słowa hymnu oraz flagę Unii Europejskiej.
Metody:
- słowne;
- praktycznego działania - ćwiczenia, zabawa, ekspresja ruchowa;
- problemowa.
Formy:
- zbiorowa jednolita,
- indywidualna zróżnicowana,
- występ artystyczny.
Środki dydaktyczne:
- nagranie z utworami muzycznymi;
- piosenki i wiersze o tematyce unijnej;
- magnetofon;
- scenariusz części artystycznej;
- ubiory – Czerwony Kapturek, Wilk, Pinokio, Koziołek Matołek, Pippi, Maminek, Kubuś Puchatek;
- nuty, flety, keyboard;
- kwiaty, balony chorągiewki, wstążki.
Przebieg zajęć:
Prowadząca (powitanie):
Serdecznie witam dyrekcję, nauczycieli i uczniów naszej szkoły.
Zapraszam Wszystkich na program artystyczny „Podróż po Europie”, który przybliży nam kraje Unii Europejskiej. Pozwoli poznać ich kulturę, zwyczaje, osiągnięcia, ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne, a także ludzi w nich mieszkających.
Prowadząca:
- Proszę o powstanie.
- Baczność.
- Do hymnu państwowego.
Hymn państwowy (śpiewają wszyscy – podkład muzyczny)
Jeszcze Polska nie zginęła,Kiedy my żyjemy,Co nam obca przemoc wzięła,Szablą odbierzemy.
Ref.: Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem. 2x
- Do hymnu unijnego.
Hymn unijny (Uczeń gra na keyboardzie, wszyscy śpiewają)
I. O, radości, iskro bogów,kwiecie Elizejskich Pól,święta, na twym świętym progustaje nasz natchniony chór.Jasność twoja wszystko zaćmi,Złączy, co rozdzielił losWszyscy ludzie będą braćmitam, gdzie twój przemówi głos. 2 x
- Spocznij.
- Pora już zacząć naszą podróż.
Dziecko I (galowo)
Dziś słoneczko pięknie świeci zapraszamy wszystkich Wasna wycieczkę chodźcie z nami - krętymi drogami,które poprowadzą Nas do zwiedzania państw i miast.
Dziecko II (galowo)
Pytasz mnie - co to jest Unia?
Unia to połączenie.
Chcecie dziś zwiedzić Europę?
Spełnię wam to życzenie.
Zaproszę was w wielką podróż,
po pięknych unijnych krajach.
Poznacie nowe tradycje,
dowiecie się o zwyczajach.
Dziecko I
Gdański port otwiera wrota,
W dali czeka EUROPA –
Nowe kraje, dotąd obce,
Szczerze zapraszają nas.
Piosenka „ Unia Europejska” (refren – powiewają unijne chorągiewki)
1. Niebieska flaga ubrana jest w gwiazdki,
jest ich dwanaście i każda na piątkę.
Jak w nocy na niebie świecą wszystkie dla nas.
Jesteśmy w Europie i wy i ty i ja.
Ref.: Europo nasza, Europo nasza,
niebieski sztandar powiewa nad głowami.
To unia bez barier, to unia bez granic,
jesteśmy Europejczykami.
2. Europa dumą każdego jest Greka,
wie każdy Francuz i Niemiec i Polak,
że dobra Europa łączy wszystkie kraje.
Ref.: Europo nasza, Europo nasza, …
Dziecko III (galowo)
Stoi na stacji lokomotywa i wszystkie kraje tak głośno wzywa:Kto dziś przybywa!Stoi i sapie, dyszy i dmucha’już każdy Polak dziennika słucha- znów jakieś zmiany!- co z tego mamy?- Kiedy to będzie?Wagony krajów poprzyczepiali,kto jest w nich dawno - już sobie chwali.Wszyscy członkami chcą być Europy,Wszak to lekarstwo na wszelkie kłopoty.Nikt się nie boi zmiany waluty,być może tańsze kupi wnet buty!
Dziecko IV (galowo)
W pierwszym wagonie pełno jest Włochów,siedzą i jedzą stosy karczochów
W drugim są Niemcy tak pedantycznisą powściągliwi - lecz też praktyczni.
W trzecim Francuzi głośno gadają,i żabie udka wciąż obgryzają.
W czwartym są Grecy – zorbę tańcująW piątym Anglicy herbatę szykują.
Z szóstego dochodzą okropne ryki!tam są Hiszpanie i groźne byki!.
Siódmy jest cały kwiatami przybranyHolendrzy wiozą swe tulipany.
Dziecko V (galowo)A tych wagonów liczba wciąż wzrasta,było dwanaście, potem piętnastka.Lecz w maju nowych dziesięć przybyło,w jednym z nich miejsce dla Polski było.
I choćby przyszły jakieś kłopoty,dla wszystkich krajów naszej Europy.To każdy z krajów będzie się wspierał,i nikt już Europy nie będzie rozbierał!
Nagle –gwizd!Nagle – świst!Para - buch!Koła – w ruch!
Piosenka „Podróże” (uczniowie z II szeregu tworzą pociąg – układ taneczny)
Pociąg stoi, na nas czeka,
więc pojedźmy gdzieś daleko.
Gdzieś daleko, gdzieś w nieznane,
zwiedzić obce, inne kraje.
Ref.: Podróże, podróże – te małe i duże –
podróże, podróże,
podróże miłe są.
Całą Polskę, Europę
zwiedźmy teraz, no a potem
hen, do Azji, Ameryki,
do Australii lub Afryki.
Dziecko VI (galowo)
Teraz na północ Europy
zapraszam was przyjaciele.
Myślę, że w śnieżnych krajach,
Czeka was przygód wiele.
Finka (ciepła kurtka i zimowe buty)
Finlandię i jej stolicę – Helsinki.Muszą zapamiętać i chłopcy i dziewczynki.To tu polarna zorza lśni.Są białe noce, ciemne dni.To radosny, zimowy kraj,
ze śniegiem, z prezentami.
Mikołaj - właśnie tutaj, (przechodzi uczeń przebrany za Mikołaja)
sunie srebrnymi saniami
To kraj jezior tysiącaI choć nie patrzy tu nadmiar słońcaMożesz przebywać nawet przy faunie,
A ciepło znajdziesz w gościnnej saunie....
portland007